Vstupujete na stránky pre osoby staršie ako 18 rokov.
Kliknutím na tlačidlo „Vstúpiť“ prehlasujem, že som starší ako 18 rokov a nepripustím, aby k tu uvedeným dátam pristupoval ktokoľvek nespôsobilý či neplnoletý.
Vstupujete na stránky pre osoby staršie ako 18 rokov.
Kliknutím na tlačidlo „Vstúpiť“ prehlasujem, že som starší ako 18 rokov a nepripustím, aby k tu uvedeným dátam pristupoval ktokoľvek nespôsobilý či neplnoletý.
Šikovné spôsoby správneho sušenia húb doma so sušičkou aj bez nej
Huby sú všestrannou a lahodnou ingredienciou, ktorá dokáže pozdvihnúť každý pokrm. Čerstvé však majú krátku trvanlivosť a nie je možné ich mať neustále po ruke. Čo s tým? Vyskúšajte sušenie húb, aby ste predĺžili ich trvanlivosť a zintenzívnili ich chuť. Poradíme vám, ako na to v sušičke potravín, v rúre, na niti alebo dokonca na sitku. Ako ich skladovať a používať?
Príprava pred sušením a ďalšie tipy
Na sušenie sa najviac hodia tvrdšie druhy húb, ako sú napríklad dubáky, masliaky, suchohríby či kozáky. Najlepšie sú tzv. pravé hríby, ktorých chuť a vôňa sa sušením ešte znásobia.
Niektoré huby sa kvôli svojej malej veľkosti, krehkosti a textúre lepšie sušia vcelku (muchotrávky červenkasté, kuriatka a pod.). Dobrý výsledok však nemožno zaručiť a musíte tiež napríklad počítať s dlhšou dobou dehydratácie. Tieto tak odporúčame radšej zamraziť.
Ako ich krájať?
Vlhkou papierovou utierkou alebo kefkou očistené huby pozdĺžne krájajte pozdĺžne na rovnomerne hrubé plátky. Ideálnych je 3 až 5 milimetrov. S tenšími plátkami by sa vám mohlo horšie manipulovať a navyše sú veľmi krehké. Hrubšie plátky by zle vysychali a mohli by medzitým začať plesnivieť.
Dĺžka sušenia
Je závislá najmä od zvoleného spôsobu, ale vplyv na ňu má aj obsah vody v hubách, hrúbka plátkov alebo veľkosť kúskov a aktuálne počasie (pri sušení na sieti, niti a papieri na pečenie). Ako dlho to odhadom bude trvať?
- 4-8 hodín v sušičke potravín,
- 6-12 hodín v teplovzdušnej rúre,
- cca 2 dni na slnku,
- okolo 5 dní na site a novinách.
Teplota
V rúre aj sušičke by ste mali huby dehydratovať maximálne pri teplote 40-50 °C. Krátkodobo je možné počas procesu nastaviť aj vyššiu teplotu až 60 °C, avšak riskujete ich upečenie, a preto musíte byť opatrní.
Ako spoznať správne usušené huby?
Dajú sa ľahko sňať, sú krehké a ľahko sa lámu. Pri premiestňovaní šuštia a praskajú. Na zachovanie tohto stavu a ich dlhodobej trvanlivosti je potrebné dbať aj na ich skladovanie.
Akým spôsobom a ako dlho sušiť huby v sušičke potravín
- Očistené a nakrájané plodnice rozmiestnite na pláty sušičky tak, aby sa jednotlivé kúsky nedotýkali.
- Teplotu nastavte na 40-50 °C.
- Sušte 4-8 hodín podľa druhu huby, obsahu vody a veľkosti plátkov. Priebežne ich kontrolujte a v prípade potreby pláty prehadzujte a otáčajte.
- Správne dehydratované huby by sa mali pri ohnutí ľahko lámať. Ak sú kožovité alebo gumové, potrebujú ešte chvíľu sušenie.
- Pred presypaním do vzduchotesnej nádoby ich nechajte úplne vychladnúť.
Ako vybrať sušičku potravín? Naša recenzia sušičky G21 Paradiso Big
Ako sušiť huby bez sušičky (rúra, noviny, sito, niť)
Môžete si vybrať hneď z niekoľkých spôsobov dehydratácie húb, ktoré platia aj pre ovocie a zeleninu. Ak nesušíte v rúre, platí pravidlo, že by mali byť potraviny počas procesu uložené na mieste s dobrým prúdením vzduchu a hlavne v suchu.
Názory na sušenie húb na slnku sa líšia, a to najmä z dôvodu ich možného zaparenia. Pri použití priedušných sít by to však nemal byť problém, a navyše to bude trvať výrazne kratšiu dobu.
V rúre (teplovzdušné, elektrické, mikrovlnné)
Sušenie v elektrickej rúre je po sušičke tým najrýchlejším spôsobom. V ideálnom prípade by mala disponovať ventilátorom alebo mať funkciu horúceho vzduchu. Rúru rozohrejte na najnižšiu možnú teplotu (okolo 50 °C) a do nej vložte plech vyložený papierom na pečenie alebo silikónovou podložkou s rovnomerne rozmiestnenými plátkami húb. Tie by sa nemali dotýkať.
Tiež je možné najprv nastaviť nižšiu teplotu (okolo 40 °C) a po pár hodinách ju zvýšiť na maximálne 60 °C. Tým zabránite upečeniu húb a urýchlite odparenie vody.
Sušte pri pootvorených dverách, aby vlhkosť mohla uniknúť. Odporúčame zasunúť rukoväť varešky do dvierok rúry, aby boli otvorené tak akurát. Raz za čas otočte plech na pečenie a jednotlivé huby na ňom. Celý proces by mal trvať niekoľko hodín a tu okrem iného záleží na tom, aké vlhké sú vaše huby a ako nahrubo ste ich nakrájali. Hotové sú vtedy, keď sú kúsky krehké a ľahko sa lámu.
Pred uskladnením ich nechajte úplne vychladnúť.
V mikrovlnke
Táto metóda sa hodí najmä pre menšie množstvo húb. Tie nakrájajte na plátky a v jednej vrstve rozložte na tanier vhodný do mikrovlnnej rúry. Tú zapnite na nižší výkon - 100-150 W a s hubami spustite na 3 minúty. Potom rúru krátko vyvetrajte, medzitým plátky obráťte a potom ju znova zapnite na zhruba 3 minúty. Takto postupujte, pokiaľ nie sú huby úplne usušené, čo by malo zabrať cca 30 minút. Po vychladnutí ich presypte do dózy.
Na novinách a papieri na pečenie
Stále populárna metóda, kedy na plech, stôl alebo zem rozložíte papier na pečenie či staré noviny s hubami, ustupuje do pozadia. Jej použitie sa príliš neodporúča, pretože s ohľadom na obmedzený prístup vzduchu zospodu môže dôjsť k plesniveniu plodníc. Aby ste tomu predišli, je nutné papiere umiestniť na dobre vetrané miesto. Ďalej je vhodné nakrájané huby priebežne otáčať a prípadne papier alebo noviny vymeniť za nové. Aj tak ale sušenie potrvá niekoľko dní až týždeň.
Na site/sieti
Sito alebo sieť na sušenie húb je jednou z najlepších a najprirodzenejších možností dehydratácie. Zaisťuje totiž skvelé prúdenie vzduchu aj zospodu, navyše sa dá v prípade potreby ľahko premiestniť. Zaobstarať môžete poschodové s pevnou konštrukciou, ktoré postavíte napríklad na stôl, alebo závesné jedno- aj niekoľkostupňové. Také siete či sitá potom jednoducho zavesíte von alebo napríklad na pôdu.
Čisté a pokrájané huby v jednej vrstve rozmiestnite na sieť tak, aby sa nedotýkali. Doba sušenia sa pohybuje okolo 5 dní, je však závislá od stavu húb a vlhkosti i teploty okolia.
Tip: Skvele poslúži aj staršia záclona, ktorú možno upevniť medzi nohy stola alebo do vlastnoručne vyrobeného rámu zo 4 v rohoch spojených latiek.
Na niti
Plátky húb pomocou ihly navlečte na silnejšiu niť alebo špagát ako by to boli korálky - jednotlivé kúsky by sa však nemali dotýkať. Niť zaveste na miesto s dobrým prúdením vzduchu, možno aj na slnko. Behom pár dní by mali byť suché tak, aby sa pri ohnutí lámali. Potom ich stačí stiahnuť a uskladniť.
Na niti môžete sušiť aj huby vcelku, napr. kuriatka alebo smrčky, takto to ale bude trvať dlhšie.
Info: Ak sušíte doma v obývanom priestore, počítajte s tým, že vám huby prevoňajú interiér a nie každému to môže byť po chuti.
Ideálne skladovanie a ako dlho vydržia
Sušené huby skladujte vo vzduchotesných nádobách zo skla či odolného plastu alebo vo vákuovo uzavretých vreckách. Tým sa zabráni vnikaniu vlhkosti a vzduchu, ktoré môžu spôsobiť plesne a kazenie. Uložte ich na chladné, suché a tmavé miesto, ako je špajza alebo skriňa. Neskladujte ich v blízkosti zdrojov tepla, na priamom slnečnom svetle alebo na miestach s vysokou vlhkosťou.
Pri správnom skladovaní vám vydržia minimálne 6 mesiacov až 1 rok bez výraznej straty chuti alebo kvality. Spravidla ich môžete konzumovať až do 3 rokov od dátumu usušenia, postupom času však môžu strácať vôňu a chuť.
Môžu sušené huby do mrazničky? Áno! Možno ich tam uložiť na niekoľko dní ako prevenciu napadnutia hmyzom, ktorý by potenciálne mohol prežiť sušenie, tak aj dlhodobo na predĺženie životnosti. Aj tu dbajte na to, aby bola nádoba či vrecko skutočne vzduchotesné a huby uložte na miesto, kde nedochádza ku kolísaniu teplôt a kde nemôžu byť poškodené ostatnými mrazenými potravinami.
Ďalším skvelým spôsobom je rozomletie či rozmixovanie nasušených húb. Tým zmenšíte ich objem, ale hlavne získate úžasné aromatické hubové korenie, ktoré môžete použiť na dochutenie mäsa, polievok, nátierok alebo oleja.
Ich rehydratácia čiže namáčanie a použitie
Ak chcete sušené huby pred použitím v recepte osviežiť, namočte ich zhruba na 20–30 minút do horúcej vody, alebo kým nezmäknú. Môžete ich tiež zaliať vývarom, vínom alebo sladkokyslým nálevom na dodanie ďalšej chuti. Po namočení ich môžete rovno použiť.
Tip: Pred použitím vždy skontrolujte, či nevykazujú známky plesne, zmeny farby alebo vône. Ak niečo také spozorujete, huby bez váhania zlikvidujte.
Hodia sa do:
- Polievok,
- dusených pokrmov,
- slaných koláčov a quichov,
- omeliet a ako náplň do palaciniek,
- rizot a cestovín,
- vyprážaných pokrmov,
- dipov, omáčok a nátierok,
- vegetariánskych a vegánskych pokrmov,
- na ochutenie olejov a masla (stačí huby rozomlieť a zmiešať s tukom),
- zmesou korenia a na tzv. dry rub na grilované mäso (mleté či rozmixované huby),
- na pizzu.