Vstupujete na stránky pre osoby staršie ako 18 rokov.
Kliknutím na tlačidlo „Vstúpiť“ prehlasujem, že som starší ako 18 rokov a nepripustím, aby k tu uvedeným dátam pristupoval ktokoľvek nespôsobilý či neplnoletý.
Vstupujete na stránky pre osoby staršie ako 18 rokov.
Kliknutím na tlačidlo „Vstúpiť“ prehlasujem, že som starší ako 18 rokov a nepripustím, aby k tu uvedeným dátam pristupoval ktokoľvek nespôsobilý či neplnoletý.
Ako sa vybaviť na piknik?
Prečítajte si pár našich praktických tipov a rád a už vás na vašom pikniku plnom odpočinku nikdy nič neprekvapí!
Obsah článku
Pikniková výbava
Keď sa povie piknik, určite si ako prvý vybavíte piknikový kôš. Rovnako tak dôležité je ale aj pohodlné sedenie - predsa len strávite niekoľko hodín posedávaním na zemi. Piknikové deky ponúknu dostatok priestoru pre pozadie účastníkov aj k odloženiu tanierikov. Vďaka spodnej nepremokavej vrstve navyše nehrozí premočenie rosou. Ak pre vás dlhšie sedenie na deke nie je úplne pohodlné, zabaľte si podsedáky.
Piknikové koše sú hlavnou hviezdou piknikov. Vyberať môžete z plne vybavených variantov, kde nájdete napríklad riady a príbory. Prázdne piknikové koše oproti tomu disponujú množstvom priestoru na výbavu, ktorú už doma máte. Stretávka uprostred leta sa nezaobíde bez chladiacich tašiek a boxov. Do nich uložíte všetky chladené nápoje a potraviny, ktoré sú citlivé na vyššie teploty.
Na piknik si však môžete vziať gril. Na trhu nájdete prenosné zariadenia, ktoré sú ľahké, odolné a bezpečné tak, aby ste si ich mohli odniesť napríklad na neďalekú lúku. Viac sa toho o grilovaní dozviete v našom článku Grilujeme: Najčastejšie chyby pri grilovaní alebo ako správne grilovať?
Čo si vziať na piknik?
- Potraviny, ktoré sa rýchlo nekazia a nemenia svoju podobu. Vhodné je obložené pečivo a koláčiky, ovocie, šaláty alebo tepelne upravené mäso. Čokoládu, zmrzlinu, majonézové dipy alebo ryby naopak radšej nechajte doma.
- V horúcich dňoch bude potrebné dostatočné množstvo nápojov. Pre deti zabaľte vodu a domáce limonády, dospelým sa zavďačíte sangriou z červeného vína alebo sektom.
- Krabičky a dózy poslúžia na prepravu jedla, alternatívne je možné použiť aj sáčky a fólie. Odolné riady, ktoré niečo vydržia a nehrozia rozbitím. Pokiaľ so sebou chcete vziať krehké poháre a taniere, dobre ich zabaľte a to zvlášť v prípade, ak budú na pikniku deti alebo domáci miláčikovia. Vďaka poklopom či vrchnákom na zakrytie jedla sa pokrmom vyhne hmyz aj lístie.
- Skontrolujte predpoveď počasia a pre istotu zabaľte dáždnik alebo pláštenku, aby vás po rozložení pikniku neprekvapila letná spŕška. Natrite sa opaľovacím krémom a hlavu zakryte klobúkom alebo šiltovkou. Celodenné sedenie pod priamym slnkom by mohlo mať nepekné následky.
- Papierové, látkové avlhčené obrúsky sa budú hodiť na utretie rúk i úst a repelent odoženie muchy, komáre a kliešte.
- Svietidlá alebo solárne lampy vezmite pre prípad, že by sa piknik pretiahol do nočných hodín.
- Odpadkové vrecia použijete na obaly a obrúsky, aby po vás na lúke nezostal neporiadok.
Náš tip: Pikniková výbava niečo váži a preto si ešte doma overte, že všetko unesiete ďalej ako tri kroky vpred.