Vstupujete na stránky pre osoby staršie ako 18 rokov.
Kliknutím na tlačidlo „Vstúpiť“ prehlasujem, že som starší ako 18 rokov a nepripustím, aby k tu uvedeným dátam pristupoval ktokoľvek nespôsobilý či neplnoletý.
Vstupujete na stránky pre osoby staršie ako 18 rokov.
Kliknutím na tlačidlo „Vstúpiť“ prehlasujem, že som starší ako 18 rokov a nepripustím, aby k tu uvedeným dátam pristupoval ktokoľvek nespôsobilý či neplnoletý.
Top recepty na najlepšie domáce vianočné pečivo. Ktoré druhy kedy začať piecť a ako ich skladovať?
Bez tradičného slovenského pečiva by to na Vianoce nebolo ono. Viete však, kedy je ideálne ho začať piecť a ako ho správne skladovať, aby vydržalo čo najdlhšie v skvelom stave? Inšpirujte sa tiež receptom na univerzálne cesto, z ktorého upečiete viacero druhov pečiva. Prinášame vám niekoľko tipov, ako si tento rok upiecť najchutnejšie krehké kúsky, ktoré sa budú rozplývať na jazyku.
Recepty na najobľúbenejšie druhy vianočného pečiva
Pred Vianocami sa každoročne akoby roztrhlo vrece so zdieľaním receptov na zaručene najchutnejšie vianočné pečivo, ktoré je jasným dôkazom toho, že domáce je jednoducho lepšie ako kupované. Hoci dobroty na pultoch obchodov často lákajú výhodnou cenou a tým, že sú bez práce, zvyčajne však obsahujú rôzne náhradky a zmiešané tuky.
Poďme sa teda pustiť do výroby klasických domácich sladkostí našich starých mám. Rozoznať môžeme niekoľko druhov:
- Zlepované: linecké kolieska, medvedie labky, strojčekové pečivo.
- Suché: vanilkové rožky, medvedie labky, fúkacie orechové rožky, medovníčky, kokosky, snehové pusinky, marokánky, žabie pusinky, vínové a Masarykove pečivo.
- Krémové: parížske rožky, išelské tortičky, trubičky, plnené orechy, kornútky, parížske rožky.
- Nepečené: osie hniezda, šuhajdy (čokoládové košíčky) a rôzne guľôčky (kokosové, orechové, medovníkové, tiramisu atď.).
Inšpirujte sa naším výberom najlepších receptov. Ktoré to sú?
Linecké kolieska
Linecké koláčiky sú obľúbeným druhom sladkostí, ktoré by počas Vianoc nemali chýbať na slávnostnom stole. Ich korene siahajú do tradičnej českej, rakúskej a nemeckej kuchyne a ich názov pochádza z nemeckého slova "Linzer", ktoré odkazuje na rakúske mesto Linec (po nemecky Linz), kde bol kedysi tento druh dobrôt veľmi populárny.
Za vynikajúcu chuť lineckého pečiva vďačíme kombinácii maslového cesta a ovocného džemu. Jeho obľúbenosť spočíva aj v jeho dekoratívnom vzhľade - zvyčajne je zdobený vyrezávanými vzormi alebo odtlačkami. Jeho príprava si vyžaduje starostlivosť a trpezlivosť nielen pri samotnom pečení, ale aj pri zlepovaní dvoch upečených koliesok džemom.
Vanilkové rožky
Tento krehký dezert v tvare polmesiaca je známy svojou jemnou chuťou a omamnou vôňou vanilky. Jeho história siaha do 17. storočia, kedy sa začal piecť vo Viedni na oslavu porážky osmanských vojsk, ktoré mali na svojej vlajke práve symbol polmesiaca. Vanilka, ktorá dodáva rožkom charakteristickú vôňu a chuť, sa dovážala z tropických oblastí Strednej Ameriky a v tom čase bola veľmi cenená.
Cesto tradične obsahuje maslo, cukor, vanilku a mleté mandle. V slovenských končinách sa často namiesto extraktu z pravej vanilky používa lacnejší vanilkový cukor a ako alternatívu k mandliam je možné použiť vlašské orechy. Rožteky sú na prípravu náročnejšie, pretože cesto kvôli vysokému obsahu masla rýchlo mäkne. Aby sa vám s ním dobre pracovalo, je nutné ho mať „tak akurát“ – nemôže byť ani mäkké, ani príliš tuhé. Najnáročnejšou časťou je tvarovanie polmesiačikov, pri ktorom sa cesto formuje do malých valčekov, ktoré sa potom tvarujú do charakteristického zaobleného tvaru. Záverečné obaľovanie v zmesi vanilkového a práškového cukru je tiež náročné, pretože krehké upečené kúsky sa ľahko lámu.
Medovníčky
Čo dom, to recept. Perníkové korenie prevonia celú domácnosť badyánom, škoricou, anízom, klinčekmi, kardamónom a novým korením. Krásne zdobené medovníčky patria ku kľúčovým vianočným tradíciám a bez nich by štedrovečerná večera nebola úplná.
Medovníčky sprevádzajú ľudstvo v rôznych obmenách od pradávna - obľúbené boli v starovekom Egypte, Grécku a Rímskej ríši. Do našej krajiny ho priniesli v 14. storočí medovnikári, ktorí sa usadili vo veľkých mestách, kde sa medovníky dobre predávali napriek tomu, že išlo o luxusný tovar.
Pôvodne boli doménou bohatých, zatiaľ čo chudobní ľudia sa museli na Vianoce uspokojiť so sušeným ovocím. Cesto sa pripravovalo niekoľko mesiacov alebo dokonca rokov vopred, vďaka čomu sa nemuselo nechať kysnúť. Medovníčky sa vyrábali vtláčaním do vyrezávaných drevených foriem vysypaných hrachovou múkou. Potom sa pomaly piekli a vďaka reliéfnemu vzoru sa už nemuseli nijako zdobiť.
Osie hniezda
Najobľúbenejším typom nepečených sladkostí sú osie hniezda, známe aj ako včelie úle. Názov súvisí s tvarom tohto dezertu, ktorý pripomína slamenú košnicu, v ktorej sa kedysi chovali včely. Základ cesta tvoria rozdrvené piškóty, maslo a kakao, zatiaľ čo krémová náplň sa líši podľa chutí a zvykov jednotlivých domácností. Na ich výrobu je potrebná špeciálna forma v tvare kužeľa, ktorá sa vysype práškovým cukrom, mletými orechmi alebo kokosom. Hniezda sa položia na piškótové alebo linecké koliesko, ktoré postupne absorbuje vlhkosť z náplne, a tým sa k hniezdu prilepí.
Farbu cesta možno ľahko ovplyvniť pridaním alebo vynechaním kakaa (alebo karobu). Ich prípravu zvládnu aj menej zruční cukrári a cukrárky, ale zahŕňa niekoľko krokov - výrobu cesta, prípravu náplne, plnenie a záverečné zdobenie napr. práškovým cukrom.
Nepečené pečivo
K tradičným nepečeným druhom patria okrem osích hniezd aj čokoládové košíčky, sladká saláma s piškótami a najmä guľôčky, ktoré sa dajú pripraviť na mnoho spôsobov. Ich príprava je jednoduchá a výsledok veľmi chutný. Najčastejšie sa pripravujú z takých ingrediencií, ako sú rozdrvené maslové sušienky, piškóty alebo zvyšky polámaných suchých sladkostí. Do tohto sušienkového základu sa pridáva kokos, rum, maslo, kakao, orechy alebo sladké kondenzované mlieko Salko.
Z ingrediencií sa ručne tvarujú menšie guľôčky s priemerom 1,5 - 3 cm, ktoré sa potom obaľujú v strúhanom kokose, mletých orechoch alebo kakau. Hotové dobroty sa skladujú v papierových cukrárenských košíkoch, a hoci ich trvanlivosť zvyčajne nepresahuje 3 týždne (niektoré druhy vydržia len niekoľko dní), na Vianoce potešia každého maškrtníka. O niečo dlhšie vydržia čokoládové košíčky a piškótovo-kakakaová saláma.
Univerzálne cesto na viacero druhov pečiva
Z klasického lineckého cesta je možné vykrojiť akékoľvek tvary a pripraviť tak viacero druhov vianočných dobrôt. Na ich výrobu budete potrebovať:
- 420 g hladkej múky,
- 280 g zmäknutého masla,
- 140 g práškového cukru,
- 4 žĺtky,
- 2 lyžice mlieka a/alebo smotany,
- 1 vanilkový cukor alebo ½ lyžičky vanilkového extraktu.
Vypracované cesto rozdeľte na viacero dielov a každý z nich inak dochuťte – pridajte 1 lyžičku instantnej kávy, mletej vanilky, kakaa, karobu, strúhaného kokosu, mletých orechov, mandlí alebo pistácií, ½ lyžičky citrónovej kôry alebo ochutený puding v prášku. Pokiaľ sa vám bude zdať cesto príliš drobivé, pridajte doň trochu mlieka alebo smotany.
Univerzálne cesto nie je potrebné ochucovať na prípravu lineckého pečiva alebo koláčikov. Ochutené varianty sa môžu použiť na pečenie kávových koliesok, čokoládových a orechových tortičiek, citrónových vejárov, medvedích labiek, orechových a išelských tortičiek.
Kedy začať piecť podľa jednotlivých druhov?
4 až 3 týždne pred Vianocami
Mesiac pred vianočnými sviatkami sa začínajú piecť medovníčky, ale aj iné druhy, ktoré potrebujú čas, aby sa ich chuť rozložila alebo zmäkli. Ktoré to sú?
- Medovníčky,
- linecké,
- medvedie labky,
- kokosky,
- zázvorky.
2 týždne pred Vianocami
V tomto ročnom období je vhodné začať zlepovať suché druhy džemom alebo marmeládou. Na zvýraznenie vône ju môžete zmiešať s kvapkou rumu. Začnite s pečením nasledujúceho:
- Medvedie labky,
- vanilkové rožteky,
- orechy,
- sladkosti z formičiek a/alebo z kakaového a kokosového cesta.
1 týždeň a menej pred Vianocami
Nadišiel čas na prípravu nepečených kúskov, do ktorých by ste sa nemali púšťať skôr kvôli ich kratšej trvanlivosti. Ktoré sú to?
- Osie hniezda,
- šuhajdy,
- nepečené guľôčky,
- sladké salámy a rolády.
Tip: Ideálnym dátumom na prípravu nepečených maškŕt je 20. a 21. december. Sladkosti začnite v tomto termíne plniť maslovými krémami a zdobiť polevou. Prípravu vianočných dobrôt môžete zakončiť upečením vláčnej vianočky, ktorá sa obvykle raňajkuje na Štedrý deň.
Ako skladovať osie hniezda, linecké a ostatné druhy
Všeobecné zásady skladovania
- Každý druh skladujte zvlášť, aby ste zachovali jedinečnú chuť a vôňu.
- Hotové kúsky nechajte pred uskladnením riadne vychladnúť.
- Kúsky typu sušienok uložte do uzatvárateľnej dózy na potraviny, ktorá môže byť plastová alebo plechová.
- Medovníčky je najlepšie skladovať v papierovej škatuli vystlanej obrúskami alebo hodvábnym papierom. Vďaka tomu dokážu nasávať vlhkosť zo vzduchu na zmäknutie.
- Dobroty zdobené čokoládovou polevou nenechávajte na mraze. Čokoláda by mohla popraskať alebo zošednúť.
- Sušienkové druhy je možné skladovať aj v mrazničke. Potom ich stačí vybrať z mrazničky niekoľko minút pred konzumáciou a sú opäť ako čerstvé.
Uskladnenie podľa druhov pečiva
- Medovníčky a medvedie labky je najlepšie uchovávať v papierovej škatuli vystlanej obrúskami alebo hodvábnym papierom. Vďaka tomu dokážu prijímať vlhkosť zo vzduchu. Ďalšou skvelou alternatívou je skladovať ich v keramickej nádobe vystlanej alobalom.
- Nekrémové druhy, ako sú linecké, strojčekové a vanilkové rožky, vydržia najdlhšie na tmavom a chladnom mieste v papierovej škatuli vystlanej papierovými obrúskami. Pri skladovaní v chladničke si zachovajú najvyššiu kvalitu, ak sú umiestnené do plastovej dózy vystlanej alobalom.
- Kokosky a snehové pusinky neskladujte v chladničke, pretože tu by mohli absorbovať nežiaducu vlhkosť. Namiesto zahryznutia do lahodného chrumkavého kúska by ste mali v ústach žuvačku. Najlepším spôsobom skladovania sú preto papierové vrecká.
- Bezlepkové druhy skladujte zásadne oddelene od kúskov obsahujúcich lepok.
- Nepečené a krémom plnené sladkosti, ako sú osie hniezda, orechy a guľôčky, skladujte v plastových dózach, aby neabsorbovali chute z iných potravín.
- Nepečené salámy a plnené rolády zabaľte do alobalu alebo papiera na pečenie a uchovávajte v chlade.
Tipy na lepšie cesto a chutnejší výsledok
- Chcete dosiahnuť krehkejší výsledok? Namiesto celých vajec použite iba žĺtky. Pre zaujímavejšiu chuť môžete časť múky nahradiť vanilkovým pudingovým práškom.
- Pri pridávaní väčšieho množstva kakaa do cesta buďte opatrní, pretože sa môže začať príliš drobiť.
- Chuť hrozienok zvýraznite ich namočením do rumu na noc.
- Mleté orechy pridávajte do cesta na úkor múky.
- Chuť orieškov zvýraznite ich krátkym opražením na panvici.
- Ak nie je v recepte uvedené inak, maslo pred spracovaním cesta nastrúhajte nahrubo na strúhadle alebo ho nakrájajte na menšie kocky. Bude sa vám potom ľahšie spracovávať s múkou.
- Pri spracovaní cesta sa odporúča preosiať suché prísady cez sito, vďaka čomu bude výsledné cesto vzdušnejšie, bez hrudiek a v prípade orechov aj bez škrupín.
- Cesto zabaľte do potravinovej fólie a nechajte ho cez noc odležať v chladničke. Ak sa s prípravou ponáhľate, doprajte mu aspoň hodinu.
- Koláče pečte na papieri na pečenie alebo na špeciálnej silikónovej podložke na pečenie.
- Jednotlivé kúsky neprepečte, pretože by už neboli chrumkavé. Nečakajte, kým im začnú hnednúť rohy alebo okraje.
Ďalšie tipy
- Cesto s obsahom tuku vyberte z chladničky 10 minút pred spracovaním. Tuk trochu povolí a s cestom sa vám bude ľahšie pracovať.
- Všetky kúsky sladkostí na jednom plechu by mali mať rovnakú alebo podobnú veľkosť kvôli rovnomernému pečeniu.
- Pracujte súčasne aspoň s dvoma plechmi na pečenie - kým sa jedna dávka pečie v rúre, na druhom plechu môžete pripravovať ďalšie kúsky.
- Do vyšľahaného masla s cukrom pridávajte vajcia postupne. Doprajte každému vajcu čas, aby sa do cesta poriadne zapracovalo.
- Zvyšné bielky použite na prípravu snehového pečiva (pusiniek a laskoniek).
- Plech s pečivom vždy vkladajte do riadne vyhriatej rúry.
- V dostatočnom časovom predstihu si pripravte dózy na potraviny alebo papierové škatule.
- Pri pečení udržiavajte v kuchyni poriadok. Chňapky a utierky na riad ukladajte na jedno miesto a zabezpečte dostatok priestoru na rýchle premiestnenie horúcich plechov.
- Formičky ani vykrajovače neumývajte prostriedkom na umývanie riadu. Pred a po použití ich radšej vydrhnite zubnou kefkou pod prúdom teplej vody. Formičky neodmasťujte, pri ďalšom pečení by sa vám na ne cesto pripieklo.
- Sladkosti z formičiek vyklápajte, kým sú ešte horúce.
Vymoženosti do kuchyne na vianočné pečenie
Na prelome decembra skontrolujte svoje vianočné náčinie a ďalšie pomôcky, aby vám pečenie a zdobenie išlo pekne od ruky. Ak vynecháme základné suroviny, ako sú vajcia, múka, cukor, orechy, prášok do pečiva, citróny, voňavé korenie, arómy a ozdoby (poleva, čokoláda, hobliny, trblietky, potravinárske farbivá, jedlý papier, zdobiace guľôčky alebo posýpky), určite sa nevyhnete použitiu nasledujúcich základných pomôcok:
- Kuchynská váha: spoľahlivo odváži všetky ingrediencie na pečenie,
- valček na cesto: embosovaný na ozdobný povrch, prípadne valček s nastaviteľnou výškou na rovnomerné rozvaľkanie cesta,
- zdobičky a zdobiace vrecká: na nanesenie maslových krémov, vytvarovanie snehových pusiniek a zdobenie medovníčkov,
- cukrárske košíčky: papierové košíčky sa hodia na nepečené pečivo (guľôčky),
- kuchynský robot: vyšľahá krémy, vymiesi cesto do hladka a bielky vyšľahá do pevného snehu,
- ďalej odmerka, kuchynský štetec, kuchynská doska, hrniec na vodný kúpeľ, formičky, vykrajovače, kuchynská stierka, papier na pečenie a potravinové dózy.
Vypovedala vám kuchynská váha službu tesne pred Vianocami? Nevešajte hlavu! Prezradíme vám, koľko lyžíc alebo hrnčekov budete potrebovať na záchranu svojho vianočného pečenia.
Váženie podľa polievkovej lyžice
Rovná polievková lyžica môže obsahovať nasledujúce množstvo ingrediencií:
- 10 g hladkej múky,
- 12 g krupicového cukru,
- 12 g práškového cukru,
- 15 g masla a iných tukov,
- 18 g mlieka,
- 36 g medu,
- 35 g marmelády.
Vrchovatá polievková lyžica môže obsahovať nasledujúcu gramáž surovín:
- 25 g hladkej múky,
- 25 g krupicového cukru,
- 25 g práškového cukru,
- 30 g masla a iných tukov.
Váženie podľa hrnčeka
Všeobecne uvádzaný objem hrnčeka je 250 ml. Čo sa do takého veľkého hrnčeka zmestí?
- 135 g hladkej múky,
- 250 g masla (tuku),
- 230 g oleja,
- 245 g vody,
- 250 g mlieka,
- 380 g marmelády.