Vstupujete na stránky pre osoby staršie ako 18 rokov.
Kliknutím na tlačidlo „Vstúpiť“ prehlasujem, že som starší ako 18 rokov a nepripustím, aby k tu uvedeným dátam pristupoval ktokoľvek nespôsobilý či neplnoletý.
Vstupujete na stránky pre osoby staršie ako 18 rokov.
Kliknutím na tlačidlo „Vstúpiť“ prehlasujem, že som starší ako 18 rokov a nepripustím, aby k tu uvedeným dátam pristupoval ktokoľvek nespôsobilý či neplnoletý.
Hovädzie steak na grile? S naším receptom úplná brnkačka!
Hovädzie steaky sa na slovenských griloch objavujú skôr len zriedka. Ľudia sa totiž často boja, že kvalitné mäso sa takýmto opekaním na grile nejako pokazí. To je ale strašná škoda, pretože steak je jednou z najväčších grilovaných dobrôt, ktorú si môžete vôbec dopriať. A ono sa úprimne ani nie je veľmi čoho obávať. Hovädzí steak dokáže na grile pripraviť každý – obzvlášť ak sa do grilovania pustí vybavený radami z tohto článku!
Rib eye? Rump steak? Flank steak? Ako vybrať hovädzie na gril?
Vaša púť za lahodným grilovaným steakom by sa mala začať pri mäsiarovi. Na jazyku už máte otázku: „Ktoré hovädzie mäso sa na grilovaný steak hodí najviac?“
A odpoveď je jasná: také, ktoré máte najradšej.
- Preferujete mäkké a chudé rezne bez zásadnejších kúskov tuku? Zvoľte sviečkovú, nízku roštenku (striploin) alebo napríklad kvetovú špičku (rump steak).
- Radšej by ste naskočili na poriadnu chuťovú horskú dráhu? Dajte šancu mäsu s vyšším obsahom tuku a vyberajte steaky z vysokej roštenky (rib eye), z pupka (flank steak) alebo z krku (chuck roll). Kusy mäsa mramorované tukom. Šťavnaté kúsky, ktorým sa chuťovo nič nevyrovná.
Či už to, alebo ono, hovädzie mäso smerujúce na gril by malo vždy prejsť určitým zrením, a to buď suchým, alebo mokrým. Bude potom totiž krehkejšie a jeho chuť bude silnejšia.
Marináda na hovädzie mäso
Príprava mäsa na grilovanie
Pred grilovaním a čímkoľvek ďalším mäso najskôr očistite a naporciujte na približne rovnako veľké kúsky. Hovädzí steak by mal byť vysoký približne 2 až 3 centimetre. Rezne nepreklepávajte, len ich ľahko dotvarujte v ruke.
Marinovať, či nemarinovať? To je otázka
Bez pochýb sa stretnete s kuchármi, ktorí sa vás budú snažiť presvedčiť o jednej veci: mäso na gril bez marinády nedávajte. A vo väčšine prípadov by sme s nimi asi aj súhlasili. Je tu len jedna taká malá výnimka a tou je práve hovädzí steak. Ak ste si u mäsiara vybrali naozaj kvalitný kúsok, tak ten sa bez marinády nielenže zaobíde, ale on bez nej bude doslova kvitnúť! Chuťovo, samozrejme.
Chudobnejšie kúsky môžete pred grilovaním potrieť trochou oleja, ale akémukoľvek dlhšiemu marinovaniu by sme sa u steakov naozaj radšej vyhli.
A rovnako tak by sme sa pred grilovaním vyhli aj soleniu, koreneniu a koreniu všetkého druhu. Korenie na steak určite patrí, ale je dôležité si správne načasovať, kedy ho tam dostanete. Podľa nás je lepšie mäso koreniť až potom, čo ho zložíte opečené z grilu, nie predtým. Soľ totiž môže surové mäso vysušiť a väčšie kúsky korenia (a byliniek) by sa na ňom mohli na grile spáliť.
Ako ho správne grilovať?
Pekne poporiadku. Prvou vecou, o ktorú sa musíte pred grilovaním postarať je gril samotný. Gril a najmä grilovací rošt musia byť pred opekaním čisté! Pár užitočných rád ako na to s vami zdieľame v článku Ako vyčistiť gril: Grilujte bez napečených nečistôt. Čistý rošt potom môžete pred jeho rozžeravením potrieť olejom alebo tukom. Mäso by sa naň potom nemalo toľko lepiť.
Ďalším krokom je temperovanie mäsa. Hodinu pred grilovaním vyberte steak z chladničky a nechajte ho odpočívať pri izbovej teplote. Pokiaľ položíte na rozpálený rošt studené mäso rovno z chladničky, utrpí teplotný šok. A teplotný šok sa rovná tuhému steaku, ktoré je ako žuvačka.
Nakoniec vás čaká rozpálenie grilu. A keď hovoríme „rozpálený“, myslíme to vážne. Žiadne plamene, ale ani žiadne tlejúce zbytky uhlia. Jednoducho poriadne rozpálený rošt a gril, na ktorom to mäso syčí jedna báseň. Ako na to sa dozviete v článku Ako rozpáliť gril? A beda vám, ak si myslíte, že gril prekabátite použitím chemických podpaľovačov. Tie vám akurát tak pokazia chuť steaku.
Ako dlho grilovať a pri akej teplote?
Každému chutí inak prepečený steak a každý steak je inak silný a inak tučný. Nie je preto celkom v našich silách tu pred vás postaviť nejaké pevné, konkrétne časy grilovania. Všeobecne by mali a mohli mäsu stačiť nejaké 4 minúty na každej strane, ale nikdy neviete.
Ako potom ale spoznáte, kedy je mäso hotové? Teplomerom na mäso!
- Pokiaľ sa vnútorná teplota mäsa pohybuje okolo 50 °C, je tzv. rare, teda mäkký a sfarbený dočervena,
- ak sa teplota točí okolo 55 °C, je medium rare, takže kladie trochu odpor a farebne sa už stáča do ružova
- a pokiaľ presahuje 65 °C, je medium až well done, teda pekne pevný a prepečený dohneda.
Namiesto teplomeru môžete staviť aj na „tradičnejšiu“ techniku hmatu, ale tá vám toho úprimne toľko nepovie. Ibaže už máte so steakmi veľké množstvo skúseností.
Manipulácia s mäsom
Mäso nezabudnite v priebehu grilovania obrátiť a v žiadnom prípade do neho nepichajte. Na akékoľvek presuny používajte grilovacie kliešte! Stačí jeden „útok“ vidličkou a mäso príde o množstvo svojej šťavy.
Tuky a oleje by nemali kvapkať priamo na uhlie. Vrátia sa totiž akurát späť na mäso vo forme nezdravých splodín. Používajte preto odkvapkávaciu misku, alebo pod mäso dávajte aspoň kúsok alobalu.
Grilujeme: Najčastejšie chyby pri grilovaní alebo ako správne grilovať?
Ugrilované, čo teraz?
Mäso po opečení zložte z grilu a obrňte sa trochou trpezlivosti. Vydržte a nezačnite ho hneď krájať. Nechajte ho pár minút odpočinúť – ideálne zabalené v alobale, aby nevychladlo – a šťavy sa v ňom pekne rovnomerne rozprestrú a nevytečú vám po prvom nakrojení.
A konečne sa tiež dostávame k tej natoľko očakávanej chvíli, kedy môžete začať mäso ochucovať. Soľte a koreňte, čo hrdlo ráči. Steak môžete tiež potrieť trochou masla (rovno napríklad zmiešaného s cesnakom) a ozdobiť ho bylinkami.
A s čím steak podávať? My nedáme dopustiť na grilované zemiaky a ďalšiu grilovanú zeleninu, ale úprimne – nepohrdneme ani kúskom čerstvého chleba.
Steak na elektrickom kontaktnom grile
Grilovanie na kontaktnom grile sa nijako zásadne nelíši od grilovania na grile pre drevené uhlie.
- Gril zapojte do zásuvky a rozpáľte ho na 220 °C (prípadne pri niektorých modeloch len zvoľte režim pre opekanie steakov).
- Osušte mäso papierovým obrúskom a zľahka ho potrite olejom.
- Mäso položte na rozpálený gril a uzavrite „poklop“ grilu, aby sa steak opiekol z oboch strán.
- Potom, čo steak dosiahne taký stupeň prepečenia, ktorý vám vyhovuje (a teda príslušné vnútorné teploty), tak ho z grilu zložte a nechajte chvíľu v teple odpočinúť.
Grilovanie bravčového mäsa: Kotleta, stehno, krkovička a mnoho ďalšieho