Vstupujete na stránky pre osoby staršie ako 18 rokov.
Kliknutím na tlačidlo „Vstúpiť“ prehlasujem, že som starší ako 18 rokov a nepripustím, aby k tu uvedeným dátam pristupoval ktokoľvek nespôsobilý či neplnoletý.
Vstupujete na stránky pre osoby staršie ako 18 rokov.
Kliknutím na tlačidlo „Vstúpiť“ prehlasujem, že som starší ako 18 rokov a nepripustím, aby k tu uvedeným dátam pristupoval ktokoľvek nespôsobilý či neplnoletý.
Snímková frekvencia (FPS)
Snímková frekvencia je hodnota udávajúca, koľko snímok za sekundu je zariadenie schopných zobraziť, prípadne koľko snímok za sekundu je zariadenie schopné zachytiť. Udáva sa v FPS (v snímkach za sekundu z anglického frames per second) alebo aj v hertzoch.
Obnovovacia frekvencia pri televízoroch, monitoroch a displejoch
Pri zariadeniach ako sú televízory, monitory a displeje mobilných telefónov či tabletov označuje číslo udávané v hertzoch počet snímok, ktoré je zariadenie schopné zobraziť za jednu sekundu. Teda koľkokrát dokáže za jednu sekundu prekresliť zobrazený obrázok. Televízor s obnovovacou frekvenciou 120 Hz je teda schopný zobraziť až 120 snímok za jednu sekundu.
Vyššia zobrazovacia frekvencia sa prejavuje tak, že je premietaný obraz plynulejší. Na zobrazenie plynulejšieho obrazu vám ale nestačí iba televízor s vysokou obnovovacou frekvenciou. Už samotné zobrazované video musí byť v tejto vyššej hodnote FPS natočené a premietané. To isté platí napríklad aj pre počítačové monitory. Fakt, že máte monitor s obnovacou frekvenciou 240 Hz neznamená, že počítač bude túto hodnotu schopný dosiahnuť. Dosiahne ju len vo výnimočných prípadoch.
Prevažná väčšina filmových blockbusterov sa drží štandardu 24 FPS. Pre televízne vysielanie je typická hodnota 25 FPS a 30 FPS. Videá na YouTube a na podobných platformách potom často dosahujú aj 60 FPS. Videohry sa najčastejšie tiež držia hodnoty 60 FPS.
Ľudské oko vidí akékoľvek zábery s hodnotou nad 24 FPS relatívne plynulo.
Poznámka: FPS v hrách môže označovať ako už spomínanú snímkovú frekvenciu, tak ale aj celý žáner hier, a to first-person shooters - strieľačky z pohľadu prvej osoby. Tak sa tým nenechajte prekvapiť.
Snímková frekvencia pri fotoaparátoch a kamerách
Pri fotoaparátoch a kamerách hodnota FPS určuje počet snímok za sekundu, ktoré je dané zariadenie schopné zachytiť, a to či už na video, alebo ako fotografie v súvislom rade.
Vyššia snímková frekvencia u videa (60 FPS a viac) býva u tradičných fotoaparátov spravidla k dispozícii iba na úkor vyššieho rozlíšenia. Typicky sa potom objavuje u akčných kamier, a to až rádovo 120 a 240 FPS. Video s takto vysokými FPS je možné následne v postprodukcii ľahko spomaliť a získať tak tzv. slow-motion zábery.
Čo potom znamenajú hodnoty s „p“ na konci – napríklad 60p? Aj tieto hodnoty označujú premietaný a zachytávaný počet snímok za sekundu. Zmysel dávajú pri porovnaní s ich protikladom, hodnotami s písmenom „i“ - napríklad 60i. Zatiaľ čo 60p označuje neprekladané video tvorené 60 celými snímkami, 60i označuje prekladané video so 60 polsnímkami a teda len 30 kompletnými snímkami. Spomeňte si na to, až budete nabudúce natáčať video. Keď si zvolíte režim natáčania 60i, tak výsledné video nebude také plynulé ako by tomu bolo pri 60p.