Vstupujete na stránky pre osoby staršie ako 18 rokov.
Kliknutím na tlačidlo „Vstúpiť“ prehlasujem, že som starší ako 18 rokov a nepripustím, aby k tu uvedeným dátam pristupoval ktokoľvek nespôsobilý či neplnoletý.
Vstupujete na stránky pre osoby staršie ako 18 rokov.
Kliknutím na tlačidlo „Vstúpiť“ prehlasujem, že som starší ako 18 rokov a nepripustím, aby k tu uvedeným dátam pristupoval ktokoľvek nespôsobilý či neplnoletý.
Notebook sa nedá zapnúť? Poradíme vám, čo robiť s čiernou obrazovkou!
Potrebujete dokončiť dôležitý projekt do práce alebo do školy a váš notebook prestane fungovať v najhoršom možnom momente. Čo s tým? Skôr ako sa vyberiete do najbližšieho servisu, vyskúšajte niekoľko našich jednoduchých odporúčaní. To, že sa váš notebook nedá zapnúť, ešte neznamená, že je úplne na odpis!
Notebook sa nedá zapnúť, čo teraz?
Prečo sa nedá zapnúť?
Dôvodov, prečo sa notebook nedá zapnúť, môže byť mnoho - každý počítač je totiž iný. Vašou úlohou by preto malo byť najprv zistiť, prečo je tomu tak. Čo je príčinou tohto problému? Čo sa za ním skrýva?
A pri hľadaní príčiny by ste mali postupovať logicky – začnite pri takých veciach, ktorých oprava je jednoduchá, rýchla a hlavne lacná – napríklad skúste notebook párkrát reštartovať. A až keď usúdite, že problém pravdepodobne netkvie v nich, môžete sa presunúť k zložitejším postupom a zároveň aj k drahším opravám.
V tomto článku ani zďaleka nemáme šancu všetko popísať. Je tu jednoducho príliš veľa premenných. Preto vás chceme len odraziť od dna, nasmerovať správnym smerom a ušetriť vám nejaké drobné na potenciálne zbytočných opravách.
Ako problém rýchlo (vy)riešiť?
Ak sa vám nedarí naštartovať notebook, začnite hľadať vinníka v batérii, adaptéri a v nahromadenej statickej elektrine.
- Odpojte notebook od elektrickej zásuvky a vyberte batériu. Pri niektorých modeloch je to jednoduché - stačí vysunúť batériu spoza šasi. V iných zariadeniach (napríklad ultrabookoch) je batéria skrytá pod spodným panelom. Preto ho budete musieť najprv odskrutkovať a pred vybratím batérie ju opatrne odpojiť od základnej dosky.
- Ďalším krokom je zbaviť sa nahromadenej statickej elektriny. Hoci to znie zložito, jednoduchšie to už byť nemôže. Stačí na minútu podržať tlačidlo na zapínanie počítača.
- Potom vložte batériu späť a skúste notebook zapnúť. Ak sa vám to podarí, pravdepodobne máte poškodený adaptér. Ak nie, vráťte sa na začiatok - opäť vyberte batériu a podržte tlačidlo zapnutia po dobu jednej minúty.
- Tentoraz však nechajte batériu vonku. Namiesto toho pripojte nabíjačku k notebooku a skúste ho zapnúť. Podarilo sa vám to? V tom prípade je čas vymeniť batériu notebooku za novú.
- Ak sa však notebook ani teraz nechce zapnúť, problém je pravdepodobne v samotnom počítači - v niektorej z jeho hlavných komponentov prípadne v nabíjacom porte.
Notebook sa dá zapnúť, ale okamžite sa opäť vypne alebo zamrzne
Čo robiť, ak má môj laptop problém s načítaním operačného systému (OS) a po zapnutí sa buď okamžite vypne, zamrzne, alebo sa znova a znova reštartuje? Aj toto môže mať mnoho rôznych príčin.
Notebook načíta operačný systém z nesprávneho miesta
- Odpojte od notebooku všetko príslušenstvo (napr. myš a monitor). Je možné, že sa počítač pokúša bootovať operačný systém práve z niektorého z nich.
- Pomohlo to? Potom budete musieť upraviť poradie bootovánia v BIOS-e. Po spustení počítača otvorte BIOS (ako na to sa dozviete v článku Ako sa dostať do BIOS-u (UEFI) a čo tam?), vyhľadajte časť „Boot Order" (alebo „Priority Order") a na prvé miesto umiestnite svoj hlavný pevný disk, na ktorom sa nachádza operačný systém.
- Ak tam svoj pevný disk nevidíte, vinníkom môže byť práve on. Pokračujte postupom uvedeným nižšie.
Problematický pevný disk
- Odpojte notebook od elektrickej siete, vyberte batériu a rozoberte notebook, aby ste získali prístup k pevnému disku. Ten odpojte a znovu pripojte. Je možné, že sa pevný disk vo vnútri počítača pohol a prerušil tak spojenie so základnou doskou.
- Ďalšia vec, ktorú môžete urobiť, je spustiť systém BIOS a zistiť, či v ňom náhodou nie je zabudovaná funkcia diagnostiky. Tá vám totiž umožní otestovať funkčnosť pevného disku („Storage / Hard Drive Check„) a často aj pamäte RAM („Memory Check“).
- Zistili ste, že pevný disk sa buď vôbec nenašiel (samozrejme, nie v konštrukcii notebooku, ale v systéme BIOS!), alebo je s ním nejaký problém a neprešiel cez zmienenú diagnostiku? Vymeňte ho za nový, a to pokiaľ možno za SSD!
Obnovenie systému
- Ak problém nespočíva v pevnom disku (a napríklad ani v pamäti RAM), vráťte sa späť do BIOSu a vyhľadajte v ňom možnosť „System Restore / Repair“. BIOS (resp. UEFI) bohužiaľ vyzerá v každom notebooku inak, takže vám nemôžeme presne popísať, ako sa tam dostanete, ale vedzte, že každý BIOS touto funkciou disponuje.
- Eventuálne v prípade, že ste v poslednom čase updatovali operačný systém (alebo BIOS) a problémy sa vyskytli až potom, skúste tento posledný update odinštalovať. V BIOSe by mala byť možnosť označená ako „Undo Last Update“.
- Ak vám nič z toho nepomohlo, stále vám ešte zostáva buď kompletné preinštalovanie operačného systému, alebo výmena nefunkčnej CMOS batérie poháňajúcej BIOS.
Čierna obrazovka: notebook sa zapne, ale na displeji sa nič nezobrazí
Čo robiť, ak sa vám podarí zapnúť notebook (a počujete napríklad jeho ventilátor), ale na displeji nič nevidíte?
- Najjednoduchšie je reštartovať grafickú kartu pomocou klávesovej skratky „Windows + Shift + Ctrl + B“ a reštartovať počítač
- „Invazívnejším“ riešením je rozobrať notebook a získať prístup k pamäti RAM. Vyberte ju a skúste vložiť inú. Ak sa vaše zariadenie opiera o dve karty, môžete najprv vybrať jednu, skúsiť zapnúť počítač bez nej a potom prípadne vybrať druhú a skúsiť ho znova zapnúť len s ňou. Takto zistíte, či a prípadne ktorá z nich môže byť chybná.
- Ak zatiaľ nič nepomohlo, skúste pripojiť notebook k externému monitoru (pozrite si náš článok Ako pripojiť monitor k notebooku?). Ak s externým monitorom všetko funguje, potom viete, že notebook má chybný displej alebo že je problém s jeho pripojením.
- Skúsenejší z vás môžu notebook rozobrať, odpojiť displej a znovu ho pripojiť do základnej dosky. Ak to nepomôže, vymeňte kábel prepájajúci displej so základnou doskou. Jeho výmena je totiž neporovnateľne lacnejšia v porovnaní s výmenou celého panela.
- Ak sa však v kroku 3 na externom monitore nič nezobrazuje, vinníkom je pravdepodobne chybná základná doska a jediným riešením je návšteva servisného strediska.