Vstupujete na stránky pre osoby staršie ako 18 rokov.
Kliknutím na tlačidlo „Vstúpiť“ prehlasujem, že som starší ako 18 rokov a nepripustím, aby k tu uvedeným dátam pristupoval ktokoľvek nespôsobilý či neplnoletý.
Vstupujete na stránky pre osoby staršie ako 18 rokov.
Kliknutím na tlačidlo „Vstúpiť“ prehlasujem, že som starší ako 18 rokov a nepripustím, aby k tu uvedeným dátam pristupoval ktokoľvek nespôsobilý či neplnoletý.
HDR (High Dynamic Range)
So skratkou HDR sa stretnete ako pri výbere novej televízie, tak napríklad aj pri fotení a je možné ju preložiť ako vysoký dynamický rozsah. Čo to ale znamená v praxi?
Dynamický rozsah
Dynamický rozsah je pomer medzi najtmavšou a najsvetlejšou časťou snímky. Nízky dynamický rozsah znamená, že na fotke či na videu uvidíte fakticky iba bielu a čiernu farbu. Vysoký dynamický rozsah oproti tomu odkryje všetky ďalšie skrývajúce sa farby a informácie.
Aký je účel HDR?
HDR vo videu a HDR vo fotkách znamená niečo trochu iné, ale ich účel je vlastne dosť podobný. Je ním práve vysoký dynamický rozsah - vysoko kontrastný obraz zachytávajúci v rovnaký moment detaily ako v tých najsvetlejších častiach snímky, tak aj v tých najtmavších.
Cieľom je teda čo najrealistickejší obraz.
Použitím staršej technológie SDR (Standard Dynamic Range) sa inak totiž najsvetlejšie časti kontrastného obrazu zlievajú do jednoliatej bielej farby a tie najtmavšie zase do farby čiernej a snímky kvôli tomu strácajú množstvo detailov.
HDR fotografie
Metóda HDR označuje vo fotografii fotenie viacerých rôzne naexponovaných snímok a ich následné prepojenie.
Ako na to?
Rovnakú scénu (napríklad krajinu) teda nafotíte trikrát - raz podexponovanú (čím získate detaily v highlightoch), raz nadexponovanú (čím získate detaily v tieňoch) a raz správne vyexponovanú. Tieto tri snímky potom dáte dohromady - či už v samotnom fotoaparáte alebo v programe na úpravu fotografií (napr. v Adobe Lightroom) a získate tým jednu fotku s vysokým dynamickým rozsahom.
Nepravé HDR
Stretnúť sa môžete aj s tzv. „nepravým“ HDR. V tomto prípade vzniká výsledná fotografia s vysokým dynamickým rozsahom z jednej jedinej snímky. Túto snímku vezmete a pomocou softvérových úprav z nej urobíte snímky tri - zase to bude jedna s nižšou expozíciou, jedna s vyššou expozíciou a jedna vyexponovaná korektne, a tieto snímky nakoniec dáte dokopy.
Kvalita výslednej fotky ale nebude taká vysoká ako pri „pravom“ HDR a bude často trpieť vysokým šumom. Výhodou je ale fakt, že týmto spôsobom budete môcť zachytiť aj veci a osoby v pohybe, čo u „pravého“ HDR možné nie je.
A na záver: pokiaľ si vygooglíte „HDR fotografie“, vysypú sa na vás desiatky príšerných prehnane farebných fotiek, ktoré ani zďaleka nereprezentujú to, ako by sa malo HDR vo fotografii používať. Sú iba dokladom toho, ako by sa používať nemalo a ako to dopadne, keď na seba začnete lepiť tých fotiek oveľa viac, než je zdravé a začnete sa s tým až veľmi hrať.
HDR televízory, monitory a displeje
Televízory, monitory a displeje podporujúce HDR sú schopné zobrazovať videá a ďalší obsah s vysokým dynamickým rozsahom. Teda realisticky - s vysokým kontrastom a hýriace všetkými možnými farbami.
HDR obsah
Na prehrávanie obsahu vo formáte HDR budete vedľa HDR televízora či monitora ale potrebovať aj HDR obsah - napríklad filmy na HDR Blu-ray diskoch, HDR streamované videá alebo aj videohry podporujúce HDR.
Štandardy HDR
Štandardom vo svete HDR sú aktuálne formáty HDR10, HDR10+, HLG a Dolby Vision. Sú medzi nimi síce nejaké rozdiely (napríklad v maximálnom počte zobrazovaných farieb), ale použiteľné sú v praxi všetky z nich.