Vstupujete na stránky pre osoby staršie ako 18 rokov.
Kliknutím na tlačidlo „Vstúpiť“ prehlasujem, že som starší ako 18 rokov a nepripustím, aby k tu uvedeným dátam pristupoval ktokoľvek nespôsobilý či neplnoletý.
Vstupujete na stránky pre osoby staršie ako 18 rokov.
Kliknutím na tlačidlo „Vstúpiť“ prehlasujem, že som starší ako 18 rokov a nepripustím, aby k tu uvedeným dátam pristupoval ktokoľvek nespôsobilý či neplnoletý.
Ako zavariť uhorky v rúre, umývačke alebo hrnci a ako ich naložiť bez zavarenia?
Nakladanie a zaváranie uhoriek nie je žiadna veda! Prečítajte si nášho sprievodcu celým procesom s množstvom tipov vrátane osvedčených receptov, ktoré zvládnete aj vy. Prečítajte si, ako pripraviť uhorky a poháre, aké korenie zvoliť, ako pripraviť nálev a či ich naozaj musíte aj zavárať, alebo sa zaobídete aj bez toho. Vychutnávajte si chutné domáce uhorky po celý rok!
Príprava na sterilizáciu a nakladanie
- Uhorky aspoň na hodinu namočte do studenej vody.
- Pri každom zaváraní použite nepoškodené poháre a vždy nové viečka. Viečko sa totiž pri každom otvorení poškodí a nemusí tak správne tesniť.
- Poháre na zaváranie a viečka dôkladne umyte teplou vodou so saponátom. Potom ich niekoľkokrát opláchnite vriacou vodou alebo ich sterilizujte v rúre či v umývačke riadu. Pri ďalšej manipulácii sa ich dotýkajte minimálne, aby ste do nich nezaniesli nečistoty - vyhýbajte sa najmä vnútorným stranám a okrajom pohárov a viečok.
- Uhorky starostlivo vydrhnite kefkou.
- Všetky poškodené kusy ihneď vyhoďte.
- Väčšie nakladačky a šalátové odrody nakrájajte na menšie kúsky. Nakladačky môžete pozdĺžne rozkrojiť na polovice alebo štvrtiny, tzv. šalátové alebo hadovky môžete nakrájať na plátky. Odporúčame vydlabať hlavičky semenníkmi.
- Pripravte si nálev, korenie a ďalšie pomôcky či ingrediencie, ktoré budete potrebovať podľa zvoleného spôsobu.
- Nezabudnite si poznačiť dátum výroby.
Tip: Väčšie množstvá uhoriek na nkladanie môžete umyť v práčke. Je potrebné nastaviť šetrný program na maximálne 30 °C bez žmýkania a, samozrejme, bez pracieho prostriedku.
4 spôsoby zavárania uhoriek (rúra, mikrovlnná rúra, umývačka riadu, hrniec)
V rúre ( teplovzdušná, elektrická, plynová)
Rúru rozohrejte na 100 °C. Do strednej polohy umiestnite plech s asi 2 cm vody, do ktorého ste umiestnili poháre a viečka. Sterilizujte približne 10 minút a potom vyberte.
Čisté poháre naplňte uhorkami a koreninami a zalejte vybraným nálevom, pričom po okraj nechajte len 0,5 - 1 cm voľného miesta. Zaviečkované poháre položte na plech s 2 cm vody tak, aby sa nedotýkali okolitých pohárov ani okrajov plechu alebo rúry. Zavárajte na horný a dolný ohrev pri teplote 200 - 220 °C horúcim vzduchom alebo pridajte asi 20 stupňov, ak používate elektrickú rúru. Sterilizujte tak dlho, kým v pohároch nezačnú stúpať bublinky - môže to trvať 15 - 20 minút alebo dlhšie. Potom ich vyberte a pomocou chňapky alebo utierky otočte dnom nahor a položte ich na žiaruvzdornú podložku. Nechajte ich cez noc vychladnúť a potom ich uložte na chladné a tmavé miesto.
Info: Na konzervovanie v rúre sú vhodnejšie nádoby so skrutkovacími viečkami. Patentné viečka so silikónovým tesnením by v nich mohli narobiť neplechu.
Máte plynovú rúru? Aj v nej môžete zavárať! Najprv však odporúčame zistiť, akú potrebnú teplotu dosiahne váš spotrebič na konkrétnom stupni. Najlepšie je vyskúšať to na jednom pohári a začať s nastavením na stupeň 1.
V mikrovlnnej rúre
Tento spôsob je najlepší na uchovávanie menšieho množstva uhoriek alebo ak vaša úroda dozrieva postupne. Máte obavy, či vaša rúra zvládne kovové viečka? Opakované pokusy naznačujú, že by nemalo dôjsť k iskreniu, ale dávajte pozor, aby sa viečka a vnútro spotrebiča nedotýkali - prípadne to najskôr vyskúšajte. Vždy používajte poháre so skrutkovacími viečkami.
Sterilné poháre naplňte uhorkami, koreninami a prípadne zeleninou. Zalejte zvoleným nálevom asi 0,5-1 cm od horného okraja. Viečko uzavrite, ale nedotiahnite ho až na doraz. Do mikrovlnnej rúry vložte plochú misku alebo menší silikónový plech na pečenie, aby sa zachytila vytekajúca tekutina. Poháre by sa mali pripravovať najlepšie po jednom, aby sa nedotýkali okolia alebo vnútra rúry.
Zapnite na plný výkon a pripravujte 4 až 6 minút. Napríklad sterilizácia jedného pohára s objemom 720 ml bude trvať 6 minút pri maximálnom výkone 700 W, približne 4 minúty pri výkone 900 W. Ak pripravujete niekoľko pohárov naraz, museli by ste počet minút vynásobiť počtom kusov, čo by však mohlo spôsobiť rozvarenie úrody.
Po zaváraní pohár opatrne vyberte, dotiahnite viečko, položte ho dnom nahor a nechajte vychladnúť. Potom ho uložte na chladné a tmavé miesto.
V umývačke riadu
Táto metóda je skvelá na prípravu viacerých pohárov naraz a zvlášť preto, že sa v umývačke riadu navyše pekne umyjú a uschnú.
Sterilné poháre naplňte uhorkami, zeleninou a korením a zalejte nálevom 0,5-1 cm od horného okraja. Zaviečkujte a postavte do umývačky viečkami nahor. Spotrebič zapnite na štandardný program, ktorý by mal pri teplote 70-80 °C umývať 1,5-2 hodiny. Umývací prípravok nepridávajte.
Nechajte prebehnúť celý program, potom uhorky vyberte a otočené hore dnom nechajte niekoľko minút alebo až cez noc vychladnúť. Uskladnite v pivnici alebo v špajze.
V hrnci (klasický, zavárací)
Na dno veľkého klasického hrnca položte utierku a zalejte ju 5 cm vody. Na to položte poháre s uhorkami a nálevom, prikryte pokrievkou a na miernom plameni či pri menšom výkone sterilizujte zhruba 20 minút. Teplota by mala dosahovať cez 80 °C. Potom poháre opatrne vyberte, nechajte vychladnúť a následne uložte do pivnice alebo chladnej špajze.
Info: Utierka slúži na tlmenie nárazov pohárov o seba a dno hrnca, čím by mohlo dôjsť k ich prasknutiu.
Na použitie zaváracieho hrnca vám stačí doň vliať 5-10 cm vody a pripravené poháre s uhorkami vložiť na vnútorný rošt. Potom hrniec uzavrite a obsah sterilizujte zhruba 10 minút na 80-90 °C, riaďte sa však odporúčaním výrobcu vášho konkrétneho prístroja.
Tip: Aby uhorky zostali chrumkavé, odporúča sa ich po zavarení čo najskôr schladiť. Pri prudkej zmene teploty by poháre popraskali, a tak ich treba presunúť do nádoby s teplou vodou a postupne prilievať studenou, kým sa teplota nevyrovná.
Nakladané uhorky bez zavárania
Čisté uhorky vyskladajte do sterilizovaných pohárov s korením a zeleninou podľa chuti (cibuľa, mrkva, kôpor, divoké korenie). Zalejte vriacim nálevom tak, aby bola zelenina ponorená a pevne zaviečkujte. Pomocou utierky alebo chňapky potom poháre otočte hore dnom a položte na čistú utierku či doštičku. Nechajte vychladnúť, otočte viečkami nahor a potom ich uskladnite do pivnice alebo špajze.
Aj pri tejto príprave by vám uhorky mali vydržať najmenej do ďalšieho roka. Navyše bývajú pekne chrumkavé, pretože sa vyhnete ďalšiemu vareniu pri sterilizácii.
Recepty - najlepšie nakladačky, nálevy aj šalát
Najlepšie nakladané uhorky + nálev
- 1,5 l vody
- 250 ml kvasného octa
- 150 g cukru krupice
- 9 tabliet sacharínu
- 50 g soli
- 8 guľôčok nového korenia
- 8 guľôčok čierneho korenia
- 1 lyžička horčičného semienka
+ do 1 pohára: vetvička kôpru, 3 plátky mrkvy, 2 kolieska cibule
Ingrediencie na nálev zvarte a ešte horúcou tekutinou zalievajte čisté poháre naplnené uhorkami, kôprom, cibuľou a mrkvou - Nálevom ich naplňte asi 1 cm od horného okraja. Uzavrite viečka a sterilizujte v hrnci pri 80 °C počas 10 minút. Nechajte vychladnúť a skladujte na tmavom a chladnom mieste.
Základný nálev bez sladidla
- 2 litre vody
- 600 ml kvasného octa
- 90 g soli
- 180 g cukru krupice
+ do 1 pohára: 2 guľôčky nového korenia, 5 guľôčok čierneho korenia, štipka horčičného semienka, lístok bobkového listu, vetvička kôpru, 3 plátky mrkvy, 2 kolieska cibule (skúste aj variant s trochou chrenu alebo pár plátkami cesnaku)
Ingrediencie na nálev dajte do hrnca a 15 minút povarte. Horúcim nálevom zalievajte poháre naplnené uhorkami, ďalšou zeleninou a korením - zhruba 1 cm od horného okraja pohára. Uzavrite viečkami a sterilizujte podľa tipov vyššie alebo upravte bez zavárania.
Tip: Procesu kvasenia a chuti podľa babských rád pomáha hroznový, višňový alebo ríbezľový list - stačí dať jeden do pohára ešte pred zavarením.
Studený nálev
(na jeden 720 ml pohár)
- 50 ml kvasného octa
- 1 lyžica cukru
- 2 tablety sacharinu
- 1 lyžička soli
- 5 guľôčok čierneho korenia
- 2 guľôčky nového korenia
- lístok bobkového listu
- vetvička kôpru a štipka horčičného semienka podľa chuti
- 2 plátky alebo 1 mesiačik cibule
- 3 plátky mrkvy
Na dno pohára pridajte všetky ingrediencie a vyskladajte ho uhorkami. Dolejte studenou vodou tak, aby boli uhorky ponorené. Zaviečkujte a zavárajte pri 80 °C po dobu 10 minút (v hrnci).
Nakladaný a zavarený uhorkový šalát
Bez zavárania s koreniacim prípravkom
- 2 kg uhoriek na tenké plátky (väčšie nakladačky alebo šalátové)
- 300 g cibule nakrájanej najemno
- 200 g cukru krupice
- 200 ml kvasného octa
- 50 g Lako alebo Deko
Všetky ingrediencie zmiešajte, prikryte a dajte do chladu cez noc odpočinúť. Občas premiešajte. Po odležaní plňte do sterilovaných pohárov zhruba na 1 cm od horného okraja, zaviečkujte a skladujte v chlade a tme.
Sterilovaný šalát
- 2 kg uhoriek
- 500 ml vody
- 150 ml kvasného octa
- 150 g cukru krupice
- 20 g soli
Uhorky postrúhajte nahrubo, nechajte niekoľko minút až hodinu odležať a potom z nich vyžmýkajte čo najviac šťavy. Čistú vodu, ocot, soľ a cukor zvarte a nechajte zľahka vychladnúť. Nálev vlejte do vylisovaných uhoriek, premiešajte a zmesou plňte čisté a suché poháre po 1 cm od horného okraja. V hrnci zavárajte zhruba 15 minút a nechajte úplne vychladnúť. Potom uložte na tmavé a chladné miesto.
Ako ich skladovať a ako dlho vydržia?
Naložené uhorky uskladnite na tmavom chladnom mieste bez prístupu priameho slnečného svetla. Ideálna tak je pivnica alebo chladná špajza. Otvorené poháre uložte do chladničky a spotrebujte do niekoľkých dní.
Správne sterilizovaná úroda by vám bez poškodenia mala vydržať niekoľko rokov. Nálev sa postará o konzerváciu a pokiaľ ste správne vymyli poháre a nepoužili žiadnu pokazenú ingredienciu, môžu vám vydržať aj 5 rokov a dlhšie. Ak máte pochybnosti o kvalite či trvanlivosti, pohár otvorte a uhorky ochutnajte. Zakalenie alebo zmena farby uhoriek je tiež známkou možnej zhoršenej kvality. Aj tak ich však najprv ochutnajte, než ich vyhodíte.