Vstupujete na stránky pre osoby staršie ako 18 rokov.
Kliknutím na tlačidlo „Vstúpiť“ prehlasujem, že som starší ako 18 rokov a nepripustím, aby k tu uvedeným dátam pristupoval ktokoľvek nespôsobilý či neplnoletý.
Vstupujete na stránky pre osoby staršie ako 18 rokov.
Kliknutím na tlačidlo „Vstúpiť“ prehlasujem, že som starší ako 18 rokov a nepripustím, aby k tu uvedeným dátam pristupoval ktokoľvek nespôsobilý či neplnoletý.
Ako prepojiť notebook a PC s televízorom? (HDMI aj bezdrôtovo)
Je pre vás displej vášho notebooku malý a monitor vášho počítača ani zďaleka nepostačuje vašim ambicióznym zámerom? Naučte sa, ako ľahko prepojiť notebook a PC s televízorom. Prepojenie je možné ako káblom (HDMI a DisplayPort), tak aj bezdrôtovo a televízor môžete využiť nielen na zrkadlenie obrazovky PC, ale aj na rozšírenie vašej pracovnej plochy!
Prepojenie notebooku a PC s TV
Predtým, než sa do prepájania počítača s televízorom pustíte, položte si túto otázku:
- „Potrebujem vlastne vôbec počítač s televízorom prepájať?“
Smart TV sa dnes v mnohých ohľadoch podobajú počítačom a vedia toho tak naozaj veľa. Dokážu sa pripojiť cez Wi-Fi k internetu a disponujú prehliadačom a aplikáciami všetkého druhu. Pustíte si na nich videá z YouTube, prehráte si na nich filmy a seriály z Netflixu, vypočujete si hudbu zo Spotify, prezriete si fotky z dovolenky v cloude a dokonca si aj zahráte jednoduché hry. Je dosť možné, že nakoniec ani párovanie počítača s televízorom nebudete potrebovať.
Alebo vám možno o niečo lepšie poslúži náš článok Ako prepojiť mobilný telefón a tablet s televízorom alebo zrkadlenie obrazovky na TV.
Ako pripojiť PC k televízoru káblom (HDMI, DisplayPort, VGA) a ako na zrkadlenie obrazovky?
Ak ste po predchádzajúcej časti článku došli k záveru, že vskutku áno – počítač s televízorom prepojiť potrebujete, potom už zostáva jediné – dozvedieť sa ako na to. Začnime tým jednoduchším a spoľahlivejším spôsobom – pripojením pomocou kábla.
HDMI vs. DisplayPort
Nie je konektor ako a konektor a nie je kábel ako kábel. Nie každý kábel totiž dokáže prenášať rovnaké množstvo informácií, respektíve nie každý kábel dokáže prenášať obraz a zvuk v rovnako vysokej kvalite.
Najrozšírenejšie sú v dnešnej dobe dva typy rozhrania: HDMI a DisplayPort.
Oba typy prenášajú obraz v digitálnom formáte bez komprimácie a vedľa toho slúžia aj na prenos zvuku. Celý proces prepojenia je jednoduchý a na rozdiel od pripojenia bezdrôtového nehrozí týmto spôsobom žiadne zásadnejšie oneskorenie obrazu alebo strata jeho kvality.
Štandardné, Mini, alebo Micro?
Takže teraz už zostáva len kúpiť jeden z nich a máme hotovo, alebo nie? Nie tak celkom. Jednotlivé typy HDMI a DisplayPort káblov sa od seba totiž v istých nuansách líšia. Tá prvá z nich je celkom evidentná - je jej veľkosť konektora. Popri štandardnom HDMI sa môžete stretnúť aj s menšími verziami Mini a Micro (a to hlavne na notebookoch a na tabletoch), a svoju zmenšenú alternatívu má aj DisplayPort (Mini).
Verzia HDMI a DisplayPort
Káble a porty sa rovnako ako každá iná technológia postupne vyvíjajú. Okrem veľkosti portu je tak dôležitá aj verzia daného rozhrania a na tú už myslí málokto. Všeobecne platí, že novšie verzie HDMI a DisplayPort sa môžu pochváliť vyššou priepustnosťou dát a teda aj vyššou kvalitou prenášaného obrazu a zvuku. Pred kúpou kábla sa preto najskôr uistite, akú kvalitu má vami prenášaný obraz a aká verzia HDMI či DisplayPort si s tým poradí.
Tu sme pre vás pripravili rýchly súhrn najpoužívanejších verzií HDMI:
- HDMI 1.4 (priepustnosť 10,2 GB/s, rozlíšenie 4K pri frekvencii 30 Hz),
- HDMI 2.0 (18 GB/s, 4K pri 60 Hz a 1080p pri 240 Hz),
- HDMI 2.1 (48 GB/s, až 10K pri 120 Hz, podporuje HDR a variabilnú obnovovaciu frekvenciu čiže FreeSync).
Podobným spôsobom sa delí aj DisplayPort. Najväčšou výhodou DisplayPortu oproti iným formátom je od verzie 1.2 jeho schopnosť vysielať obraz cez jeden konektor do niekoľkých zariadení naraz - napríklad do niekoľkých monitorov.
Medzi najznámejšie verzie DisplayPortu sa radí:
- DisplayPort 1.2 (priepustnosť 17,28 GB/s, rozlíšenie 4K pri frekvencii 60 Hz, verzia 1.2a navyše predstavila podporu FreeSync),
- DisplayPort 1.3 (25,92 GB/s, 8K pri 30 Hz a 4K pri 120 Hz),
- DisplayPort 1.4 (25,92 GB/s, 8K pri 60 Hz a široká podpora HDR),
- DisplayPort 2.0 (77,37 GB/s, až 16K pri 80 Hz),
- DisplayPort 2.1 (hlboká integrácia s USB4, resp. USB-C).
Za zenitom alebo VGA a DVI
Pokiaľ vaše zariadenia nedisponujú konektormi HDMI a ani DisplayPort, značí to dve veci. Po prvé: už si niečo málo prežili a určite nie sú najmladšie. Po druhé: vsádzajú najskôr na zastaraný konektor VGA (D-Sub) na prenos analógového signálu, prípadne v lepšom prípade na jeho mladšieho digitálneho súrodenca DVI.
Problémom je, že VGA nedokáže prenášať audio a neporadí si ani s obrazom v rozlíšení 4K (jeho maximum činí 2048 × 1536 pixelov).
A hoci DVI síce zvládne preniesť obraz v rozlíšení 4K, tak pri nízkej obnovovacej frekvencii. Tieto formáty jednoducho majú svoje najlepšie roky za sebou a na moderných zariadeniach sa objavujú málokedy.
Redukcia a adaptéry
Váš stolný počítač stavia na DVI, zatiaľ čo váš televízor podporuje iba HDMI? Aj tento rébus má svoje riešenie. Buď si môžete zaobstarať dedikovaný kábel z DVI na HDMI, alebo sa môžete poobzerať po redukcii. S VGA je to ale o niečo zložitejšie - pre redukciu z HDMI a z DisplayPort do VGA budete totiž potrebovať špeciálny adaptér.
Prepojenie PC a TV cez USB
Rovnako ako nie je kábel ako kábel, nie je ani USB ako USB. Klasickým USB-A počítač s televízorom neprepojíte. Respektíve áno, prepojíte, ale obraz z počítača tým na televízor neprenesiete. Prepojenie klasickým „veľkým“ USB je vhodné iba na prenos menšieho množstva dát – napríklad fotiek.
Naopak moderný a rýchly konektor USB-C vo väčšine prípadov prenos video signálu dovoľuje. Zase platí, že čím novšia generácia USB, tým vyššia priepustnosť a tým vyššia kvalita obrazu. Tou poslednou a najaktuálnejšou verziou je momentálne USB4.
Inštrukcie krok za krokom
Dosť o typoch káblov, bez ohľadu na to, ktorý z nich nakoniec použijete, inštrukcie zostávajú viac-menej nemenné.
- Počítač a televízor prepojte príslušným káblom, prípadne využite redukciu.
- Na televízore prepnite na zodpovedajúci zdroj obrazu (spravidla to bude tlačidlom označeným ako „Input“ alebo „Source“). Pokiaľ žiadne zodpovedajúce tlačidlo ovládač nemá, prebádajte „Nastavenie“ televízora.
- Na počítači v prostredí Windows (10 alebo 11) otvorte lištu v pravom dolnom rohu, kliknite na „Rozbaliť“ a zvoľte možnosť „Premietať“. Prípadne môžete toto všetko preskočiť a premietanie spustiť skratkou Windows + P.
- Vyberte si, či chcete obrazovku počítača na televízore zrkadliť, alebo či ju chcete o plochu televízora rozšíriť.
- Ak chcete, aby z televízora vychádzal aj zvuk, kliknite na ikonku klaksónu v lište v pravom dolnom rohu a zvoľte zodpovedajúce zariadenie. Nezabudnite ale na to, že kábel VGA zvuk neprenáša a v takom prípade budete potrebovať navyše separátny audio kábel.
- „Detaily“ zobrazenia ako je rozlíšenie obrazu a jeho orientácia môžete doladiť kliknutím pravého tlačidla na ploche a zvolením „Nastavenie obrazovky“.
Pokiaľ sa namiesto Windows spoliehate na služby macOS, prepojenie nie je o nič zložitejšie. Zariadenie stačí prepojiť káblom a detailmi ako je rozlíšenie a audio potom vyladíte v „Nastavení systému“, a to konkrétne v časti „Monitory“ a „Zvuk“.
OLED vs. LCD LED (QLED, NanoCell, Mini LED): Ktorý TV je lepší?
Ako prepojiť notebook a PC s TV bezdrôtovo?
Najradšej by ste sa žiadnymi káblami vôbec nezaoberali? Nečudujeme sa vám – neustále rozmotávanie ohyzdne vyzerajúcich zmätkov a spletí sa rýchlo omrzí a káble sú navyše obmedzujúce aj čo sa vašej vzdialenosti od televízora týka.
Riešenie našťastie nie je nijako zložité a je ním samozrejme bezdrôtové pripojenie cez Wi-Fi. Len počítajte s tým, že aj ono má svoje úskalia – napríklad oneskorenie obrazu.
Prepojenie PC s inteligentným televízorom pomocou Chromecast
Veľkú väčšinu smart TV poháňa operačný systém od Google. Tieto inteligentné televízory majú prístup k protokolu Cast (známom tiež ako Chromecast), ktorého účelom je ľahký prenos videa a audia naprieč rôznymi zariadeniami. Najčastejšie sa s ním stretnete pri pripojení mobilných telefónov a tabletov s televízormi a s monitormi, ale využiť ho môžeme aj pri počítačoch a notebookoch.
- Počítač a televízor pripojte k rovnakej sieti – napríklad k vašej Wi-Fi, čím si vytvoríte takú svoju malú domácu „LAN“.
- Stiahnite, nainštalujte a spustite prehliadač Google Chrome.
- V pravom hornom rohu prehliadača kliknite na tri bodky a zvoľte možnosť „Odoslať“ („Cast“).
- Zo zoznamu vyberte váš televízor.
- Rozhodnite sa, či chcete zrkadliť iba tú danú kartu v prehliadači, alebo celú obrazovku počítača.
Ak máte televízor bez Chromecast, nič sa nedeje. Google Chromecast si totiž môžete tiež dokúpiť zvlášť vo forme multimediálneho centra a aj zo zastaranej ťažkej debny tým urobiť inteligentný televízor!
Prepojenie PC s TV pomocou AirPlay
Niektoré inteligentné televízory podporujú vedľa (alebo namiesto) Chromecast funkciu AirPlay a aj tá slúži okrem iného hlavne na prenos obrazu z jedného zariadenia na druhé.
- Mac (resp. MacBook) a televízor pripojte k rovnakej sieti.
- Choďte do „Ovládacieho centra“ nachádzajúceho sa v pravom hornom rohu vedľa dátumu.
- Zvoľte možnosť „Zrkadlenie obrazovky“ a vyberte váš televízor.
- Mac vás pravdepodobne vyzve na zadanie kódu, ktorý sa objaví na televízore.
- V pravom hornom rohu sa objaví ikona „Zrkadlenie obrazovky“, na ktorú môžete teraz kliknúť a vybrať si buď zrkadlenie, alebo použitie televízora ako samostatného monitora.
Ak váš televízor funkciou AirPlay nedisponuje, môžete si zaobstarať multimediálne centrum Apple TV a situáciu tak napraviť.