Vstupujete na stránky pre osoby staršie ako 18 rokov.
Kliknutím na tlačidlo „Vstúpiť“ prehlasujem, že som starší ako 18 rokov a nepripustím, aby k tu uvedeným dátam pristupoval ktokoľvek nespôsobilý či neplnoletý.
Vstupujete na stránky pre osoby staršie ako 18 rokov.
Kliknutím na tlačidlo „Vstúpiť“ prehlasujem, že som starší ako 18 rokov a nepripustím, aby k tu uvedeným dátam pristupoval ktokoľvek nespôsobilý či neplnoletý.
Ako platiť mobilným telefónom (s NFC aj bez neho)?
Bezkontaktne platí na Slovensku0 už viac-menej každý. Otázkou je, koľko z vás ale platí mobilom pomocou NFC? Načo sa neustále vláčiť so všetkými svojimi platobnými kartami, keď ich všetky môžete mať vo svojom telefóne? Platenie mobilom pritom nie je o nič zložitejšie. Naopak, je to rovnako jednoduché ako platiť kartou a dokonca aj o niečo bezpečnejšie!
Čo potrebujete k plateniu mobilom?
Čo budete na platenie svojim mobilným telefónom potrebovať? Veľa toho nie je. Vystačíte si so smartfónom s funkciou NFC a s kompatibilným (rozumejte nie príliš starým) operačným systémom, s aplikáciou na platby a samozrejme s vašou platobnou kartou. Platiť môžete ale aj pomocou inteligentných hodiniek a inteligentných náramkov.
Čo je NFC?
NFC je skratkou pre „Near Field Communication“, teda komunikácia v blízkosti poľa. Ide o typ bezdrôtovej komunikácie elektronických zariadení na krátku vzdialenosť (do 4 cm). Ak by sme to mali veľmi zjednodušiť, NFC je vlastne také Bluetooth na blízko.
Ktoré banky podporujú platby telefónom?
Nie ste si istí, či vaša banka podporuje platby mobilom? Nemáte sa čoho báť. Absolútne všetky popredné slovenské banky podporujú platby telefónom, a to spravidla prostredníctvom aplikácií Peňaženka Google a Apple Pay. S podporou menej rozšírených aplikácií typu Garmin Pay, Fitbit Pay a Xiaomi Pay je to horšie, ale aj tie sú v niektorých bankách podporované. A jedna či dve bankové inštitúcie vám dokonca ponúknu aj svoju vlastnú aplikáciu (mimo tých spomínaných hore).
Ako platiť kartou v mobile?
Na platenie telefónom potrebujete mať svoju platobnú kartu v mobile, lenže ako na to?
Najskôr si budete musieť stiahnuť jednu z transakčných aplikácií na platenie telefónom - pre užívateľov Androidu spravidla pôjde o Peňaženku Google a pre užívateľov iPhonu o Peněženku (Apple). Do stiahnutej aplikácie si následne nahrajte svoju kartu a v nastavení telefónu si zapnite NFC. Potom už by vám nič nemalo stáť v ceste.
Pri pokladniach označených symbolom pre bezkontaktné platby namiesto karty priložte svoj odomknutý telefón (alebo inteligentné hodinky) so zapnutým NFC a potom už len počkajte na potvrdenie transakcie a na papierový doklad. Máte to za sebou a ani to nebolelo, že nie?
Poznámka na záver - na platenie kartou v mobile nie je potrebné byť pripojený k internetu. Všetko funguje offline.
Google Pay/Wallet - Platba mobilom Android
Prejdime si krok za krokom platenie telefónom Android pomocou aplikácie Peňaženka Google (predtým poznáme ako Google Pay). Nastavenie je extrémne jednoduché.
Ako platiť cez Google Pay?
- Ak váš telefón z výroby nedisponuje aplikáciou Peňaženka Google (Google Wallet), stiahnite si ju z obchodu Google Play.
- Otvorte aplikáciu Peňaženka Google.
- Kliknite na „Pridať do peňaženky“ a vložte informácie o svojej platobnej karte. Môžete tak urobiť ako pomocou fotografie, tak manuálnym vpísaním. Vložiť môžete aj viac kariet a potom si môžete vybrať tú predvolenú - tú ktorou chcete v ten daný moment platiť. Vedľa platobných kariet môžete do aplikácie nahrať napríklad aj karty vernostné.
- Pred platením si nezabudnite v Nastavení telefónu zapnúť NFC a nastaviť zámok obrazovky (napríklad pomocou odtlačku prsta). To, že je karta pripravená na použitie, spoznáte v aplikácii - symbol pre signál nebude prečiarknutý.
- V obchode pri pokladni stačí telefón len odomknúť a priložiť chrbtom na pár sekúnd k terminálu. Niektoré obchody vyžadujú navyše zadanie PIN - nie toho na odomknutie telefónu, ale toho na platobnú kartu, ktorou práve platíte.
- Po zaplatení sa na displeji objaví modrá fajka.
Riadite sa návodom a rovnako sa vám nedarí vykonať platbu? Skúste zmeniť pozíciu mobilu - NFC sa spravidla nachádza v hornej časti mobilu, ale pri niektorých mobiloch môže byť naopak v tej dolnej.
Apple Pay - Platba telefónom iPhone
Ako platiť svojim iPhonom - krok za krokom. Je to minimálne rovnako jednoduché ako platenie Androidom. Možno dokonca aj jednoduchšie!
- Otvorte aplikáciu Peňaženka.
- Pre pridanie platobnej karty stlačte tlačidlo „+“ v pravej hornej časti obrazovky a fotoaparátom kartu naskenujte (prípadne môžete jej informácie zadať manuálne).
- Predvolenú kartu potom môžete zmeniť kliknutím na existujúcu kartu.
- Do aplikácie je možné vedľa platobných kariet nahrať napríklad aj letenky, vernostné karty a množstvo ďalších užitočných vecí, ktoré by ste inak museli nosiť po vreckách.
Ako platiť s Apple Pay pri telefóne s Touch ID
- Dvakrát stlačte tlačidlo pod displejom a následne odomknite svoj mobilný telefón naskenovaním odtlačku prsta.
- Na displeji sa ukáže vaša východisková platobná karta.
- Telefón priložte hornou stranou k platobnej bezkontaktnej čítačke a počkajte si na zobrazenie nápisu „Hotovo“.
Ako platiť s Apple Pay pri telefóne s Face ID
- Dvakrát za sebou stlačte bočné tlačidlo mobilu.
- Telefón odomknite naskenovaním svojej tváre (alebo zadaním PIN) a na obrazovke sa objaví vaša platobná karta.
- Mobil priložte hornou stranou k platobnému terminálu a dajte mu chvíľu na dokončenie platby.
- Po zaplatení sa na displeji objaví „Hotovo“.
Apple Pay je možné okrem kamenných predajní, kaviarní a reštaurácií používať napríklad aj pre online platby vo veľkom množstve aplikácií. Vyhnete sa tak opakujúcemu sa zadávaniu svojich platobných informácií do každej aplikácie zvlášť.
Bezpečnosť NFC platieb
NFC platby sú všeobecne považované za veľmi dobre zabezpečené. Telefón je pri platení koniec koncov na dotyk platobnému terminálu. Ak by niekto chcel transakciu prerušiť, musel by stáť priamo vedľa vás. Ako sme si už povedali vyššie, technológia NFC má dosah maximálne 4 cm.
Prenos medzi telefónom a platobným terminálom je zároveň šifrovaný. Ani obchodník tak pri platbe nedokáže zistiť údaje o vašej použitej platobnej karte. Platba je, dalo by sa povedať, anonymná.
Pre platenie mobilom je ďalej vyžadovaná autorizácia vo forme odomknutia telefónu - či už pomocou skenu odtlačku prsta alebo celej tváre. Na platbu kartou potrebujete len obyčajný štvor-číselný PIN.
Nakoniec, platobnú kartu musíte pri platbe vytiahnuť z peňaženky a tzv. ju „ukázať svetu“. Útočníci takto môžu ľahko nafotiť jej informácie vrátane bezpečnostného kódu CVC a následne ju zneužiť. Platobnú kartu v mobilnom telefóne nikdy nikomu ukazovať nemusíte.
Nikto nie je dokonalý
Tým nechceme povedať, že by boli NFC platby perfektné. Absolútne žiadna platobná metóda nie je dokonalá a sofistikované cielené útoky (smerované napríklad priamo na váš telefón) ju určite dokážu prelomiť. Napriek tomu si myslíme, že ide o výrazne bezpečnejší spôsob platenia v porovnaní s fyzickou platobnou kartou. Keď vám totiž niekto odcudzí kartu, môže ju hneď začať používať. Keď vám niekto odcudzí mobil, musí najskôr prelomiť vaše heslo alebo sa pobiť s vašimi biometrickými údajmi, zatiaľ čo vy ho medzitým môžete na diaľku úplne zablokovať.
Platby mobilným telefónom bez NFC
Je možné platiť mobilom, ktorý nemá NFC? Áno, čiastočne. Nejde o nič iné ako o klasickú online platbu. Len namiesto toho, aby ste zložito vypisovali číslo niečieho účtu, čiastku, variabilný symbol a kto vie, čo ďalšie, naskenujete predajcom vygenerovaný QR kód a platbu pošlete týmto spôsobom. Málokto ale aktuálne tento spôsob platby podporuje a aj do budúcnosti sa skôr počíta len s ďalším rozšírením NFC platieb.