Vstupujete na stránky pre osoby staršie ako 18 rokov.
Kliknutím na tlačidlo „Vstúpiť“ prehlasujem, že som starší ako 18 rokov a nepripustím, aby k tu uvedeným dátam pristupoval ktokoľvek nespôsobilý či neplnoletý.
Vstupujete na stránky pre osoby staršie ako 18 rokov.
Kliknutím na tlačidlo „Vstúpiť“ prehlasujem, že som starší ako 18 rokov a nepripustím, aby k tu uvedeným dátam pristupoval ktokoľvek nespôsobilý či neplnoletý.
Ako zamraziť huby: Ako ich najlepšie pripraviť a ako dlho vydrží?
Hľadáte spôsob, ako predĺžiť životnosť svojich nazbieraných húb a zároveň zachovať ich chuť a štruktúru? Mrazenie je ten správny spôsob! S naším návodom sa krok za krokom naučíte, ako správne zamraziť huby - ako ich správne pripraviť, tepelne upraviť a ako dlho vám vydržia v mrazničke.
Pred zmrazením huby uvarte alebo povarte (recept)
Do mrazničky sa hodia takmer všetky druhy - dubáky, masliaky, muchotrávky ružové, hlivy, kuriatka, smrčky a šampiňóny.
Ako na to?
- Huby očistite – tento krok by mal prebiehať ideálne už v lese.
- Nakrájajte na menšie kúsky, drobnejšie druhy ale môžete nechať vcelku.
- Poduste ich či povarte a nechajte vychladnúť.
- Rozdeľte na jednotlivé porcie a tie vložte do škatuliek, uzatvárateľných vrecúšok vhodných do mrazničky alebo do formičiek na ľad. Pri použití vreciek ich odporúčame po naplnení stlačiť, vypustiť z nich prebytočný vzduch a potom poriadne uzavrieť. Následne ich vyhlaďte, aby boli čo najplochšie - nezaberú toľko miesta, ľahšie sa skladujú a rovnomernejšie sa zmrazia. Po zmrazení môžete huby z formičiek na kocky ľadu vysypať do vrecúška, čím si tiež pripravíte dávky.
- Ak chcete zamraziť väčšie alebo celé kúsky húb, napríklad kuriatka, odporúčame ich pred uložením do nádoby zmraziť jednotlivo napr. na plechu s papierom na pečenie. Až po ich úplnom stuhnutí ich uložte do vrecka alebo škatule.
- Porcie označte druhom huby a dátumom uskladnenia.
Tip: Takzvané pravé hríby (napr. hríb smrekový alebo dubový) radšej sušte. Takýmto spôsobom si zachovajú najsilnejšiu arómu.
Postup dusenia
Do hrnca nalejte lyžicu oleja a orestujte na ňom najemno nakrájanú cibuľu. Pridajte očistené a nakrájané huby a na miernejšom ohni pod pokrievkou duste asi 5 minút. Občas premiešajte, aby sa huby neprichytili ku dnu. Ak by sa medzitým voda vyparila, jemne ich podlejte. Pred vložením do mrazničky nechajte huby vychladnúť.
Postup varenia/blanšírovania vo vode a v pare
V hrnci zohrejte vodu na bod varu a pridajte očistené a nakrájané huby. Pre jednoduchšiu manipuláciu ich môžete povariť priamo v cedníku. Po približne 5 minútach ich vyberte a nechajte odkvapkať. Pred zmrazením nechajte huby vychladnúť.
Hríby a iné huby je možné tiež pripraviť v pare a to tak, že čisté nakrájané kúsky vložíte do parného hrnca alebo do naparovacieho vejára. Varte 5 až 10 minút, kým huby nezmäknú. Aj po tejto príprave ich nechajte vychladnúť.
Mrazenie surových húb
Aj keď je to možné a zrejme to mnohí z vás roky praktizovali, výrazne to neodporúčame. V hubách sa totiž prirodzene vyskytujú enzýmy, ktoré ich rozkladajú, a tým sa uvoľňujú škodlivé mykotoxíny majúce negatívny vplyv okrem iného na pankreas. Zastavenie pôsobenia enzýmov a rozkladu prebieha až okolo -20 °C, čo je teplota, na ktorú sa huby dostanú po niekoľkých hodinách pobytu v mrazničke. Medzitým tak stále dochádza k vytváraniu mykotoxínov, ktoré by ste spolu s pokrmom neskôr zjedli.
Okrem tohto zásadného faktora sa vzhľadom na vysoký obsah vody mení aj štruktúra, chuť a celková kvalita húb zmrazených za surova. Vytvárajú sa kryštáliky ľadu, ktoré spôsobujú kašovitosť a zmeny chuti.
Preto je lepšie surové huby spotrebovať hneď, usušiť alebo tepelne upraviť a až potom zamraziť.
Ako dlho vydržia?
Ak si chcete vychutnať čo najvyššiu kvalitu a najlepšiu chuť, mali by ste ich spotrebovať do 6 mesiacov. Odborníci odporúčajú spotrebovať ich do 3-6 mesiacov. Najdlhšie ich môžete skladovať po dobu 1 roka. Síce by u nich potom nemalo dôjsť k výraznému znehodnoteniu, ale podobne ako u iných mrazených potravín sa ich kvalita časom zhorší a počas roka si určite nazbierate čerstvú úrodu.
Ak sú už huby raz rozmrazené, opätovne ich nezmrazujte. Uškodili by ste ich kvalite a chuti. Preto je dôležité, aby ste ich vopred poriadne naporciovali a vybrali len toľko, koľko práve potrebujete na každý pokrm. Ak ich skladujete sploštené vo vreckách, môžete si jednotlivé kúsky postupne odlamovať. Rovnakú službu urobí aj ich zmrazenie vo formičkách na kocky ľadu a následné presypanie do uzatvárateľného vrecka.
Využitie
Mrazené krájané aj celé kúsky môžete využiť rovnako ako čerstvé huby.
Použite ich do:
- Polievok,
- dusených pokrmov,
- slaných koláčov a quichov,
- omeliet a ako náplň do palaciniek,
- rizot a cestovín,
- vyprážaných pokrmov,
- dipov, omáčok a nátierok,
- na pizzu.
Huby, ktoré ste už raz rozmrazili, už znova nezmrazujte. Pokiaľ vybranú porciu nevyužijete, skúste ju zavariť, naložiť alebo usušiť.
Čo robiť s hubami, ktoré prežili mráz?
Zbierať v lese a potom konzumovať zamrznuté plodnice sa rozhodne neodporúča. Mráz a kryštáliky ľadu, ktoré sa počas mrazu tvoria, narúšajú ich bunky a spôsobujú rozkladné procesy. Dochádza tiež k bujneniu baktérií, plesní a ďalších toxínov. Hoci by huby nemali byť vyslovene jedovaté, ich konzumácia by mohla spôsobiť nepríjemné zdravotné problémy od pocitu ťažkého žalúdka až po zvracanie a hnačku.
Ako taký kúsok spoznáte? Huba je mäkká a vodnatá, podlieha hnilobe a mení sa aj jej chuť a vôňa. Radšej ich nechajte v lese.