Vstupujete na stránky pre osoby staršie ako 18 rokov.
Kliknutím na tlačidlo „Vstúpiť“ prehlasujem, že som starší ako 18 rokov a nepripustím, aby k tu uvedeným dátam pristupoval ktokoľvek nespôsobilý či neplnoletý.
Vstupujete na stránky pre osoby staršie ako 18 rokov.
Kliknutím na tlačidlo „Vstúpiť“ prehlasujem, že som starší ako 18 rokov a nepripustím, aby k tu uvedeným dátam pristupoval ktokoľvek nespôsobilý či neplnoletý.
Najlepšie hry na mobil: Android aj iPhone (2024)
Chaos. Tak nejako by sme v skratke popísali súčasný svet mobilných hier. Sú ich státisíce, možno aj milióny, a kto sa potom má vyznať v tom, ktoré z nich za niečo stoja a ktoré naopak len dychtia po vašich úsporách. Pokúsili sme sa preto pre vás dať dohromady vyčerpávajúci a všeobjímajúci rebríček tých najlepších hier na mobily a trochu vám ten tajuplný svet priblížiť. A to či už holdujete iPhonu alebo Androidu.
Obsah článku
- Najlepšie hry na mobil zadarmo
- Exkluzívne hry pre iOS a pre Android
- Najnáročnejšie hry na mobil s tou najlepšou grafikou
- Najlepšia stratégia na mobil
- Najlepšie RPG hry na mobil
- Najlepšie pretekárske hry na mobil
- Najlepšie logické hry na mobil
- Športové hry na mobilný telefón
- Najlepšie multiplayerové hry na mobil
- Najlepšie offline hry na mobil
- Najlepšie hry na mobil pre deti
Najlepšie hry na mobil zadarmo
Call of Duty: Mobile
Slovo zadarmo (alebo presnejšie free-to-play) už nie je to, čo bývalo. Je akosi očiernené. V podvedomí hráči totiž vedia, že „zadarmo“ málokedy znamená naozaj zadarmo – obzvlášť ak sa bavíme o hrách. Jasne, bezplatne si hru síce stiahnete, ale potom sa na vás zosype kopec platených funkcií, bez ktorých ju vlastne ani nie je možné pokojne dohrať. Našťastie tomu tak ale nie je pri všetkých tituloch a existujú aj čestné výnimky.
Jednou z nich je aj momentálne jedna z najpopulárnejších mobilných hier vôbec - multiplayerová FPS Call of Duty: Mobile. Názov hry tak nejako hovorí za všetko - je to Call of Duty pre mobily a je presne taká, akú si ju práve predstavujete. Je to akciou nabitý multiplayerový nárez s rýchlym a vyváženým matchmakingom a s relatívne intuitívnym (hoci zjednodušeným) ovládaním. Audiovizuálne je na tom hra výborne a jednotlivé mapy sa nielenže rovnajú mapám z „veľkých“ Call of Duty, ono to sú mapy z „veľkých“ Call of Duty, a to tie najobľúbenejšie.
Najväčším ťahákom a najhranejším režimom celej hry je ale napriek tomu battle royale (resp. Warzone). To je mód, pri ktorom sa na jednej masívnej mape zíde až 100 hráčov a prežiť pritom môže iba jeden. Viac sa toho o battle royale hrách dočítate v našom článku Najlepšie battle royale - Fortnite, PUBG a kto ďalej?
(Pôvodne túto pozíciu v našom rebríčku okupovala battle royale pecka Apex Legends Mobile, ale s ohľadom na nedávne uzavretie jej serverov sme ju nahradili, minimálne do jej návratu.)
Ďalšie obľúbené mobilné hry zadarmo
Predtým než sa pustíme do ďalších žánrov, spomeňme ešte jeden ďalší bezplatný masívny battle royale hit – PUBG Mobile. Oproti Apex Legends Mobile je PUBG oveľa rozvážnejší a pomalší, ale to rozhodne neuberá nič na jeho zábavnosti.
Ale čo nejaké ďalšie žánre? Svoje nezastupiteľné miesto majú na mobiloch napríklad tzv. endless runner hry – skákačky, v ktorých postava bez zastavenia beží (alebo sa vezie) a vašou úlohou je vyhýbať sa všelijakým prekážkam. A naším najobľúbenejším zástupcom endless runner hier je očarujúca a upokojujúca plošinovka Alto's Odyssey. Vôbec by sme sa nebáli ju označiť za Journey pre mobily.
Okrem plošinoviek sú pre mobily ako stvorené taktiež kartové hry. A hoci Hearthstone od Blizzard Entertainment stále patrí medzi tie najobľúbenejšie, my by sme vašu pozornosť nasmerovali k čerstvejšej Marvel Snap. A to aj pokiaľ práve nepatríte medzi najzarytejších fanúšikov párty okolo Iron Mana. Hra sa nebojí sviežich nápadov a bude baviť ako zberateľskými kartami nedotknutých nováčikov, tak aj skúsených veteránov.
Nakoniec nemôžeme nespomenúť pár absolútnych kultových klasík – Angry Birds 2 a Pokémon GO. Pretože ak vás doteraz zázračne minuli, vedzte, že svoje rezervy môžete stále dohnať. Tieto hry za to stále stoja.
Exkluzívne hry pre iOS a pre Android
Prevažná väčšina hier pre mobily je dostupná na oboch operačných systémoch. Ono je to koniec koncov v záujme vývojárov dostať svoju hru na čo najviac zariadení a pred čo najširšie publikum. Hry, ktoré sú aktuálne dostupné len na jednej platforme, sa preto s najväčšou pravdepodobnosťou časom objavia aj na tej druhej.
Ako to už tak býva, existujú ale aj výnimky. Napríklad iOS (teda iPhone) sa môže chváliť portmi takých indie peciek ako sú INSIDE a Transistor, ktoré už určite poznáte z konzol a z počítačov. Na Apple App Store ale inak narazíte napríklad aj na Blackbox – neobyčajnú logickú hru, ktorá naplno využíva všetky senzory a funkcie iPhonu, alebo napríklad na Warbits – roztomilú (anti)vojnovú ťahovú stratégiu. V dávnych dobách sa iOS mohlo chváliť aj graficky vyleštenou RPG sériou Infinity Blade, ale tá už teraz bohužiaľ nie je dostupná.
A telefóny Android? Tam je tých exkluzívok ešte o niečo menej. Napadá nás snáď len port hororovej FPS DOOM 3: BFG Edition. Nič ďalšie sme nevypátrali.
Najnáročnejšie hry na mobil s tou najlepšou grafikou
Genshin Impact - Lantern Rite
Rozbili ste prasiatko a zainvestovali všetky svoje úspory do najnovšieho iPhonu alebo do mobilu Samsung s tým najnadupanejším Snapdragonom? Super! Nevieme ako vy, ale keď nám sa dostane do rúk nejaká taká raketa, máme neodolateľné nutkanie ju otestovať. Zistiť, kde sú jej hranice. A to najlepšie prostredníctvom nejakej graficky výstrednej a na hardvér pekelne náročnej hry.
My sa za týmto účelom spoľahlivo znova a znova obraciame na akčné RPG Genshin Impact - Lantern Rite. Tamojší detailne spracovaný masívny otvorený fantasy svet dá vášmu mobilu čo preto. Špeciálne pokiaľ sa odviažete a grafické detaily vyhupnete na maximum.
Genshin Impact ale nielen parádne vyzerá, ona to nie je ani vôbec zlá hra a žmurknutím oka u nej strávite pokojne aj cez sto hodín. Zrejmou inšpiráciou pre jej vznik bolo RPG The Legend of The Zelda: Breath of the Wild – prejavuje sa to napríklad vo vycibrenom systéme lezenia a vo voľnom plachtení vzduchom na klzáku. Genshin Impact sa za svoju inšpiráciu nehanbí, naopak – nosí ju hrdo ako medailu. Ono keď už si budete odniekiaľ požičiavať, prečo nie rovno od toho najlepšieho akčného RPG vôbec.
NPC vás v hre budú zásobovať toľkými questmi, že nebudete vedieť kam skôr a herný svet hýri dungeónmi, mestečkami, hádankami a tonami a tonami zberateľského náčinia. Súboje idú postupne príjemne do hĺbky a podporujú vás v experimentovaní s rôznymi typmi postáv. Len ale nečakajte veľa od príbehu - potápajú ho priemerné dialógy a nadmiera klišé. S ohľadom na všetko vyššie zmienené to možno ale ľahko prehliadnuť.
Ďalšie náročné mobilné hry s detailnou grafikou
Čím ďalším by ste mohli otestovať svoje nové zariadenie? Na detailnú grafiku vsádza napríklad MMORPG Black Desert Mobile a poriadne by mohol vášmu telefónu zavariť aj dinosaurí survival ARK: Survival Evolved. Rovnako tak dobre vám ale poslúži aj vyššie spomínaný PUBG Mobile alebo Call of Duty: Mobile.
Najlepšia grafika sa vždy nespája len s tými najnáročnejšími titulmi. Niektoré mobilné hry, nad výtvarným spracovaním ktorých sa budete doslova rozplývať, si zahráte aj na lacnejších telefónoch. V mysli sa nám vybavila napríklad česká adventúra Samorost 3 alebo nádherná plošinovka Gris.
Najlepšia stratégia na mobil
Into the Breach
Into the Breach je maličkou strategickou hrou s roztomilou pixelartovou grafikou. Opticky. Na drobnej ploche s 36 kockami máte za úlohu v niekoľkých ťahoch ubrániť pomocou svojich mechanických obrov obývané časti miest pred kaiju monštrami (však viete – pred Godzillou, Gamerou, Mothrou a kto vie čím ďalším). Na prvý pohľad primitívna úloha ale v priebehu hrania naberá na intenzite a zdanlivo jednoduchá stratégia sa rýchlo premieňa na ťažko riešiteľný taktický rébus.
Na začiatku niektorých úloh sa budete vykoľajení škrabkať pod bradou a mrmlať si: „Toto predsa nemá riešenie?!“ Ale o to viac vás potom zaplaví pocit šťastia, keď nejaké to východisko predsa len objavíte. Každý váš ťah je rozhodujúci. Každý váš ťah vás môže stať víťazstvo.
Monštrá sú neustále v presile a celá vaša hra stojí na predvídaní toho, čo sa bude diať, a na kompromisoch. Situácia, kedy musíte obetovať niekoho zo svojej party vojakov v záujme záchrany celej misie nie sú výnimkou. Into the Breach je jednoducho tou najviac vzrušujúcou ťahovou stratégiou, ktorú sme kedy hrali. Na mobile aj kdekoľvek inde. Nedajte na jej prostý vzhľad a ona sa vám za to odvďačí.
Ďalšie najlepšie strategické hry
Zaujala vás predstava stratégie, v ktorej neútočíte, ale naopak sa úporne niekomu bránite? Máte šťastie! Po Into the Breach sa môžete pustiť do roguelike stratégie Bad North. Namiesto mýtických obrovitých monštier sa v tomto prípade ale postavíte (o niečo menej mýtickým) vikingom, ktorí z mora napádajú vaše ostrovy. Pripravte sa na nemilosrdnú náročnosť. Ani v tomto titule nedostanete nič zadarmo.
Vzrušujúce nie sú ale len stratégie, v ktorých proti niekomu alebo niečomu bojujete. Pekné vzrúšo môžete zažiť napríklad aj pri budovaní a pri vedení svojho malého tropického ostrovného štátu v Tropico. Šachovať medzi superveľmocami a držať pritom na uzde rebelov, ktorí by sa vás najradšej zbavili, je celkom fuška.
Menej typickým predstaviteľom žánru stratégie je séria Reigns. Skôr než typické RTS alebo tycoony nám hra pripomína niečo iné. Konkrétne zoznamovaciu aplikáciu Tinder. Reigns sa totiž ovláda rovnako intuitívne ako Tinder. Ťahaním prsta doľava a doprava. To je všetko. Tým robíte všetky svoje herné rozhodnutia. Svoje kráľovské rozhodnutia. Chopíte sa totiž úlohy vládcu kráľovstva. Napadnete svojich susedov? Nakŕmite chudobných? To už je len na vás.
Nakoniec vám môžeme odporučiť ťahové stratégie vsádzajúce na silu populárnych značiek, špecificky Hitman GO, Lara Croft GO a XCOM 2, a naším posledným tipom je únikovka (z väzenia) The Escapists.
Najlepšie RPG hry na mobil
Diablo Immortal
Povedali by sme, že zatiaľ sme to pri vyššie spomenutých kategóriách hrali vcelku na istotu. Prečo sa teda u RPG neodviazať a nevybrať niečo kontroverznejšie? Napríklad také free-to-play akčné (MMO) RPG Diablo Immortal.
Samotnému nápadu dať dohromady Diablo pre mobilné telefóny nie je čo vytknúť. Ak má nejaká hra na hrdinov fungovať na menších dotykových displejoch mobilných telefónov, potom práve mlátička typu Diablo. A v tomto ohľade Diablo Immortal zostáva verný svojmu záväzku. Je to prémiové bohaté akčné RPG plné dungeonov, démonov a lootov. Báječne vyzerá a jeho ovládanie je intuitívne. Súboje s hordami nepriateľov a s bossmi sú zábavné a kolotoč zabíjania potvor, vycibrovanie svojej postavy a zbieranie lepšieho a lepšieho vybavenia je tiež na svojom mieste. Potiaľ všetko v poriadku.
Bohužiaľ to je ale všetko a aj táto minca má opačnú stranu. Blizzard sa nechal uniesť svojou chamtivosťou a v jadre kvalitnú hru (okrem nejakých tých bugov) zasekal haldou bariér, ktorých jediným cieľom je povysávať vašu peňaženku. Samotný príbeh hry je možné dokončiť bez nejakých zásadnejších otráv, ale ak chcete v hraní pokračovať aj potom (napríklad v PvP), potom sa bez platenia pomaly ani nepohnete. Samotnú kampaň vám ale aj napriek tomu môžeme odporučiť.
Ďalšie vydarené mobilné RPG
Vyššie sme spomenuli jedno z najsťahovanejších mobilných RPG vôbec – Genshin Impact. Okrem neho vám môžeme odporučiť vskutku mraky JRPG. Od portov niekoľkých klasických dielov sérií Final Fantasy a Dragon Quest, cez legendárny Chrono Trigger až po jeden z najnovších prírastkov japonskej odnože RPG Octopath Traveler.
Mobilom sa nevyhli ale ani západné klasiky ako Star Wars: Knights of the Old Republic, Titan Quest alebo Baldur's Gate. Pravdou je, že ich ovládanie je na mobiloch ľahko krkolomné, ale keď musíš...
Čo ale nejaké RPG, ktoré vyšli len a iba pre mobily? Respektíve RPG, pre ktoré nie je dotykové ovládanie ani tak záhubou ako skôr prednosťou? Napadajú nás napríklad zombie roguelike Death Road to Canada, textové RPG Vampire: The Masquerade – Night Road a náš tip na záver – Vampire Survivors.
Najlepšie RPG hry súčasnosti (PC, PlayStation, Xbox, Nintendo Switch)
Najlepšie pretekárske hry na mobil
GRID Autosport
Pretekársky simulátor GRID Autosport vyšiel pôvodne v roku 2014 pre PC, Xbox 360 a PS3. Codemasters sa ho ale o pár rokov neskôr rozhodli previesť najskôr aj na iOS a nakoniec aj na Android. Mohli by ste tak ľahko nadobudnúť dojem, že takto stará brečka vám už predsa dnes nemôže mať čo ponúknuť. Chyba! GRID Autosport sú so suverénnym prehľadom tie najvybrúsenejšie mobilné preteky. Nielenže to nie sú vizuálne žiadne špaty, od ktorých by ste museli odvracať zrak zhnusením, ale oni sa hlavne bombasticky hrajú.
Vývojári v hre zručne kombinujú nekompromisnosť pretekárskych simulátorov a zábavnosť arkád typu Need for Speed. Záleží, ako si to pre seba v nastavení urobíte. Každý závod je každopádne bez výnimky výzvou a vždy je o čo bojovať. Hra podporuje množstvo rôznych spôsobov ovládania, s tým že každý z nich si môžete ešte zladiť presne podľa svojich preferencií.
V kariére, ktorú hra ponúka popri množstve ďalších režimov, si vyskúšate viac-menej všetko, čo sa môže pochváliť štyrmi kolesami. Začnete pri touringu, ale vaše reflexy preveria hyperaktívne formule a hernú seansu budete môcť zakončiť pri relatívne upokojujúcich driftoch (keď to máte v ruke). Naším najobľúbenejším prvkom celej hry je ale fakt, že potom, čo si ju kúpite, vás už nikdy nebude žiadnou formou otravovať s náporom protivných reklám a prihlúplych drahých vizuálnych doplnkov. Všetko sa to točí len a iba okolo čistého pretekania.
Iné vydarené preteky pre mobily
Príde nám, že každý deň vychádzajú na telefóny minimálne jedny nové preteky. Napriek tejto skutočnosti nám ale dalo celkom zabrať nájsť pár ďalších vydarených pretekárskych hier. Ako by sa tie naozaj výborné mobilom snáď vyhýbali. Pár kúskov sme nakoniec ale splašili.
Najskôr meno, ktoré sa s mobilmi spája viac ako 18 rokov – Asphalt. Posledným prírastkom do tejto dlhotrvajúcej série sú preteky Asphalt 9: Legends. Ak by sme ich mali popísať jedným slovom, bolo by to „veľa“. Veľa efektov, veľa farieb, veľa hlasnej hudby, revúcich áut, kaskadérskych tratí, driftov, búračiek ... Všetko je jednoducho veľa a lieta to na vás zo všetkých strán. Čomu potom kontrastuje úplne minimalistické ovládanie, ktoré je v súlade s tým, že Asphalt je a vždy bude v srdci arkádou. A o nič iné sa ani nesnaží.
Naša ďalšia voľba bude o niečo menej konvenčná. Je ňou totiž hra Descenders. Skôr než o preteky sa jedná o zjazdy na bicykli a jediné s čím tu pretekáte je čas (a to len ak chcete, hlavné je dôjsť). Hra vás málokedy drží za ruku a necháva vás si jazdiť, ako chcete (kadiaľ chcete, ako rýchlo chcete, s akýmikoľvek tríčkami chcete…). A aspoň pre nás je na tejto nezvyčajnej voľnosti niečo sympatické a návykové.
Nakoniec sa ešte vráťme späť k tradičnejším prtekárskym hrám a spomeňme autentické rally v Rush Rally 3, poctu deväťdesiatkovým arkádam s názvom Horizon Chase a kreatívne hopsanie na motorke v Trials Frontier.
Najlepšie logické hry na mobil
Gorogoa
Vynaliezavé hádanky sú jedným z hlavných ťahákov adventúry s kurióznym názvom Gorogoa. Hry založené na preskupovaní, prepojovaní a vrstvení zdanlivo nesúvisiacich skvostných ručne kreslených panelov. Hry s panelmi potom dávajú možnosť vzniku kúzelným interakciám herných objektov a postáv a odkrývajú pozadie špičkovo odrozprávaného príbehu.
Nie, Gorogoa nie je hrou, ktorá by vás po nasledujúcich desať rokov zásobovala náhodne generovanými rébusmi v štýle sudoku. Gorogoa je krátky intenzívny snový zážitok nadopovaný emóciami (ktorý navyše dopĺňajú dômyselné hádanky).
Ďalšie výborné logické hry
Jedným z našich najmilovanejších favoritov medzi logickými hrami je Mini Metro. Hra, v ktorej načrtávate linky metra a snažíte sa nimi čo najefektívnejšie prepojiť najnavštevovanejšie spoty neustále rastúceho veľkomesta. Obdobne minimalistickou (a návykovou) náturou sa ale honosia napríklad aj tituly Two Dots a Threes!
Vaše mozgové bunky do hĺbky preveria inovatívne Baba is You a nič zlé nemôžeme povedať ani už o štvrtom puzzle boxe zo série The Room, tentoraz s prídomkom Old Sins. Pre tých z vás, ktorí radi pátrajú po veciach, ktoré niekam nepatria a nezapadajú, máme roztomilé čiernobiele chaotické prostredie v Hidden Folks (respektíve v Hidden Through Time, ak oceníte nejaký ten šplechnutie farby). A pre fanúšikov neskutočných paradoxných objektov máme hocus. (a ešte niečo malé, čo sme si ušetrili do jednej z nasledujúcich kategórií, ale o tom až neskôr).
Športové hry na mobilný telefón
So športmi je to zložité. Každý z nás aktívne prevádzkuje a minimálne rovnako aktívne fandí nejakému inému. Rozhodli sme sa preto v tomto prípade urobiť výnimku. Namiesto toho, aby sme vám sem naslepo strelili najlepšiu športovú hru jedného konkrétneho športu, hodíme vám sem top hry čo najviac populárnych športov! Nikdy sa nezavďačíme všetkým, ale rozhodne sa takto zavďačíme viacerým hráčom ako predtým.
Odštartujme to s najsledovanejším športom na svete - s futbalom. Ak vás láka strieľanie gólov a rozdávanie nahrávok, potom máte dve možnosti (a iste už viete aké). Tou prvou je FIFA Football od EA a tou druhou je eFootball od Konami. eFootball je nepatrne realistickejší, ale to neznamená, že vám bude sedieť. Skúste oba varianty a rozhodnite sa sami. Nič vás to stáť nebude. Preferujete to, čo sa deje pred zápasmi a po nich a dianí na ihrisku je pre vás až na druhom mieste? Potom sa oprite do manažérskej role vo Football Manager Mobile a postavte si tím tak, aby to v ňom konečne klapalo.
V akých ďalších športových disciplínach sa môžete na svojom telefóne zdokonaliť? Čo tak skateboard? Zatiaľ čo Touchgrind Skate 2 aj True Skate sa pýšia nevšedným (a niekedy bohužiaľ aj frustrujúcim) dotykovým ovládaním, The Ramp je oproti tomu takmer zenovo jednoduchý zážitok.
Dotykové displeje nenabádajú len k jazde na skate, ale sú ako stvorené aj pre pinčes a pre klasický tenis. My sme si najviac smečov užili v Table Tennis Touch a v Ping Pong Fury (a to aj napriek nadmieru dotieravých reklám) a veľký tenis nás najviac bavil vo Virtua Tennis Challenge od SEGA.
Od rakiet a od pálok sa presuňme ku košíkom, konkrétne k tým basketbalovým. Najväčšou basketbalovou srandou je zaručene NBA Jam. S reálnym basketom má síce spoločného len málo, ale baviť sa pri ňom budete ako pri máloktorej hre. A tie realistickejšie hry? Aj tie na mobiloch samozrejme sú a o tamojší trón sa v súčasnosti delia NBA Live Mobile a NBA 2K Mobile.
Radi by sme vám odporučili aj nejaký úžasný ľadový hokej, ale bohužiaľ sa nám v tejto kategórii nepodarilo nájsť jeden jediný titul, ktorých by sme vám mohli (s pokojnou dušou) odporučiť. Tak vám to vynahradíme minimalistickým golfom v Golf on Mars a pästnými (a ďalšími) súbojmi v EA Sports UFC Mobile 2 a v Real Boxing 2.
Najlepšie multiplayerové hry na mobil
Sky: Children of the Light
Adventúra Sky: Children of the Light od štúdia thatgamecompany je duchovným nástupcom jednej z najlepších hier roku 2012 – meditatívnej púte s názvom Journey. Obe hry sú si v mnohom podobné. Nielen audiovizuálne ale hlavne aj v tom, ako pristupujú k hre viacero hráčov. Namiesto toho, aby sa tu v multiplayeri hráči po stovkách a po tisícoch vraždili a nadávali si, sa tu držia za ruky, pomáhajú si a stávajú sa z nich nerozluční spoločníci na svojich cestách.
Ako je niečo také v dnešnej dobe jedovatých internetových komunít možné? Nie je za tým nič iné ako pútavý herný design vývojárov z thatgamecompany. Klasickú formu komunikácie pomocou textových a hlasových správ nechali vývojári Sky ležať úhorom a hráčom ponúkli také formy komunikácie ako je práve už spomínané držanie sa za ruky. Alebo zdieľanie svojho ohníka. Alebo priateľské gestá, ktoré na vás v hre postupne čakajú.
Sky: Children of the Light nie je hra, ktorú by bolo ľahké popísať. Je to hra, ktorou je nutné si ohmatať a prežiť na vlastné oči (a prsty).
Ďalšie hry pre viacerých hráčov
Osvedčené multiplayerové hry spravidla obývajú popredné posty ako v aplikácii Google Play, tak samozrejme aj v App Store od Apple. Nemá preto zmysel sa tu s nimi dlho zdržiavať. Jednou z najprevarenejších mobilných strieľačiek je Call of Duty: Mobile a nevieme si predstaviť, že by sa to v dohľadnej dobe malo zmeniť, zvlášť s príchodom chystaného módu Warzone.
Ďalšími prefláknutými značkami sú MOBA League of Legends: Wild Rift a autíčkový futbal Rocket League Sideswipe. Obe hry sú kompaktnejšími (ale stále rovnako podmanivými) verziami svojich veľkých súrodencov. A vážne musíme spomínať Among Us? Virálny trhák, ktorý už hral snáď každý – od filmových a hudobných hviezd toho najvyššieho formátu až po politikov? Myslíme, že nie (hoci už sa tak samozrejme stalo).
Čo však nejaké multiplayerovky, ktoré napríklad nepozná každý? Niečo málo by sme pre vás mali – napríklad MMORPG v animovanom štýle japonského štúdia Ghibli nazývajúci sa Ni no Kuni: Cross Worlds. Alebo jednu z najkompetitívnejších hier pre dvoch (žiakov v školských laviciach) - Glow Hockey 2!
Najlepšie offline hry na mobil
Monument Valley
Najlepšie multiplayerové hry musia nutne nasledovať hry offlinové - hry pre jedného hráča. A tým sa konečne dostávame k jednej z našich najobľúbenejších mobilných hier vôbec. Monument Valley je magicky vyzerajúcou logickou hračkou, ktorá sa pohráva s reálne nemožnou surreálnou architektúrou v štýle umelca M. C. Eschera. Nielen z tohto dôvodu sa potom spoľahlivo objavuje v takmer každej konverzácii o videohrách ako o umení – každý screenshot z jej hrania pripomína minimalistické moderné umelecké dielo. Však posúďte sami podľa okolitých screenshotov.
India adventúra Monument Valley (a zároveň aj jej druhý diel) je hrou, ktorú by sme odporučili úplne komukoľvek, kto nosí po vreckách smartfón. Je to hra, ktorú ocenia nielen skúsení hráči, ale rovnako tak aj herné decká a tí, ktorí videohry inak doteraz zďaleka obchádzali. Ľahko sa totiž ovláda, rýchlo odsýpa, úžasne vyzerá a svojich hráčov po každej dokončenej úrovni odmeňuje príjemným pocitom triumfu.
Jediné, čím by sme mohli Monument Valley pokarhať, je fakt, že by hra mohla byť dlhšia. A to platí ako pre prvý diel (vrátane DLC), tak aj pre druhý. Všetkých tých prepracovaných hádaniek sa jednoducho nemôžeme nabažiť. Ale tak by tomu najskôr bolo, aj keby tých dielov vyšlo napríklad desať.
Iné kvalitné príbehové hry na mobil
Monument Valley ladne cupitá na hrane abstrakcie a nejednoznačnosti. Mali by sme to tak vyvážiť niečím štruktúrovanejším. Niečím konkrétnejším. Nejakým precízne vystavaným podmanivým príbehom s expertne napísanými postavami. Niečím ako je rozvrstvená adventúra Life is Strange. Alebo o niečo intímnejšia adventúra Florence (ktorá mimochodom pochádza aj z pera, respektíve z klávesnice, hlavného dizajnéra Monument Valley).
Nesmieme ale zabudnúť ani na hry, ktoré sa popri príbehu sústredia aj na výzvu. Vaše reflexy a schopnosť sa učiť preverí roguevania Dead Cells. Alebo, ak preferujete klasika, môžete si na mobile so všetkým užiť aj jednu z najlepších hier z prvého PlayStationu – akčnú RPG Castlevania: Symphony of the Night.
Určite ste si všimli, že máme slabosť pre menšie indie tituly. To ale ani náhodou neznamená, že by mobilné telefóny snáď trpeli nedostatkom herných gigantov. Na Androide aj na iOS si zahráte hneď niekoľko dielov série Grand Theft Auto a rovnako tak aj mohutné RPG Star Wars: Knight of the Old Republic alebo jeden z najstrašidelnejších hororov Alien: Isolation.
Najlepšie hry na mobil pre deti
Donut County
Príbehovo ladená fyzická hračka Donut County vás (a vaše neposedné ratolesti) omráči svojou vtipnou triviálnosťou. Postaví pred vás totiž celkom bizarnú misiu – stať sa otvorom v zemi a povysávať (alebo možno skonzumovať?) všetko, čo sa nachádza na jej povrchu. Začne to nevinne – niekoľkými starými kvetináčmi, zaprášenými kameňmi a rozpadajúcimi sa stoličkami. Ale potom sa vaša jama rozparádi na najvyššie obrátky a začne pohlcovať autá a dokonca aj domy!
Terapeutické baštenie zemského povrchu voľne pripomínajúce demolovanie v Katamari Damacy sprevádza prekvapivo sympatická story prerozprávaná pri ohníku kopou rozkošných postavičiek. Hra sa na dotykovom displeji hrá pomaly sama a stavíme sa, že sa pri nej budú baviť nielen vaše deti, ale dokonca aj vy! Deštrukcia hold dokáže byť pekne upokojujúca.
Najlepšie mobilné hry pre deti
Ak nejakí vývojári dokážu so železnou pravidelnosťou produkovať dokonale nadesignované a zábavné hry pre deti (a vlastne aj pre hráčov všetkých ostatných vekových kategórií), potom sú to tí z japonského štúdia Nintendo. Jediným problémom bolo až donedávna to, že Nintendo razantne odmietalo svoje hry sprístupňovať na akýchkoľvek iných platformách okrem svojich vlastných konzol. Odmietalo! Okolo roku 2015 prebehla v tamojšom myslení určitá zmena a svetlo sveta uzrela plošinovka Super Mario Run. A hoci ubehlo od jej uvedenia už viac ako šesť rokov, stále vám ju môžeme odporučiť - je to jednoducho klasický Mario. Akurát behá sám bez vašej pomoci a vy sa môžete sústrediť na načasovanie jeho skokov a na ich intenzitu.
Prvý výkop vo forme Maria čoskoro potom nasledovala pôvabná sociálna simulácia (jednoducho niečo v štýle The Sims) Animal Crossing: Pocket Camp a taktiež súťaživé preteky Mario Kart Tour. Napokon tak máme aj na mobiloch z čoho vyberať.
Ak opustíme sféru Nintenda, ponuka obstojných hier pre deti sa ešte výraznejšie rozšíri. Prehliadnuť by ste samozrejme nemali trháky typu Minecraft alebo LEGO Star Wars, ale uniknúť by vám nemali napríklad ani kreatívne a edukatívne hry ako je napríklad budovateľská stratégia Townscaper, logická hra World of Goo alebo simulátor varenia The Cook.
Na Google Play vám potom môžeme navyše odporučiť všetky hry pýšiace sa odznakom „Schválené učiteľom“. Takéto tituly sú pre deti nielen „nezávadné“, ale rovno aj inšpirujúce, kreatívne a vo všetkých ohľadoch vydarené.