Vstupujete na stránky pre osoby staršie ako 18 rokov.
Kliknutím na tlačidlo „Vstúpiť“ prehlasujem, že som starší ako 18 rokov a nepripustím, aby k tu uvedeným dátam pristupoval ktokoľvek nespôsobilý či neplnoletý.
Vstupujete na stránky pre osoby staršie ako 18 rokov.
Kliknutím na tlačidlo „Vstúpiť“ prehlasujem, že som starší ako 18 rokov a nepripustím, aby k tu uvedeným dátam pristupoval ktokoľvek nespôsobilý či neplnoletý.
Ako urobiť screenshot (snímok obrazovky) na PC alebo sila print screenu
Snímka obrazovky. Pre skúseného používateľa úplná maličkosť. Pre tých z vás, ktorí ale túto funkciu nepoužívajú každý deň, niečo predsa len trochu zložitejšie – zvlášť bez jasných a prehľadných inštrukcií. Od toho tu ale máte nás! Povieme vám, ako urobiť screenshot - teda ako odfotiť obrazovku, a to ako na PC, tak aj na notebooku, ako na Windows, tak aj na macOS, a print screenom aj inak!
Ako urobiť screenshot na PC a na notebooku s Windows (7, 8, 10, 11)?
Kláves print screen
Kláves PrintScreen (resp. PrtSc, či PrtScn) nájdete spravidla v pravej hornej časti klávesnice v okolí Backspace. Niektoré klávesnice majú dokonca aj špeciálne klávesy určené priamo len a iba na fotenie obrazovky – či už obrazovky celej, tak aj len jej určitej časti.
Screenshot celej obrazovky pomocou print screen a kam sa ukladá?
- Windows (logo) + PrintScreen
Screenshot nájdete v priečinku Obrázky – Snímky obrazovky. Zároveň ho ale máte uložený v „schránke“ a použitím klávesovej skratky Ctrl + V ho tak môžete vložiť do dokumentu alebo do e-mailu.
Print screen v „schránke“
- PrintScreen
Jednoduchým stlačením tlačidla PrintScreen sa vám snímka celej obrazovky automaticky nikam neuloží. Iba sa vám skopíruje do „schránky“ – obdobne ako napríklad text pri použití skratky Ctrl + C. Potom ale tú snímku musíte ešte niekam vložiť alebo si ju uložiť – môže to byť do e-mailu, do dokumentu, alebo napríklad do grafického programu ako je Skicár, a to vždy pomocou klávesovej skratky Ctrl + V.
Po vložení screenshotu do grafického programu ho môžete samozrejme orezať, všelijako ho upraviť a ďalej s ním pracovať. Nakoniec ho nezabudnite uložiť (v Skicáry tak urobíte pomocou klávesovej skratky Ctrl + S).
Print Screen jedného vybraného aktívneho okna
- Alt + PrintScreen
Ak máte otvorené jedno okno (napríklad internetový prehliadač) a ak chcete odfotiť len práve toto okno a nie celú obrazovku, tak práve na to slúži táto klávesová skratka. Aj tu potom platí, že snímku máte v „schránke“ a následne ju musíte pomocou Ctrl + V niekam vložiť a uložiť.
Výstrižok alebo print screen bez tlačidla PrintScreen
- Windows (logo) + ľavý Shift + S
Nástroj výstrižok hovorí sám za seba. Jedná sa o flexibilnejší typ „print screenu“, ktorý ale priamo nevyužíva tlačidlá print screen a ktorý nevedie k zachyteniu celej obrazovky, ale k zachyteniu vami určenej časti obrazovky – teda výstrižku.
Podržte naraz vyššie uvedené klávesy, v hornej časti obrazovky si vyberte jeden z možných tvarov (výstrižok obdĺžnikový, voľného tvaru, okna…), podržte ľavé tlačidlo myši a ťahaním kurzora označte tú časť obrazovky, ktorú chcete „vyfotiť“.
Výslednú snímku si potom zo schránky vložte pomocou skratky Ctrl + V do dokumentu, do e-mailu, do Messengeru alebo do ľubovoľného grafického programu.
V starších verziách operačného systému Windows nemusí skratka pre výstrižky fungovať. V takom prípade otvorte panel Štart, do vyhľadávacieho poľa zadajte „Výstrižky“ a otvorte program rovnakého názvu. V najnovších Windows 11 potom možno Výstrižky použiť dokonca aj na nahrávanie obrazovky vo forme videa!
Ako odfotiť obrazovku pomocou print screen na Macu a MacBooku (macOS)?
Na Macu a MacBooku od Apple by ste klávesu PrintScreen hľadali márne – žiadnu nemajú. Zachytenie snímok obrazovky je na nich ale napriek tomu extrémne jednoduché, a to isté platí dokonca aj pre nahrávanie obrazovky.
Základný nástroj na fotenie a na nahrávanie obrazovky
- Command + Shift + 5
Vyvolá panel nástrojov so širokou ponukou jasne popísaných funkcií. Vyfotiť si môžete ako celú obrazovku, tak aj len určité aktívne okno, alebo len tú časť obrazovky, ktorú si sami označíte. Rovnako tak tu narazíte na funkciu nahrávania obrazovky vo forme videa, a to znova ako obrazovky celej, tak aj len jej určitej časti.
Potom, čo si svoj screenshot alebo video „urobíte“, objavia sa vo forme malej ikonky v pravom dolnom rohu displeja. Ak kliknete na ňu, s obrázkom alebo s videom môžete ďalej pracovať - môžete na ne písať poznámky, odstrániť ich a vo finále aj uložiť. Či už sa rozhodnete ich ďalej upravovať, alebo nie, konečný súbor nájdete vždy na ploche.
Snímka celej obrazovky
- Command + Shift + 3
Vyššie uvedený panel je síce všeobjímajúci, ale výber toho, čo práve potrebujete, môže chvíľu trvať. macOS má preto v rukáve aj ďalšie klávesové skratky, ktoré všetko urýchlia. V tomto prípade sa napríklad automaticky uloží screenshot celej obrazovky, a to na vašu pracovnú plochu.
Nechcete, aby sa vám screenshot uložil na plochu, chcete ho mať len v „schránke“ a následne ho napríklad v rýchlosti skopírovať do e-mailu? Použite skratku Command + Shift + Control + 3.
Screenshot vami zvolenej časti obrazovky, alebo jedného okna
- Command + Shift + 4
Podržte tri vyššie uvedené klávesy, zároveň podržte ľavé tlačidlo myši a jej ťahom označte tú časť obrazovky, ktorú chcete „vyfotiť“.
Pokiaľ chcete vyfotiť len jedno okno, namiesto držania ľavého tlačidla myši stlačte medzerník, označte to okno, ktoré chcete uložiť a voľbu potvrďte kliknutím ľavého tlačidla myši.
Ako urobiť screenshot Touch Baru?
- Command + Shift + 6
Pracujete s MacBookom Pro, ktorý sa môže popri klávesnici pochváliť navyše aj dotykovým panelom – tzv. Touch Barom? Aj jeho obsah môžete ľahko „vyfotiť“, a to vyššie uvedenou skratkou.