Vstupujete na stránky pre osoby staršie ako 18 rokov.
Kliknutím na tlačidlo „Vstúpiť“ prehlasujem, že som starší ako 18 rokov a nepripustím, aby k tu uvedeným dátam pristupoval ktokoľvek nespôsobilý či neplnoletý.
Vstupujete na stránky pre osoby staršie ako 18 rokov.
Kliknutím na tlačidlo „Vstúpiť“ prehlasujem, že som starší ako 18 rokov a nepripustím, aby k tu uvedeným dátam pristupoval ktokoľvek nespôsobilý či neplnoletý.
Grilovaná zelenina: Čo musíte vedieť a 5 jednoduchých receptov
Nadišiel čas. „Na čo?“ pýtate sa? Na to prestať ohŕňať nos nad zeleninou! A nielen nad tou čerstvou, ale tentokrát konkrétne hlavne nad tou grilovanou. Zelenina jednoducho na gril patrí a pokiaľ vám tam chýba, prichádzate o veľa. Uľaví vám od všetkého toho tučného mäsa, naplní vás vitamínmi a vlákninou a navyše si na nej naozaj pochutnáte, a to či už sa radíte medzi mäsožravcov, vegetariánov, alebo napríklad vegánov. Pozrime sa na to, ako zeleninu správne grilovať a aké recepty si nemôžete nechať ujsť.
Aká zelenina je vhodná na grilovanie?
Táto zdanlivo jednoduchá otázka nemá bohužiaľ žiadnu jednoduchú odpoveď. Než sa kamkoľvek posunieme, odporučíme vám tak predovšetkým toto: nebojte sa experimentovať a skúste ugrilovať aj také pokrmy, ktoré bežne na grilovačkách nevidíte. Nikdy neviete, čo objavíte nové.
- A teraz teda niečo konkrétnejšie - zoznamy. Začnime široko rozšírenou a populárnou klasikou – na slovenských griloch najčastejšie uvidíte cukety, baklažány, papriky, paradajky, kukuricu, mrkvu, cibuľu a samozrejme aj zemiaky.
- Menej očividnými adeptmi na grilovanie sú napríklad špargľa, karfiol, brokolica, kaleráb, zeler, tekvica, zelené fazuľky, reďkovky alebo kel. A hoci nejde o zeleninu, tak sa tu patrí zmieniť sa aj o hubách, konkrétne napríklad šampiňónoch.
- Čo sa podľa nás naopak na gril príliš nehodí sú napríklad klasická šalátová uhorka, špenát, kapusta, šaláty, karfiol a brokolica. Týmto sa vás nesnažíme presvedčiť o tom, že nič z toho ugrilovať nie je možné. Len vám hovoríme, že bude ťažšie z týchto ingrediencií pripraviť niečo lahodné.
Žiadny taký zoznam ale samozrejme nie je konečný. Akonáhle sa zbavíte takéhoto tradičného uvažovania, že grilovanie sa nutne rovná len mäso, mäso a zase mäso, otvoria sa pred vami nekonečné možnosti. Jednotlivé druhy zeleniny môžete rôzne kombinovať a servírovať ako prílohu, ako chuťovku, alebo úplne bez okolkov ako hlavný pokrm.
Ako pripraviť zeleninu na grilovanie?
Čo je cieľom grilovania zeleniny? Podľa nás sú to dobre chutiace a príjemne chrumkavé kúsky zachovávajúce si čo najväčšie množstvo vitamínov.
Ako sa k tomuto cieľu dopracovať? To je tá zložitejšia časť. Každý kuchár má totiž na prípravu zeleniny vlastný názor. My vám na začiatok povieme ten náš a na vás potom necháme sa rozhodnúť, či sa ho budete držať, alebo či si ho akokoľvek upravíte, prispôsobíte a vylepšíte.
Nakladaná zelenina alebo marinovanie
Najskôr poďme na marinovanie zeleniny, teda použitie oleja. Môžete sa stretnúť s dvoma názorovými prúdmi. Jedni hovoria, že by ste sa oleju mali pred a pri grilovaní vyhnúť úplne a ak ho hodláte použiť, potom jedine po. Iní ale už pred grilovaním zeleninu marinujú o sto šesť. My by sme zvolili strednú cestu – pred grilovaním zeleninu zľahka potrite olivovým olejom, ale nenamáčajte ju do neho. Prebytočný olej potom rovnako väčšinou akurát stečie do grilu na rozpálené uhlie a to potom bude tlieť a šíriť nezdravé splodiny.
Korenie a bylinky
Ďalšia otázka sa týka korenia a byliniek. Aj tu niektorí ochucujú zeleninu už pred grilovaním, zatiaľ čo iní jedine po. Vzhľadom na to, že soľ zeleninu vysúša, solili by sme až po grilovaní a rovnakej „taktiky“ by sme sa držali aj pri koreni, ktorý by sa na grile mohol spáliť.
U byliniek potom záleží na ich veľkosti. Je veľká šanca, že väčšie lístočky (typicky napríklad bazalky) sa na grile spália a pokazia chuť grilovanej zeleniny. Menších nakrájaných kúskov byliniek by sme sa ale pred opekaním nebáli a rovnako tak sa málokedy držíme na uzde s cesnakom.
Aj po grilovaní vám ale odporúčame koreniť len poskromne. Niektoré druhy zeleniny majú samé o sebe toľko chutí, že by bola škoda ich všetky prebiť kilogramami soli a korenia. Korenie môžete koniec koncov pridať vždy, ale s jeho ubratím to tak ľahké už nebude. Skôr by sme namiesto toho stavili na nejaký dobrý dip alebo na zálievku.
Nie je zelenina ako zelenina
Každý druh zeleniny je iný a každý si tak pri príprave zaslúži trochu iné zaobchádzanie.
- Cuketu a baklažán vopred nakrájajte na hrubé plátky a nelúpte ich. Pred grilovaním ich môžete nechať tzv. „vypotiť“ pomocou soli, ale nie je to nutné.
- Kukuricu pred grilovaním krátko predvarte. Grilovať ju môžete ako vcelku, tak aj nasekanú na klátiky a pri grilovaní je dobré ju potierať maslom.
- Aj zemiaky je možné pred grilovaním predvariť a opekať sa dajú ako bez alobalu, tak aj v ňom.
- Paradajky grilujte buď vcelku, a to ideálne na ihle, alebo rozpolené.
- Cibuľu grilujte buď celú, rozpolenú, alebo nakrájanú na plátky.
- Pred grilovaním špargle z nej odrežte alebo odlomte jej spodný zdrevnatený koniec. Špargľu potom grilujte v celku.
- Či už grilujete ktorúkoľvek zeleninu, snažte sa o to, aby vami nakrájané kúsky boli približne rovnako veľké, inak hrozí, že sa menšie kúsky pripália.
- Ak má váš rošt širšie medzery, použite na opekanie drobnejších kúskov zeleniny grilovaciu panvicu, grilovaciu misku, alebo grilovaciu tácku.
Ako správne grilovať zeleninu?
Čaro grilovania zeleniny tkvie v tom byť rýchly. Gril preto rozpáľte s predstihom, dajte mu dostatok času na rozžeravenie a grilujte nad priamym ohňom. S plynovým grilom a s elektrickým grilom to budete mať o niečo jednoduchšie, pretože si na nich môžete buď navoliť priamo žiadanú teplotu, alebo vybrať konkrétny režim (a navyše je grilovanie na týchto griloch aj zdravšie ako grilovanie nad priamym ohňom). Ani s grilom na drevené uhlie to ale nie je nijako komplikované, zvlášť ak sa budete riadiť našimi radami v článku Ako rozpáliť gril?
Ako dlho grilovať zeleninu?
Zeleninu rozprestrite na vysoko rozpálenom rošte (alebo na grilovacej tácke, na panvici, alebo v alobale) a grilujte ju v závislosti od jej druhu a veľkosti jednotlivých kúskov približne 10 minút.
Mäkkej zelenine bude možno stačiť len 5 minút a naopak tvrdším kúskom môže poriadne prepečenie trvať aj cez 20 minút. Ak grilujete zeleninu prvýkrát, určite nič nepokazíte častou kontrolou, nech nabudúce viete čo a ako.
Na odobratie zeleniny z grilu vám odporúčame zužitkovať kliešte. Pri použití vidličky by totiž mohla z opečených kúskov vytiecť všetka šťava.
Grilované papriky plnené syrom
Ingrediencie
- 6 paprík (je jedno aké)
- 1 hrnček feta syra (príp. akéhokoľvek balkánskeho syra)
- pol hrnčeka gréckeho jogurtu
- čierne korenie
- cesnak
- sušené paradajky
- bylinky
Krok za krokom
- Papriky opláchnite a rozrežte napoly. Zbavte sa semienok, ale stopku nechajte na mieste, aby vám potom náplň držala vo vnútri.
- Vezmite si k ruke misku, vhoďte do nej syr a buď ho rozdrobte, alebo roztlačte vidličkou.
- Potom syr zmiešajte s jogurtom. Pokiaľ chcete, môžete tento krok ale pokojne preskočiť - syr si užijete aj bez jogurtu.
- Zmes podľa chuti okoreňte, ale soli sa s ohľadom na slanosť syra radšej vyhnite, a ďalej pridajte rozdrvený cesnak a napríklad aj nakrájané sušené paradajky a bylinky (môžeme vám odporučiť buď mätu, alebo petržlenovú vňať).
- Papriky naplňte pripravenou zmesou a šupkou dole ich položte na rozpálený gril. Prípadne ich môžete tiež zabaliť do alobalu.
- Pečte približne 10 minút, kým sa syr vo vnútri neroztečie, a dajte si pritom pozor, aby sa paprika veľmi nepripálila.
- Papriku nechajte po zložení z grilu pár minút odpočinúť a potom sa do nej s chuťou pustite, napríklad v kombinácii s čerstvým chlebom.
Grilovaná kukurica
Ingrediencie
- kukurica
- maslo
- cesnak
- bylinky
- korenie a soľ
- citrónová šťava
Ako grilovať kukuricu?
- Váš prvý krok sa bude odvíjať od toho, s akou kukuricou pracujete. Môžete zvoliť buď už uvarenú a očistenú z obchodu, alebo sa môžete vrhnúť na kukuricu čerstvú - tú potom ale budete musieť olúpať a uvariť do mäkka. Aj keď ono vlastne záleží - niektorí grilujú kukuricu aj neolúpanú, s tým že ju len nechajú približne 20 minút namočenú vo vode.
- Ďalšia v poradí bude príprava masla. Povolené maslo (stačí ho dať na pár sekúnd do mikrovlnnej rúry) premiešajte s nadrveným cesnakom a čerstvými bylinkami – napríklad s oreganom, s tymiánom a petržlenovou vňaťou.
- Rozpáľte gril, kukuricu potrite pripravenou maslovou zmesou a položte ju na rozpálený rošt.
- V priebehu grilovania ju otáčajte, nech sa opečie zo všetkých strán, a naďalej ju potierajte maslom. Počítajte s dobou opekania okolo 10 minút.
- Hotová kukurica by mala byť na dotyk mäkká. Zložte ju z grilu a podľa chuti ju osoľte a okoreňte. Môžete ju tiež zľahka pokvapkať citrónovou šťavou.
Grilované paradajky
Ingrediencie
- veľké paradajky
- olivový olej
- cesnak
- soľ a korenie
- bylinky
- parmezán
Krok za krokom
- Paradajky umyte a rozpoľte.
- V miske si pripravte zmes z olivového oleja, soli, korenia, rozdrveného cesnaku a byliniek – napríklad z tymiánu.
- Rez paradajok potrite zmesou a nastrúhajte naň parmezán.
- Paradajky grilujte na grilovacej tácke rezom smerom nahor, a to na predhriatom grile po dobu približne 6 minút.
Grilovaná špargľa
Ingrediencie
- zväzok špargle
- olivový olej
- sójová omáčka
- sezamové semienka
- cesnak
- korenie a soľ
Ako na to?
- Špargľu umyte a odrežte jej zdrevnatelé konce (dolných 3 až 5 centimetrov).
- V mištičke si pripravte marinádu, a to zmiešaním pár lyžíc olivového oleja, jednej lyžice sezamových semienok, jednej lyžice sójovej omáčky a roztlačeného cesnaku.
- Špargľu zo všetkých strán potrite marinádou (môžete tiež spojiť viac kúskov špargle dohromady - lepšie sa vám s nimi bude zaobchádzať a neprepadnú vám roštom - stačí ich napichnúť na ihlu, alebo na špajľu) a grilujte ju na rozpálenom grile po dobu približne 5 minút.
- Aj v priebehu grilovania môžete špargľu naďalej potierať marinádou a nezabudnite ju často otáčať.
- Špargľu zložte z grilu a dochuťte ju soľou a korením. Podávať ju môžete ako teplú, tak aj studenú.
Grilujeme: Najčastejšie chyby pri grilovaní alebo ako správne grilovať?
Baklažán na grile
Ingrediencie
- baklažán
- olivový olej
- cesnak
- bylinky
- soľ a korenie
Ako grilovať baklažán?
- Baklažán umyte a nakrájajte buď na hrubé plátky, alebo na kolieska. Teraz ho môžete tiež vypotiť, ale nie je to nevyhnutné.
- V miske si pripravte zmes z oleja, z roztlačeného cesnaku a napríklad z jemne nakrájanej bazalky. Zmesou potom baklažán potrite.
- Baklažán položte na rozpálený gril a opekajte ho z oboch strán, kým nezmäkne.
- Hotový baklažán ešte ľahko osoľte a okoreňte a podávajte s grilovanými paradajkami, alebo s kúskami mozzarelly.