Vstupujete na stránky pre osoby staršie ako 18 rokov.
Kliknutím na tlačidlo „Vstúpiť“ prehlasujem, že som starší ako 18 rokov a nepripustím, aby k tu uvedeným dátam pristupoval ktokoľvek nespôsobilý či neplnoletý.
Vstupujete na stránky pre osoby staršie ako 18 rokov.
Kliknutím na tlačidlo „Vstúpiť“ prehlasujem, že som starší ako 18 rokov a nepripustím, aby k tu uvedeným dátam pristupoval ktokoľvek nespôsobilý či neplnoletý.
Najlepšie fotoaparáty na fotenie a na natáčanie videí (2024)
Pozrite sa na aktuálne najlepšie fotoaparáty, s ktorými okrem skvelých fotiek vytvoríte aj kvalitné videá. Pre profesionálov, ale aj bežných užívateľov sme vybrali to najlepšie od značiek Sony, Panasonic, Fujifilm, Canon, Nikon a Olympus. U vybraných foťákov nájdete to najdôležitejšie na ostrenie, rozlíšenie, rýchlosť snímania, výdrž batérie alebo ku kvalite videa. Prečítajte si všetko o silných a slabých stránkach najlepších digitálnych fotoaparátov.
Sony Alpha A7 IV
- Senzor: 33 Mpx CMOS (Full Frame)
- Stabilizácia obrazu: áno
- Sériové snímanie: 10 sn./s (mech. aj elek.)
- Video: až 4K/60p (s orezaním)
- Výdrž batérie: 580 snímok
- Utesnenie proti prachu a vlhkosti: áno
- Hmotnosť: 658 g s batériou a SD kartou
Sony Alpha A7 IV je všestranným hybridom, ktorý vo všetkých ohľadoch prevyšuje svojho mimoriadne populárneho predchodcu - model Sony Alpha A7 III. To sa ale bohužiaľ podpísalo aj na vyššej cene nového modelu - za kvalitu sa hold platí.
A7 IV ponúka jeden z najlepších a najspoľahlivejších systémov automatického ostrenia (AF) na trhu. Poradia si so športovcami, s čipernými deckami a rovnako tak aj s nepredvídateľnými domácimi miláčikmi – od psov cez mačky až po papagáje. A ostrenie na statické predmety a na tváre je potom pre tento model samozrejme úplnou hračkou. Ostrenie funguje skvele nielen v režime fotenia, ale vyniká aj pri natáčaní videa, čo nebýva vždy pravidlom.
Fotoaparát disponuje špičkovým citlivým CMOS full-frame snímačom s vysokým dynamickým rozsahom. Rozlíšenie fotoaparátu činí 33 megapixelov, čo v dnešnej dobe už nikoho neoslní, ale bohato to bude stačiť nielen influencerom na Instagrame, ale aj profesionálnym fotografom. Vysokú ostrosť výsledných snímok zaisťuje päťosová stabilizácia obrazu (IBIS).
Sony sa oháňa rýchlosťou sériového snímania 10 snímok za sekundu, a to ako pri použití mechanickej uzávierky, tak aj tej elektronickej. Bohužiaľ pri fotení nekomprimovaných fotografií vo formáte RAW sa rýchlosť zosunie až na chabých 6 snímok. Útechou je snáď len zdanlivo nekonečná vyrovnávacia pamäť („buffer capacity“), ktorá dokáže bez prestávky „zvládnuť“ až 800 snímok za sebou!
Fotoaparát zvládne snímať video v 4K/60p s určitým orezaním a v jeho ponuke nechýba ani 10-bitová 4:2:2 farebná hĺbka značiaca široké možnosti budúcich úprav vami natočených záberov.
Spomenúť musíme aj batériu, ktorá vďaka čiernej mágii prevádzkovanej v továrňach Sony (ako inak by dokázali produkovať batérie s takou výdržou), zvládne nafotiť až 580 snímok.
Slabinou tohto modelu je pre Sony bohužiaľ relatívne typický efekt „rolling shutter“, čo je isté pokrivenie rýchlo sa pohybujúcich objektov. Stretnúť sa s ním môžete pri natáčaní videí a predovšetkým pri fotení za použitia elektronickej uzávierky.
Silné stránky
+ Spoľahlivé a rýchle AF
+ Takmer neobmedzená vyrovnávacia pamäť
+ Pôsobivá kvalita fotiek z 33 Mpx senzora
+ Dlhá výdrž batérie
Slabé stránky
- Efekt „rolling shutter“
Panasonic Lumix DC-S5 II
- Senzor: 24,2 Mpx CMOS (Full Frame)
- Stabilizácia obrazu: áno
- Sériové snímanie: 7 sn./s (mech. s kontinuál. AF), 30 sn./s (elek.)
- Video: až 6K/30p
- Výdrž batérie: 370 snímok
- Utesnenie proti prachu a vlhkosti: áno
- Hmotnosť: 740 g s batériou a SD kartou
Fotoaparáty značky Panasonic si väčšina tvorcov stále úzko spája hlavne s filmárstvom a s natáčaním videí. A hoci Panasonic Lumix DC-S5 II zvláda videá ľavou zadnou, poradí si rovnako aj s fotením.
Už prvá verzia Panasonic Lumix DC-S5 si získala veľkú popularitu. Full-frame senzor v skladnom tele za rozumnú cenu a navyše so stabilizáciou obrazu? Splnený sen väčšiny z nás. Fotoaparát ale držala pri zemi jedna jeho slabina - neisté a lenivé kontrastné AF.
Snímač druhej verzie DC-S5 sa síce môže rovnako ako jeho predchodca pochváliť „len“ 24,2 megapixelmi (k dispozícii je ale aj režim supervysokého rozlíšenia), ale namiesto vyššie spomínaného AF stavia vo všetkých ohľadoch na lepší systém hybridného nastavenia s fázovou detekciou s celkom 779 AF bodmi. Detekcia a sledovanie subjektov je preto u novej verzie rýchlejšia, spoľahlivejšia a konzistentnejšia, a to hlavne za slabších svetelných podmienok. Skromná rýchlosť sériového snímania pod 7 snímok za sekundu síce napovedá, že z Panasonicu sa hviezda vo fotení športu nikdy nestane, ale verte nám - pri fotení portrétov alebo reportáže a pri natáčaní viac-menej akéhokoľvek typu videí je posun v ostrení skutočne poznať.
Popri ostrení doznal zmeny aj IBIS. Už stabilizácii prvého DC-S5 sme nemali čo vyčítať. Panasonic ale napriek tomu nezaspal na vavrínoch a naďalej stabilizáciu vylepšuje a inovuje a nový model sa tak honosí aktívnym IS. Teda IS, ktorého algoritmy v pozadí potichu predvídajú pohyby vás a vašej kamery a lepšie potom kompenzujú akékoľvek možné chvenie. Prítomná päťosová stabilizácia patrí medzi tie vôbec najlepšie a Panasonic DC-S5 II je vďaka nej ako stvorený na fotenie a natáčanie z ruky – bez statívov a bez gimbalov.
Panasonic vládne videám už od dávnych čias a každý druhý internetový kreatívec – od YouTuberov po TikTokerov – má vo svojom arzenáli minimálne jeden. A hoci DC-S5 II nie je vyložene kamerou určenou len a iba pre natáčanie, natáčanie má jednoducho v krvi (respektíve v procesore) a jeho ponuka formátov a nastavení je natoľko široká, že nad ňou zaplesajú aj tí najzápalnejší filmári. Panasonic dokáže točiť video v 6K/30p 4:2:0 10bit, a to bez orezania. Pri natáčaní v 4K potom dokonca fotoaparát nie je ani limitovaný žiadnym časovým limitom.
Jedinou slabinou Panasonicu je snáď len batéria - na jedno nabitie s ňou nafotíte maximálne 370 snímok. Prvý DC-S5 na tom bol so svojimi 440 o niečo lepšie. To je naozaj asi všetko. Telo fotoaparátu z horčíka je skladné a odolné a svoje snímky si budete môcť prezerať ako na jasnom, výklopnom a otočnom displeji, tak aj v ostrom OLED elektronickom hľadáčiku. Panasonic DC-S5 II je fotoaparát, ktorý má jednoducho všetko.
Silné stránky
+ Najlepší dostupný IBIS
+ Skvelý pomer ceny a výkonu
+ Široké možnosti nastavenia videa
Slabé stránky
- Nižšie rozlíšenie senzora
- Slabšia výdrž batérie
Fujifilm X-T5
- Senzor: 40,2 Mpx CMOS X-Trans (APS-C)
- Stabilizácia obrazu: áno
- Sériové snímanie: 15 sn./s (mech.), 20 sn./s (elek. s orezom)
- Video: až 6,2K/30p
- Výdrž batérie: 580 snímok (až 740 v Economy Mode)
- Utesnenie proti prachu a vlhkosti: áno
- Hmotnosť: 557 g s batériou a SD kartou
Fujifilm X-T5 si na svojich full-frame konkurentov trúfa s o niečo menším 40-megapixelovým APS-C X-Trans 5 snímačom. Jeho dynamický rozsah je síce oproti spomínaným snímačom Sony a Panasonic mierne pozadu, ale to snáď ani nestojí za zmienku. Faktom je, že Fuji momentálne vytvára tie najlepšie APS-C senzory na trhu, a navyše ich dopĺňa solídnou päťosou stabilizáciou obrazu. Výhodou menších snímačov býva ich vysoká rýchlosť a konkrétne model X-T5 sa môže pochváliť svižným sériovým snímaním rýchlosťou 15 snímok za sekundu. S takým tempom zachytí nielen deti a domácich miláčikov, ale napríklad aj športovcov a rýchle vozidlá.
A bez čoho iného sa pri fotografovaní športov a vozidiel nezaobídete? Bez automatického zaostrovania. Fuji s každým novým modelom posúva svoj systém automatického zaostrovania ďalej a ďalej. V modeli X-T5 je preto automatické zaostrovanie veľmi rýchle a inteligentné - okrem ľudských tvárí rozpoznáva aj zvieratá a vozidlá.
Značka Fujifilm má v brandži skvelú reputáciu. Nielen vďaka svojim fotoaparátom (hoci to platí tiež), ale aj preto, že sa o svoje fotoaparáty naďalej stará aj po ich vydaní, a to pokojne aj niekoľko rokov. Vydáva pre nich pravidelné obsiahle aktualizácie a konštantne ich zlepšuje - typicky napríklad neustále pracuje na vyššie spomínanom ostrení.
Popri fotení sa X-T5 napodiv darí aj pri natáčaní videí. Nielenže darí – Fuji sa dnes už radí medzi lídrov. Čo je tvrdenie, ktoré by sme si pred siedmimi či ôsmimi rokmi nedokázali ani predstaviť. Videá z predchádzajúcich modelov X-T1 a X-T2 totiž za moc nestáli. Fujifilm X-T5 dokáže interne točiť detailné zábery so širokým dynamickým rozsahom až v 6,2 K/30p 4:2:2 10bit kvalite. A vo Full HD vám so svojimi 240 FPS dovolí natáčať až desaťkrát spomalené video. Plne otočný displej X-T4 tu ale strieda tradičnejší vyklápací panel, ktorý ocenia skôr fotografi ako tvorcovia videí.
Modely od Fujifilm navyše vynikajú svojim unikátnym retro vzhľadom. Všetky tie ich gombíky a tlačidlá ale nemajú len estetickú funkciu. Sú plne nastaviteľné a pokiaľ sa pri fotení nikam neponáhľate, veľmi vám ich používanie odporúčame. O každom „cvaknutí“ totiž budete o to viac premýšľať a takáto súvaha vašim fotkám jedine prospeje. Pokiaľ by vám ale predsa len všetky tie gombíky skôr prekážali, môžete svoju pozornosť smerovať k príbuzným modelom Fujifilm X-H2 a Fujifilm X-H2S – tie sú v ovládaní priamočiarejšie.
Dosť možno najvýraznejšou výhodou tohto fotoaparátu je ale jeho prístupnosť. Aj začínajúci fotografi a tvorcovia videí s ním vďaka prítomnosti hordy preverených farebných profilov (simuláciou analógových filmov) môžu ľahko dosiahnuť profesionálne vzhliadajúce výsledky. A to aj bez tony času stráveného nie príliš zábavnými postprodukčnými úpravami v počítači. Fujifilm je kráľom JPG.
Silné stránky
+ Univerzálnosť – poradí si s čímkoľvek
+ Nádherné farby v JPG bez nutnosti úprav
+ Vysoké rozlíšenie nového senzora
+ Unikátny retro design
Slabé stránky
- Nižší dynamický rozsah APS-C v porovnaní s full-frame senzormi
Canon EOS R6 Mark II
- Senzor: 24,2 Mpx CMOS (Full Frame)
- Stabilizácia obrazu: áno
- Sériové snímanie: 12 sn./s (mech.), 40 sn./s (elek.)
- Video: až 4K/60p
- Výdrž batérie: 760 snímok
- Utesnenie proti prachu a vlhkosti: áno
- Hmotnosť: 670 g s batériou a SD kartou
Canon EOS R6 Mark II je menším bratom jednej z vlajkových lodí Canonu – modelu EOS R5. Aj Canon sa predstavením týchto modelov (respektíve ich predchodcov) odvážne pustil na vlnu hybridných fotoaparátov, ktoré sa oháňajú nielen podarenými fotkami, ale aj prvotriednym videom.
Parametre R6 II sú porovnateľné s rivalmi, a to ako na strane fotenia, tak natáčania videa. Solídne horčíkové telo v sebe skrýva 24,2 megapixelový full-frame CMOS snímač so spoľahlivou stabilizáciou obrazu. Dynamický rozsah snímača a celková kvalita fotiek z Canonu stoja niekde na pol cesty medzi Sony A7 IV a Panasonic DC-S5 II – je teda skvelá. Pri porovnávaní jednotlivých modelov sa bavíme naozaj len o drobnostiach, ktoré si pri bežnom používaní nikto ani nevšimne. Každý z nich je na svoju cenu špičkový.
Automatické ostrenie Canonu patrí k tým najpokročilejším – ľahko rozpozná oči, tvár a ruky vami fotených a natáčaných osôb a fotoaparát má naučených dokonca aj zopár tvorov zo zvieracej ríše. Aj pri fotení v maximálnej rýchlosti, ktorá robí s elektrickou uzávierkou impozantných 40 snímok za sekundu, maká AF na najvyššie obrátky a detekovaného subjektu sa drží zubami nechtami. Canon EOS R6 II preto môžeme bez akýchkoľvek výčitiek označiť za jedného z najlepších „strelcov“ rýchleho pohybu a za jednu z najlepších bezzrkadloviek na fotenie športu.
Čo sa videa týka, ani tu Canon nezaostáva za opozíciou a drží sa vrcholu. Čaká tu na vás 4K/60p 10 bit 4:2:2 bez orezania, teda ostré a detailné video s prirodzeným farebným odtieňom. A zatiaľ čo prvú verziu Canon EOS R6 negatívne poznamenalo časté zahrievanie, pri druhej verzii už Canon tento otravný nedostatok napravil.
Silné stránky
+ Spoľahlivé AF
+ Ergonomické telo
+ Rýchlosť sériového snímania
Slabé stránky
- Subjektívne celkom otrepaný design
Nikon Z6 II
- Senzor: 24,5 Mpx CMOS (Full Frame)
- Stabilizácia obrazu: áno
- Sériové snímanie: 14 sn./s (mech. aj elek.)
- Video: až 4K/30p
- Výdrž batérie: 410 snímok
- Utesnenie proti prachu a vlhkosti: áno
- Hmotnosť: 705 g s batériou a SD kartou
Nikon Z6 II je nenápadným nástupcom prvej full-framovej bezzrkadlovky od Nikonu – modelu Nikon Z6 a jej väčšieho súrodenca – Nikon Z7. Na fanúšikov Nikonu v novej „zetšestke“ čaká kvalitný full-frame CMOS senzor s rozlíšením 24,5 megapixela doplnený o stabilizáciu obrazu. Čo sa dynamického rozsahu a množstva šumu týka, je tento snímač porovnateľný s ostatnými kúskami v tomto rebríčku a dostačovať bude ako „hobbíkom“, tak aj veľkej väčšine profesionálov.
Automatické ostrenie tu nie je tak hodnoverné ako napríklad pri Sony alebo pri Canone, ale aj tak sa vo väčšine prípadov nakoniec trafí, nájde vami hľadaný subjekt a zaostrí naň. Ak ste zvyknutí na fotenie so staršími fotoaparátmi, potom vám bude tento systém AF pripadať pomaly zázračný. Pokiaľ ste ale zvyknutí na súčasné konkurenčné modely, bude vás prechod na Nikon v tomto ohľade možno aj trochu mrzieť.
Nikon Z6 II disponuje možnosťou točiť video v 4K/60p (je dosť možné, že kvôli tomu budete musieť najskôr aktualizovať predvolený firmware). Oproti iným modelom v tomto rebríčku postráda Nikon podporu 10-bitového videa bez externého rekordéra. Zábery sú ale aj tak pre bežného používateľa dostatočne ostré a na náš vkus možno až príliš kontrastné.
Nikon Z6 II je schopné zariadenie, ktoré v ničom príliš nevyniká, ale zároveň ani v ničom výrazne nezaostáva. Ak máte už s Nikonom svoju históriu a ak hľadáte svojho nového „Nikon-parťáka“, nie je moc nad čím rozmýšľať – so Z6 II nešliapnete vedľa.
Silné stránky
+ Výborný senzor
Slabé stránky
- Menej spoľahlivé AF ako konkurencia
- Chýbajúca podpora 10bit videa
Olympus OM-1 OM SYSTEM
- Senzor: 20 Mpx skladaný CMOS (M4/3)
- Stabilizácia obrazu: áno
- Sériové snímanie: 10 sn./s (za urč. podm. až 120 sn./s)
- Video: až 4K/60p
- Výdrž batérie: 520 snímok
- Utesnenie proti prachu a vlhkosti: áno
- Hmotnosť: 599 g s batériou a SD kartou
Príde vám, že systém Micro 4/3 postupne vymiera a kompaktných fotoaparátov s takto malým senzorom už veľa nevychádza? Máte pravdu. Sem tam sa ale v obchodoch nejaká nová tvár objaví a Olympus OM-1 je jednou z nich. Je to prvá bezzrkadlovka spoločnosti OM Digital Solutions. Spoločnosti, ktorá nedávno pohltila legendárneho výrobcu fotoaparátov Olympus. A je to teda dosť pravdepodobné aj vôbec posledný fotoaparát, ktorý kedy ponesie názov Olympus.
OM-1 vyniká svojou pevnosťou a rýchlosťou sériového snímania. Hodí sa vďaka tomu na fotenie divokých zvierat v prírode a napríklad aj na fotenie športu, a to fakticky za akýchkoľvek podmienok (za dažďa, za mrazu,...).
Skladaný BSI CMOS snímač s rozlíšením 20 megapixelov sa s ohľadom na svoju veľkosť (respektíve malosť) nemôže rovnať so žiadnym iným fotoaparátom na tomto liste. Jeho dynamický rozsah je znateľne nižší a pri vyššom nastavení ISO trpia fotené snímky vysokým množstvom šumu. Pri nižších ISO a pri dobrých svetelných podmienkach ale dokáže OM-1 vykúzliť nádherné fotky.
Automatické ostrenie je v porovnaní s konkurenciou pozadu. Zvlášť, ak sa budete snažiť zaostriť na čokoľvek iné ako na ľudskú tvár. Nastavenie AF tak, aby fungovalo aspoň z časti, tak ako si prajete, tiež nie je práve najľahšie a Olympus, respektíve OM Digital Solutions, majú na čom pracovať. Odporučili by sme vám preto držať sa AFS – automatického ostrenia so zameraním na jeden bod. AFC (kontinuálne ostrenie) by sme až na výnimky nechali tak.
Silnou stránkou fotoaparátu OM-1 sú jeho video zručnosti. Rovnako ako veľká väčšina predchádzajúcich Olympusov má aj tento úplne špičkovú stabilizáciu obrazu. Lepšie disponuje snáď len Panasonic. OM-1 dokáže snímať video v rozlíšení 4K a v 10-bitovom režime dokáže zachytiť na taký malý senzor až neuveriteľné množstvo detailov. Video v 8-bitovom režime má ale kvalitu už na prvý pohľad evidentne nižšiu. Fotoaparát aj tu – rovnako ako pri fotení – bohužiaľ trpí na nelogické a neintuitívne usporiadanie menu. Pred jeho používaním sa tak budete musieť obrniť silnou vrstvou trpezlivosti a tiež dostatočným množstvom času na riadne preštudovanie a zapamätanie si obsahu manuálu.
Teraz k tomuto konkrétnemu modelu. Dobré je ale tiež spomenúť výhodu celého systému Micro 4/3, a to prístup k stovkám kvalitných, lacných a skladných M4/3 objektívov – nielen od Olympusu, ale napríklad aj od Panasonicu.
Silné stránky
+ Pevné telo
+ Vysoká rýchlosť sériového snímania
+ Solídna stabilizácia obrazu
Slabé stránky
- Malý senzor a jeho slabší dynamický rozsah
- Horší systém AF
- Neprehľadné menu
Ďalšie top fotoaparáty, ktoré stoja za zmienku
Pokiaľ hľadáte fotoaparát, ktorý bude stáť menej ako tie vyššie uvedené (2 000 až 2 400 eur), odkázali by sme vás napríklad na minimalistický fotoaparát s perfektným automatickým zaostrovaním Sony Alpha A7C, na jeden z najlacnejších full-frameov vôbec Nikon Z5, prípadne na predchodcu vyššie spomenutého Panasonicu, teda Panasonic Lumix DC-S5. Vo videu síce Z5 práve neexceluje, ale fotí rovnako dobre ako ktorýkoľvek iný model, ktorý sme tu spomenuli. A DC-S5 síce nemá najlepší systém automatického zaostrovania, ale bežného používateľa pri práci príliš nezaťaží.
Mimo hlavný prúd populárnych bezzrkadloviek stojí maličký Fujifilm X100V s fixným 35 mm objektívom – jeden z najkrajších fotoaparátov, na ktoré v obchodoch narazíte. Okrem toho, že dobre vyzerá (čo mimochodom nepodceňujte, pretože škaredý ťažký fotoaparát so sebou často nebudete chcieť vôbec ťahať), sa pýši rovnakým snímačom ako Fujifilm X-T4 a má teda výbornú kvalitu obrazu. Na zariadenie, ktoré sa zmestí do vrecka bundy, je to viac než impozantné.
Ste smutní, pretože sme kompletne a úplne zabudli na zrkadlovky? Nezabudli! Len si myslíme, že v porovnaní s bezzrkadlovkami už v súčasnosti nemajú toho veľa čo ponúknuť. Aby sme vás však nesklamali, alebo skôr nenahnevali, môžeme vám odporučiť napríklad Nikon D780. Zrkadlovku, ktorá si od moderných bezzrkadloviek požičala mnoho pokročilých funkcií a naskladala na ne svoju nekonečnú výdrž batérie a solídne telo, ktoré sa nezľakne ničoho a ktoré prežije aj nejaký ten pád.
Neobmedzený rozpočet alebo kam ďalej
Nie je vám žiadny z vyššie odporúčaných modelov dosť dobrý a potrebujete pre svoju prácu niečo ešte o triedu výkonnejšieho?
Je napríklad celkom možné, že vaša komerčná tvorba stojí na výške rozlíšenia. V takom prípade by sme vašu pozornosť nasmerovali napríklad k modelom Canon EOS R5, Sony Alpha A1, Sony Alpha A7R V alebo Nikon Z9. Ohromí vás totiž svojimi full-frame senzormi s rozlíšením presahujúcim 45 megapixelov a tiež tým, že dokážu snímať video v rozlíšení 8K.
Ani 45 megapixelov vám nie je dosť? Potom je na čase opustiť vody full-frame a vrhnúť sa na fotoaparáty stredného formátu. Obstojným „úvodom“ vám môže byť napríklad Fujifilm GFX 100S alebo jeden zo „svätých grálov“ súčasného fotenia – Hasselblad X2D 100C. Ale to už sa naozaj pohybujeme v závratných čiastkach presahujúcich 6 tisíc eur, a to bez objektívov a bez príslušenstva. Nielenže musíte byť tomuto koníčku a tejto profesii absolútne oddaní, aby ste si taký aparát zaobstarali, tu už musíte hlavne jasne a presne vedieť, čo je na vašom rebríčku priorít najvyššie.