Vstupujete na stránky pre osoby staršie ako 18 rokov.
Kliknutím na tlačidlo „Vstúpiť“ prehlasujem, že som starší ako 18 rokov a nepripustím, aby k tu uvedeným dátam pristupoval ktokoľvek nespôsobilý či neplnoletý.
Vstupujete na stránky pre osoby staršie ako 18 rokov.
Kliknutím na tlačidlo „Vstúpiť“ prehlasujem, že som starší ako 18 rokov a nepripustím, aby k tu uvedeným dátam pristupoval ktokoľvek nespôsobilý či neplnoletý.
Novinky od Samsungu (Z Flip4, Z Fold4 a Watch5)
Čo na nás vybalil kórejský Samsung na tohtoročnej už tradičnej augustovej akcii nazývanej trefne „Samsung Unpacked“? Centrom pozornosti sa bez všetkého stali vylepšené verzie stále tak trochu groteskných skladacích smartfónov - Galaxy Z Flip4 a Z Fold4. Mimo nich ale došlo aj k oznámeniu nástupcov populárnych hodiniek Galaxy Watch a nakoniec aj slúchadiel Galaxy Buds Pro.
Samsung Galaxy Z Flip4
Samsung Galaxy Z Flip3 je tým najlacnejším (to ale neznamená lacným) a najpopulárnejším skladacím mobilným telefónom na trhu a Z Flip4 na neho nadväzuje možno až príliš plynule. Zmien je totiž pri novom modeli pomenej a Samsung sa tak na tejto akcii sústredil hlavne na to, aby divákom predviedol, čím je tento véčkový telefón vlastne unikátny.
Dizajn
Začnime zvonku. Flip4 vyzerá viac-menej rovnako ako Flip3. Je to elegantné véčko, ktorého okraje lemuje nablýskaný hliníkový rám. Zadnú časť telefónu pokrýva pevné sklo Gorilla Glass Victus a v jeho hornej čiernej časti sa skrývajú dva objektívy a malý displej. Došlo k drobnému zúženiu čiernych okrajov okolo hlavného displeja a k zmenšeniu stále rovnako solídneho pántu. V zavretom stave je mobil nepatrne užší, ale medzera okolo kĺbu je stále dosť viditeľná.
Telefón by teraz mal byť podľa Samsungu vo všetkých smeroch oveľa odolnejší a ako jeden z mála skladacích telefónov sa môže pýšiť aj vodeodolnosťou podľa IPX8.
Displeje
Veľkostne sú displeje Flip4 a Flip3 identické. Vonkajší AMOLED mini-displej má aj tentoraz 1,9 palcov, rozlíšenie 260 × 512 px a obnovovaciu frekvenciu 60 Hz. Po novom na neho však budete môcť pridať množstvo užitočných widgetov - od počasia cez kalendár až po virtuálnu peňaženku. Mal by tak byť oveľa použiteľnejší, než tomu bolo doteraz. A ani pri tomto modeli samozrejme nechýba možnosť ho použiť ako hľadáčik pre vonkajšie fotoaparáty.
Vnútorný displej je zas a znova 6,7 palcový AMOLED s rozlíšením 2640 × 1080 px až 120 Hz plynulou obnovovacou frekvenciou. Samsung dokáže také displeje, ako nikto iný a aj na tomto modeli je to poznať. Obrazovka je dostatočne jasná a farebná a podľa Samsungu aj o chlp odolnejšia. Mrzí nás však, že kórejskí mágovia zatiaľ nevyriešili tú nepeknú vrásku uprostred. Áno, po pár minútach používania si na ňu síce zvyknete, ale bez nej by ten displej jednoducho vyzeral oveľa lepšie. Snáď sa dočkáme v budúcej generácii.
Hlavný displej je založený na nezvyčajne dlhom formáte 22:9, čo je skvelé pre sledovanie filmov a seriálov a prekvapivo dobre sa to dá využiť aj na multitasking (hoci to je predovšetkým parketa väčšieho Foldu).
Hardware
Flip4 beží na najnovšom procesore Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1 a ľahko si poradí s čímkoľvek, čo na neho hodíte, vrátane tých najnáročnejších hier. RAM činí skromných 8 GB a čo sa kapacity voľnej pamäte týka, bude telefón dostupný v troch rôznych verziách - 128 GB, 256 GB a 512 GB.
Príjemnou novinkou by mala byť dlhšia výdrž batérie, z pôvodných 3300 mAh sa batéria zdvihla pri zachovaní rovnakej fyzickej veľkosti na 3700 mAh. Napokon by tak mal telefón vydržať celý jeden priemerný deň na jedno nabitie. Flip4 podporuje rýchle 25 W nabíjanie a nabíjať ho možno aj bezdrôtovo.
Fotoaparáty
Slabinou Flip3 bola horšia kvalita fotoaparátov, obzvlášť v porovnaní s vlajkovými loďami typu Samsung Galaxy S22 a Apple iPhone 13 (ktoré sa pohybujú v rovnakej cenovej kategórii). Otázkou tak je, či sa v tomto ohľade Flip4 niekam posunul.
Na prvý pohľad to tak úplne nevyzerá. V hornej časti hlavného displeja nájdete selfie kameru pripomínajúcu dierku z dierovačky. Tá má 10 Mpx a objektív so svetelnosťou f/2.4. Na zadnej strane tela telefónu sú potom dva ďalšie fotoaparáty - klasický širokáč s 12 Mpx (f/1.8) a s optickou stabilizáciou obrazu a ultra-širokáč s 12 Mpx (f/2.2). Aj Flip3 mal dva hlavné fotoaparáty s 12 Mpx senzormi. Mohli by ste tak dospieť k názoru, že ide o identické senzory. Podľa Samsungu to tak ale nie je a od nového telefónu môžete vraj očakávať až o 65 % lepšiu priepustnosť svetla, ostrejšie fotky a solídnejší výkon za horších svetelných podmienok.
Software
Okrem niekoľkých už spomínaných zmien týkajúcich sa vonkajšieho mini-displeja priznal pár pozitívnych zmien aj tzv. Flex Mode. Flex Mode vám umožní naplno využiť nastaviteľný pánt a používať tak telefón v rôznych uhloch, napríklad keď si ho posadíte na stôl ala notebook. Na displeji budete môcť mať napríklad otvorené dve okná, jedno v hornej časti displeja a druhé v dolnej časti.
Samsung tiež zapracoval na svojej Androidovej nadstavbe One UI a umožní vám si vizuálne vyhrať so vzhľadom prostredia. K zmenám došlo aj v súvislosti so Samsung Knox, čo je systém ochrany dát a križovatka pre nastavenie súkromia.
Cena a dostupnosť Samsung Galaxy Z Flip4
Samsung Z Flip4 bude dostupný v štyroch farebných variantoch, a to v „tuhovej“ (rozumej sivej), ružovo-zlatej, modrej a nakoniec aj v typickej fialovej. Na niektorých trhoch si budú môcť zákazníci vybrať aj z ďalších farieb a namixovať si ich podľa svojich predstáv do jedinečných kombinácií, ale to nás na Slovensku podľa všetkého nečaká.
Model by mal byť dostupný od 26. augusta, a to za cenu začínajúcu na 1 099 €. Flip4 je síce aktuálne jeden z najlacnejších skladacích telefónov (ak vynecháme predchádzajúcu generáciu), ale ak chcú s ním jeho tvorcovia naozaj preniknúť do mainstreamu (ako neraz počas tejto akcie naznačili), s takto vysokou cenou to pôjde ťažko.
Samsung Galaxy Z Fold4
Pre nový Samsung Galaxy Z Fold4 platí v mnohých prípadoch to isté, čo sme spomenuli pri Flip4. Priznal pár zmien, áno, ale skôr nenápadných. Evolúciu určite, revolúciu nie.
Dizajn
Pokiaľ už ste niekedy držali v ruke Fold3, potom máte celkom dobrú predstavu o tom, aký je Fold4. Rozdiely medzi nimi si pravdepodobne nevšimnú ani majitelia staršieho modelu. Fold4 zhodil pár gramov (konkrétne 8) a je aj o nepatrný kúsok menší.
Telefón svojim vzhľadom pripomína knihu, respektíve malý zápisník. V otvorenom stave je to taký menší tablet. Použiteľný je ale vďaka svojmu vonkajšiemu displeju aj v zatvorenom stave, kedy pripomína klasický, aj keď trochu bacuľatejší, smartfón.
Okraje sú z lesklého hliníka (alebo ak chcete priamo marketingový názov od Samsungu - „obrneného hliníka“), chrbát je zo skla, konkrétne z Gorilla Glass Victus, a aj tento model sa honosí vodeodolnosťou úrovne IPX8. Je očividné, že Fold a Flip patria do jednej rodiny.
Displeje
Vonkajší AMOLED displej nového Samsungu má 6,2 palcov, rozlíšenie 2316 × 904 px a obnovovaciu frekvenciu 120 Hz. Vďaka tomu, aký je displej dlhý, sa dobre ovláda jednou rukou.
Vnútorný displej je so svojimi 7,6 palcami o niečo väčší a poznať to aj na jeho rozlíšení, ktoré činí 2176 × 1812 px. Obnovovacia frekvencia potom je aj 120 Hz. Displej by mal byť tentoraz silnejší, ale otázkou je, ako je na tom jeho vrchná ochranná vrstva, ktorá sa u Fold3 po niekoľkých mesiacoch začala odlupovať. To už sa snáď pri tomto modeli diať nebude, ale na verdikt si chvíľu počkáme. Okrem tohto potenciálneho problému je ale tento displej excelentný. Jasný, veľký, farebný a nad to všetko podporuje aj stylus Samsung S Pen. Len si ho teda budete musieť kúpiť zvlášť, v balení by ste ho hľadali márne. Na multitasking vo svete mobilov každopádne nič lepšie nenájdete.
Aj pri tomto modeli ale musíme spomenúť viditeľnú prítomnosť hrboľa uprostred hlavného displeja. Fold4 je telefón v cene iPhonov SE pre celú malú rodinu. A pretože vieme, že to inde bez viditeľnejšieho hrboľa ide (napríklad u Oppo Find N dostupného v Číne), je nám ľúto toho, že to Samsung zatiaľ nedoriešil.
Hardware
V útrobách Fold4 drieme nabúchaný Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1, 12 GB pamäť RAM a úložisko s kapacitou začínajúcou na 256 GB. Dostupné budú tiež drahšie verzie s úložiskom s 512 GB a s celým 1 TB. Hardwarovo je tak Fold na pomyselnom smartfónovom vrchole výkonnosti a viac k tomu asi nie je veľmi čo dodávať.
Batéria zostala nedotknutá. 4400 mAh, rýchle nabíjanie využívajúce až 25 W a podpora bezdrôtového nabíjania. Na prvý pohľad nič nezvyčajné, ale úprimne by takto malá batéria mohla telefónu robiť problémy. Fold3 bol totiž neslávne známy svojou slabou výdržou a fakt, že Fold4 disponuje presne tou istou batériou, v nás veľkú dôveru nevyvoláva. Poháňanie takto veľkých displejov sa hold niekde musí podpísať.
Fotoaparáty
Ani Fold3 sa nemohol, rovnako ako Flip3, chváliť extra kvalitnými fotoaparátmi. Radi preto počujeme, že Fold4 sa podľa všetkého dočkal pozitívnych zmien. Špecificky pri primárnom objektíve - tom širokouhlom. Jeho rozlíšenie narástlo z neveľkých 12 Mpx na terajších 50 Mpx. Uvidíme, ako sa to prejaví pri reálnom používaní, ale predpokladáme, že to nebude vôbec zlé.
Okrem tohto hlavného senzora so svetelnosťou f/1.8 v sebe Fold4 skrýva aj ultraširoký objektív s rozlíšením 12 Mpx (f/2.2), teleobjektív s rozlíšením 10 Mpx (f2.4), selfie kameru na vonkajšom displeji s rozlíšením 10 Mpx (f/2.2) ) a nakoniec selfie kameru pod (sic!) vnútorným displejom s rozlíšením 4 Mpx (f/1.8). U týchto zvyšných, alebo ak chcete „vedľajších“, fotoaparátov sa toho veľa nezmenilo, ak prehliadneme softvérové zmeny. Svoju pozornosť tak upíname predovšetkým na hlavný 50 Mpx snímač.
Telefón zvládne natáčať video nielen v dnes už bežnom rozlíšení 4K o 60 snímkach za sekundu, ale aj v rozlíšení 8K o 24 snímkach za sekundu.
Cena a dostupnosť Samsung Galaxy Z Fold4
Fold4 u nás bude dostupný od 26. augusta, a to v čiernej, sivo-zelenej a béžovej farbe. Trochu nám tu chýba akýkoľvek živší farebný variant. Je vidieť, že Samsung tento telefón cieli na (zrejme nudných) profesionálov a drží sa preto radšej konzervatívnych farieb. Cenovo bude Samsung Galaxy Z Fold4 začínať na masívnych 1 799 €. Ani náhodou tak nejde o zariadenie pre každého.
Samsung Galaxy Watch5 a Watch5 Pro
Drahé telefóny už nechajme byť a poďme sa pozrieť na zariadenia, ktoré by si reálne mohlo veľa z nás zaobstarať - na inteligentné hodinky Samsung Galaxy Watch5 a jej pokročilejšiu a väčšiu verziu Samsung Galaxy Watch5 Pro.
Aj tieto šikovné hodinky sa pevne držia motívu celého Samsung Unpacked, čím sa zdá byť nepatrné zdokonaľovanie predchádzajúcich verzií. Galaxy Watch4 so sebou pred rokom priniesli prechod na Wear OS a nový pokročilý všestranný senzor schopný merať hneď niekoľko telesných funkcií naraz. Galaxy Watch5 sú oproti tomu tak trochu polovičatým upgradom.
Novinky
Hlavnou novinkou tohtoročného modelu je dlho očakávaná funkcia merania telesnej teploty (hoci dostupná by mala byť až nejaký čas po uvedení hodiniek do predaja). Okrem toho sa hodinky dočkali vylepšenia na poli odolnosti – sklíčko displeja je (konečne) zo zafíru – tak, ako je to posledných dvadsať rokov zvykom u veľkej väčšiny klasických „hlúpych“ hodiniek.
Faktom ale zostáva, že Galaxy Watch od Samsungu sú tie najlepšie inteligentné hodinky celého Androidového ekosystému a vlastne na nich nie je veľmi čo vylepšovať.
Funkcie inteligentných hodiniek
S hodinkami si zmeriate tep, budú sledovať váš spánkový režim, spočítajú vám, koľko máte telesného tuku, a tak ďalej a tak ďalej. Všetky tieto merania by mali prebiehať v porovnaní so staršou verziou hodiniek o niečo svižnejšie a výsledky merania by mali byť zas o niečo presnejšie. Jednoducho ako každý rok.
Watch5 by mali zároveň o niečo spoľahlivejšie pracovať s mapami – budete si na nich môcť uložiť svoje obľúbené trasy, nahrať si na ne plán cyklotrás a okolitých túr a hodinky by vás mali byť schopné po dlhej ceste vždy naviesť späť domov.
Prostredie operačného systému One UI Watch (nadstavba Wear OS) je prehľadné a beží plynule bez akýchkoľvek problémov. Okrem toho, že budete môcť s hodinkami začať makať na svojom zdraví, vám tiež umožní ľahko bezkontaktne platiť za nákupy a napríklad aj ovládať svoju inteligentnú domácnosť.
Vodeodolnosť a výdrž batérie
Hodinky sú vodeodolné do 5 ATM a ich batéria by mala vydržať o niečo dlhšie, než tomu bolo u ich predka. Pri 40 mm verzii narástla kapacita batérie z 247 mAh na 276 mAh, pri 44 mm verzii z 361 mAh na 397 mAh a u Pro verzie by mala mať celých 590 mAh.
Cena a dostupnosť Samsung Galaxy Watch5 a 5 Pro
Samsung Galaxy Watch5 budú taktiež dostupné 26. augusta, a to buď v 40 mm verzii a v 44 mm verzii z hliníka alebo v 45 mm Pro verzii z titánu. Cena bežných modelov bude začínať na sume 299 €, u Pro potom na 499 €. V ponuke zostane popri tejto novej verzii hodiniek aj verzia Samsung Galaxy Watch4 Classic s populárnou otočnou lunetou, ktorá pri piatej iterácii Samsungovských inteligentných hodiniek chýba.
Samsung Galaxy Buds2 Pro
Posledným produktom, ktorý Samsung novo oznámil, sú kompaktné bezdrôtové slúchadlá Samsung Galaxy Buds2 Pro. A ako už ste hneď iste uhádli, ani u nich sa toho veľmi nezmenilo.
Sú vraj o nejakých 15 % menšie ako pôvodné Buds Pro, podporujú najnovšiu verziu Bluetooth, teda 5.3, a ich najväčším vylepšením je podpora prehrávania 24-bitového audia cez Bluetooth. Problémom ale je, že aby ste si zvuk v takto vysokej kvalite vypočuli, budete potrebovať telefón Samsung Galaxy fungujúci na One UI 4.0 alebo na jeho novšej verzii. Mobily iných značiek majú smolu.
Inak sú to tie staré dobré Buds Pro, ktoré všetci poznáte, teda slúchadlá s aktívnym potlačením hluku a s podporou priestorového 360° audia, ktoré sa nebudete musieť báť namočiť do vody - sú totiž vodeodolné podľa certifikácie IPX7.
Dostupné budú 26. augusta v bielom, sivom a fialovom variante za cenu 229 €.
Kompletná prezentácia
Možno nám niečo uniklo, predstavenie všetkých noviniek na Samsung Unpacked si tak môžete sami v angličtine pozrieť tu: