Vstupujete na stránky pre osoby staršie ako 18 rokov.
Kliknutím na tlačidlo „Vstúpiť“ prehlasujem, že som starší ako 18 rokov a nepripustím, aby k tu uvedeným dátam pristupoval ktokoľvek nespôsobilý či neplnoletý.
Vstupujete na stránky pre osoby staršie ako 18 rokov.
Kliknutím na tlačidlo „Vstúpiť“ prehlasujem, že som starší ako 18 rokov a nepripustím, aby k tu uvedeným dátam pristupoval ktokoľvek nespôsobilý či neplnoletý.
Kyslá kapusta a šťava z nej – účinky na zdravie a obsah vitamínov či kalórií
Kapusta je obľúbenou súčasťou nášho jedálnička, najmä v kvasenom stave ako príloha k pečenému mäsu alebo zemiakovým plackám. Počuli ste však už o jej priaznivých účinkoch na zdravie? Táto plodina posilní vašu imunitu, podporí zdravie čriev, ochráni vaše bunky a posilní vaše kosti. Ako to a čo dokáže napríklad kapustová šťava? Po prečítaní nášho článku si chutná biela alebo červená kapustová hlávka určite nájde cestu do vašich šalátov, smoothies alebo placiek.
Vplyv kapusty na zdravie
Kapusta vyniká najmä vysokým obsahom vitamínu C. Ide o silný antioxidant chrániaci bunky pred oxidatívnym stresom, ďalej však podporuje funkciu imunitného systému či nervovej sústavy a prispieva k psychickému zdraviu. Ovplyvňuje tvorbu kolagénu potrebného pre kosti, chrupavky, zuby, kožu a cievy. Podporuje aj energetický metabolizmus a znižuje únavu.
Obsahuje aj vitamín K, ktorý sa podieľa na správnom zrážaní krvi a zdraví kostí. Vďaka vláknine vám kapusta pomôže od zažívacích ťažkostí, pričom vás pekne zasýti. To ju v kombinácii s nízkym obsahom kalórií a veľkým množstvom vody robí úplne ideálnou zložkou jedálnička pri chudnutí. Flavonoidy, polyfenoly a glukozinoláty potom pomáhajú bojovať proti zápalom, znižujú riziko vzniku chronických ochorení (napr. kardiovaskulárnych chorôb) a pravdepodobne pôsobia proti niektorým druhom rakoviny.
Kyslá kapusta potom nad tou surovou vyniká najmä obsahom probiotík a kyseliny mliečnej, ktoré vznikajú práve kvasením alebo fermentáciou. Tie sa starajú o zdravú črevnú mikroflóru, kde probiotické baktérie posilňujú imunitu, bránia proti infekciám a podporujú ďalší rast mikroflóry potrebnej pre zdravé trávenie. Fermentácia potom tiež zlepšuje vstrebateľnosť niektorých vitamínov a živín a taktiež predlžuje trvanlivosť kvaseného pokrmu.
Nutrične je veľmi cenná aj voda z kyslej a surovej kapusty.
Tip: Surové kapustné listy sa tradične používajú ako obklad na bolestivé kĺby, zapálené prsia dojčiacich žien, hemoroidy alebo reumatizmus. Stačí valčekom vyvaľkať list alebo ho zľahka pobúchať tĺčikom na mäso (prípadne ho zohriať v mikrovlnnej rúre), priložiť na postihnuté miesto a prikryť čistým obväzom alebo kusom oblečenia.
Čo dokáže šťava z kyslej a surovej kapusty + recepty
Kapustová šťava, najmä šťava z kvasenej kapusty, sa právom považuje za veľmi cennú. Okrem vitamínov a iných prospešných látok obsahuje veľké množstvo probiotických baktérií, ktoré významne ovplyvňujú zdravé trávenie a dobrý stav čriev. Čistí tráviaci systém a pozitívne vás naštartuje. Ak začínate, vyskúšajte najprv menšie dávky, aby ste otestovali, ako na ňu vaše telo reaguje. Mohla by totiž účinkovať ako preháňadlo. Odporúčaná dávka je 200 ml denne.
Samozrejme si šťavu môžete kúpiť, pozor však na obsah ďalších látok ako napríklad konzervantov. Pri pasterizácii potom tiež môže dôjsť k zníženiu obsahu probiotík a ďalších prvkov. Preto odporúčame si ju vyrobiť doma. Ako na to?
Z kyslej kapusty
- 500 g domácej alebo kupovanej kyslej kapusty (bez konzervačných látok a cukru)
- 500 ml filtrovanej alebo prevarenej vody
- rasca, kôpor alebo iná bylinka podľa chuti (voliteľné)
Postup
Ak je kapusta veľmi slaná alebo inak dochutená, prepláchnite ju pod tečúcou vodou. Vložte ju do mixéra, pridajte vodu a rozmixujte dohladka.
Zmes preceďte cez jemné sito, plátno alebo čistú utierku. Zvyšky kapusty môžete použiť do polievky alebo šalátu. Ak chcete, pridajte do šťavy štipku rasce alebo nasekaný kôpor.
Vlejte do pohárov alebo fliaš a uchovávajte v chladničke, kde vydrží až niekoľko dní. Podávajte vychladenú.
Zo surovej kapusty
Jednu hlávku kapusty pokrájajte na menšie kúsky, ktoré sa zmestia do vkladacieho otvoru vášho odšťavovača. Pripraviť si môžete aj inú zeleninu (mrkvu, uhorku, špenát a pod.) alebo ovocie (jablko, hrušku, citrusy), korenie či bylinky (zázvor, mätu) a tým hlávku doplniť.
Postupne zeleninu odšťavujte a na záver tekutinu preceďte cez jemné sito alebo čistú utierku. Vlejte do pohára a vypite hneď alebo krátko uchovávajte v chladničke.
Tip: Zvyšky kapusty nevyhadzujte, ale pridajte si ich do polievky, placiek na spôsob zemiakov alebo ich opečte a zjedzte ako prílohu.
Môže sa konzumovať pri dne, diéte, tehotenstve alebo cukrovke?
V tehotenstve áno, pri dojčení opatrne
Vzhľadom na vysoký obsah vitamínu C, kyseliny listovej a ďalších látok sa konzumácia počas tehotenstva rozhodne odporúča. Pochutnať by ste si mali najmä na kvasenej kapuste, ktorá obsahuje aj probiotiká, ale môžete jesť aj šaláty, závitky a placky zo surovej kapusty. Len berte do úvahy, ako konkrétne vaše telo túto potravinu spracúva. Ak vám spôsobuje pocit ťažoby alebo neprimeraného nadúvania, obmedzte jej konzumáciu.
Existujú však rôzne názory na jej konzumáciu počas dojčenia. Vitamíny a minerály sa dostávajú k bábätku prostredníctvom materského mlieka a kapusta môže tiež podporovať laktáciu. Na druhej strane má nadúvajúci účinok, a to je pri dojčení zvyčajne nežiaduce. Tieto látky prechádzajú prostredníctvom potravy aj do dieťaťa a môžu spôsobiť brušné ťažkosti, ktoré sa prejavujú nepokojom a plačom.
Preto odporúčame kapustu na začiatku dojčenia obmedziť alebo úplne vynechať a do jedálnička ju zavádzať až neskôr - postupne a za neustáleho sledovania reakcií dieťaťa.
Listy surovej kapusty sa oddávna využívajú na obklady zapálených pŕs. Stačí ich vložiť do vrecka, prejsť párkrát valčekom na cesto, položiť na zapálené miesto, prekryť podprsenkou alebo gázou a nechať pôsobiť.
Dna
Kapusta obsahuje len približne 8 gramov purínov v 100 gramoch, ktorých nadmerný príjem je spojený s vyššou hladinou kyseliny močovej, takže ju môžete jesť aj počas ochorenia na dnu. Odporúča sa aj pre vysoký obsah vody, vitamínu C a antioxidantov, ktoré majú vplyv na celkové zdravie človeka. Okrem toho fermentovaná verzia obsahuje probiotiká, ktoré majú dobrý vplyv na zdravie čriev a tamojšej mikroflóry, čím ovplyvňujú celý organizmus.
Tento typ artritídy je spôsobený hromadením kyseliny močovej v krvi a kryštalizáciou v kĺboch, najčastejšie v prstoch na nohách, ale aj inde. Častou príčinou je dlhodobá konzumácia potravín s vysokým obsahom purínov a vplyv má aj vysoký príjem bielkovín a alkoholu, zlý pitný režim a nedostatok pohybu. Približne v 60 % je však dedičná, častejšie ňou trpia taktiež muži a pravdepodobnosť vzniku príznakov sa zvyšuje s vekom.
Na zlepšenie stavu sa odporúča prísna diéta a zmena životného štýlu (prípadne liečba antireumatikami). Patrí sem okrem iného úplné vylúčenie alkoholu a pridanie pohybu. Do stravy by sa mali zaradiť čerstvé ovocné a zeleninové šťavy, mliečne výrobky, strukoviny a celozrnné výrobky. Treba sa vyhýbať už spomínanému alkoholu, červenému mäsu, vnútornostiam, sladeným nápojom, čokoláde a koreneným jedlám a najmä príprave jedál vyprážaním.
Pečeňová diéta
Kapusta je pomerne aromatická zelenina, ktorá môže spôsobiť nadúvanie, a preto sa pri pečeňovej diéte neodporúča. Môže zaťažovať organizmus. Na druhej strane obsahuje antioxidanty, glukozináty, vitamíny, viac vlákniny a vody a málo tuku, čo sa pri tejto diéte odporúča a podporuje vylučovanie toxínov. Najmä v tomto prípade vám teda odporúčame poradiť sa s lekárom a prediskutovať váš konkrétny prípad.
Okrem toho sa na ochranu pečene odporúča vyhýbať sa prepáleným tukom, mastnému mäsu a mliečnym výrobkom s vysokým obsahom tuku (tučné syry, šľahačka), alkoholu, strukovinám, ale aj čokoláde a zmrzline.
Cukrovka
Surová aj kyslá kapusta je veľmi zdravá a obsahuje veľa prospešných látok. Okrem vyššie aj nižšie spomínaných antioxidantov a radu vitamínov má vysoký obsah vlákniny a vody, na druhú stranu v ňom nájdete minimum kalórií, tukov a cukrov. Tak môže pomôcť v riadení hladiny krvného cukru.
Probiotiká, ktoré ovplyvňujú zdravé trávenie a črevnú mikroflóru, sa nachádzajú aj v kvasenej verzii, napríklad v ázijskom kimči. To tiež prispieva k celkovej harmónii organizmu. Doplňte jedálniček ďalšími zdravými potravinami a obzvlášť ak trpíte aj vysokým krvným tlakom, kontrolujte množstvo soli.
Pred zásadnými zmenami životného štýlu a stravovania sa obráťte na svojho lekára, ktorý vám poradí.
Chudnutie
Jedná sa o nízkokalorickú potravinu s minimálnym obsahom tukov a cukrov. Na druhej strane má veľa vody, antioxidantov, vlákniny, vitamínov a ďalších zdraviu prospešných látok. Okrem toho má kyslá kapusta veľmi zdravé probiotiká, ktoré ovplyvňujú dobrý stav čriev. Vďaka nižšiemu obsahu kalórií a vysokému množstvu vlákniny jej môžete zjesť pomerne veľké množstvo, čo vás účinne zasýti na dlhší čas bez toho, aby ste prekročili denný príjem kalórií.
V rámci diétneho jedálnička si pripravujte kapustový šalát s čerstvou zeleninou, doplnený napríklad mrkvou, paradajkami a inými plodinami. Môžete pridať aj iné ľahšie bielkoviny, napríklad kuracie alebo morčacie mäso, quinou, strukoviny, orechy alebo rybu. Pečenú a dusenú kapustu môžete nahradiť inou prílohou a aj obľúbená kapustnica je relatívne zdravá bez klobásy a zahusťovania. Odolnejší môžu kapustu pridať aj do smoothie, čím sa zvýši obsah vitamínov a vlákniny v nápoji.
Nutričné hodnoty (kalórie, vitamíny, minerály)
Táto plodina je nesmierne zdravá v surovom, varenom aj kyslom stave. Obsahuje cca 90 % vody, ktorú dopĺňa veľké množstvo vitamínu C, niekoľko vitamínov skupiny B, vápnik, horčík alebo fosfor. Okrem toho v ňom nájdete antioxidanty bojujúce proti voľným radikálom a glukozinoláty, ktorým sa prisudzujú účinky proti niektorým rakovinám. V kyslom stave vyniká obsahom probiotík.
V tabuľke nižšie nájdete prehľad, aké sú približné výživové hodnoty pre 100 g hlávkovej bielej kapusty v surovom stave. To potom môžete porovnať s percentami či gramami dennej odporúčanej dávky (DDD). Čo obsahuje?
Na 100 g surovej kapusty | DDD | |
Kalórie | 25 kcal | 1 600-2 500 kcal podľa pohlavia, aktivity a veku |
Vláknina | 2,5 g | 25-30 g |
Cukry | 3,2 g | 25-40 g |
Tuky | 0,1 g | cca 1 g/1 kg telesnej váhy |
Bielkoviny | 1,3 g | cca 1 g/1 kg telesnej váhy |
Vitamín A | 98 IU (cca 29 μg) | max. 2 000 mg |
Vitamín C | 36,6 mg | 41 % |
Vitamín B6 | 0,1 mg | 6 % |
Vitamín K | 76 µg | 63 % |
Kyselina listová | 43 µg | 11 % |
Vápnik | 40 mg | 4 % |
Železo | 0,5 mg | 3 % |
Horčík | 12 mg | 3 % |
Draslík | 170 mg | 5 % |
Sodík | 18 mg | 0,1 % |
Zinok | 0,18 mg | 2 % |
Fosfor | 26 mg | 4 % |
Kedy ju jesť a v akom množstve?
Konzumácia tejto plodiny je vhodná najmä na jeseň a v zime, keď má telo celkový nedostatok vitamínov a ďalších živín.
Jesť ju môžete v akúkoľvek dennú dobu. Na raňajky napríklad v smoothie alebo zeleninovej šťave, v šaláte alebo v plackách. Na obed a na večeru sa hodí dusená alebo pečená ako náhrada inej prílohy či v polievke. Kyslú ľahko pridáte takmer ku všetkému.
Dospelí môžu denne zjesť približne 1 šálku/200 g kyslej kapusty. Pokiaľ nemáte žiadne zdravotné problémy alebo vám nespôsobuje nepríjemné nadúvanie, horná hranica nie je stanovená. Vo väčšom množstve však môže pôsobiť ako preháňadlo.
Deťom možno surovú kapustu podávať od 9. mesiaca. Na začiatku ju poduste a podávajte ako pyré. Dieťa však starostlivo pozorujte, či mu nespôsobuje nadúvanie, čo sa prejavuje nepokojom a plačom. Môžete ju pripravovať dusenú alebo ju pridať do polievky, mnohým deťom však chutí sama o sebe a nie je potrebné ju schovávať do pokrmov. Kyslá kapusta sa odporúča až od 1. roku veku.