Vstupujete na stránky pre osoby staršie ako 18 rokov.
Kliknutím na tlačidlo „Vstúpiť“ prehlasujem, že som starší ako 18 rokov a nepripustím, aby k tu uvedeným dátam pristupoval ktokoľvek nespôsobilý či neplnoletý.
Vstupujete na stránky pre osoby staršie ako 18 rokov.
Kliknutím na tlačidlo „Vstúpiť“ prehlasujem, že som starší ako 18 rokov a nepripustím, aby k tu uvedeným dátam pristupoval ktokoľvek nespôsobilý či neplnoletý.
TOP recepty na gril z mäsa a zeleniny
Vôňa sa šíri okolím a vy už ostríte náradie a štartujete záhradný gril pre svoju letnú párty. Chcete si rozšíriť obzory a nehádzať na rošt len mdlé prednaložené mäso z obchodu? Mrknite sa na naše tipy na grilovanie, kde sme pre vás vyňúrali tie najlepšie recepty na tie najväčšie dobroty. Nájdete tu všetko – od bravčovej panenky cez hermelín a šampiňóny až po zeleninu a dokonca aj ovocie!
10 tipov na grilovanie pre začiatočníkov
- Vyberte si ten správny gril a používajte vždy len to správne palivo.
Také, ktoré bude zodpovedať vášmu grilu a vašim požiadavkám. Rôzne uhlie totiž dodá jedlu rôzne arómy a rovnako tak aj drevo dokáže výrazne ovplyvniť chuť pokrmov. Napríklad polená z ovocných stromov dajú grilovaným dobrotám ovocný nádych. Pokiaľ vás ale dymová aróma zas až tak neláka a radšej by ste mali grilovanie čo najjednoduchšie, poobzerajte sa po plynových griloch a po elektrických kontaktných griloch! - Rozpáľte gril vopred.
Vyčkajte, kým naň mäso alebo zeleninu hodíte. Plamene by sa mali upokojiť, uhlie by sa malo na červeno rozpáliť a mať bielo-sivý nádych. - Von z chladničky s predstihom.
Mäso, zeleninu, huby aj syry vyberte z chladničky vopred, aby mali pred grilovaním izbovú teplotu. Ide o proces zvaný „temperovanie“. - Pripravte sa.
Všetky nástroje, suroviny aj pitie si pripravte k ruke, nech počas grilovania nemusíte odbiehať a nepokazíte si hostinu. - Potrite rošt.
Použite olej, kúsok slaniny alebo napríklad odrezanou kožu zo slaniny. - Udržujte správnu teplotu grilu.
Dajte ruku cca 12 cm nad rošt, a pokiaľ ju tam udržíte 6 sekúnd, ide o nízku teplotu. Pri 4 sekundách ide o strednú teplotu, 2 sekundy je vysoká teplota. - Zaobstarajte si náležité grilovacie náradie.
Rôzne druhy grilovacích roštov, špeciálny rošt na ryby, grilovacie náradie s kliešťami a obracačkami či nehorľavé chňapky výrazne zlepšia pôžitok z grilovania aj výsledok. Tak nebudete musieť plakať nad klobáskami napadanými do uhlia ani nad pľuzgiermi pokrývajúcimi dlane. - Každú surovinu poriadne ochuťte alebo naložte do marinády.
Neflákajte ani prílohy, omáčky, dipy či pečivo. - Voľte kovové ihly na špíz.
Ak používate drevené, namočte ich vopred na pár hodín do vody, aby pri grilovaní nezhoreli. - Gril pravidelne a riadne čistite.
Viac sa toho o grilovaní dozviete v našom článku Grilujeme: Najčastejšie chyby pri grilovaní alebo ako správne grilovať?
Recepty s mäsom
Kuracie mäso
Aké jedlo sa hodí na gril? Je toho mnoho, kde začať?! Ideálne asi klasikou - kuracím mäsom. S tým si poradí snáď každý a chutí aj skoro všetkým.
Kura vcelku
U grilovaného kurčaťa záleží, akú časť chcete pripravovať. Grilované kura vcelku sa najľahšie pripravuje tzv. „naplacato“, kedy ho celé rozrežete pozdĺž chrbta či na hrudnej kosti a potom ho rozpľasnete. V tejto chvíli ho môžete namarinovať a nechať v chlade aspoň 2 hodiny odležať. Pred grilovaním ho vyberte pol hodiny vopred, aby malo izbovú teplotu. Kurča opekajte zaťažené grilovacou doskou alebo v špeciálnom koši na ryby 20-30 minút z každej strany. Grilovať ho možno aj vcelku nastojato vďaka špeciálnym roštom na kura.
Kuracie prsia
Grilované kuracie prsia vopred naklepte, vložte do misky či uzatvárateľného vrecka, zalejte marinádou a nechajte v chlade pár hodín alebo až cez noc nakladať. Potom ich vyberte, aby prijali izbovú teplotu a grilujte 3 minúty z každej strany, a to na priamom ohni.
Kuracie krídla a stehná
Kuracie kúsky s kosťou – typicky krídla a stehná – niekoľko hodín pred grilovaním namarinujte, alebo zasypte suchou zmesou korenia. Grilujte v zavretom grile na cca 200 °C aspoň 30 minút, krídlam bude stačiť menej. Hotové mäso by vo vnútri pri kosti malo mať teplotu okolo 85-90 °C, čo ľahko skontrolujete zapichovacím kuchynským teplomerom.
Tip: Kura nechajte po zložení z grilu pár minút odpočinúť. Potom doň pichnite a ak je vytekajúca šťava číra, je mäso hotové. Vždy ale používajte aj kuchynský teplomer a kontrolujte vnútornú teplotu, pretože surové kuracie mäso nie je zdraviu bezpečné.
Ako ho naložiť?
Kuraciemu mäsu pristane zmes sójovej omáčky, medu, chilli a cesnaku. Skvele si s ním rozumie aj cmar a citrón, ktoré dodajú kyslú či navinulú chuť. Mäso však navyše vďaka nim pekne skrehne a doba marinovania sa skráti. Pokiaľ radi experimentujete, použite marinádu s vôňou Ázie či Maroka, skvelá je aj tá jamajská.
Šťavnatá krkovička
Postup
- Hrubšie plátky krkovičky vopred naložte napríklad do bylinkovej, horčičnej, alebo BBQ marinády. Dobrému mäsu ale stačí aj ľahké potretie olejom a soľ a korenie.
- Marinovanú krkovičku uložte do chladu minimálne cez noc.
- Potom ju vyberte do izbovej teploty.
- Mäso grilujte v zavretom grile na cca 200 °C po dobu 5-10 minút z každej strany podľa hrúbky plátkov a teploty grilu.
- Krkovičku nechajte pár minút odpočinúť na doske.
Grilovanie bravčového mäsa: Kotleta, stehno, krkovička a mnoho ďalšieho
Rebrá pre náročných mäsožravcov
Začnite výberom tých správnych rebier. Chcite tie mäsité, ktoré budete môcť obrať, ohrýzť a pekne sa pri tom zamazať. Zabudnite na vyrezané rebrá a ideálne nie sú ani hovädzie rebrá na polievku. U bravčových rebier sa poobzerajte po tých tzv. vysokých. Ak preferujete rebrá hovädzie, voľte tie krátke tzv. short ribs.
Postup
- Najlepšie grilované rebrá spravidla začínajú marinádou, ktorá môže byť v štýle BBQ (cukor, kečup, worcester) alebo obsahovať pivo, cider či whisky.
- V tej ich nechajte odpočívať aspoň deň aj dlhšie.
- Pred grilovaním ich vyberte do izbovej teploty.
- Opekajte dozlatista na strednom ohni.
Tip: Ak nechcete rebrá na grile žhaviť niekoľko hodín, pred samotným grilovaním ich 1-2 hodiny povarte, alebo predpečte v rúre.
Bravčová panenka alebo panenská sviečková
Postup
- Bravčovú panenku očistite od povrchových blaniek a v ideálnom prípade ju nechajte v kuse - tak sa vám pri grilovaní nevysuší.
- Potom ju zľahka potrite olejom, osoľte a okoreňte, alebo si vyberte marinádu podľa chuti.
- Grilujte ju na zhruba 200 °C zo všetkých štyroch strán čiže dookola cca 5 minút na každej ploche.
- Po dopečení ju nechajte pár minút odpočinúť, aby vám z nej pri krájaní nevytiekla všetka šťava.
Máte chuť experimentovať, ale marinovať sa vám nechce? Skúste panenku zabaliť do slaniny, ktorú je ideálne k mäsu pripevniť potravinárskym povrázkom. Tak síce panenka sama príde o typické mriežkovanie, ale na druhú stranu získa lahodnú údenú arómu.
Najlepšie steak na grile
Začnite výberom vyzretého, tukom ľahko prerasteného kúsku, ktorý je krehký a bude skvele chutiť. Na gril môžete hodiť pravú sviečkovú, flank steak (pupok, zrkadlo), rumpsteak (kvetová špička), nízku aj vysokú roštenku (rastbief/roastbeef) alebo napríklad T-bone steak a porterhouse. Záleží čisto na vašej chuti, ponuke mäsiara a vašej peňaženke.
Postup
- Mäso zľahka potrite olejom a použite suchú zmes korenia, ktorú riadne votrite do mäsa, alebo ho namarinujte.
- Pred grilovaním musí mať steak izbovú teplotu a taktiež je vhodné ho jemne namasírovať tak, aby mal všade rovnakú výšku a nijako sa nekrčil.
- Mäso položte na poriadne rozpálený gril a nechajte ležať, kým sa samo neodlepí. Až potom ho otočte na druhú stranu.
- Po dogrilovaní dajte mäso na doštičku alebo tanier a nechajte ho pár minút dôjsť a uvoľniť.
Tip: Ako dlho ho budete piecť je závislé od toho, ako veľmi ho chcete mať upečený. Dĺžka prípravy sa tiež vždy líši podľa hrúbky mäsa.
Koleno a bôčik: Nie je mäso ako mäso
Bravčové koleno
Surové koleno povarte vo vode s divokým korením (bob. list, nové korenie, celé korenie) domäkka cca 1 hodinu tak, aby stále držalo pohromade. Alternatívne ho môžete pripraviť v tlakovom hrnci, inak by sa totiž grilovalo niekoľko hodín. Potom ho nechajte vychladnúť a cez noc marinujte. S kolenom si skvele rozumie horčično-medová marináda alebo BBQ. Za občasného otáčania grilujte koleno v zakrytom grile na strednom ohni približne 1 hodinu alebo dozlatista.
Bôčik
Podobnou „prasačinkou“ ako grilované koleno je aj grilovaný bôčik. Na prípravu v celku vám odporúčame ho ľahko narezať a tiež vopred povariť, čím skrátite dobu grilovania. Jednoduchšie si to urobíte, pokiaľ bôčik nakrájate na cca 1 cm hrubé plátky a tie ľahko naklepete. Bôčik cez noc naložte do zmesi sójovej omáčky, chilli a medu alebo si pripravte marinádu z piva (cideru), sójovky, medu, horčice a chilli.
Bôčik v celku treba opekať na nízkej teplote na nepriamom ohni niekoľko hodín, v prípade predvarenia by malo stačiť grilovanie dozlatista. Bôčiku na plátky stačí pár minút z každej strany podľa hrúbky plátkov a požadovanej opečenosti.
Najlepší hamburger na grile: Recept na žemľu a príprava mäsa
Losos, pstruh a ďalšie ryby
Losos
Lososa zľahka potrite olejom, osoľte a okoreňte. Grilujte na stredne rozpálenom grile (cca 200 °C) 6 minút najskôr na koži a po otočení ďalších zhruba 6 minút. Ryba je hotová ak dosahuje vnútorná teplota 60 °C. Losos si – rovnako ako ostatné ryby – skvele rozumie s bylinkami a citrónom. Môžete ho teda počas grilovania ľahko posypať strúhanou citrónovou kôrou a po dopečení pokvapkať citrónovou šťavou.
Pstruh
Grilovaný pstruh sa pripravuje vcelku, preto ho najskôr poriadne umyte a osušte. Okoreňte podľa chuti soľou a korením a do brušnej dutiny pridajte plátky citróna, vetvičky čerstvých byliniek a plátky cesnaku. Grilujte na strednom ohni zhruba 10 minút z každej strany podľa veľkosti ryby. Upečenie môžete skontrolovať zatiahnutím za chrbtovú plutvu, ktorá by sa mala ľahko uvoľniť.
Makrela
Grilovaná makrela je skvelým variantom k iným rybám, pretože je u nej vďaka vyššiemu obsahu tuku nižšia šanca, že ju prepečiete a vysušíte. Grilovať môžete ako jednotlivé filety, tak aj rybu v celku. Pokiaľ sa rozhodnete ju opekať v celku, prerežte ju v polovici tak, aby sa viac roztvorila jej brušná dutina a celá koža bola na jednej strane ryby. Rybu namarinujte do zmesi oleja, byliniek a cesnaku a nechajte v chlade odpočinúť. Potom rybu vyberte z chladničky, aby prijala izbovú teplotu a grilujte na strednom ohni aspoň 5 minút z každej strany. Mäso by vo vnútri malo dosiahnuť teplotu ľahko cez 60 °C.
Tip: Grilovať môžete jednotlivé filety či rybu vcelku, kedy sa vám bude hodiť rošt na ryby. Do neho rybu uzavrite a nehrozí jej rozpadnutie. Navyše sa vám s ňou bude ľahšie manipulovať pri otáčaní a vyberaní z grilu.
Zdravá a svieža zelenina
Na grilovanie sa skvele hodí cibuľa, cuketa, paprika, kukuričný klas, baklažán, špargľa, karfiol, brokolica, mrkva, ružičkový kel a paradajky.
- Grilovanú cuketu či baklažán vopred nakrájajte na hrubšie plátky.
- Grilovanú kukuricu môžete pripraviť vcelku alebo nakrájanú na kúsky, je však vhodné ju vopred niekoľko minút predvariť.
- Grilovanú špargľu a mrkvu pripravujte vcelku a dajte si pozor na typ roštu a pokladanie špargle či mrkvy na gril, aby vám neprepadali.
- Grilované paradajky robte vcelku alebo rozpolené, skvele poslúži aj grilovacia panvica, aby vám neprepadla a nevytiekla na uhlie.
- Cibuľu môžete grilovať celú, polenú alebo nakrájanú na plátky - môže prepadnúť grilom, takže je dobré ju pripravovať na grilovacej panvici alebo doske. Skvelá je tiež jarná cibuľka alebo pór, ktoré môžete na gril hodiť vcelku alebo ich pozdĺžne rozpoliť.
- Ostatné druhy zeleniny (paprika, brokolica, karfiol) spravidla stačí nakrájať na menšie kúsky.
Zeleninu potrite trochou oleja a dochuťte soľou, bylinkami, cesnakom či korením podľa chutí. Grilujte 5-10 minút podľa typu zeleniny, jej tvrdosti a veľkosti kúskov.
Veľa ďalších užitočných tipov, trikov a hlavne jednoduchých a pritom chutných receptov sa dozviete v našom článku Grilovaná zelenina: Všetko, čo o nej potrebujete vedieť.
Hermelín a iné syry
Postup
- Na grilovanie hermelín potrite trochou oleja, votrite cesnak, bylinky, čili či iné korenie podľa chuti.
- Zabaľte do tenkej vrstvy alobalu.
- Grilujte cca 5-10 minút v zavretom grile mimo priameho ohňa.
- Opatrne vyberte rukavicami či kliešťami a rozbaľte.
Grilovaný syr bez ohľadu na druh je skvelou prílohou alebo hlavným chodom pre tých, ktorí mäso nejedia alebo sa ho už prejedli. Podľa druhu syra treba myslieť na to, že by sa vám mohol roztiecť, a tak je lepšie ho zabaliť do alobalu. To neplatí u syrov typu halloumi, ktoré na grile ani na panvici netečú. Grilované halloumi však nezabudnite pred grilovaním správne nakrájať, aby sa vám nerozpadlo a neprepadlo roštom.
Grilovaný hermelín: Recept na letnú lahôdku rozpúšťajúcej sa na jazyku
Grilovanie ovocia nielen pre deti
Ananás
Ananás na grile? Prečo nie! Ananás olúpte, nakrájajte na plátky alebo kúsky a hoďte na stredne rozpálený gril. Tak jednoduché to je! Opekať ho môžete 2-4 minúty zo všetkých strán podľa veľkosti a požadovanej opečenosti. Chcete si to trochu ozvláštniť? Naložte ho do hnedého cukru a škorice, ďalším variantom je med a chilli.
Banán
Na grilovaný banán si pripravte zrelé, ale neprezreté banány. Aj so šupkou ich od stopky ku koncu pozdĺžne rozpoľte a rez potrite zmesou oleja, javorového sirupu či medu (možno použiť aj agávový sirup a iné varianty), škoricu a štipku muškátového orieška. Skvelá je aj zmes hnedého cukru a škorice, ktorou riadne zasypte rez banánu. Na stredne vyhriatom grile banán pečte najskôr na reze a potom na šupke 4 minúty z každej strany.
Ostatné ovocie
Na gril sa skvele hodí aj melón (áno, vieme, že ide o zeleninu...), broskyne, marhule, figy, jahody a citróny. Platí, že čím pevnejšie ovocie, tým viac bude potrebovať času na grile. Vzhľadom na veľkosť je vhodné kúsky ovocia opekať na grilovacej panvici či doske, alebo ich môžete napichať na špízy.
Šampiňóny a iné huby na grile
Šampiňóny
Ak volíte klasické biele alebo malé krémové šampiňóny, budú sa vám hodiť grilovacie ihly, ktoré ich udržia pohromade a hlavne na rošte, nie v uhlí. Napichajte teda jednotlivé očistené kúsky na kovové, alebo na namočené drevené špajle a potrite ich marinádou. Najviac si s nimi rozumie olej, bylinky a cesnak. Takto pripravené hubové špízy grilujte na strednom ohni v zakrytom grile cca 12 minút a priebežne ich otáčajte.
Portobello
Snáď najlepším variantom sú šampiňóny portobello čiže pečiarky dvojvýtrusné, ktoré sú svojou veľkosťou a mäsitosťou na gril ako stvorené. Pár minút vopred si ich namarinujte v zmesi oleja, byliniek a cesnaku, pridať však môžete aj trochu vínneho octu či balzamika. Portobello pripravujte vcelku rovno na rošte či na podložke a grilujte 5 minút z každej strany. Podávajte ako samostatný chod, prílohu alebo v opečenej žemli ako burger.
Ostatné huby
Grilovať môžete tiež bedle, hríbiky alebo muchotrávky červenkasté a ďalšie tvrdšie druhy húb. U týchto si dajte pozor najmä na to, aby nedošlo k zámene za nejedlé či jedovaté druhy.
Tip:Huby neumývajte, zbytočne by nasiakli vodu. Spravidla ich stačí utrieť papierovou alebo látkovou utierkou, zbaviť ich hliny a zrezať im nožišku. Pokiaľ na tom trváte, môžete ich podľa druhu huby olúpať.
Ako na marinovanie?
Marináda spravidla obsahuje olej, kyslú zložku, niekedy aj jogurt či cmar, korenie a bylinky. Do niektorých sa pridáva aj med, horčica, svetlé či tmavé pivo, iné hotové omáčky alebo pretlak.
Radi by ste sa o marinovaní dozvedeli niečo viac? Náš článok Domáca marináda na grilovanie: 10 najlepších receptov je doslova napchatý užitočnými radami a receptami a dozviete sa z neho aj dokonca aj to, čo by ste pri nakladaní mäsa a iných pokrmov rozhodne robiť nemali!