Vstupujete na stránky pre osoby staršie ako 18 rokov.
Kliknutím na tlačidlo „Vstúpiť“ prehlasujem, že som starší ako 18 rokov a nepripustím, aby k tu uvedeným dátam pristupoval ktokoľvek nespôsobilý či neplnoletý.
Vstupujete na stránky pre osoby staršie ako 18 rokov.
Kliknutím na tlačidlo „Vstúpiť“ prehlasujem, že som starší ako 18 rokov a nepripustím, aby k tu uvedeným dátam pristupoval ktokoľvek nespôsobilý či neplnoletý.
Ako doma sušiť jablká? V rúre, sušičke alebo na slnku!
Chcete posilniť svoj imunitný systém aj v zime, ale nikdy ste nesušili ovocie? Začnite s jablkami, ktoré sú navyše prirodzeným zdrojom mnohých vitamínov a vlákniny! Poradíme vám, ako si vybrať tie správne, ako ich pripraviť a aký spôsob zvoliť. Či už dávate prednosť rúre, sušičke alebo slnku, nájdete tu podrobný návod vrátane rád na ich využitie a receptov.
Príprava na sušenie jabĺk a postup
- Vyberajte zrelé, zdravé jablká bez otlačenín, vád alebo známok hniloby. Ideálne sú odrody s vyšším obsahom cukru (Jonagold, Golden Delicious, Gala), ktoré zostanú sladké a chutné aj po dehydratácii.
- Plody dôkladne umyte a, ak chcete, odstráňte jadrovník a ošúpte. Nakrájajte ich na 3-5 mm plátky, rovnako tenké mesiačiky alebo malé kocky.
- Aby jablká nezhnedli, namočte plátky na niekoľko minút do roztoku vody s citrónovou šťavou v pomere 1 lyžica šťavy na 1 liter vody. Alebo si pripravte kúpeľ z vody a kyseliny citrónovej. Potom nechajte poriadne odkvapkať.
- Usušte ich vybranou metódou. Sušené plátky jabĺk sú hotové, keď sú pružné a nelepia sa. Nemali by chrumkať ani byť príliš gumové.
- Potom ich nechajte úplne vychladnúť a uložte do vzduchotesných nádob.
Využitie
Táto pochúťka je skvelá ako rýchla a zdravá desiata, ktorú môžete mať vždy po ruke. Sušené plátky jabĺk sú ľahké, ľahko sa prenášajú a dodajú energiu. Môžete ich pridať do cesta na koláče, muffiny alebo sušienky, ale aj do obilných kaší alebo müsli. Výborne sa hodia do ovocných šalátov alebo zmrzliny.
Pár kúskov môžete pridať do čaju pre jemnú ovocnú chuť, ktorá pekne doplní byliny alebo kvety. Sušené jablká sa však hodia aj do mäsových pokrmov, zvlášť k bravčovému, kde pridajú zaujímavý kontrast. Jednotlivé plátky potom pekne ozdobia letné koktaily.
3 spôsoby, ako ich sušiť
Rúra na pečenie
Pripravené kúsky ovocia rozprestrite vedľa seba v jednej vrstve na plechy s papierom na pečenie alebo špeciálnou fóliou. Sušte pri teplote okolo 50 °C v teplovzdušnej rúre a 65 °C v elektrickej rúre približne 4 až 6 hodín. Počas tohto procesu nechajte dvierka sporáka pootvorené na rukoväť varešky, aby mohla uniknúť prebytočná vlhkosť. Neumožňuje váš spotrebič nastaviť takú nízku teplotu? Potom zvoľte čo najnižšiu a skráťte dĺžku sušenia.
Pokiaľ pripravujete viac plechov naraz alebo vaša rúra nepečie rovnomerne, po 1-2 hodinách plechy prehadzujte a otáčajte. Po skončení nechajte vychladnúť a uskladnite v chlade a tme.
Sušička potravín
Nakrájané, v citróne namočené a odkvapkané jablká položte na pláty sušičky tak, aby boli v jednej vrstve, neprekrývali sa a ideálne ani príliš nedotýkali. Nastavte teplotu na 55-60 °C a dehydratujte ich 6-12 hodín podľa hrúbky plátov.
Každé 2 hodiny prehadzujte pozície plátov, aby sa jablká sušili rovnomerne. Priebežne tiež pláty kontrolujte a odoberajte tie, ktoré sú už ideálne suché (nevyteká šťava, sú pružné, ale nechrumkajú). Potom nechajte ovocie úplne vychladnúť a uskladnite do chladu a tmy.
Slnko
Veľmi obľúbeným spôsobom, ktorý pravdepodobne poznáte z detstva, je sušenie jabĺk na slnku. Jasnými výhodami sú zachovanie maximálneho množstva živín a nulová spotreba energie. Na druhej strane táto metóda trvá niekoľko dní, a to za predpokladu stabilného, teplého a slnečného počasia. Musíte tiež zabezpečiť dostatočnú cirkuláciu vzduchu a ochranu pred hmyzom a inými zvieratami (alebo deťmi).
Ak máte vhodné sieťované pláty, stačí na ne v jednej vrstve rozmiestniť očistené a nakrájané jablká. Tieto pláty nahradia napríklad rošty z rúry s papierom na pečenie. Následne ich položte na kúsky dreva alebo tehly tak, aby cez ne a pod nimi prúdil vzduch. Umiestnite ich na slnečné, teplé miesto a zakryte ich vrstvou sieťoviny alebo starou záclonou.
Ďalšou možnosťou je navliecť pláty na hrubú niť alebo tenšiu šnúrku tak, aby sa navzájom nedotýkali. Túto reťaz zaveste na teplé a dobre vetrané miesto.
Ak sušíte pod šírym nebom, v prípade nepriaznivého počasia všetko premiestnite do interiéru, najlepšie na noc, aby sa jablká zbytočne znovu nenamočili a proces sa nepredlžoval. Sušené pláty jabĺk by mali byť hotové približne za 3 dni, keď sú pružné, nelepia sa a nelámu sa.
Skladovanie a ako dlho vydržia
Úplne vychladnuté a správne usušené jablká skladujte vo vzduchotesných nádobách, ako sú sklenené zaváracie poháre, plastové nádoby s tesnením alebo zipsové či vákuové vrecká. Tak vydržia dlho suché, a navyše budú chránené pred vlhkosťou a škodcami. Nádoby skladujte na suchom, tmavom a chladnom mieste - v špajzi, kuchynskej skrinke alebo v pivnici. V takomto prostredí vydržia bez ujmy niekoľko mesiacov.
Na naozaj dlhodobé skladovanie môžete sušené jablká uložiť do mrazničky. Skladujte ich v mraziacich vreckách s tesným uzáverom alebo v nádobách, ktoré vydržia nízke teploty. Takto môžu vydržať až rok alebo aj dlhšie.
Pravidelne ich kontrolujte, či nejavia známky plesnivenia alebo postihnutie škodcami. Ak si niečo takéto všimnete, najlepšie je celú napadnutú časť vyhodiť.
Vplyv sušených jablčných plátkov na zdravie
Jablká obsahujú veľké množstvo vitamínov (najmä vitamín C), vlákniny a ďalších prvkov, ako sú kyselina listová, horčík alebo vápnik. Oproti tomu je v nich veľmi malé množstvo kalórií (50-70 kcal/kus), a tak sú ideálnou zložkou jedálnych lístkov ľudí snažiacich sa schudnúť.
Spomínaný vitamín C v kombinácii s flavonoidmi zaisťuje správne fungovanie imunitného systému a spoločne chráni telo pred voľnými radikálmi. Tým môžu znižovať riziko chronických ochorení a ďalších chorôb.
Vláknina sa stará o rýchlejší a dlhší pocit sýtosti, o zdravie tráviaceho traktu a najmä čriev. Môže tak vplývať aj na reguláciu a stabilizáciu hladiny cukru a cholesterolu v krvi. Spomaľuje trávenie a znižuje chuť do jedla, vďaka čomu sa neprejete.
V sušenom variante však toto ovocie prirodzene obsahuje viac cukru, a preto ho treba jesť s mierou. Zvlášť ak trpíte cukrovkou alebo si strážite príjem sacharidov.
Recepty – korenené jablčné plátky, trubičky, guľôčky
Sušené jablká so škoricou (a sirupom)
Ovocie umyte, prípadne aj ošúpte a vyberte jadrovník. Plody nakrájajte na 4 mm plátky a tie na pár minút namočte do vody s citrónom, aby pri príprave tak nezhnedli. Potom ich odkvapkajte, osušte a z oboch strán poprášte mletou škoricou.
Dehydratujte v rúre (približne 5 hodín pri 50-60 °C) alebo v sušičke potravín (cca 8 hodín na 55-60 °C). Metódu vonku na slnku v tomto prípade príliš neodporúčame – vietor by vám mohol odfúknuť korenie a to by tiež lákalo zvieratá. Akonáhle sú plátky stále pružné, ale už z nich pri stlačení alebo na reze neuniká žiadna šťava, máte hotovo.
Tip: Pred zasypaním škoricou ich skúste potrieť tenkou vrstvou javorového sirupu.
Sušené jablčné (ovocné) trubičky a koža
- 1 kg jabĺk
- 2 lyžice citrónovej šťavy
- cukor alebo med či iné sladidlo podľa sladkosti plodov (voliteľné)
- mletá škorica podľa chuti (voliteľné)
Postup
Jablká umyte, zbavte jadrovníka a ak chcete, ošúpte. Nakrájajte ich na menšie kúsky a presypte do hrnca. Pokvapkajte ich citrónovou šťavou, podlejte trochou vody a duste zhruba 12 minút do zmäknutia. Nechajte vychladnúť. Ak máte mäkké plody, môžete varenie preskočiť.
Kúsky jabĺk rozmixujte s korením a sladidlom a potom pyré rovnomerne rozotrite na plát či plech vyložený papierom na pečenie. Vrstva by mala byť hrubá max. okolo 3 mm. Dajte do sušičky alebo rúry na 50-60 °C na približne 3 hodiny, kým plát „koža“ nestuhne a nelepí sa.
Nechajte vychladnúť a potom nožnicami, veľmi ostrým nožom alebo krájačom na pizzu nakrájajte na plátky a tie zrolujte. Konce môžete namočiť do rozpustenej bielej alebo tmavej čokolády. Než čokoláda stuhne, odporúčame trubičky previazať špagátom alebo gumičkou či zaťažiť, aby sa nerozmotávali.
Pokiaľ nechcete ruličky, len plát narežte na menšie kúsky ľubovoľných tvarov.
Tip: Túto dobrotu môžete pripraviť aj z iných druhov ovocia alebo zo zmesi jabĺk napríklad s malinami, hruškami alebo slivkami.
Nepečené guľôčky
- 1 hrnček sušených jabĺk
- 1 hrnček hrozienok alebo vykôstkovaných datlí
- 1 hrnček orechov (lieskové, vlašské, pekanové)
- 1 lyžica tmavého holandského kakaa
- štipka škorice
- štipka soli
Postup
Jablká a datle, ak ich používate namiesto hrozienok, nakrájajte na menšie kúsky. Ovocie zalejte vriacou vodou a nechajte odkvapkať. Oriešky opražte na panvici, kým nie sú krásne a voňavé. Lieskové oriešky potom môžete trením v utierke olúpať.
Všetky suroviny dajte do stolného mixéra alebo sekáčika a spoločne rozmixujte na hutnú pastu. Zo vzniknutej hmoty potom tvarujte guľôčky a tie po jednej uložte do malých papierových košíčkov. Prípadne ich môžete predtým ešte obaliť v kakau.