Vstupujete na stránky pre osoby staršie ako 18 rokov.
Kliknutím na tlačidlo „Vstúpiť“ prehlasujem, že som starší ako 18 rokov a nepripustím, aby k tu uvedeným dátam pristupoval ktokoľvek nespôsobilý či neplnoletý.
Vstupujete na stránky pre osoby staršie ako 18 rokov.
Kliknutím na tlačidlo „Vstúpiť“ prehlasujem, že som starší ako 18 rokov a nepripustím, aby k tu uvedeným dátam pristupoval ktokoľvek nespôsobilý či neplnoletý.
Spracovanie ovocia a zeleniny: zaváranie, sušenie, fermentovanie aj odšťavovanie
Vrchol letnej sezóny je tu a s ňou aj prebytok úrody. Prestaňte si lámať hlavu nad tým, ako zeleninu a ovocie spracovať, aby vám vydržalo čo najdlhšie. S našimi tipmi na zaváranie, fermentovanie, odšťavovanie a sušenie ovocia i zeleniny získate prehľad o tom, ako s úrodou naložiť.
Obsah článku
- Ovocie a zelenina sú naši kamaráti
- Čerstvá šťava ako zaručený životobudič
- Šalát – lahodná, ľahká a zdravá večera
- Zaváranie udrží ovocie aj zeleninu v kondícii dlhodobo
- 4 spôsoby, ako správne zavárať
- Ovocie osladí náladu deťom aj dospelým
- Domáce zeleninové zaváraniny na nezaplatenie
- Fermentovaná zelenina plná vitamínov
- Sušenie ovocia a zeleniny je osvedčená klasika
- V mrazničke bude úroda vždy poruke
- Dobroty, ktoré potešia každý žalúdok
Ovocie a zelenina sú naši kamaráti
Všeobecne sa odporúča päť porcií čerstvého ovocia a zeleniny denne. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) by sme mali každý deň zjesť aspoň 400 g, pričom zelenina má v našom jedálničku dominovať nad prísunom ovocia v pomere 2 : 1. Samozrejmosťou je pestrosť z hľadiska druhov, pretože každý druh obsahuje iné, zdraviu prospešné látky.
Ovocie obsahuje veľa vody, čím zvyšuje pocit sýtosti a môže teda napomáhať s redukciou váhy. Najviac nás zasýtia jablká a citrusové plody. Ovocie je bohatým zdrojom vitamínov a minerálov. Je v ňom bohato zastúpený vitamín C, ďalej draslík a kyselina listová. Obsahuje aj veľa vlákniny, ktorá pomáha nášmu tráveniu a vďaka nestráviteľnosti na seba skvele viaže vodu, čím nás zasýti.
- Má pozitívny vplyv na trávenie a podporuje peristaltiku čriev,
- dokáže na seba viazať nežiaduce látky z potravy,
- chráni pred civilizačnými chorobami (rakovina tráviaceho ústrojenstva, srdcové ochorenia, cukrovka, vysoká hladina cholesterolu, obezita),
- nachádza sa v obilninách, ovocí, zelenine, zrne a strukovinách,
- nie je obsiahnutá v živočíšnych zdrojoch ako mäso, vajcia a mliečne výrobky,
- figy, marhule a slivky sú vďaka vysokému obsahu vlákniny vhodné pri liečbe zápchy,
- odporúčaná denná dávka vlákniny je 35-45 gramov.
Zelenina je pre ľudský organizmus veľmi dôležitá a o niečo výhodnejšia ako ovocie, pretože neobsahuje toľko cukrov. Obsiahnuté vitamíny a minerály sú nevyhnutné na posilnenie imunitného systému a správne fungovanie buniek a orgánov. V zelenine nájdete aj antioxidanty, ktoré majú schopnosť pohlcovať voľné radikály vzniknuté kvôli nezdravému životnému štýlu.
Výborným zdrojom antioxidantov sú aj orechy, bylinky a korenie. Tvorbu antioxidantov podporíte aj obmedzením cukru, alkoholu a pravidelným cvičením. Na mieste nie je ani fajčenie a stres.
Čerstvá šťava ako zaručený životobudič
Ovocie ráno, zelenina kedykoľvek
Kvôli vysokému obsahu sacharidov sa odporúča piť ovocné šťavy v prvej polovici dňa. Síce sú skvelé na regeneráciu svalov i celého organizmu, pri detoxikácii, po fyzickom výkone alebo na lepšie zvládanie stresu, pri ich vpravení do tela v popoludňajších hodinách by ich telo už však nemuselo stihnúť dostatočne spracovať. Výsledkom toho by bolo ukladanie sacharidov v organizme.
Na rozdiel od ovocia, zeleninové šťavy je vhodné telu dopriať počas celého dňa bez akýchkoľvek obmedzení. Zelenina udržiava v ľudskom tele správne PH, ktoré bojuje proti chorobám ako cukrovka a obezita.
Aký má šťava zo kapusty vplyv na zdravie?
Smoothie a fresh nie sú to isté
Oba nápoje sú veľmi populárne, nabité vitamínmi aj vlákninou a pravdepodobne ste sa s nimi už niekde stretli. Viete však, aký je medzi nimi rozdiel?
Ako urobiť smoothie
Smoothie je dohladka rozmixovaný ovocný alebo zeleninový nápoj, ktorý obsahuje aj šupky a dužinu, vďaka čomu má hustejšiu štruktúru. Medzi milovníkov zdravého životného štýlu je smoothie preferované najmä ako raňajky alebo ľahká desiata. Obmenou klasického smoothie je tzv. smoothie bowl, čo je hutne spracované smoothie dozdobené granolou, orieškami, ovocím, semienkami alebo napríklad jogurtom. Fantázii sa medze nekladú. Ak chcete mať smoothie zakaždým správne studené, nezabudnite si urobiť dostatočnú zásobu ľadu. Využiť môžete formy na ľad a v prípade väčšej spotreby siahnite po výrobníku ľadu.
Detoxikačné malinovo-čerešňové smoothie
- hrnček malín
- ¾ hrnčeka rastlinného mlieka
- ¼ hrnčeka čerešní (bez kôstok)
- 1 a ½ lyžice medu
- 2 lyžičky čerstvo nastrúhaného ďumbiera
- lyžica mletých ľanových semienok
- 2 lyžičky citrónovej šťavy
Kefírové smoothie s banánom a jahodami
- hrnček kefíru
- 1 banán
- ¼ hrnčeka jahôd
- 3 lyžice kustovnice čínskej
Banánové smoothie s kivi a chia semienkami
- 1 banán
- 1 kivi
- lyžička chia semienok
- pár kusov mandlí
- 100 ml mlieka
Zelené smoothie na chudnutie
- 2 stonky stonkového zeleru
- 2 banány
- 2 hŕstky petržlenovej vňate
- 4 hrnčeky hlávkového šalátu natrhaného na menšie kúsky
- 1 hrnček studenej vody
- 2 hrnčeky chladenej pomarančovej šťavy
- 4 kocky ľadu na servírovanie
Pozn.: Smoothie na chudnutie nie je určené tehotným a dojčiacim ženám, ani ľuďom s ochorením obličiek.
Ovocná šťava (fresh) vďaka odšťavovaniu
Fresh je džús z ovocia a zeleniny stlačených tak, aby z nich vytiekla čerstvá šťava. Šupky ani dužina sa tak do nápoja nedostanú.
Rady na výrobu čerstvej šťavy:
- Mäkké a prezreté ovocie kombinujte so zeleninou, ktorá vďaka svojej tvrdosti zabráni prílišnému usadzovaniu mäkkých častí ovocia v odšťavovači.
- Šťavu uchovávajte max. 12 hodín v chladničke a 30 dní v mrazničke.
- Citrusy odšťavujte bez šupky – je horká a môže obsahovať chemické látky z postreku.
- Väčšina čerstvých štiav má preháňavý účinok. Najmä pre deti je vhodné šťavu zriediť čistou vodou.
- Šťavy z citrusov, ríbezlí, jabĺk a černíc nie sú vhodné pre ľudí so žalúdočnými vredmi alebo gastritídou.
- Vinným šťavám by sa kvôli vysokému obsahu cukru mali vyhýbať diabetici a ľudia trpiaci obezitou.
- Mäkké ovocie ako banány alebo avokádo nájdu lepšie uplatnenie v smoothie, ako v čerstvej šťave.
- Hnednutie jabĺk či hrušiek nie je zdravotne závadné. Ide o prirodzený proces oxidácie, ktorý je možné spomaliť pridaním niekoľkých kvapiek citrónovej šťavy a uchovávaním v chladničke.
Uprednostňujte poctivú čerstvú šťavu pred džúsom v krabici z obchodu. Ovocný džús z obchodu je pasterizovaný (teda ohrievaný), riedený vodou a vyrobený z koncentrátu. Tento nápoj môže obsahovať cukor, konzervanty, rôzne dochucovadlá a obsah živých enzýmov aj vitamínov je v ňom minimálny.
- Jablčná šťava znižuje krvný tlak, hladinu cholesterolu, posilňuje imunitný systém, srdce a krvný obeh, stabilizuje hladinu cukru v krvi a posilňuje cievy. Pri pití ráno nalačno pomáha pri zápche a podporuje správnu činnosť čriev.
- Mrkvová šťava obsahuje veľké množstvo vitamínu A vďaka betakaroténu. Ďalej vitamíny B, C, D, E, K a selén (prvok, ktorý odvádza z tela škodlivé voľné radikály). Okrem iného podporuje trávenie, zrak, dýchacie orgány, pôsobí proti hemoroidom a udržuje zuby a kosti v dobrej kondícii.
- Šťava z červenej repy posilňuje organizmus, čistí krv a má výborný účinok na pečeň, obličky aj žlčník. Podporuje tvorbu červených krviniek a činnosť lymfatického systému. Pri konzumácii viac ako 2 dcl tejto životodarnej červenej tekutiny môže spôsobiť nevoľnosť práve kvôli silne čistiacemu účinku.
- Kapustová šťava pomáha pri zápche a je plná živín a vitamínov ako C a K. Svojimi detoxikačnými účinkami vám môže rozjasniť pokožku a zamedziť vypadávaniu vlasov. Šťava z kapusty čistí hornú časť čriev a pomáha s trávením.
- Uhorková šťava zlepšuje celkovú kondíciu pleti.
- Paradajková šťava obsahuje vitamíny A, B, C, E, K a je bohatým zdrojom kyseliny listovej a pantoténovej. Vďaka miernym močopudným účinkom napomáha odstraňovať toxíny, prebytočnú vodu a soľ z organizmu. Podporuje prečisťovanie vylučovacích orgánov aj zdravie prostaty.
- Ananásová šťava detoxikuje organizmus a napomáha účinnému spaľovaniu kalórií. V ananáse obsiahnutý enzým bromelín odbúrava tuky a štiepi bielkoviny. Na štíhlu líniu a dlhodobú mladosť sa odporúča vypiť jeden až dva poháre čerstvej ananásovej šťavy denne.
- Pomarančová šťava znižuje riziko mŕtvice, zlepšuje náladu, dodáva energiu a omladzuje pokožku. Má nízky obsah kalórií a žiadne tuky, čo uvítajú aj ľudia redukujúci svoju váhu. Vysoký obsah C jej napomáha posilňovať imunitu a chrániť vás pred nachladnutím.
Šalát – lahodná, ľahká a zdravá večera
Vymeňte ťažké či vyprážané večere za ľahké šaláty plné zdraviu prospešných látok. Hoci si môžete napríklad myslieť, že vás zeleninový šalát nezasýti, v kombinácii s kvalitným mäsom alebo syrom je tomu presne naopak.
Pri príprave zeleninového šalátu sa dá naozaj vyblázniť. Súčasným trendom je zeleninu nakombinovať so všetkým možným. Klasickú zeleninu môžete doplniť sezamovými, ľanovými alebo slnečnicovými semienkami, orieškami, fazuľami, cícerom, bulgurom, prosom či pohánkou. Mimoriadne populárna je aj kvinoa – obilnina pochádzajúca z Ameriky, ktorá obsahuje dvakrát viac proteínu ako ryža.
Buddha bowl
Buddha bowl je v našich končinách novinkou posledných rokov. Možno ju označiť za misku hojnosti, v ktorej nájdete samé zdravé dobroty. Môžete v nej nakombinovať a namiešať ingrediencie obsahujúce vitamíny, vlákninu, bielkovinu a zdravé tuky. Pôvodne sa tohto pokrmu týkalo prevažne vegetariánske alebo vegánske poňatie. Buddha bowl sa však stalo medzi ľuďmi aj na sociálnych sieťach pre svoj atraktívny vzhľad natoľko populárne, že je možné pridať aj plátok kvalitného mäsa alebo kúsok ryby. Miska by mala byť plná farieb a obsahovať sezónnu zeleninu, avšak zaexperimentovať je možné aj s exotickými surovinami. Použité ingrediencie sa môžu použiť čerstvé, dusené aj pečené. Na atraktívne servírovanie sú nenahraditeľné škrabky, špiralizéry a ostré nože.
Zaváranie udrží ovocie aj zeleninu v kondícii dlhodobo
Robili to naše babičky, mamičky a robíme to aj my. Mnohí z nás zavárajú úrodu, ktorú nestihli spotrebovať čerstvú. Zaváranie funguje na princípe sterilizácie, kedy dochádza k zakonzervovaniu ovocia a zeleniny umŕtvením rozkladných mikroorganizmov. Zakonzervovaná zelenina aj ovocie vydržia bez straty na svojej kvalite jeden až dva roky, podľa podmienok skladovania.
Ako zavárať
- Skontrolujte zaváracie poháre a tesnenia viečok: Nepoužívajte poškodené poháre ani nedoliehajúce tesnenia z pohárov s klipom. Týka sa to aj tesnenia s trhlinami.
- Sterilizujte poháre a viečka: Nové poháre dôkladne umyte horúcou vodou so saponátom alebo v umývačke riadu. Už použité poháre odporúčame prevariť na zničenie všetkých mikroorganizmov a pôvodcov plesní pri teplote 100 °C. Poháre možno nechať prejsť na 10 minút rovnakou teplotou aj v rúre.
- Pripravte si suroviny: Očistite a prípadne nakrájajte ingrediencie podľa potreby a svojich zvyklostí.
- Naplňte poháre: Dbajte na to, aby suroviny dosahovali cca 1,5 – 2 cm pod okraj pohára. Pri plnení si dávajte pozor, aby zostal okraj pohára čistý a neinfikovaný baktériami, ktoré by mohli spôsobiť znehodnotenie celého obsahu zaváracieho pohára. Na hygienické plnenie pohárov vám môžu pomôcť lievik a naberačka.
- Suroviny zalejte nálevom a poháre poriadne uzavrite.
- Zavárajte: Do sterilizácie sa môžete vrhnúť rôznymi spôsobmi – v zaváracom hrnci, rúre, umývačke riadu alebo mikrovlnke.
- Otočte zaváraniny hore dnom: Vytvoríte tak správny podtlak. Nechajte ich takto otočené až do úplného vychladnutia pohárov.
- Ak sa stane, že pri plnení hrdlo pohára ušpiníte, vydezinfikujte ho obrúskom namočeným do alkoholu. V prípade potreby akéhokoľvek zásahu do obsahu pohára použite vždy čistý riad, ktorým si do pohára nezanesiete žiadne baktérie.
- Poháre sú extrémne horúce. Preto na ich vytiahnutie radšej používajte kuchynskú utierku, chňapku alebo zaváracie kliešte.
- Otočením zavareného pohára hore dnom až do vychladnutia zaistíte podtlak. Správnym výsledkom tohto manévru je viečko vypuklé dovnútra pohára, nikdy nie smerom von.
- Zaváraniny označte štítkom s dátumom. Poháre si môžete označiť štítkom z tlačiarne štítkov, ktorý šikovne využijete aj na značenie ostatných položiek v domácnosti – od úložných boxov k potravinovým dózam so suchými surovinami (korenie, múka, sušené ovocie, semienka atď).
- Zaváraniny uskladnite na suchom, tmavom a chladnom mieste.
Ako zavariť či naložiť uhorky? Zaváranie tekvice Ako zavariť jablká?
4 spôsoby, ako správne zavárať
Zaváranie v hrnci
Zavárací hrniec je klasika, s ktorou nič nepokazíte. Hrnce majú veľkú kapacitu, takže je možné (v závislosti od konkrétneho modelu) naraz zavariť až 14 litrových pohárov. Termostat zaistí konštantnú teplotu a časovač vám postráži správnu dĺžku zavárania.
Ak zavárate len pár pohárov a máte pocit, že zavárací hrniec nevyužijete z dlhodobého hľadiska, skvelú službu urobí aj bežný hrniec s dostatočnou kapacitou a zavárací teplomer. Dno hrnca vyložte staršou utierkou, na ktorú položíte poháre. Podlejte ich vodou a snažte sa v hrnci udržiavať teplotu cca 80 °C po dobu 20 minút.
Zaváranie v elektrickej rúre
Zavárať možno aj v rúre, a to tým spôsobom, že naplnené a uzavreté poháre postavíte na plech na pečenie, do ktorého nalejete do výšky zhruba 2 cm horúcu vodu. Poháre zavárajte v spodnej polovici predhriatej rúry – pre elektrickú rúru je vhodná teplota 95 °C, zatiaľ čo pri plynovej rúre nastavte stupeň 1.
V prípade teplovzdušnej rúry vložte poháre na plech bez horúcej vody do rúry predhriatej na 150 °C a po 5 minútach znížte teplotu na 85 °C. Počas prvej štvrťhodinky sa poháre zahrejú a ďalších zhruba 25 minút je potrebných na sterilizáciu. Potom otočte poháre hore dnom.
Zaváranie v umývačke riadu
Ak máte doma umývačku riadu, je vyhrané. Nielen že se do nej vmestí veľké množstvo pohárov, ale aj upratovanie po zaváraní v nej bude jednoduchšie – žiadne hrnce a teplomery na umývanie, ani utierky na pranie. Poháre do nej vždy ukladajte viečkami nahor a dodržujte medzi pohármi dostatočný priestor (zhruba 5 cm).
Umývačku riadu zapnite na najdlhší program na čo najvyššiu možnú teplotu. Ovocné príkrmy alebo kapustu vytiahnite z umývačky riadu po hodine, pri uhorkách sa nebojte využiť plnú dĺžku umývacieho programu.
Zaváranie v mikrovlnke
Mikrovlnku používajte na zaváranie len pohárov so skrutkovacím viečkom. Keďže je viečko vyrobené z kovu a kovy všeobecne do mikrovlnky nepatria, vždy dôkladne strážte reakciu viečka na teplo z mikrovlnky.
Každý pohár s objemom 720 ml zavárajte podľa nižšie uvedených hodnôt:
- Výkon 700 W = 6 min/1 ks
- Výkon 750 W = 5,5 min/1 ks
- Výkon 800 W = 5,25 min/1 ks
- Výkon 850 W = 5 min/ 1 ks
- Výkon 900 W = 4,5 min/1 ks
Ovocie osladí náladu deťom aj dospelým
Domáci džem nie je marmeláda
Predtým sa medzi gazdinkami tradovalo, že džem obsahuje kúsky ovocia, zatiaľ čo marmeláda je prepasírovaná dohladka a jej konzistencia je kompaktnejšia. Podľa smernice Európskej komisie spočíva hlavný rozdiel medzi džemom a marmeládou v podiele ovocnej zložky a druhu použitého ovocia.
V džeme sa podľa nej nachádzajú kúsky ovocia a obsah ovocnej zložky je vyšší ako 35 % (v opačnom prípade sa jedná o ovocnú zmes alebo želé). Marmeláda sa pôvodne vyrábala z dúľ v Portugalsku a neskôr z citrusových plodov v Anglicku. Podľa smernice možno marmeládou nazvať výrobok obsahujúci viac ako 20 % citrusov. Pri domácej príprave si samozrejme nemusíte lámať hlavu s presnou definíciou názvoslovia.
Postup prípravy je podobný ako pri zaváraní:
- poháre aj viečka musia byť čisté,
- ovocie vyberáme zrelé a bez defektov (pleseň, hniloba),
- naplnené poháre ďalej nezavárame, postačí ich otočiť nahor dnom, aby sa vytvoril potrebný podtlak.
Na rozdiel od kompótu nebudeme potrebovať cukrový nálev. Ku gélovitej konzistencii džemu alebo marmelády si vystačíte iba so želírovacím cukrom, ktorý možno zakúpiť podľa určenia na rôzny pomer ovocnej zložky a cukru. Ak máte radi v džeme kúsky ovocia, použite na rozdrvenie ovocia tyčový mixér, s ktorým si sami ovplyvníte štruktúru džemu. Na jemnú a hladkú konzistenciu použite pasírovač, ktorý zbaví ovocnú masu všetkých kúskov a hrudiek.
- Jablká a hrušky zbavte jadrovníka a môžete ich zbaviť aj šupky. Možno ich pokvapkať citrónovou šťavou, aby nezhnedli.
- Marhule a čučoriedky sú považované za suché ovocie, ktoré je dobré doplniť šťavou z iného druhu ovocia.
- Čerešne a višne je lepšie zbaviť kôstok, aby ste ich počas vianočného maškrtenia nemuseli pľuvať z kokosových guľôčok s rumom.
- Ríbezle – vetvičky ríbezlí umyte a guľôčky z nich jemne očešte vidličkou.
- Broskyne a nektárinky vám v kompóte zhnednú, ak ich nezbavíte šupiek.
Džem nemusí byť uvarený len z klasických, možno trochu ohraných ingrediencií. Jahoda, malina, čučoriedka, slivky, marhule... to pozná každý. S netypickými kombináciami ovocia a korenia si vyčarujete mimoriadne zaujímavé a nevšedné chute. Skúste k černici pridať pár vetvičiek rozmarínu či k jahodám čierne korenie a balzamikový ocot. K lesným čučoriedkam sa skvele hodí levanduľa, nektárinky môžete namiešať s marhuľami a doplniť ich vanilkou a kardamónom. Poháre s obsahom alkoholu označte pre istotu štítkom s upozornením, že sa v nich alkohol nachádza.
Kompót ako od babičky
Kompót ide vyrobiť z každého druhu ovocia, pričom postup jeho spracovania je viac-menej vždy rovnaký. Ovocie zbavené stopiek a veľkých kôstok natlačte do vopred pripravených, čistých pohárov a buď ho prekladajte kryštálovým cukrom a napokon zalejte prevarenou vodou, alebo prekladanie cukrom vynechajte a plody naskladané do pohára rovno zalejte cukrovým nálevom. Na zvarenie cukru s vodou použite približne 350 g cukru na 1 liter vody. V niektorých receptoch sa môže objaviť ako ďalšia prísada aj kyselina citrónová, pektín či dokonca korenie ako klinček, badián alebo škorica.
Kompótovanie je považované za veľmi jednoduchý spôsob konzervácie úrody a zvládne ho aj úplný začiatočník. Aby stál finálny výsledok vašej snahy za to, dajte si záležať na výbere plodov.
Ovocie by malo byť správne dozreté, primerane tuhé a bez známok hniloby. Kúsky, ktoré majú už to najlepšie za sebou, určite do kompótu nedávajte, pretože by vám mohlo pokaziť celú várku. Čučoriedky a iné menšie bobuľoviny v pohári postupne striasajte, aby bol vyplnený čo najväčší možný priestor vo vnútri pohára.
Pripravte si v predstihu domáci pečený čaj
Pečený čaj je veľmi obľúbeným hitom najmä na chladné jesenné a zimné mesiace, kedy vás zaručene zahreje. V zásade ho väčšinou tvorí osviežujúca chuť citrusov a jabĺk doplnených o sladké druhy ovocia. Z exotického ovocia možno použiť kivi, citrón, mandarínky, pomaranče aj ananás. Z nášho ovocia si pochutnáte na hruškách, ríbezliach, čerešniach, višniach, jahodách, lesných plodoch a slivkách. Ovocie sa nebojte doplniť o šípky alebo čerstvý ďumbier. Pri príprave nezabudnite na klasické voňavé korenie (klinčeky, badián, škorica) a vyhnite sa použitiu banánov, pretože rýchlo černejú a čaj nepekne sfarbia.
Ako urobiť pečený čaj? Ovocie nakrájané na menšie kúsky upečte v rúre. Do pripravenej zmesi je možné primiešať v primeranom množstve rum, griotku či pálenku na lepšiu konzerváciu zmesi. K pečenému čaju sa chovajte rovnako ako k zaváranine – vždy používajte sterilizované poháre aj veká a po uzavretí pohárov ich otočte hore dnom na vytvorenie správneho podtlaku. Aj skladovanie je totožné so zaváraninami – uchovávajte ich na chladnom, tmavom a suchom mieste.
Kúzlo pečeného čaju spočíva v konzumácii korením prevoňanej ovocnej zmesi v horúcom nápoji, ktorý vás počas chladných mesiacov zaručene prehreje. Na výrobu jednej šálky čaju budete potrebovať 3 – 4 lyžičky hotovej, zavarenej zmesi, ktorú zalejete horúcou vodou.
Domáce zeleninové zaváraniny na nezaplatenie
Palacinky s marmeládou, žemľovka s broskyňami, lahodné smoothie... A teraz už konečne poriadna porcia pečených zemiakov s grilovaným mäsom na špíze, ku ktorej vám nesmie chýbať domáci kečup alebo zeleninová zmes, a to pokojne aj pikantná. Najmä pri kečupoch komerčných značiek sa stretávame s vyšším obsahom cukru, sodíka, kukuričného sirupu a soli. Domáca alternatíva je neporovnateľne zdravšia a navyše máte prehľad o tom, čo jete.
Zeleninová omáčka na hrianky
- 1,5 cukety
- 6 cibúľ
- 1 hlavička cesnaku
- 2 KL mletej papriky
- 2 paradajkové pretlaky
- 8 PL sójovej omáčky
- soľ a korenie podľa chuti
Postup: Zeleninu nakrájajte na menšie kúsky a varte spoločne s ostatnými ingredienciami zhruba pol hodiny. Horúcu zmes nalejte do pohárov a zavárajte 20 minút. Zeleninovú omáčku podávajte k hriankam alebo k mäsu.
Domáci kečup
- 1 kg zrelých paradajok
- 2 jablká
- 1 väčšia cibuľa
- 70 g cukru
- 60 ml jablčného octu
- 60 ml vody
- 1 KL soli
- 3 bobkové listy
- 5 guľôčok nového korenia
- 5 guľôčok celého korenia
- 5 ks klinčekov
- štipka škorice
Postup: Zeleninu a ovocie očistite a nakrájajte nadrobno. Podlejte ich v hrnci s vodou a octom, dochuťte soľou, cukrom a ostatným korením. Zmes varte na miernom plameni zhruba jednu hodinu a občas ju premiešajte. Zo zmesi vyberte korenie a zvyšok rozmixujte dohladka. Pre dokonalú jemnosť môžete kečup aj prepasírovať. Kečupom naplňte sterilizované poháre a otočte ich hore dnom až do ich vychladnutia.
Fermentovaná zelenina plná vitamínov
Kvasená, inak povedané fermentovaná zelenina je chutná, zdravá a jednoduchá na prípravu. Fermentácia je považovaná za skvelý spôsob uchovania zeleniny pomocou baktérií mliečneho kvasenia, ktoré podporuje črevnú mikroflóru. Tú narúša nevhodná strava, antibiotiká a choroby. Konzumáciou baktérií mliečneho kvasenia si nielen posilníte imunitu, ale aj prečistíte krv a tráviaci trakt, znížite krvný tlak a zvýšite odolnosť voči stresu.
- Dlho kvasená zelenina: Patrí sem najmä kyslá kapusta, nakladané uhorky a cukety kysnúce v slanom náleve. Zelenina má dlhú dobu trvanlivosti a je vhodné ju skladovať na chladnom mieste, napríklad v pivnici.
- Krátko kvasená zelenina: Známa aj pod anglickým termínom „pickles“. Nakladá sa jeden až niekoľko málo dní a jej spotreba je kratšia. Môžete pri nej experimentovať s dĺžkou kvasenia a rôznymi druhmi zeleniny. Najvhodnejšou zeleninou pre tento spôsob fermentácie je biela kapusta, mrkva, cibuľa, brokolica, karfiol, červená repa, uhorky, zeler, reďkovky, kaleráby, cukety, papriky a kvaka. Pri väčšom množstve zeleniny alebo častejšej frekvencii jej kvasenia môžete klasický kuchynský nôž nahradiť krájačom zeleniny, s ktorým si nielenže ušetríte prácu, ale zároveň budú všetky kúsky vyzerať rovnako.
Zaťaženie kvasenej zeleniny
Na čo najlepší výsledok kvasenia musí počas fermentačného procesu všetka zelenina byť ponorená v slanom náleve. Na zaťaženie naloženej zeleniny môžete použiť:
- kameň (mal by byť vyvarený aspoň na 15 minút a poslúži ako ťažisko do nádoby),
- menší pohár (aby sa vmestil do nádoby s kvasenou zeleninou – naplňte ho vodou a uzavrite viečkom),
- závažie (určené priamo na fermentáciu, je možné ho zakúpiť v obchodoch),
- menší dezertný tanierik (ešte ho niečím zaťažte),
- uzatvárateľné ZIP vrecko naplnené vodou (trochu improvizované, ale dobré riešenie – malo by byť dostatočne pevné).
Sušenie ovocia a zeleniny je osvedčená klasika
Sušením si vaša úroda zachová chuť, farbu aj vôňu. Znížením obsahu vody zabránite rastu plesní a baktérií, ktoré sa v suchom prostredí ničia. Trvanlivosť takto spracovaných surovín je veľmi dlhá. Sušenie patrí k najstarším spôsobom uchovania ovocia a zeleniny na horšie časy.
Ako doma sušiť paradajky? Ako sušiť jablká? Tipy na sušenie sliviek
Oxid siričitý v sušenom ovocí
Najmä v súvislosti so sušeným ovocím možno často naraziť na strašiaka menom oxid siričitý, ktorý sa používa na zachovanie peknej farby plodov a likvidáciu plesní na ovocí. Zatiaľ čo niektorí konzumenti sa mu vyhýbajú ako čert krížu, iní ho neriešia. Jeho vnímanie ľudským organizmom je veľmi individuálne – môže spôsobiť bolesti hlavy a žalúdka, nevoľnosť a dokonca až problémy astmatického typu. Aj to je dôvod, prečo ľudia čoraz viac uprednostňujú sušenie úrody vo svojej vlastnej réžii.
Sušenie na vzduchu
Ovocie, zeleninu aj huby možno sušiť rôznymi spôsobmi. Prvým, najjednoduchším a najlacnejším spôsobom je samozrejme sušenie na vzduchu. Toto sušenie je skvelé napríklad na huby, ktoré je možné „prešiť“ ihlou s niťou a zavesiť voľne do priestoru. Huby, ale aj napríklad jablká, môžete nakrájať na tenšie plátky a položiť rovnomerne na sušiace sito. Slniečko sa o zvyšok postará a vám zostane voňavá spomienka na leto.
Sušenie v sušičke potravín
Sušičku potravín vyberajte podľa toho, aké plody chcete sušiť. Ideálny je rozsah teplôt od 30 do 70 °C a nezabúdajte ani na to, že čím viac úrody na nasušenie máte, tým viac sušiacich plátov budete potrebovať. Ak budete sušiť huby, budú vám stačiť zhruba 3 hodiny. Banány nasušíte asi za 6 hodín, zatiaľ čo pri dužnatejšom ovocí ako ananás potrebujete mať sušičku zapnutú pokojne aj 12 hodín.
Aj sušené plody sa môžu ľahko presušiť, preto si dôkladne strážte proces sušenia – najmä ak ste začiatočník. Sušené kúsky by sa nemali lámať a sú vláčne, pružné a ohybné.
Ako vybrať sušičku potravín? Recenzia sušičky potravín G21 Paradiso Big
V mrazničke bude úroda vždy poruke
Kto by v lete odolal ovocnej dreni alebo smotanovej zmrzline? Počas horúceho dňa sa však nemusíte ponáhľať do obchodu ani stáť v dlhom rade. Viete, že si tieto maškrty môžete vyrobiť sami doma? Stačí mať výrobník zmrzliny, tyčový mixér alebo šľahač a vhodnú nádobu.
Väčšie kúsky ovocia a zeleniny zamrazte vcelku pomocou zmrazovacích ZIP vrecúšok a v zime si pochutnáte na lahodnej polievke alebo ovocnom koláči. Zamrazené plody výborne zužitkujete aj pri výrobe ranného smoothie, kedy ich stačí prihodiť do mixéra k ostatným ingredienciám (mlieko, jogurt, rastlinný nápoj atď.).
Čo sa dá kvalitne zamraziť? Výborne sa dajú zamraziť jahody, čučoriedky, maliny aj černice. Zo zeleniny je to hrášok, fazuľky a brokolica. Plody obsahujúce príliš veľa vody sa po rozmrazení rozmočia tak, že nebudete mať práve chuť sa do nich pustiť. Melóny, uhorky, paradajky, zemiaky a šalát preto radšej zužitkujte inak.
Pri mrazených potravinách sa držte zásad, ktoré sú všeobecne známe. Potraviny po rozmrazení čo najskôr spotrebujte a nikdy opakovane nezmrazujte. Rozmrazujte ich pomaly, nie nárazovo. Ideálne je nechať ich povoliť v chladničke a potom pri izbovej teplote.
Myslite na to, že každá potravina sa v mrazničke postupne znehodnocuje, a preto si radšej ustrážte, aby neboli zelenina a ovocie v mrazničke dlhšie ako zhruba jeden rok. Aj keď budú plody po tomto čase vyzerať pravdepodobne rovnako skvele, chuť ani štruktúra už dobré nebudú.
Dobroty, ktoré potešia každý žalúdok
Údenie a grilovanie nemusí byť len o mäse, pretože pristanú aj zelenine a ovociu. Oba spôsoby prípravy dodajú surovinám dymovú arómu, ktorá vás príjemne prekvapí ako pri prílohách, tak aj pri dezertoch.
Ako správne grilovať Rebríček najlepších grilov Ako sa vybaviť na piknik
Čerstvé ovocie môžete využiť aj na pečenie. Po takej bublanine sa bude každý stravník olizovať až za ušami. Klasická bublanina je plná jahôd alebo marhúľ. Výborné sú aj slivky, blumy, čučoriedky, čerešne, maliny, kyslé ríbezle či ostružina. Bublaninu možno upiecť do výšky v pekáči alebo na hlbšom plechu na pečenie, vďaka ktorému nebude taká vysoká a ovocie sa v ceste nebude toľko „strácať“.
- 2 vajcia
- 1 hrnček trstinového cukru
- 1 hrnček mlieka
- 2 hrnčeky polohrubej múky
- ½ hrnčeka oleja
- 1 balíček prášku do pečiva
- očistené a nakrájané ovocie
Postup: Metličkou vyšľahajte vajcia s cukrom do peny. Potom postupne zašľahávajte olej, mlieko a nakoniec múku s práškom do pečiva. Do hlbšieho plechu na pečenie (vymasteného olejom a vysypaného polohrubou múkou) vlejte cesto a položte naň pripravené kúsky ovocia. Aby ovocie neprepadlo hlboko do cesta, jeho povrch predtým jemne pomúčte. Ponúka sa tu aj druhá možnosť - cesto krátko zapiecť a až potom naň pokladať ovocie. Bublaninu pečte pri 175 °C dozlatista. Ešte v horúcom stave ju môžete na sladšiu chuť a atraktívnejší vzhľad ozdobiť práškovým cukrom cez sitko.