Vstupujete na stránky pre osoby staršie ako 18 rokov.
Kliknutím na tlačidlo „Vstúpiť“ prehlasujem, že som starší ako 18 rokov a nepripustím, aby k tu uvedeným dátam pristupoval ktokoľvek nespôsobilý či neplnoletý.
Vstupujete na stránky pre osoby staršie ako 18 rokov.
Kliknutím na tlačidlo „Vstúpiť“ prehlasujem, že som starší ako 18 rokov a nepripustím, aby k tu uvedeným dátam pristupoval ktokoľvek nespôsobilý či neplnoletý.
Sony PlayStation VR2 (Preview)
Pomaly ale iste sa nám blíži vydanie jedného z najočakávanejších VR headsetov posledných pár rokov - PlayStation VR2 pre Playstation 5. Sú nové okuliare pre virtuálnu realitu masívnym upgradom a zaslúžia si vašu pozornosť (a usporené peniažky), alebo by ste mali radšej uprieť zrak iným smerom?
Parametre PS VR2:
- Displej: OLED
- Rozlíšenie: 2000 × 2040 px na každé oko
- Obnovovacia frekvencia: 90 Hz, 120 Hz
- FOV: približne 110°
- Sledovanie pohybu očí: áno
- Komunikácia s PS5: USB-C
Dátum vydania:
- 22. 2. 2023
Najlepšie okuliare pre virtuálnu realitu Najlepšie hry pre VR
Dizajn nového PlayStation VR 2
Pripravované okuliare pre virtuálnu realitu PlayStation VR 2 budú fungovať iba s konzolou PlayStation 5. Je preto jasné, aby spolu tieto zariadenia ladili aj esteticky. Dizajnovo tak headset nadväzuje na konzolu a zdobí ho kombinácia matného čierneho a bieleho plastu ako vystrihnutého z imperiálnych kancelárií v Star Wars.
Okuliare by mali byť skvele vyvážené a ich veľkosť bude samozrejme plne prispôsobiteľná. Zahrajú si s nimi ako ľudia s menšou hlavou, tak aj tí s hlavou nadpriemerne veľkou - jednoducho všetci. Nastaviteľná pritom nie je len zadná časť okuliarov (ako napríklad pri cyklistickej prilbe), ale aj časť predná - tá, v ktorej sa skrývajú displeje. Ťažko si predstaviť niečo komfortnejšie. S komfortom potom úzko súvisí aj ventilácia okuliarov, ktorá by mala umožňovať plynulé prúdenie vzduchu a tým by sa malo zamedziť zahmlievaniu displejov (a nezastaviteľnému poteniu našich čiel).
Okuliare PlayStation VR 2 síce nebudú bezdrôtové, ale na pripojenie ku konzole si vystačíte s jedným jediným dostatočne dlhým USB-C káblom, čo je bezpochyby niečo, s čím dokážeme žiť.
Pohrúženie sa do virtuálnej reality
Než sa pustíme do toho všetkého, čo nám okuliare ponúkajú, ešte doplňme poslednú maličkosť k ich dizajnu. Displeje obklopuje trubicová gumová vypchávka, ktorá má jeden primárny účel - kompletne blokovať celé vaše okolie. Cieľom je absolútne pohrúženie sa do virtuálnej reality.
Nemusíte sa ale báť, že by ste doma v priebehu hrania stále do niečoho narážali a pôsobili tým vo svojom okolí šialenú spúšť. Po prvé - headset pred použitím najskôr naskenuje vaše blízke okolie a pokiaľ by ste sa nebezpečne blížili napríklad k svojmu drahému televízoru, tak vás na to upozorní a (snáď) tým zabráni potenciálnej kolízii. A po druhé - na dolnej strane okuliarov nájdete dedikované „See-through View“ tlačidlo, s ktorého pomocou budete môcť nahliadnuť do reálneho sveta bez toho, aby ste si kvôli tomu museli okuliare dávať dole.
Jedno vylepšenie vedľa druhého
A teraz už k samotnej virtuálnej realite – k tomu, čo headset PS VR 2 naozaj dokáže. Pôvodné PlayStation VR sa v obchodoch objavilo v roku 2016 a čo si budeme nahovárať, VR sa za tú dobu posunulo o pekný kúsok ďalej. Nemáme tým pritom na mysli len grafickú stránku VR hier a VR zážitkov, ale aj ich ovládanie a vôbec napríklad fakt, že nevoľnosť z virtuálnej reality už dnes nie je ani tak pravidlom ako skôr výnimkou.
PS VR 2 vs. PS VR
V skratke - PS VR 2 malo naozaj čo zlepšovať. V Sony sa toho ale našťastie zhostili so cťou. Rozlíšenie nových OLED panelov napríklad narástlo zo skromných 960 × 1080 pixelov na 2000 × 2040 pixelov na každé oko. Displeje podporujú HDR a ich maximálna obnovovacia frekvencia činí až 120 Hz. Zorné pole sa potom pohybuje okolo 110 stupňov. Kol dokola sú to všetko nadpriemerné špecifikácie a nevidíme jedinú výraznejšiu slabinu.
Čo je to Dynamic Foveated Rendering?
A aby sa vám z toho všetkého váš PlayStation 5 neprehrial, Sony nezanevrelo ani na komplexný systém snímania pohybu očí. Čo má snímanie očí spoločného s optimalizáciou? Hovorí sa tomu „Dynamic Foveated Rendering“ a v praxi to znamená, že sa vo vami hranej hre budú v plnom rozlíšení renderovať len tie časti obrazu, na ktoré sa naozaj práve pozeráte. Zvyšok sa potom bude renderovať v slabšej kvalite a tým sa výrazne zmierni nápor na hardvér. Práve vďaka tomuto systému sa môžeme tešiť na hranie veľkej väčšiny hier v rozlíšení 4K o 120 Hz. Snímanie očí si nájde určite kopu ďalších využití (napadá nás napríklad reálny pohyb očí vašich herných avatarov v multiplayeri), ale práve toto dynamické renderovanie bude zďaleka tým najdôležitejším.
Zvuky a vibrácie
Vizuálnu stránku hier má PS VR 2, zdá sa, v malíčku. A pozadu nie je ani audio. Pod výrazom Tempest 3D AudioTech sa neskrýva nič iné ako prepracované priestorové audio, ktoré reaguje nielen na pozíciu vašej hernej postavy v hernom svete, ale napríklad aj na vaše pohyby hlavou. Podľa výstrelov tak v strieľačkách ľahko spoznáte, odkiaľ na vás kto páli.
Žiadny VR zážitok by nebol kompletný bez haptickej odozvy - bez vibrácií reagujúcich na udalosti v hre. Vibračné motorky sa spravidla vyskytujú hlavne v herných ovládačoch, ale Sony sa podarilo jeden ukryť priamo v headsete. Takže až vám v Horizon nabudúce preletí okolo ucha šíp, spoznáte to nielen podľa jeho svišťania, ale aj podľa vibrácií headsetu.
Ovládače PlayStation VR 2 Sense
Výrazné upgrady neminuli ani ovládače. Spomínate si na tie vtipne vyzerajúce ovládače PlayStation Move, ktoré sprevádzali prvú generáciu PlayStation VR? Tie so srandovnými farebnými guľôčkami? Tak práve tie Sony nahradilo ovládačmi PlayStation Sense – ergonomickými futuristickými obuškami, ktoré obklopujú plastové kruhy. Nové ovládače esteticky držia líniu s tým, na čo sme zvyknutý u ostatných VR headsetov a konečne už jednoducho prestanú byť terčom posmechov.
Prednú stranu nových okuliarov okupujú 4 malé kamery, ktorých účelom je sledovať pohyb vašej hlavy a taktiež pohyb ovládačov. Samotné ovládače v sebe majú navyše zabudované aj gyroskopy a akcelerometre. Ak to porovnáte s ovládačmi PlayStation Move, ktoré pri snímaní pohybu vsádzali hlavne na externú kameru pripevnenú na televízor, ktorej dohľad ste nemohli opustiť, je zrejmé, že nové ovládače budú výrazne spoľahlivejšie.
A tiež výrazne zábavnejšie. Ovládače PlayStation Sense sa môžu chváliť (rovnako ako ovládače PlayStation 5 DualSense) adaptívnymi triggermi simulujúcimi svojou silou odporu dianie v hre, haptickou vibračnou odozvou a navyše dokonca aj detekciou dotyku, kedy ovládač detekuje dotyk na tlačidlách bez toho, aby ste ich museli stlačiť. Nielenže tu teda narazíte na to najlepšie z gamepadov pre PlayStation 5, ale Sony to navyše osladilo aj niekoľkými bonusmi navyše.
Najočakávanejšie hry pre PS VR 2
List chystaných hier pre PlayStation VR 2 zatiaľ okupuje len niečo okolo 20 mien, z ktorých za zmienku stoja napríklad zrejme tie vôbec najočakávanejšie - akčné FPS Horizon Call of the Mountain. Práve tá bude podľa nás tento nový headset v začiatkoch predávať. Vizuálne vyzerá nádherne a z toho, čo sme zatiaľ počuli, bude tiež naplno testovať možnosti virtuálnej reality – napríklad svojou širokosiahlou interaktivitou.
Ďalšími titulmi, ktoré sa chystajú pre nové okuliare od Sony patria napríklad VR verzie japonských hororov Resident Evil Village a Resident Evil 4. Zaujali nás aj akčné strieľačky Star Wars: Tales from the Galaxy's Edge (Enhanced Edition), Jurassic World Aftermath Collection a The Walking Dead: Saints & Sinners - Chapter 2: Retribution a svojich fanúšikov si jednoznačne nájdu aj multiplayerovky Among Us VR a After the Fall.
To je ale samozrejme iba začiatok. Akonáhle sa PS VR 2 objaví na pultoch obchodov, začnú svižným tempom pribúdať hry ďalšie a ďalšie a možno očakávať, že aj množstvo populárnych klasických hier sa dočká svojich VR updatov.
Poznámka na koniec: PS VR 2 (zatiaľ) postráda spätnú kompatibilitu. Hry z pôvodného PS VR na tom novom teda fungovať nebudú. Je ale možné, že to v budúcnosti ošetrí nejaký update, uvidíme.
Zhrnutie, dostupnosť a cena PS VR 2
PlayStation VR 2 je oproti svojmu predchodcovi neuveriteľným posunom vpred. Hore išlo rozlíšenie, šírka zorného poľa, ovládanie, spoľahlivosť snímania pohybov - jednoducho všetko. PS VR 2 naozaj naplno preverí možnosti PS5 a my si myslíme, že pôjde o jeden z najlepších a najobľúbenejších VR headsetov na trhu.
Dostupnosť PS VR 2
Na pultoch obchodov sa PS VR 2 objaví už 22. februára 2023. Predobjednávky sú ale otvorené už teraz. Sony by podľa prieskumu publikovaného Bloomberg.com malo byť schopné vyprodukovať do marca celé 2 milióny kusov, takže nepredpokladáme nejaké väčšie problémy s dostupnosťou (ako tomu bolo u PS5).
Cena PS VR 2
Cena samotných okuliarov s ovládačmi a so štupľovými stereo slúchadlami bude činiť 599 €, čo je taký zlatý stred. Najpopulárnejšie VR okuliare Meta Quest 2 sú o niečo lacnejšie a napríklad HTC Vive Pro 2 sú zase o niečo drahšie.
My by sme sa ale možno namiesto samostatného headsetu poobzerali po verzii, ktorá popri tom všetkom zahŕňa aj hru Horizon Call of the Mountain a ktorej cena sa vyšplhá na 649 €. Horizon bude koniec koncov najväčším lákadlom nových okuliarov. Hrou, ktorou sa budú chcieť zahrať všetci. Tak prečo tým rovno nezačať.