Vstupujete na stránky pre osoby staršie ako 18 rokov.
Kliknutím na tlačidlo „Vstúpiť“ prehlasujem, že som starší ako 18 rokov a nepripustím, aby k tu uvedeným dátam pristupoval ktokoľvek nespôsobilý či neplnoletý.
Vstupujete na stránky pre osoby staršie ako 18 rokov.
Kliknutím na tlačidlo „Vstúpiť“ prehlasujem, že som starší ako 18 rokov a nepripustím, aby k tu uvedeným dátam pristupoval ktokoľvek nespôsobilý či neplnoletý.
Projektor Samsung The Freestyle (Recenzia)
Prenosné kino, ktoré sa vám zmestí do batohu, alebo len more nenaplneného potenciálu za premrštenú cenu? Projektor som starostlivo otestoval a v recenzii sa dozviete, ako si viedol.
Obsah článku
- Vlastnosti projektora Samsung The Freestyle podľa výrobcu
- Projektor je prekvapivo malý
- Solídna konštrukcia má jeden malý problém
- Jednoduchý ovládač
- Nastavenie Samsung Freestyle
- Ako je na tom s kvalitou obrazu?
- Kam je možné projektor namieriť?
- Zvuková kvalita reproduktora
- Čo ďalšie projektor dokáže?
- Zhrnutie testu a konkurencia
Vlastnosti projektora Samsung The Freestyle podľa výrobcu
- Samsung The Freestyle má kompaktný prenosný design
- Okamžité nastavenie
- Až 100" obrazovka s Full HD rozlíšením s podporou HDR
- Svietivosť až 550 LED Lúmenov
- Automatické nastavenie obrazu (Keystone) a automatické zaostrovanie
- Projekcia 180° - možnosť premietať na stenu, ale aj na strop
- Operačný systém Tizen - Smart TV aplikácia
- 360° priestorový zvuk (5W reproduktor)
- Hlasový asistent
- Režim Ambient na vytvorenie dokonalej atmosféry
Projektor je prekvapivo malý
Kórejský výrobca Samsung nám na tohtoročnom CES 2022 sľúbil miniatúrny projektor schopný produkovať až 100-palcový obraz. A svoj sľub v tomto ohľade rozhodne splnil. Samsung Freestyle váži menej ako jeden kilogram a veľkostne zodpovedá približne plechovke na kávu. Bez problémov sa mi vošiel nielen do batohu, ale tiež napríklad do priehradky na fľaše v chladničke – to len tak pre predstavu, neodporúčam vám ho tam skladovať dlhodobo.
Pribalený adaptér je rovnaký ako ktorákoľvek nabíjačka k mobilnému telefónu – skladný. A ovládač? Drobučký. Všetko je jednoducho skonštruované tak, aby ste s tým mohli ľahko cestovať.
Pri zmienke o cestovaní ale hneď narážam na prvý problém tohto projektora. Samsung Freestyle nemá zabudovanú batériu. Funguje iba, ak je káblom pripojený k sieti, prípadne aspoň k nejakej nabúchanej powerbanke (50 W/20 V). Pri prenosnom projektore cielenom na cestovanie je toto celkom nešťastné opomenutie.
Solídna konštrukcia má jeden malý problém
Samsung Freestyle má valcovitý tvar a pôsobí dojmom kvality. Je obalený matným silikónovým „rukávom“ bielej až ľahko žltkastej farby. Obal je vymeniteľný. Ak sa vám biela nehodí do obývačky, nie je problém sa poobzerať po farbe inej. Obal poskytuje projektoru ochranu pred pazúrikmi a ťukancami všetkého druhu a hlavne sa s ním dobre drží v rukách. Šance na vykĺznutie sú minimálne.
A ak by ste sa aj tak o svoj projektor strachovali, napríklad na cestách, tak má Samsung v ponuke aj voliteľné vodeodolné puzdro. Do neho sa však z nejakého dôvodu vedľa projektora nezmestia adaptér s ovládačom. A tiež nie je najlacnejší. Ja by som ho tak nejako očakával už v základnom balení. Projektor Samsung predsa len stojí okolo 1000 €.
Vráťme sa k projektoru. Biely obal je posiaty malými otvormi, z ktorých vychádza zvuk - projektor má vo vnútri zabudovaný 360-stupňový reproduktor. A slúži tiež na prúdenie vzduchu, vetračky sú zblízka počuteľné, ale neotravujú.
Z boku je ukrytý spínač pre mikrofón (alebo ako sa vyhnúť nechceným odposluchom) a porty USB-C a micro HDMI. Kábel, alebo aspoň redukciu z HDMI na neobvyklé micro HDMI by ste v balení hľadali márne, čo je pri produkte s takto vysokou cenovkou dosť nepochopiteľné. Zamrzí aj chýbajúci 3,5 mm jack. K projektoru pripojíte reproduktory a slúchadlá jedine cez Bluetooth, respektíve prostredníctvom Wi-Fi.
Dolná časť projektora pokrývajú ďalšie otvory pre výstup audia a nájdete tam aj zdierku pre pripojenie budúceho príslušenstva. Hlavná párty sa ale odohráva v hornej časti zariadenia. Po sňatí viečka, ktoré na projektore drží sotva silou vôle a rozhodne nie je vhodné pre tvrdšie zaobchádzanie, sa môžete pokochať lesklým čiernym povrchom so šošovkou uprostred. Čierna plocha priťahuje odtlačky prstov, prach a vlásočnice a po jej odkrytí už sa vám ju nikdy nepodarí poriadne očistiť. Viem, o čom hovorím, sám som sa o to snažil. Okrem šošovky nájdete na čiernom povrchu aj dvojicu senzorov a štyri dotykové tlačidlá, ktoré ale použijete zriedkakedy. Ibaže by sa vám stratil ovládač.
Projektor stojí na jednoduchom stojane, ku ktorému je pripevnený z dvoch strán veľkými plastovými skrutkami. Práve tie vám umožňujú projektor voľne otáčať a nastaviť si ho do uhla, ktorý práve potrebujete. Alebo ho nechať vzpriamený a sledovať médiá na strope, napríklad nad posteľou. Ak mierite projektorom smerom nahor, skrutky držia, ako majú, a nič sa nehýbe. Ak ho máte ale nasmerovaný vodorovne v uhle 45 stupňov alebo ešte nižšie, potom sa začínajú objavovať problémy - projektor pomaličky padá hlavou dopredu. Skrutky sa dajú utiahnuť, ale sú plastové a ja si myslím, že toho veľmi veľa nevydržia.
Jednoduchý ovládač
Pribalený ovládač je malý, ľahký a prekvapivo jednoduchý. Má len minimum tlačidiel, a tie sú príjemne klikateľné. Mrzí ma chýbajúce dedikované tlačidlo pre YouTube, ale chápem, že nie každý by ho využil. Niekto by mohol postrádať podsvietenie - ja si myslím, že ide o pochopiteľný kompromis za slušnú výdrž. Nabíjať sa dá pomocou rovnakého adaptéra ako projektor.
Nastavenie Samsung Freestyle
Prvotné nastavenie projektorov (a televízií a akýchkoľvek ďalších zariadení) je spravidla ich bodom úrazu. Býva ťažkopádne, nezrozumiteľné a zaberie vám pomaly pol dňa. So Samsung Freestyle ide ale všetko až prekvapivo ľahko a nastaviť ho zvládnu aj technologicky menej zdatní. Projektor sa dá nastaviť priamo vo vlastnom rozhraní pomocou ovládača, alebo cez mobilný telefón (prostredníctvom aplikácie SmartThings). Celý proces trvá maximálne pár minút.
Samsung Freestyle beží na rovnakom operačnom systéme ako inteligentné televízory daného výrobcu – Tizen OS. Prostredie to nie je najsvižnejšie, ale na oneskorenie si po chvíli zvyknete. Najhoršie je to hneď po zapnutí. Projektor je samozrejme vybavený Wi-Fi – môžete si tak nainštalovať všetky tradičné aplikácie typu Netflix a YouTube. Narazíte aj na internetový prehliadač.
Jedným z hlavných ťahákov tohto projektora je možnosť ho namieriť na ktorúkoľvek stenu. Odkiaľkoľvek. Projektor je potom (teoreticky) schopný dať dohromady klasický štvorcový obraz o veľkosti medzi 30 a 100 palcami. Nezáleží na tom, z ktorého uhla na stenu mieri - funkcia Keystone by mala obraz zakaždým inteligentne upraviť tak, aby sa všetko javilo normálne. V praxi ale nie je Keystone najspoľahlivejší. Niekedy som projektor namieril na stenu a počas pár sekúnd predo mnou stál perfektne vyvážený obraz. Inokedy na mňa vyskočili šialene zdeformované uhly a musel som sa pustiť do manuálnych úprav.
To isté platí aj o ostrení. Projektor väčšinou zaostrí slušne sám, ale raz za čas si budete musieť dopomôcť manuálne. Manuálne nastavenie je našťastie intuitívne a zaberie vám pri najhoršom pár minút.
Ak nestojí projektor priamo oproti stene, objavuje sa po bokoch obrazu svetlo. Projektor totiž nevie vypnúť nevyužívané pixely. Tento efekt je nepríjemný hlavne pri sledovaní v noci, po čase ho však prestanete vnímať.
Ako je na tom s kvalitou obrazu?
A teraz k tomu hlavnému - kvalite obrazu. Čo môžete očakávať od takto malého prístroja? Samsung Freestyle, konkrétne jeho laser so životnosťou až 20 000 hodín, produkujú obraz v rozlíšení Full HD (1920 × 1080) so 60 Hz obnovovacou frekvenciou a relatívne slušnou reprodukciou farieb.
Najväčšou slabinou projektora je jeho nízky jas. Úroveň svietivosti sa pohybuje okolo 230 ANSI lúmenov. Samotné číslo vám toho asi veľmi nepovie, ale verte tomu, že projektor je cez deň takmer nepoužiteľný. Teda neviditeľný. A nemám na mysli len jasné poludnie s oknami dokorán - projektor má problémy aj neskôr popoludní so zatiahnutými žalúziami. Večer sa situácia zlepší a v noci už sa na obraz dá konečne pozerať. Ak ale doma nemáte vyložene zatemnenú miestnosť, tak to nikdy nebude veľká sláva a konofilovia môžu pokojne pátrať po inom zariadení. Ktorýkoľvek moderný lacnejší televízor bude vedľa obrazu z tohto projektora vyzerať ako zjavenie z iného sveta, zjavenie z budúcnosti.
Jednu noc som si pozrel biografický film o Neilovi Armstrongovi - Prvý človek. Je to technicky vymakané dielo s nádhernými efektmi. Veľká časť filmu sa ale odohráva v temnom vesmíre, a to bol s týmto projektorom celkom problém. Často som kvôli nízkemu jasu nevedel, čo sa vo filme vlastne deje. A to bolo pri sledovaní v noci! Za denného svetla moja frustrácia iba rástla.
Naopak animovaný film Premena od štúdia Pixar vyzeral pri sledovaní za tmy viac ako dobre. Farby boli sýte, ale nie prehnané a môj celkový zážitok zo sledovania bol pozitívny. Dokážem si predstaviť, že deti budú z Freestyle nadšené.
Jas síce neovplyvníte, máte ale možnosť sa pohrať s podaním farieb a kontrastu a prispôsobiť ich svojim preferenciám a okolitému prostrediu. Mne sa najviac pozdával tzv. „Movie Mode“. Podával najprirodzenejšie farby a kontrast bol tak akurát.
Kam je možné projektor namieriť?
Kvalitu obrazu výrazne ovplyvní nielen zatemnenie miestnosti, v ktorej sa projektor nachádza, ale aj stav vašich múrov. Pre mňa bol zo začiatku problém vôbec nájsť dostatočne veľkú prázdnu bielu stenu. Mám doma nejaké menšie, lenže projektor si predsa kupujete kvôli veľkosti obrazu. Chcete ho využiť naplno. Nakoniec som tak zložil pár obrázkov a problém bol vyriešený.
A až potom nastal skutočný test - každá prasklina a nerovnosť steny je na obraze vidieť. A premietať na stenu, ktorá nie je čisto biela? To nespraví ani najlepšia kalibrácia farieb. Ideálnym riešením je samozrejme kúpa plátna. Otázkou je, či to má u takto malého prenosného projektora vôbec zmysel?
Čím ďalej projektor od steny postavíte, tým bude váš obraz väčší. A menej ostrý a menej jasný. Rozlíšenie Full HD nie je z diaľky nič hrozné, ja už som si však celkom zvykol na ostrosť 4K a vracať sa k horšiemu nie je ľahké. Priemerný divák s tým ale problém mať nebude.
Zvuková kvalita reproduktora
Reproduktor ma tiež práve neoslnil. Je príjemné, že vysiela zvuk vo všetkých smeroch, má ale výkon iba 5 wattov a pokiaľ sa v ňom schovávajú nejaké basy, tak sa mi ich nepodarilo vypátrať. Reproduktor podáva čistý zvuk, a to aj pri vyššej hlasitosti, tá ale nejde práve vysoko a vonku vám určite stačiť nebude.
Čo ďalšie projektor dokáže?
Okrem sledovania filmov, seriálov a videí môžete projektor využiť aj na ďalšie činnosti. Napríklad ako inteligentný reproduktor – podporuje totiž hlasových asistentov Samsung Bixby a Amazon Alexa. Disponuje herným režimom - môžete ho tak využiť na hranie hier. Určite nenahradí herný monitor s vysokou obnovovacou frekvenciou a minimálnym oneskorením, ale na nejaké to bezstarostné hranie to bez pochýb stačí. Ďalej nie je problém projektor v rýchlosti prepojiť s vašim mobilným telefón a zrkadliť jeho displej.
Pri zoznamovaní sa s projektorom narazíte na tzv. Ambient Mode. Tieto režimy premenia vašu nudnú stenu napríklad na ohnisko, alebo vám do nej „vyrazia“ okno s výhľadom na hory. V ponuke sú aj neónové nápisy typu „Happy Birthday“ a „Welcome“. Raz s nimi možno oslníte pri rodinnom stretnutí svojich známych, ale potom zabudnete, že vôbec existujú. A ak na projektore necháte viečko, môžete ho podľa Samsungu použiť aj ako lampu. Lampu za 1 000 € s obmedzenou životnosťou lasera. Ja si radšej posvietim klasickou lampou.
Zhrnutie testu a konkurencia
Samsung Freestyle vás aktuálne vyjde na 899.90 €. S takto vysokou cenovkou mu bohužiaľ nemôžem veľa vecí odpustiť.
Je skvelé, že sa zmestí do batohu a oceňujem rýchlosť, s akou sa dá v neznámom prostredí nastaviť a rozbehnúť. Nerozumiem ale tomu, prečo tento „cestovný“ projektor nemá zabudovanú batériu. A prečo s takto vysokou cenovkou nie je v balení rovno aj vonkajší cestovný obal a je potrebné si zaň priplatiť, nehovoriac o chýbajúcom micro HDMI kábli.
Najväčšou slabinou Samsung Freestyle je jeho nízky jas. Cez deň je obraz extrémne šerý, povedal by som až nepozerateľný. So západom slniečka sa veci zlepšujú, ale obraz je stále na míle vzdialený klasickým projektorom a televízorom. Ak hľadáte zariadenie na doma, tak vôbec nie je o čom uvažovať. Za 1 000 € si radšej kúpte veľký 4K televízor, prípadne klasický výkonný a jasný projektor.
Samsung Freestyle môžem odporučiť nenáročným divákom, ktorí chcú projektor na cesty a nevadí im slabší jas a nutnosť pripojenia do zásuvky. Ľuďom, ktorých otravuje predlhé nastavovanie. Samsung Freestyle je v tomto skutočne vymakaný. Musíte sa ale zmieriť s tým, že si za produkt značky Samsung oproti konkurencii priplatíte.
Konkurencia
A ako to vyzerá s konkurenciou? Mňa v rovnakej cenovej kategórii zaujali napríklad projektory XGIMI Halo+ a Epson EF-12, ktoré sú viac ako dvakrát svietivejšie ako Freestyle. A za polovičnú cenu by som sa pozrel napríklad po Anker Nebula Mars II Pro, ktorý má síce nižšie rozlíšenie, ale disponuje zabudovanou batériou s až trojhodinovou výdržou.
Zhrnutie kladov a záporov
Čo sa nám na Samsung Freestyle páčilo
+ Jednoduchosť nastavenia a používania
+ Prenášateľnosť
Na čom je potrebné zapracovať
- Prehnane vysoká cena
- Nízky jas
- Chýbajúce batérie
- Slabšie reproduktory
- Náladový keystone
- Chýbajúci kábel micro HDMI a vonkajšie puzdro
Testovacia výzva s Testuj.to
Projektor Samsung The Freestyle som netestoval iba ja, ale aj moji kolegovia v Testuj.to. Testerom sa najviac páčil ľahký prenosný dizajn projektora a zhodli sa aj na jeho skvelom zvuku a jednoduchosti nastavenia. Najväčšou a často aj jedinou spomínanou výhradou projektora, bola jeho nízka svietivosť.
Čo testeri najčastejšie spomínali?
Klady
+ Veľkosť a váha
+ Vysoká kvalita zvuku
+ Intuitívne ovládanie
+ Jednoduché nastavenie
+ Ostrosť obrazu
Zápory
- Nízka svietivosť
- Chudobnejšie balenie (chýbajúce príslušenstvo)