Vstupujete na stránky pre osoby staršie ako 18 rokov.
Kliknutím na tlačidlo „Vstúpiť“ prehlasujem, že som starší ako 18 rokov a nepripustím, aby k tu uvedeným dátam pristupoval ktokoľvek nespôsobilý či neplnoletý.
Vstupujete na stránky pre osoby staršie ako 18 rokov.
Kliknutím na tlačidlo „Vstúpiť“ prehlasujem, že som starší ako 18 rokov a nepripustím, aby k tu uvedeným dátam pristupoval ktokoľvek nespôsobilý či neplnoletý.
Najlepší recept na vianočku a návod na pletenie zo 4, 5, 6 a 9 prameňov
Domáca vianočka je tradičným symbolom vianočných sviatkov. Svojím oválnym tvarom a pleteným vzhľadom má pripomínať malého Ježiška zabaleného v perinke. Pripravili sme pre vás recept na vláčnu maslovú variantu, ktorá vás prekvapí svojou nadýchanosťou. Prečítajte si návod, ako ju upliesť zo štyroch, piatich, šiestich alebo deviatich prameňov. Poradíme vám tipy a triky, ako dosiahnuť chutnejších výsledkov.
Top recept na najlepšiu domácu vianočku
Vianočka rozvonia koncom roka takmer každú slovenskú domácnosť. Tradične sa konzumuje na Štedrý deň a je výnimočná nielen svojím krásnym vzhľadom a vláčnou štruktúrou, ale aj jedinečnou chuťou. Pečie sa z poctivých surovín - čerstvých vajec, kvalitného masla a hrozienok naložených vo voňavom rume. Zvyčajne sa pletie zo štyroch, piatich, šiestich, siedmich, ôsmich alebo deviatich prameňov, pričom spôsob pletenia zdôrazňuje nielen majstrovstvo pekára, ale symbolizuje aj prepojenosť rodinných vzťahov.
Čo budete potrebovať?
- 600 g hladkej múky,
- 100 g kryštálového alebo trstinového cukru,
- 200 ml vlažného mlieka,
- 31 g čerstvého droždia,
- 125 g rozpusteného masla (vlažného),
- 1 celé vajce a 1 žĺtok,
- štipku muškátového orieška,
- ½ lyžičky soli,
- ½ lyžičky citrónovej kôry,
- 1 balíček vanilkového cukru,
- ½ lyžičky vanilkového extraktu,
- 1 lyžičku rumu,
- sušené hrozienka (cez noc namočené v rume),
- 2–3 hrsti mandľových plátkov na posypanie,
- 1 bielok na potretie.
Postup prípravy kvásku
V miske rozdrobte droždie, pridajte lyžičku cukru a miešajte, kým sa úplne nerozpustí. Potom do zmesi pridajte trochu vlažného mlieka a zaprášte ju múkou. Kvások nechajte odpočívať pri izbovej teplote asi 15 minút, počas ktorých sa snažte s miskou nehýbať. Ak kvások nevzíde, radšej si urobte nový, pretože toto droždie by nefungovalo ani v ceste.
Ako na cesto?
Do veľkej misy preosejte hladkú múku a pridajte k nej cukor. Rukou urobte do stredu hromádky jamku a vlejte do nej všetky zvyšné ingrediencie. Nakoniec pridajte napučaný kvások a vypracujte hladké, nelepivé cesto. Aby sa s ním počas pletenia dobre pracovalo a netrhalo sa, musí byť dokonale vypracované. O najkvalitnejšie spracovanie sa postará kuchynský robot, ktorý by ho mal miesiť približne 10 minút. Nestačí mať hladké cesto - musí byť dokonale hladké a jemné.
Vykysnutie
Na ľahko pomúčenej doske cesto v rukách premiesime a vytvarujeme z neho bochník. Zo všetkých strán ho poprášte múkou, vložte späť do misy a nechajte vykysnúť. Misku prikryte čistou kuchynskou utierkou, aby ste ho ochránili pred nečistotami a zároveň ho udrží v teple. Cesto nechajte odpočívať približne 1-1,5 hodiny.
Ku kvásku sa správajte ako k živému organizmu, pretože ním naozaj je. Na začiatku nepotrebuje nič iné ako odpočívať, teplo, trochu cukru a múky, aby sa prebudil zo spánku. Až potom sa môže pridať tuk, soľ a ostatné ingrediencie. Že neviete odhadnúť, kedy? Je to jednoduché - vo chvíli, keď sa mu podarí vytvoriť hustú, bublajúcu penu.
- Kvásku sa najlepšie darí v teplotnom rozmedzí 25–35 °C. Pri vyššej teplote dochádza k „zabitiu“ kvasných baktérií, bez ktorých cesto nenakysne.
- Pri spracovávaní kysnutého cesta nemyslite na čas, ktorý do neho investujete, ale na kvalitu finálneho výrobku. Neponáhľajte sa naň, doprajte mu všetok čas, ktorý potrebuje.
- Kvások si rozumie s múkou, vlažnou tekutinou (voda, mlieko) a cukrom.
- Pomocou vidličky alebo metličky miešajte droždie s cukrom až do úplného rozpustenia.
- Nakysnuté cesto zbavujte nahromadených plynov – občas ho premiešajte alebo premieste.
- Cesto by malo kysnúť pri izbovej teplote v špeciálnej miske alebo pod čistou kuchynskou utierkou.
- Správne nakysnuté cesto poznáte podľa toho, že zväčšilo svoj objem o 70 až 100 %. Keď doň pichnete prstom, malo by sa vám vrátiť späť.
Pletenie a dokysnutie
Vianočku upleťte podľa jednej z mnohých metód pletenia. Aby ste zabránili vysychaniu jednotlivých prameňov, ihneď po upletení ich potrite bielkom a následne posypte mandľovými lupienkami. V prípade potreby ju spevnite pomocou špajdlí a nechajte ešte hodinu podkysnúť. To umožní bielku zaschnúť a zlepiť k sebe všetky pramene.
Ako ju upiecť?
Vianočku pečte 15 minút vo vopred vyhriatej rúre pri teplote 180 °C. Potom ju prikryte alobalom (môžete ho poprepichovať špajdľami), aby ste ju ochránili pred spálením. Znížte teplotu na 160 °C a pečte ďalších 25 až 35 minút. Hotové dielo nechajte vychladnúť na mriežke, aby z nej mohla spodnou časťou unikať vlhkosť (para).
Ako sa pletie vianočka zo 4, 5, 6 a 9 vrkočov (návod)
Pletenie zo 4 prameňov
Vianočka zo štyroch prameňov sa pletie veľmi jednoducho. Základom je perfektne nakysnuté cesto a jeho rozdelenie na 4 rovnako veľké kúsky, ktoré môžete pre vyššiu presnosť odvážiť pomocou kuchynskej váhy. Z jednotlivých častí vytvarujte bochníčky a z nich vyvaľkajte 30–40 cm dlhé pramene. Uložte si ich vedľa seba na pracovnú dosku a zakryte kuchynskou utierkou, aby neoschli.
Ako na to?
- Na pracovnú plochu položte vedľa seba pramene a začnite pliesť podľa nasledujúceho návodu. Nezačínajte však hneď od vrchu, ale prvých 10 cm nechajte zatiaľ voľne položených na doske.
- Prekrížte pramene cez seba tak, aby vám na pracovnej ploche vznikli dva kríže, pričom ľavý prameň sa vždy vedie ponad pravý prameň.
- Druhý prameň z pravej strany preložte cez druhý prameň z ľavej strany, čím dosiahnete tretie prekríženie.
- Postup opakujte - prvý prameň zľava preložte cez druhý prameň zľava a druhý prameň sprava cez prvý prameň sprava, potom druhý prameň sprava cez druhý prameň zľava.
- Nakoniec zahnite konce vrkočov pod vianočku.
- Otočte svoj výtvor o 180° a druhý prameň z pravej strany preložte cez druhý prameň z ľavej strany.
- Veďte prvý prameň zľava cez druhý prameň zľava a druhý prameň sprava cez prvý prameň sprava, čím vám opäť vzniknú 2 kríže.
- Pokračujte v zapletaní a na záver zahnite konce pod hotové dielo.
Pletenie z 5 prameňov
Na upletenie vianočky z piatich vrkočov je možné použiť viacero spôsobov. Vybrali sme pre vás dva najobľúbenejšie, ktoré na vianočnom stole vyzerajú naozaj slávnostne. Ktorý z nich vyskúšate tento rok?
Rybia kosť
Prvým spôsobom je mimoriadne jednoduchý vzor tzv. „rybia kosť“. Ako ho dosiahnuť?
- Na pracovnú dosku si položte 5 rovnako veľkých valčekov s dĺžkou približne 30 cm, vrchnú časť zaťažte hrncom s vodou a začnite pliesť od vrchu.
- Valčeky rozdeľte na 3 a 2 pramene, zoberte krajný z troch a umiestnite ho do stredu.
- Potom zoberte krajný prameň z druhej strany a opäť ho položte do stredu.
- Pokračujte štýlom "ľavý prameň do stredu, pravý prameň do stredu" až do konca pletenia.
- Nakoniec oba konce úhľadne zahnite pod telo vianočky, čím vám vznikne pekný oválny tvar.
Copovitý vzor
Tento spôsob nie je síce taký jednoduchý ako pri rybej kosti, ale určite ho pri troche trpezlivosti zvládnete. Aký je postup?
- Pramene si položte na pracovnú dosku a rozdeľte na 2 – 1 – 2, pričom 1 sa nachádza uprostred.
- Pravý prameň preložte úplne doľava, kde bude tvoriť 90° uhol k telu vianočky.
- Ľavý vrkoč preložte doprava, pričom aj tento bude tvoriť 90° uhol k vianočke.
- Krajný ľavý prameň preložte cez susedný vrkoč, čím sa stane druhým zľava.
- Druhý vrkoč sprava presuňte doľava.
- Krajný pravý vrkoč položte cez susedný prameň, čím sa stane druhým sprava.
- Druhý vrkoč zľava preložte doprava.
- Všetko opakujte až do konca – t. j. krajný ľavý preložte cez susedný, čím sa stane druhým zľava, krajný pravý odložte doľava, krajný pravý cez susedný atď.
Pletenie zo 6 prameňov
Vianočka zo šiestich vrkočov je po správnom upečení a vykysnutí roztomilá a kyprá. Na rozdiel od zložitejšej verzie z deviatich vrkočov sa z nej nemá čo zošmyknúť, takže pekne drží tvar. Možno práve preto je medzi gazdinkami veľmi obľúbená.
Ako postupovať?
- Rozdeľte si pramene na 3 a 3. Hore ich spojte stlačením a skúsené pekárky odporúčajú tento spoj zaťažiť rajnicou s vodou.
- Ľavou rukou uchopte krajný pravý prameň. Pravou rukou uchopte vrkoč úplne vľavo, čím sa vám ruky prekrížia.
- Oba valčeky zdvihnite nahor a prekrížte ich cez seba. Týmto bude vianočka začínať.
- Vrkoč v pravej ruke potom položte do stredu (jemne späť).
- Kým ľavá ruka stále drží jeden z prameňov, uchopte pravou rukou krajný ľavý vrkoč. Zdvihnite ho, preložte doprava a nepúšťajte ho.
- Vrkoč z ľavej ruky položte do stredu medzi ostatné pramene.
- Kým pravá ruka aj naďalej drží jeden z vrkočov, ľavá ruka uchopí prameň na pravej strane a dvíha ho.
- Pokračujte opäť pravou rukou - vrkoč položte dole a zdvihnite vrkoč na ľavej strane a tak ďalej, kým neprídete na koniec.
- Na záver pevne spojte konce prameňov a zahnite ich dole pod telo vianočky, kde budú pri upečení pevne držať.
Ak ste skôr vizuálny typ a na pochopenie tohto komplikovanejšieho návodu potrebujete fotopostup, nájdete ho tu:
Pletenie z 9 prameňov
Verzia z deviatich vrkočov má symbolický význam. Štyri spodné pramene vianočky predstavujú elementy zeme, slnka, vody a vzduchu. Prostredné tri pramene symbolizujú rozum, vôľu a cit a dva vrchné znázorňujú poznanie a lásku.
Pletenie z deviatich vrkočov je najrozšírenejším spôsobom prípravy vianočky a nie je také ťažké, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať.
Postup pletenia spodnej vrstvy (zo 4 vrkočov):
- Dobre vykysnuté cesto rozdeľte na 9 rovnakých častí a vytvarujte z nich bochníky.
- Z bochníkov vyvaľkajte 30 - 40 cm dlhé valčeky, položte ich vedľa seba na pracovnú plochu a udržujte ich prikryté kuchynskou utierkou. Aby sa vrkoče perfektne spojili a vianočka sa počas pečenia nerozpadávala, nesmú sa vrkoče vysušiť.
- Na pracovnú dosku položte vedľa seba 4 valčeky. Pomyselne ich rozdeľte na dve polovice - 2 a 2. Nezačínajte pliesť hneď od vrchu, horných 10 cm zatiaľ nechajte voľne položených. Krajný ľavý vrkoč preložte cez druhý valček zľava. To isté urobte aj s ľavým prameňom druhej dvojice - preložte vrkoč (t. j. druhý sprava) cez prameň vpravo, čím vzniknú dva krížiky.
- Uchopte dva stredné vrkoče a pravý z nich preložte cez ľavý prameň. Podľa tohto vzoru pokračujte až do konca.
- Vďaka tomu, že cesto je pružné, kratšie pramene sa môžu trochu natiahnuť na dĺžku. Ich konce k sebe prilepte silnejším stlačením a koniec zahnite pod telo vianočky.
- Teraz zvinutú vianočku pretočte o 180° a dopleťte zvyšok tak, aby bol zachovaný ten istý vzor. Opäť k sebe spojte stisnutím pramene a zastrčte ich pod vianočku.
- Hotový vrkoč presuňte na plech vyložený papierom na pečenie, urobte doň jemnú priehlbinu chrbtom ruky a potrite ho vaječným bielkom pomocou mašlovačky (pierka).
Postup pletenia ostatných poschodí (3 + 2 copy):
- Druhé poschodie vyrobíte upletením klasického vrkoča z 3 prameňov. Ani v tomto prípade nezačínajte pliesť od začiatku prameňov a vrchnú časť dopleťte až po pretočení. Vo finále by mal byť o niečo kratší ako ten spodný, na ktorý ho budete ukladať. Aj toto poschodie potrite vaječným bielkom.
- Zamotajte zvyšné dva valčeky. Nechajte im dlhšie konce a zastrčte ich pod vianočku tak, aby vám z každej strany vytvorili tvar podobný písmenu Y.
- Hotové veľdielo opäť pretrite vaječným bielkom a nechajte 1–1,5 hodiny dokysnúť pod kuchynskou utierkou. Po riadnom dokysnutí ju potrite druhýkrát vaječným bielkom a ozdobte mandľovými plátkami, orechmi či semienkami maku.
Tipy a triky pre lepší výsledok
- Pri pletení pramene neuťahujte – len ich zvoľna ukladajte cez seba a nechajte medzi nimi drobné medzery, ktoré cestu umožnia dokysnúť.
- Do cesta skúste pridať nasekané vlašské orechy alebo mandle.
- Plátky mandlí je možné doplniť makom či vylúpanými vlašskými orechmi.
- K hrozienkam môžete pridať aj brusnice namočené v rume alebo kúsky kandizovaného ovocia.
- Chuť cesta je možné vylepšiť muškátovým orieškom, anízom, novým korením alebo pomarančovou kôrou.
- K preosiatej múke najskôr pridajte ostatné tekuté ingrediencie a až potom rozpustený tuk. Cesto tak lepšie nakysne.
- Aby ste sa vyhli spáleniu vianočky, po 10 až 15 minútach od vloženia do rúry ju prikryte papierom na pečenie či kusom alobalu.
- Hotové dielo posypte práškovým cukrom, aby vyzerala ako z rozprávky.
Najlepšie recepty na vianočné pečivo: linecké, nepečené aj osie hniezda
Tradície a zvyky
Toto sviatočné sladké pečivo kedysi nesmelo chýbať na žiadnom štedrovečernom stole. Piekli ho chudobní ľudia na dedinách, v meštianskych bytoch aj tí bohatí. Niektoré vianočky boli dlhé až jeden meter, a ak sa gazdinke nezmestili do pece, museli ich upiecť pekári. Noc pred Štedrým dňom bola v domácnostiach veselá, pretože práve v tomto neskorom čase sa piekli vianočky.
Aby kysnuté cesto správne vykyslo, museli gazdinky v domácnosti vyskakovať do výšky. Zároveň počas pečenia nesmeli rozprávať a nikto sa nesmel rozprávať ani s nimi. Tiež museli mať na sebe bielu zásteru a na hlave šatku. Vianočka bola predovšetkým symbolom hojnosti na nasledujúci rok - ak sa nepodarila, spálila alebo popraskala, hospodárstvo nečakalo nič dobré. K ďalším najznámejším tradíciám patrili:
- Jedna veľká vianočka sa umiestnila doprostred štedrovečerného stola a rozdelila sa medzi všetkých členov hospodárstva. Prvý kúsok sa odkrojil pre hospodára, aby sa zabezpečila dobrá úroda v nasledujúcom roku.
- Každý člen domácnosti dostal aj svoju vlastnú menšiu verziu.
- Kto v nej našiel zapečenú mincu, mal byť zdravý, bohatý alebo štedrý - v závislosti od regiónu.
- V minulosti sa označovala ako húska, calta, štedrovnica, štedračka, pletenica, pletenka, štrucla, ceplík alebo štricka.
- V závislosti od regiónu sa s ňou spájajú rôzne tradície. Niekde sa kúsok nechával zvieratám, aby boli chránené pred zlými silami, inde sa kúsok hádzal do studne, aby nevyschla, alebo sa zvyšky nechávali pre duše zosnulých, ktoré mali na Štedrý deň navštevovať svojich blízkych.
Aký je význam adventu a jednotlivých sviečok? Poznáte slovenské vianočné tradície a zvyky?