Vstupujete na stránky pre osoby staršie ako 18 rokov.
Kliknutím na tlačidlo „Vstúpiť“ prehlasujem, že som starší ako 18 rokov a nepripustím, aby k tu uvedeným dátam pristupoval ktokoľvek nespôsobilý či neplnoletý.
Vstupujete na stránky pre osoby staršie ako 18 rokov.
Kliknutím na tlačidlo „Vstúpiť“ prehlasujem, že som starší ako 18 rokov a nepripustím, aby k tu uvedeným dátam pristupoval ktokoľvek nespôsobilý či neplnoletý.
Tipy na jesenné tvorenie s deťmi a DIY dekorácie
Tekvica a jesenné dary prírody doslova nabádajú k tvoreniu. Užite si so svojimi deťmi jesenný čas pri vyrábanie dekorácií, obtlačovanie listov alebo pri pečení svätomartinských rožtekov. Deti sa zabavia aj s gaštanmi, žaluďmi a ďalšími prírodninami. A čo sa dá na jeseň vyrobiť z tekvice?
Inšpirácia na tvorenie z listov
Rozmanitosť padajúcich listov, čo do farby aj tvarov, nepozná hraníc. Prinášame tri skvelé tipy, ako sa s nimi vyhrať.
Maľovanie na listy
Farebná líštička: Upravte nožnicami čerstvý javorový list do tvaru hlavy líšky. Zostrihnite doguľatá jeho spodné boky aj vrchnú špičku. Vznikne vám líščia hlavička s uškami. Bielou akrylovou farbou nafarbite líštičke líčka – tak, ako to vidíte na našom obrázku. Hore medzi ušká pridajte pár bielych bodiek a po riadnom zaschnutí farby domaľujte čiernom akrylovou fixkou oči a drobný ňufáčik.
Indiánske pierka: Akrylovou farbou a tenučkým štetcom (prípadne bielou fixkou) namaľujte na listy čiarky, vlnovky, bodky, šípky. Listy by mali byť čerstvé, pretože suché listy bývajú mimoriadne krehké a dokážu sa rýchlo poškodiť.
Obtlačenie listov
Na čerstvý list naneste štetcom vrstvu temperovej farby a obtlačujte ho na papier. Koľko farby? Ani málo, ani veľa. Keď použijete farby málo, list sa vám na papier poriadne neodtlačí. Ak veľa, nevynikne kresba listu. Nebojte sa na list naniesť viacero farieb, pri obtlačení vytvorí zaujímavý efekt.
Listová frotáž
Najznámejšia klasika, aká existuje! Že pojem „frotáž“ nepoznáte? Nenechajte sa zmiasť, milovali sme ju v detstve skoro všetci. Čerstvý list s výraznejšími žilkami a zaujímavým tvarom položte pod list kancelárskeho papiera. Kvôli zreteľnejšej kresbe odporúčame list otočiť žilkami nahor. Hranou tvrdej ceruzky, farbičky alebo voskovky prechádzajme po papieri cez list. Týmto spôsobom prenesiete vernú kópiu listu na papier.
Tip: Pri frotáži sa nenechajte limitovať farbou papiera ani jednofarebným vzhľadom. Pri troche šikovnosti zvládnete list vytieňovať viacerými farbičkami alebo naň dokresliť detaily. Nie ste obmedzení ani počtom listov na papieri - pokojne sa môžu vzájomne prekrývať.
Farebný ježko z listov
Pomôžte deťom vyrobiť jednoduchého, ale efektného ježka!
Na biely výkres formátu A4 nakreslite obrys ježka a vystrihnite ho. Čiernou fixkou nakreslite nos a ústa. Môžete mu nalepiť pohyblivé oko.
Smerom od chrbta postupne prilepujte k šablóne čerstvé listy. Postupujte sprava doľava a listy cez seba prekrývajte podobne, ako keby ste nalepovali papierové šupiny rybe.
Jesenný vtáčik
Okrem maľovania na tekvicu sa môžete pustiť aj do výroby papierového vtáčika. Bude to česká sliepočka, kohút alebo tradičná americká morka?
Vyberte si menšiu tekvicu s plochým spodkom, na ktorú „posadíte“ papierový krúžok (prúžok papiera zlepíte lepidlom alebo spojíte zošívačkou na jeho koncoch). Na krúžok prilepte po bokoch papierové krídielka a hlavu ozdobenú pohyblivými očami a zobákom.
Chvostík vytvoríte nalepením čerstvých listov v krásnych jesenných odtieňoch. Hotového vtáčika posaďte na tekvicu, ako by bola jeho telíčkom.
Dekorácie z gaštanov a iných prírodnín
Jeseň, to nie sú len tekvica a listy. Príroda ponúka svoje dary na rôznorodé využitie. V septembri a októbri sprevádzajú naše kroky guľaté, naleštené gaštany a ľahko objavíte aj šípky, žalude, šišky či jarabiny. Čo z nich môžete vyrobiť?
- Netopier: Na gaštany prilepte krídla a krátke špicaté ušká z čierneho papiera. Dokreslite im bielou akrylovou fixkou oči, nos a ústočká s dvoma zubami.
- Bábätko: Na plochú stranu gaštanu nalepte oválik vystrihnutý z papiera. Nakreslite naň zatvorené očká, pusinku alebo cumlík. Bábätku môžete farbičkou zvýrazniť aj ružové líčka.
- Húsenica: Do gaštanov urobte širší otvor ľubovoľným nástrojom. Dlhšou plastovou ihlou s tupou špičkou a veľkým uchom prevlečte silnejšiu šnúrku a nechajte dieťa, nech gaštany navlieka. Táto aktivita je vhodná pre deti od približne dvoch rokov.
- Panáčikovia a zvieratká: Klasika, ktorú určite poznáte... Dierky na špáradlá alebo špajličky si vopred pripravte. Zaistením gaštanu v luskáčiku znížite riziko zranenia ostrým nástrojom pri hĺbení otvorov. Ďalším tipom je použitie jarabín, žaluďov, šípok a ďalších plodov prírody. Čiapočka od žaluďa parádne ozdobí hlavu panáčika a guľky jarabiny môžu byť nápaditými, farebnými ručičkami. Obľube sa teší aj použitie chlpatých drôtikov, ktoré sa môžu aj trblietať.
- Srdiečko na zavesenie: Na drôtik navlečte guličky jarabiny alebo šípky. Po dosiahnutí požadovanej dĺžky k sebe zmotajte oba konce drôtika, vytvorte očko na zavesenie a trčiaci koniec ohnite do strany alebo omotajte okolo očka až „dostratena“. Drôtik v mieste očka prehnite smerom dole, čím dosiahnete srdiečkový tvar. Očkom prevlečte kúsok stuhy alebo šnúrky a dekorácia je hotová.
Tvorenie na sviatok svätého Martina
Svätomartinské rožteky s lekvárom
Jesenné tvorenie s deťmi nemusí byť len o farbení, strihaní a lepení. Zabavte sa spoločne v kuchyni počas prípravy tradičných svätomartinských rožtekov.
Na dva plechy rožtekov
- 400 g hladkej múky (možno ju zmiešať aj s hladkou celozrnnou múkou),
- 1 maslo alebo stužený rastlinný tuk (250 g),
- 1 téglik smotany na šľahanie,
- vajcia na potretie (nie je nutné),
- 1 téglik lekváru na náplň,
- práškový cukor na záverečné pocukrovanie.
Postup
Z uvedených ingrediencií vypracujte cesto. Začnite s múkou a povoleným, na kocky nakrájaným tukom, do ktorých budete postupne prilievať smotanu na šľahanie. V prípade lepivej konzistencie pridajte do cesta viac múky, kým nevznikne pevný bochník.
Cesto zabaľte do potravinárskej fólie a nechajte ho jednu až dve hodiny oddychovať v chladničke. Potom cesto rozdeľte na štyri časti, ktoré vytvarujete do tvaru väčšieho bochníka. Bochník rozvaľkajte na zhruba 3 mm hrubú placku. Radielkom alebo nožíkom ju rozdeľte naosminy. Nielen pre školopovinné deti je to skvelý tréning zlomkov. Každú osminu naplňte na širšom konci lyžičkou lekváru a zamotajte až k špičke. Ohnite konce rožtekov a jemne zaistite lekvár pred vytečením.
Rožteky môžete (ale nemusíte) potrieť rozšľahaným vajcom. Pečte približne 20 minút pri teplote 165 °C. Svätomartinské rožteky vyzerajú krajšie po ozdobení cukrom.
Sv. Martin prišiel na bielom koni. Z papiera!
Neprišiel tento rok sv. Martin na bielom koni? Nevadí, deti si ho môžu vyrobiť, len čo by kopýtkom dupol! Biely kancelársky papier, nožnice a lepidlo – nič viac nepotrebujete. Ako na to?
Koník pre najmenšie deti
- Vystrihnite z tvrdého papiera obrys hlavy koňa aj s krkom (z profilu).
- Dokreslite mu jednu nozdru a nalepte pohyblivé oko. Zozadu k nemu pripevnite pomocou lepiacej pásky špajľu.
- Úlohou dieťaťa je nalepiť koníkovi hrivu (z krátkych prúžkov farebného papiera).
Kôň pre väčšie deti
- Vyrobte si tri ruličky – väčšiu na bruško, strednú na hlavu, najmenšiu na krk, a zlepte ich dohromady v správnom poradí.
- Hlavu vybavte menšími papierovými uškami a ozdobte ju z vrchnej časti až na krk obdĺžnikom z papiera, ktorý je na dvoch protiľahlých stranách rozstrihaný na hrivu.
- Zarolovaním ďalšieho, z jednej strany nastrihaného obdĺžnika vytvoríte koňu chvostík.
- Zostáva mu už len nakresliť oči a prilepiť nohy vyrobené z papierových obdĺžnikov prehnutých napoly.
Výroba domáceho lampáša pre deti
Začiatok jesene býva veľkolepý, slnečný a farebný. Avšak jeho koniec nás vracia svojou ponurosťou späť do našich domovov, a zároveň je časom uzatvárania sa do seba samého. Čoraz častejšie siahame po vonných sviečkach, ktoré dokážu svojím plameňom spríjemniť temnejšiu časť dňa. Čo tak deťom rozžiariť izbičku vlastnoručne vyrobeným lampášom?
Čo budete potrebovať
- Zavárací pohár,
- čierny papier,
- tekuté lepidlo typu Herkules,
- plochý štetec,
- biely hodvábny papier,
- lepiaca páska,
- sviečka (LED alebo čajová),
- prípadne drôtik na prenášanie lucerny a ozdoby (čipka, špagát, trblietky).
Postup
Z čierneho papiera si vystrihnite požadovaný tvar (napr. anjel, stromček, zvieratko, srdiečko) a prilepte ho lepiacou páskou zvnútra zaváracieho pohára. Pohár potrite po celej ploche tekutým lepidlom a pritlačte na ňu hodvábny papier bielej farby. Hodvábny papier zafixujte vrstvou tekutého lepidla. Pracujte opatrne, pretože hodvábny papier je po namočení veľmi jemný a ľahko sa roztrhne.
Keďže sa hodvábny papier chová tak trochu ako látka, jeho okraje začistite pomocou lepidla a štetca. Pred zaschnutím lepidla môžete lampáš ozdobiť trblietkami a inými ozdobami. Stužka na závite šikovne zakryje navrstvený hodvábny papier.
Ak budú chcieť vaše deti lampáš prenášať, obtočte okolo závitu drôtik, vytvorte držadlo a koniec drôtika riadne zabezpečte, aby si oň deti neublížili.
- Obrázok vystrihnutý z čierneho papiera môžete k poháru pripevniť aj tekutým lepidlom a zvonku. V tom prípade môžete použiť na rozsvietenie lucerny aj čajovú sviečku so skutočným ohňom. Ak sa vo vnútri pohára nachádza papierový obrázok, vložte do neho LED sviečku.
- Môžete si vyrobiť aj farebný lampáš. Na pohár naneste vrstvu tekutého lepidla, položte na ňu jesenné listy alebo na kúsky nastrihaný krepový papier rôznych farieb. Lampáš zafixujte ďalšou vrstvou lepidla a nechajte zaschnúť.
Jesenné vyrábanie s tekvicami
- Najjednoduchšou dekoráciou s dominujúcou tekvicou je prírodný aranžmán. Do košíčka alebo na tácku je možné naaranžovať tekvicu so šiškami, šípkami, jarabinou, lístím a iným prírodným materiálom. Vonku na balkóne či záhrade vydrží dlhšie ako vo vykurovanom interiéri.
- Tekvicu môžete použiť aj namiesto vázy. Odkrojte jej vrchnú časť okolo stonky, vydlabajte z nej mäkkú dužinu so semienkami, vysteľte igelitom a vložte dovnútra floristickú hmotu. Neváhajte použiť materiál zo svojej záhradky alebo prírodniny nazbierané na jesennej prechádzke. Do hmoty môžete okrem jarabín, šípok či suchých pšeničných klasov zapichnúť aj rezané kvety. Také astry, echinacey a georgíny vydržia vo váze pomerne dlho, a dekoráciu svojimi jasnými farbami navyše krásne rozžiaria.
- Máte doma jednofarebnú tekvicu, ktorou by ste radi oživili svoj domov? Pomocou navlhčenej handričky zbavte povrch tekvice všetkých nečistôt, dôkladne ju osušte a natrite zlatou akrylovou farbou. Po úplnom zaschnutí farby odrežte vrchnú časť tekvice okolo stopky, vydlabajte mäkkú dužinu so semenami a následne ju vysteľte flísovou látkou. Už vám nič nebráni manipulovať s tekvicou ako s klasickým kvetináčom - zasaďte do nej sukulenty, na ktoré je vhodné použiť vzdušnejší typ pôdy (s perlitom alebo pieskom). Okraje tekvice potrite kozmetickou vazelínou alebo ich zakryte machom, aby ste zabránili ich vyschnutiu. Ani v tomto prípade sa nebojte zakomponovať do svojho diela prírodniny typu žalude, šišky, gaštany, jarabiny alebo vres.
- Tekvica vyzerá atraktívne aj v jednoduchej kombinácii so sviečkami. Voľte skôr menšie okrasné kúsky, ktoré by ste aj tak v kuchyni nevyužili. Okrasné tekvice hýria pestrými farbami, čo však neznamená, že im nemôžete vypomôcť vrstvou akrylovej farby, aby perfektne zapadli do vášho interiéru. Po zaschnutí je vhodné zafixovať akrylovú farbu tenkou vrstvou laku, do ktorého je možné ešte zamokra zapracovať trblietky a iné ozdoby.