Vstupujete na stránky pre osoby staršie ako 18 rokov.
Kliknutím na tlačidlo „Vstúpiť“ prehlasujem, že som starší ako 18 rokov a nepripustím, aby k tu uvedeným dátam pristupoval ktokoľvek nespôsobilý či neplnoletý.
Vstupujete na stránky pre osoby staršie ako 18 rokov.
Kliknutím na tlačidlo „Vstúpiť“ prehlasujem, že som starší ako 18 rokov a nepripustím, aby k tu uvedeným dátam pristupoval ktokoľvek nespôsobilý či neplnoletý.
Recept na grilovaného lososa a ako grilovať ryby všeobecne
Vôňa slaného mora, horúco sálajúceho slniečka a pred vami lahodný grilovaný losos s chrumkavou bagetou, s čerstvým šalátikom a s osviežujúcim drinkom. Príjemná predstava, čo hovoríte? More si síce doma v záhradke nevysnívate, ale so slniečkom a s lososom na grile by to zas také zložité byť nemalo. Grilovanie rýb je totiž prekvapivo rýchle a ľahké. Uľahčite svojmu žalúdku od tradičného tučného mäsa a oživte svoju grilovačku niečím novým!
Ako pripraviť lososa
Čerstvosť nadovšetko
Losos a vlastne aj všetky ostatné ryby majú jednu slabinu – rýchlo sa kazia. Čím čerstvejšie sa vám podarí zohnať, tým budú lepšie chutiť. Skôr než vsádzať na balené kúsky v regáloch obchodov, by sme tak vyberali pri pultoch s čerstvými rybami.
A ako spoznáte, či je ryba čerstvá? Na prvom mieste podľa čuchu. Pokiaľ cítite len samú rybinu, možno predpokladať, že si tá ryba už niečím prešla a v obchode už leží nejakú tú dobu. Čerstvé kúsky naopak „voňajú“ hlavne po vode. Ďalšou skúškou je dotyk. Ak pichnete do ryby prstom, vzniknutá priehlbina by sa mala rýchlo zarovnať. Ak sa tak nestane, ryba zrejme nie je práve čerstvá.
Ďalšími znakmi čerstvosti ryby sú:
- pevné pružné telo pokryté lesklou kožou,
- ružové alebo červené žiabre
- a číre, vypuklé oči.
Môžete sa vždy samozrejme uspokojiť aj s mrazenými rybami, ale je potrebné si priznať, že to s nimi na grile bude zložitejšie. Obsahujú totiž množstvo vody a hrozí tak, že sa pri opekaní rýchlo rozpadnú. A navyše sa v žiadnom prípade nedajú chuťovo porovnávať s čerstvými rybami.
Porciovanie rýb
Rybie mäso je krehké a väčšie kúsky by sa preto na grile mohli roztrhnúť. Odporúčame vám vyberať ryby menšie, alebo potom tie väčšie porciovať na filety. Nechajte na nich ale kožu! Pokiaľ vám koža nechutí, zbavte sa jej až po grilovaní. Má totiž svoju praktickú funkciu - drží mäso pohromade.
Popri grilovaní celých rýb a filiet je tu ešte tretia možnosť. Rybu nakrájať na kocky a grilovať ju napichnutú na špíze! O príprave špízov si môžete čítať v článku Recepty na tie najlepšie špízy na grile, vrátane marinád.
Grilujeme: Najčastejšie chyby pri grilovaní alebo ako správne grilovať? Recepty na gril
Marináda alebo ako naložiť lososa a iné ryby?
Čo s rybou po jej naporciovaní? Logicky sa ponúka jej marinovanie, korenenie a ochucovanie všetkého druhu. My by sme sa v tejto časti ale vydali cestou minimalizmu. Ryby je vhodné „nakladať“ len na krátku dobu, tesne pred ich grilovaním a úplne si pritom vystačíte s citrónovou šťavou, so soľou a s čerstvými bylinkami. Vôbec si to nekomplikujte nejakým zložitým grilovacím korením alebo olejmi.
Ak pracujete s čerstvou rybou, nemá totiž zmysel sa snažiť ju intenzívne dochucovať. Ryba sama o sebe chutí dobre a o veľkú časť práce sa postará proces grilovania. Vy chcete chuť ryby len nepatrne posilniť, nie ju prebiť.
Bylinky
Grilovaný losos síce chutí výborne aj bez byliniek, ale ak by ste ho radi napriek tomu o nejaké obohatili, ktoré sa k nemu hodia najviac? Za nás je to napríklad bazalka, tymian a rozmarín, prípadne aj trocha cesnaku.
Posledným krokom pred grilovaním by malo byť rybu osušiť papierovým obrúskom a zbaviť ju prebytočnej vlhkosti.
Postup grilovania
Opekanie rýb je relatívne ľahké, a to či už máte k dispozícii gril na drevené uhlie, gril plynový, alebo gril kontaktný. Dôležité je, aby bol vami používaný gril čistý a pekne rozpálený.
Ryby sa môžu ľahko prilepiť na grilovací rošt a pri obracaní sa potom budú rozpadať. Aby ste sa tejto nepríjemnosti vyvarovali, uistite sa, že je rošt dôkladne vypucovaný a pred rozpálením grilu ho potrite trochou oleja. Prípadne, ak chcete tieto starosti eliminovať úplne, používajte grilovaciu tácku, alebo špeciálny grilovací držiak či mriežku na ryby a na zeleninu.
Ako dlho grilovať lososa a iné ryby?
Dĺžka grilovania sa bude odvíjať hlavne od veľkosti ryby, respektíve od výšky filety.
- Všeobecne bude filetám stačiť 5 až 10 minút na priamom ohni.
- U slabších filiet si vystačíte aj s kratšou dobou a nemusíte ich ani obracať. Grilujte ich len na strane s kožou.
- Menšie ryby v kuse opekajte približne 15 minút na nepriamom ohni so zatvoreným vekom grilu. V polovici doby rybu otočte.
- Väčšie ryby grilujte 20 až 30 minút.
To že je ryba opečená, poznáte podľa toho, ako stráca na svojej typickej mäkkosti a začína tuhnúť.
Aj tu platí tradičná poučka, že do mäsa sa v priebehu grilovania neštuchá a nepichá. Na presuny a otáčanie rýb používajte širokú obracačku, alebo grilovacie kliešte, nie vidličku! Pokiaľ sa vám mäso pri obracaní trhá a pevne „zviera“ grilovací rošt, ešte nie je z tej strany úplne hotové a zatiahnuté. Nechajte ho tam, kým sa na jeho povrchu neutvorí kôrka.
Ryby sú často hotové až prekvapivo rýchlo. Zvlášť pri filetách je preto lepšie od grilu neodchádzať veľmi ďaleko a byť pripravený ich hneď zložiť, inak vyschnú.
Losos na grile v alobale
Lososa a iné ryby môžete grilovať aj v alobale. Aj keď ono to má od grilovania vlastne celkom ďaleko. Ryba sa totiž bude skôr variť a tým si udrží všetku svoju šťavu. Musíte ale zase potom počítať s tým, že sa takto pripravíte o chrumkavú kôrku a o dymovú arómu (ak stavíte na gril na drevené uhlie).
Sú makrela, kapor alebo pstruh vhodné na grilovanie?
Grilovaný losos patrí jednoznačne medzi najobľúbenejšie ryby, ale na gril sa hodí aj množstvo ďalších druhov, a to ako rýb sladkovodných, tak aj tých morských. Sladkovodné ryby to ale majú k slovenským grilom predsa len o niečo bližšie a vaša šanca, že budú čerstvé, je tak vyššia.
Či už tie, alebo oné, odporúčame vám na grile vyskúšať napríklad: pstruha, ostrieža, tresku, makrelu, pražmu, zubáča a pokojne aj tradičného kapra. A prečo sa obmedzovať iba na ryby? Rozšírte si obzory a skúste ugrilovať tiež napríklad krevety!
Opečenú rybu nechajte po zložení z grilu pár minút odpočívať a medzitým si k nej pripravte nejakú prílohu. Podľa nás sa k nej hodí ako grilovaná zelenina, tak aj len čerstvý šalát. K menej tučným rybám, ktoré môžu na grile rýchlo vyschnúť, pasuje salsa alebo z iného súdka hoci len pár kvapiek kvalitného olivového oleja. A nikdy nič nepokazíte s ľahko opečenou bagetou!
Toť grilovanie rýb. Ryby sa ale dajú pripraviť aj na sto ďalších spôsobov a ďalším logickým krokom od grilovania je ich údenie. Rozhodne vám preto odporúčame náš článok Údenie mäsa pre začiatočníkov: Akých chýb sa vyvarovať?