Vstupujete na stránky pre osoby staršie ako 18 rokov.
Kliknutím na tlačidlo „Vstúpiť“ prehlasujem, že som starší ako 18 rokov a nepripustím, aby k tu uvedeným dátam pristupoval ktokoľvek nespôsobilý či neplnoletý.
Vstupujete na stránky pre osoby staršie ako 18 rokov.
Kliknutím na tlačidlo „Vstúpiť“ prehlasujem, že som starší ako 18 rokov a nepripustím, aby k tu uvedeným dátam pristupoval ktokoľvek nespôsobilý či neplnoletý.
Grilovaný hermelín: Recept na letnú lahôdku rozpúšťajúcej sa na jazyku
Letné grilovačky sa nutne nespájajú len s plátkami šťavnatého mäsa a s nejakou tou zdravou zeleninkou. Jednou z najchutnejších grilovaných dobrôt je totiž aj hermelín! Pozrime sa na to, ako ho správne naložiť a ugrilovať a na koľko možných spôsobov je možné ho pripraviť. V alobale, alebo bez? So slaninou, s brusnicami, alebo napríklad s medom? Už sa vám zbiehajú sliny? A hermelín navyše nie je jediný syr, ktorý si rozumie s grilom, našlo by sa aj zopár ďalších.
Jednoduchý recept na grilovaný hermelín
Začnime tým najjednoduchším receptom na grilovaný hermelín, aký si dokážete predstaviť. Zvládne ho naozaj ktokoľvek. A o experimentoch s vlastným korením a s vlastnou marinádou si povieme neskôr.
Ingrediencie
- 2 kúsky hermelínu
- 60 ml olivového oleja
- 1 lyžica grilovacieho korenia
Základom receptu je bez väčšieho prekvapenia hermelín, respektíve camembert. Od kvality tejto suroviny sa bude odvíjať celková chuť, vôňa a konzistencia vášho výtvoru. Rozhodne preto hermelín nepodceňte a príliš na ňom nešetrite. Kvalitný hermelín má totiž nielen výraznejšiu chuť, ale navyše je na neho na grile spoľah – nevytečie vám.
Že nemáte na nejaké zložité prípravy čas? Možností sú vždy tiež už predpripravené a okorenené hermelíny určené priamo na gril. Chuťovo vás síce extra neoslnia, ale väčšinou nie sú ani úplne zlé. Lepšie horší hermelín ako žiadny hermelín, nemyslíte?
Ako naložiť hermelín na gril?
- K ruke si vezmite misku a zmiešajte v nej olivový olej s grilovacím korením. Vyššie uvedené množstvá berte len s rezervou – každý máme iné chute. Grilovacie korenie môžete pokojne úplne vynechať a olej dochutiť len štipkou soli a nejakými tými bylinkami.
- Hermelíny potrite marinádou, a to z oboch strán.
- Syry zabaľte do alobalu a po stranách ho utesnite. Oplatí sa použiť hrubší alobal, zvlášť pri menej kvalitných syroch (prípadne dve vrstvy slabšieho alobalu).
- Hermelín nechajte marinovať aspoň jednu hodinu predtým, ako ho hodíte na gril.
Ako dlho grilovať hermelín?
- Hermelíny máme pripravené, a teraz preto nastal čas na rozpálenie grilu.
- Syry položte na stredne rozpálený gril a nechajte ich opiecť z každej strany po dobu približne 5 až 10 minút. Ak máte zatvárací gril s vekom, hermelín otáčať nemusíte.
- Hotové hermelíny sa na vás budú usmievať svojim zlatistým povrchom (ak ich nenecháte na grile príliš dlho). Vo vnútri budú roztopené a na dotyk mäkké. Len pozor, nech sa nespálite!
Ako grilovať hermelín na kontaktnom grile?
Grilovanie na kontaktnom grile prebieha viac-menej rovnako ako na klasickom grile. Jediná zmena sa týka alobalu, ktorému sa v tomto prípade vyhnite. Mohol by totiž poškodiť nepriľnavé platničky grilu.
Hermelíny namiesto toho zabaľte do papiera na pečenie a na grile ich z každej strany opekajte približne 5 minút.
Grilovaný hermelín podávame s…
Po (úplne určite úspešnej) anabáze s grilom syr opatrne vybaľte z fólie a preneste ho na tanier. Aby sa vám hneď neroztiekol po celom tanieri, môžete v ňom zhora vyrezať otvor a namáčať si v ňom chlieb alebo napríklad zemiaky.
S čím môžete hermelín podávať? Úprimne - záleží len a len na vás. Jednou z možností je napríklad čerstvý zeleninový šalát doplnený o opečený toast.
Na dochutenie hermelínu sa potom hodia hlavne sladké omáčky alebo čatní. Rovnako tak môžete hermelín pokvapkať medom, alebo ozdobiť brusnicovou omáčkou.
Na čo si dať pri grilovaní hermelínu pozor?
Hermelín sa síce vo vnútri pri grilovaní roztečie, ale na povrchu má tuhšiu kôrku, ktorá ho drží pohromade. Do syra preto neštuchajte a nekrájajte ho, inak vám popraská a vytečie.
Z rovnakého dôvodu je tiež dobré sa držať vyššie spomínaného postupu s alobalom a hermelín neklásť priamo na gril. Čistiť gril po syrovej katastrofe totiž nie je žiadna sranda, verte nám.
Hermelín na grile na sto spôsobov
Hermelín s alobalom, alebo bez alobalu?
Ako sme si predviedli v recepte vyššie, hermelín sa spravidla griluje zabalený do alobalu. Ide to ale aj bez neho a my vám samozrejme povieme, ako na to.
- Syr rozpoľte na dva polmesiace.
- Rezy ochuťte bylinkami a korením a môžete na ne položiť napríklad aj plátky cesnaku.
- Takto rozpolený hermelín potom grilujte v stoji, teda rezom smerom nahor, a to až do tej chvíle, kým sa vo vnútri neroztečie.
Pri grilovaní hermelínu bez alobalu je o to dôležitejšie pracovať s naozaj kvalitným a krémovým syrom, pretože len ten bude mať dostatočne hrubú plesňovú vrstvu, ktorá vo vnútri udrží roztavený syr a nenechá ho vytiecť von.
Obaľovaný a plnený hermelín na grile
Klasický hermelín vám príde tak trochu fádny? Okrem korenia a marinády si ho môžete dochutiť mnohými ďalšími spôsobmi.
Mäsožravci si ho môžu napríklad obaliť do slaniny alebo do šunky. K syru stačí plátky prichytiť špáradlom a celé to samozrejme musíte pred grilovaním zase zabaliť do alobalu.
A čo tak syr niečím naplniť? Aj to je jedna z možností.
- Pripravte si marinádu, a to zmiešaním olivového oleja, korenia a byliniek.
- Hermelín pozdĺžne rozkrojte, potrite ho zo všetkých strán marinádou a naplňte vašimi najobľúbenejšími ingredienciami. Napríklad náš hermelín by sa nezaobišiel bez na úzko nakrájanej cibule, bez drobných kúskov kapie a bez vlašských orechov. To je ale len na inšpiráciu, nebojte sa experimentovať.
- Ak chcete byť naozaj dôkladní, môžete z rozkrojeného hermelínu najskôr vydlabať syrovú zmes, premiešať ju s ďalšími ingredienciami a potom ňou hermelín zase zaplniť.
- Nakoniec spojte dva úzke puky späť do jedného hermelínu, obaľte ho alobalom a grilujte po dobu 5 až 10 minút z každej strany.
Vlastné korenie a marináda na grilovaný hermelín
Neuspokojíte sa s klasickým grilovacím korením z obchodu a radšej by ste si dali dohromady svoju vlastnú zmes? Nečudujeme sa vám, zmesi z obchodu bývajú často prehnane presolené a nedokážete u nich ovplyvniť ani výber a ani kvalitu jednotlivých prísad. Čo keď vám tá rasca jednoducho nechutí?!
Miešanie vlastného korenia ale tiež nie je zas až také ružovučké, ako by sa vám to mohlo na prvý pohľad zdať. Jasne, zmiešať to všetko dohromady zvládne ktokoľvek, o tom žiadny dišputát. Ale vybrať čo s čím ladí a odhadnúť správne množstvo jednotlivých prísad? To nie je vôbec ľahké. Budú sa vám preto hodiť nielen akékoľvek predchádzajúce skúsenosti s varením, ale hlavne sa vám bude hodiť to, pokiaľ sa poznáte a viete, čo robí vašim chuťovým pohárikom najväčšiu radosť.
Nie sme schopní vám tu spísať nejaký jeden jediný dokonalý návod na grilovacie korenie. Je to koniec koncov vaše vlastné korenie a my nevieme, čo vám chutí. Čo urobiť môžeme, je otvoriť vám cestu. Cestu k vašim vlastným experimentom. A to stručným výpisom tých najzákladnejších prísad, na ktorých sa potom dobre stavajú.
Základom každej dobrej zmesi grilovacieho korenia sú tieto ingrediencie:
- korenie,
- chilli,
- paprika,
- cesnak,
- cibuľa
- a soľ – s tou ale opatrne, syry bývajú samy o sebe často dosť slané.
Tento mix potom môžete postupne obohacovať o ďalšie a ďalšie druhy korenia, a to ako o tie tradičnejšie (napríklad rascu), tak aj o tie exotickejšie (napríklad kurkumu).
A potom už zostáva len celú túto vašu zmes zmiešať s olivovým olejom (bez neho by sa mohlo korenie na grile spáliť a zhorknúť) a s bylinkami. Ku grilovanému hermelínu podľa nás najviac sedí bazalka, rozmarín a tymian. A na úplný záver môžete marinádu spestriť niekoľkými kvapkami citrónovej šťavy.
Tipy na ďalšie delikátne syry na gril
Hermelín je síce najpopulárnejším syrom na grilovanie, ale to neznamená, že by bol syrom jediným. Viac-menej ktorýkoľvek syr s dostatočne tuhou štruktúrou môžete hodiť na gril. Áno, aj vrátane takých klasík ako sú eidam a gouda. Nevhodné sú hlavne plátkové syry.
Ktoré syry sú ale na letné grilovanie naozaj typické? Popri hermelíne je to napríklad cyperský syr halloumi. Je totiž pružný a pýši sa vysokou teplotou roztekania. Svoje miesto na grile má aj kozí syr, balkánsky syr a slovenský oštiepok.
Hermelín vs. camembert
A na záver drobná zaujímavosť. Viete, aký je vlastne rozdiel medzi hermelínom a camembertom? Skoro žiadny! Oba sa vyrábajú z rovnakých surovín a rovnakým výrobným procesom. Camembert má však francúzsky pôvod a spravidla zreje o niečo dlhší čas (preto býva nepatrne mäkší).