Vstupujete na stránky pre osoby staršie ako 18 rokov.
Kliknutím na tlačidlo „Vstúpiť“ prehlasujem, že som starší ako 18 rokov a nepripustím, aby k tu uvedeným dátam pristupoval ktokoľvek nespôsobilý či neplnoletý.
Vstupujete na stránky pre osoby staršie ako 18 rokov.
Kliknutím na tlačidlo „Vstúpiť“ prehlasujem, že som starší ako 18 rokov a nepripustím, aby k tu uvedeným dátam pristupoval ktokoľvek nespôsobilý či neplnoletý.
Jarná a jesenná detoxikácia organizmu: Čo všetko dokáže očista tela a mysle?
Detoxikácia alebo očista tela prebieha 24 hodín denne, 365 dní v roku a starajú sa o ňu najmä naša pečeň, obličky, črevá, ale aj pokožka, lymfatický systém, pľúca a ďalšie orgány. Aby ste im uľavili, môžete sa zamerať na cielenú domácu a zároveň prírodnú detoxikáciu organizmu. Viac spite, pohybujte sa na čerstvom vzduchu, vyhýbajte sa nezdravému jedlu a nadmernému stresu. Ako na takýto detox, je lepšia jarná alebo jesenná očista organizmu, ako je to s jedálnym lístkom? Na všetky tieto (a ďalšie) otázky vám odpovieme v nasledujúcom článku.
Ako na detox tela v 10 krokoch
Detoxikácia môže byť skvelým spôsobom, ako omladiť svoje telo a zlepšiť celkovú pohodu. Nezabudnite však, že recept na jedinú a najlepšiu detoxikáciu a očistu organizmu neexistuje. Detox by mal byť hlavne šetrný a podporný, nie extrémny alebo obmedzujúci. Počúvajte svoje telo a urobte zmeny, ktoré začleníte do svojho dlhodobého životného štýlu. Ako začať s detoxikáciou?
- Pite vodu: Voda zohráva dôležitú úlohu pri detoxikácii, vyplavuje totiž toxíny z vášho organizmu. Na hydratáciu organizmu potrebujete v priemere 1,5 až 2 litre vody denne (v závislosti od vašej hmotnosti). Počas detoxikácie si teda môžete pridať trochu viac, aby ste pomohli ľahšiemu vyplavovaniu toxínov.
- Jedzte čistú rastlinnú stravu: Zamerajte sa na konzumáciu ovocia, zeleniny, celozrnných obilnín a strukovín. Tieto potraviny sú bohaté na vlákninu, vitamíny a minerály, ktoré podporujú proces čistenia organizmu. Do jedálneho lístka zaraďte aj zelenú listovú zeleninu, brokolicu či karfiol a bobuľoviny bohaté na antioxidanty (čučoriedky, černice, jahody, maliny).
- Obmedzte nezdravé potraviny a cukry: Vyhýbajte sa potravinám s vysokým obsahom trans tukov (polotovary, predpečené pečivo, sušienky, vyprážané pokrmy, popcorn atď.), umelých prísad a nadmerného množstva cukrov, ktoré zaťažujú organizmus. Klasický cukor môžete nahradiť prírodnými sladidlami, ako je med alebo javorový sirup.
- Stravujte sa uvedomelo: Pri jedle venujte pozornosť signálom hladu a plnosti, ktoré vám dáva vaše telo. Spomaľte, dôkladne prežúvajte a ideálne si vychutnajte každé sústo.
- Zvýšte príjem vlákniny: Vláknina je nevyhnutná na udržanie zdravého trávenia a odstraňovania toxínov. Zaraďte do svojho jedálneho lístka chia semienka, ľanové semienka, ovos a fazuľu, a zvážte užívanie doplnkov stravy s vlákninou. Nezabudnite však spolu s nimi piť dostatok vody.
- Podporte detoxikáciu svojej pečene: Pečeň je dôležitý orgán, ktorý sa podieľa na očiste tela. Podporte jeho funkciu konzumáciou listovej zeleniny, červenej repy, cesnaku, cibule, kurkumy alebo artičokov. Púpavový čaj alebo výživové doplnky s pestrecom mariánskym tiež pomôžu očistiť pečeň a posilniť jej funkciu.
- Vypoťte sa: Cvičenie, saunovanie alebo horúca joga, pri ktorých sa poriadne zapotíte, pomôžu odstraňovať toxíny prostredníctvom kože.
- Doprajte si kvalitný spánok: Snažte sa každú noc spať aspoň 7 až 9 hodín.
- Znížte stres: Chronický stres môže brániť detoxikačnému procesu. Do svojho denného režimu preto pridajte aktivity znižujúce stres - jogu, meditáciu, hlboké dychové cvičenia alebo pobyt v prírode.
- Poraďte sa s odborníkom: Ak máte nejaké zdravotné problémy alebo obavy, je vždy dobré sa pred začatím detoxikačného programu poradiť s odborníkom.
Čo je to detoxikácia
Detox alebo tiež detoxikácia je proces, ktorý slúži na očistu tela od rôznych škodlivých látok, ktoré prijímame z jedla a okolitého prostredia. Vznikať v organizme môžu ale aj ako dôsledok nezdravého životného štýlu. Hoci proces detoxikácie v ľudskom tele prebieha prirodzene a neustále (pomocou pečene, obličiek alebo čriev), môžeme ho vďaka zdravším návykom podporiť a získať tak lepšie trávenie a viac energie.
Detox je ideálny predovšetkým pre ľudí, ktorí majú alebo trpia na:
- sedavé zamestnanie,
- nedostatok pohybu na čerstvom vzduchu,
- častý stres,
- nespavosť,
- častú konzumáciu alkoholu a fajčenie cigariet,
- jedlo plné chemikálií a škodlivých látok.
Naopak by sa detoxikácii mali vyhnúť:
- tehotné a dojčiace ženy,
- deti,
- ľudia s cukrovkou alebo ochorením obličiek, pečene, srdca.
Pred samotnou detoxikáciou je však vždy potrebné zohľadniť svoj zdravotný stav a v ideálnom prípade sa o plánovanej očiste organizmu poradiť s lekárom.
Kedy na očistu tela a aká je ideálna dĺžka
Na detoxikáciu organizmu sa môžete vrhnúť kedykoľvek. Ideálne vo chvíli, keď sa cítite preťažení a chcete svojmu telu uľaviť. Nezabudnite však, že na očistu tela sa musíte vopred pripraviť. Jedálny lístok a ostatné návyky meňte postupne, aby telo nedostalo zbytočný šok. Rovnako tak je dôležité, aby ste sa k svojej bežnej strave a návykom vracali postupne.
Jarná detoxikácia organizmu
Jarný detox býva považovaný za najlepší s ohľadom na potrebu naštartovať organizmus po zime. Toto ročné obdobie je pre očistu organizmu ideálne aj z dôvodu často prichádzajúcej jarnej únavy. Tej môžete predísť práve detoxom. Do kariet vám hrá lepšia dostupnosť rôznorodých potravín - predovšetkým čerstvej zeleniny alebo jarných byliniek (paprika, kapusta, kel, hlávkový šalát, medvedí cesnak a ďalšie).
Jesenný detox
Jesenná očista organizmu by vám naopak mala posilniť imunitu a pripraviť telo na nadchádzajúci pokles teplôt. Základný princíp je ale rovnaký ako pri jarnej detoxikácii - prečistenie organizmu od nahromadených toxínov a pomoc orgánom zaťažených celoročnou detoxikáciou. Jeseň je ešte stále ideálna na vonkajšie aktivity. A čo sa týka jedla a pitia, v tomto období ľahko zaradíte kvasenú zeleninu, cesnak, kapustu, červenú repu, zázvor alebo citrón.
Ideálna dĺžka detoxikácie
Často môžete naraziť na informácie a reklamy k 1, 3, 5, 7 ale aj 28 dennému detoxu. Či je 3 denný detox alebo 28 denný detox ten najlepší, vám však neporadíme. Každý sme individuálni a svoje telo poznáme najlepšie my sami. Aj preto by ste si mali dĺžku podpory očisty tela zvoliť podľa svojich vlastných možností.
Určite je dobré zohľadniť, či s očistou práve začínate, alebo ju už vykonávate pravidelne po niekoľkýkrát. Na začiatku je zvyčajne lepšie ísť cestou kratších foriem a vyskúšať si, čo zmena s vaším organizmom urobí. Orgány zaťažené detoxikáciou (spomínaná pečeň, črevá, obličky a ďalšie) si oddýchnu už po 7 dňoch zmeny vašich návykov k lepšiemu.
Mnohí ľudia spájajú jednodňový pôst s najrýchlejšou detoxikáciou organizmu. V tomto prípade však ide o radikálnu zmenu, pri ktorej úplne prerušíte príjem potravy a obmedzíte príjem niektorých tekutín. Tento druh detoxikácie organizmu vám môže pomôcť zrýchliť metabolizmus alebo zlepšiť duševné zdravie. Nesmieme však zabúdať ani na vedľajšie účinky, ako je napríklad bolesť hlavy.
Pri prerušovanom pôste sa jedná o časovo obmedzený príjem potravy. Praktizovať sa dá v rôznych formách a časových odstupoch. Častá je napríklad metóda, kedy môže človek v rámci 8 hodín jesť a následne 16 hodín drží pôst.
Než sa do samotného pôstu pustíte, odporúčame kontaktovať lekára a poradiť sa s ním o vhodnosti tejto metódy detoxikácie organizmu s ohľadom na váš zdravotný stav.
Čím podporiť detoxikáciu organizmu
Detoxikáciu organizmu podporíte predovšetkým zmenou životosprávy. Je potrebné predovšetkým zmeniť jedálny lístok. Nezabúdajte však ani na fyzické a duševné zdravie - viac spánku, pravidelný pohyb na čerstvom vzduchu, relaxáciu (či už je to vo vašom prípade meditácia, dychové cvičenia, čítanie knihy alebo čokoľvek iné). Detox tela by však nikdy nemal byť spojený s hladovaním a iným utrpením.
Vybehnite so stresom a kilogramami navyše Ako správne spať a v akej polohe?
Jedálniček
Ako sme už v článku niekoľkokrát písali, detox organizmu a jedálniček spolu neodmysliteľne súvisia. Ideálny štart je odľahčiť vašu stravu. Vyhnite sa vyprážaným jedlám, priemyselne spracovaným potravinám, jednoduchým cukrom, ale napríklad aj alkoholu a sladeným nápojom.
Cieľom ale rozhodne nemá byť vynechanie celej jednej skupiny potravín. Jedálniček by ste mali mať pestrý a vyvážený. Navýšiť odporúčame príjem vlákniny, ktorú nájdete v ovocí a zelenine. Otázka ovocných a zeleninových štiav alebo smoothie a detoxu je ale ošemetná. V tejto podobe stráca ovocie aj zelenina potrebnú vlákninu, a vy naopak zaťažujete pečeň skôr vysokým množstvom fruktózy (ovocného cukru).
Lepšie sú preto zeleninové polievky a vývary bohaté na aminokyseliny. Vhodné sú tiež:
- ovsené vločky,
- prírodné orechy,
- sušené ovocie,
- rôzne bylinky (medvedí cesnak, žihľava, šalvia, harmanček, rozmarín atď.),
- takzvané zelené potraviny (chlorella, spirulina, zelený jačmeň).
Doplnky stravy
S očistou tela vám môžu pomôcť aj doplnky stravy a to aj pokiaľ uprednostňujete čisto prírodnú detoxikáciu organizmu. Väčšina z nich je založená na prírodných extraktoch. K takýmto antioxidantom a bylinkám často vo forme tabliet patrí napríklad pestrec, riasy a rastliny ako spirulina, chlorella, mladý jačmeň, mladá pšenica a ďalšie.
Na posilnenie funkcie pečene vám poslúži práve spomínaný pestrec. A to ako vo forme tabliet, tak aj čaju. Chlorella a spirulina sú sladkovodné riasy, vďaka ktorým bude mať vaše telo bohatý prísun bielkovín, vitamínov a minerálov. S prekyslením organizmu pomôže zelený jačmeň a na zdravé črevá sú ideálne kvalitné probiotiká.