Vstupujete na stránky pre osoby staršie ako 18 rokov.
Kliknutím na tlačidlo „Vstúpiť“ prehlasujem, že som starší ako 18 rokov a nepripustím, aby k tu uvedeným dátam pristupoval ktokoľvek nespôsobilý či neplnoletý.
Vstupujete na stránky pre osoby staršie ako 18 rokov.
Kliknutím na tlačidlo „Vstúpiť“ prehlasujem, že som starší ako 18 rokov a nepripustím, aby k tu uvedeným dátam pristupoval ktokoľvek nespôsobilý či neplnoletý.
Google Pixel Watch a ďalšie oznámenia z I/O 2022
Google I/O je každoročnou konferenciou technologického giganta Google zameriavajúcou sa na softvérové novinky. Tá tohtoročná bola ale plodnejšia ako obvykle a dočkali sme sa hneď niekoľkých veľkých oznámení, a to je nielen zo sveta softvéru.
Google Pixel Watch
Suverénne najočakávanejším Google produktom boli až doteraz inteligentné hodinky Google Pixel Watch. V uplynulých týždňoch sa objavilo zopár náznakov, že sa nejaké chystajú a tiež, ako by mohli vyzerať. Správy mali pravdu.
Design Google Pixel Watch
Google Pixel Watch sú okrúhle hodinky minimalistického designu. Majú klenutý sklenený displej, ktorý obklopuje neviditeľná čierna luneta. Súdiac podľa kvality čiernej farby by sme si tipli, že pôjde o OLED panel, ale viac sa dozvieme asi až na jeseň. Puzdro je z recyklovanej ocele a po pravej strane z neho vyčnieva klasická korunka a jedno klikateľné tlačidlo. Zatiaľ sa môžeme len dohadovať o veľkosti hodiniek a dostupnosti verzií rôznych veľkostí. Z prezentovaných fotografií vieme jediné – hodinky nie sú ani malé a ani veľké, zdajú sa byť tak akurát. Pravdepodobne tak majú priemer okolo 40 mm.
Remienok
Hodinky boli prezentované na jednoduchom športovom remienku silne pripomínajúcom ten pri Apple Watch. Remienok je vymeniteľný - bude tak určite dostupná široká plejáda všemožných farieb, možno aj materiálov.
Softvérové vybavenie
Google Pixel Watch funguje na najnovšom Wear OS 3 a sú prvou lastovičkou spojenia Googlu s výrobcom inteligentných hodiniek a náramkov Fitbit. Budú tak podporovať nielen tradičné aplikácie typu Google Maps, Google Assistant, Google Home a novo oznámené Google Wallet, ale budú tiež disponovať športovo ladenými funkciami ako je meranie tepu, sledovanie spánku a pozorovanie vašich športových aktivít. Fitbit by mal byť v tomto smere zárukou kvality.
Kedy budú Google Pixel Watch dostupné?
Na technické detaily si budeme musieť ešte chvíľu počkať. Pixel Watch by mali uzrieť svetlo sveta na jeseň tohto roku a byť „prémiovo ceneným“ produktom. Čo to ale znamená v praxi môžeme iba hádať. Myslíme si ale, že skôr budú cenovo konkurovať Apple Watch ako napríklad Samsung Galaxy Watch, ale pokojne sa necháme príjemne prekvapiť.
Na ich fungovanie budete každopádne potrebovať účet Google a telefón s Androidom 8.0 alebo novším. Hodinky nebudú kompatibilné s Apple iPhone.
Google Pixel 7 a 7 Pro
Ďalším veľkým oznámením bola krátka prezentácia novej verzie mobilných telefónov Google Pixel 7 a Google Pixel 7 Pro.
Google poslucháčov konferencie navnadil jednoduchými rendermi a o samotných mobiloch toho zatiaľ veľmi neprezradil. Vieme, že dorazí túto jeseň a vieme, že silne stavia na predchádzajúcich modeloch Pixel 6 a 6 Pro.
Zozadu majú obdobný pruh pre kamery ako ich predchodcovia. Tentokrát je však celý z recyklovaného hliníka a plynule nadväzuje na hliníkové okraje telefónu. V útrobách budú mať telefóny novú verziu procesora Tensor a budú fungovať na najnovšom Android 13. Drahšia verzia Google Pixel 7 Pro bude vzadu vybavená tromi fotoaparátmi (očakávame klasické spojenie širokého objektívu, ultraširokého objektívu a teleobjektívu), zatiaľ čo štandardný Google Pixel 7 bude mať iba dva. K dispozícii budú minimálne štyri farebné varianty.
Google Pixel 6A
Zatiaľ čo o sedmičkách sme sa toho dozvedeli pomenej, o Google Pixel 6A – osekanej verzii svojich drahších súrodencov – vieme už asi všetko.
Design Google Pixel 6A
Vzhľadovo je Google Pixel 6A takmer na nerozoznanie od Google Pixel 6 a 6 Pro. Cez dvojfarebný chrbát sa mu tiahne čierny hrb s dvoma fotoaparátmi a prednú stranu pokrýva 6,1" AMOLED displej s rozlíšením 1080p a s 60Hz obnovovacou frekvenciou. Pod displejom sa skrýva snímač odtlačkov prstov. Zariadenie spĺňa stupeň krytia IP67 a je tak vodeodolné do hĺbky jedného metra po dobu 30 minút.
Hardware
Telefón má ten istý Google Tensor procesor ako Pixel 6 a 6 Pro, nebude to teda žiadny slimák. Dopĺňa ho koprocesor Titan M2, ktorého účelom je zabezpečenie. Šetrilo sa na operačnej pamäti, ktorá sa znížila na 6 GB. Interná pamäť naopak činí viac ako postačujúcich 128 GB.
Zvyšok je tak nejako klasika – podpora 5G, Wi-Fi 6 a 6E, Bluetooth 5.2 a batéria s 4306 mAh, od ktorej očakávame jednodňovú výdrž. Chýbať bude 3,5 mm jack a v balení samozrejme už nenájdete ani adaptér. Celkom povedané, žiadne veľké prekvapenia.
Fotoaparáty Google Pixel 6A
Pixel 6A disponuje dvoma zadnými snímačmi. Nie sú to žiadni nováčikovia, ide o overené senzory zo starších Pixelov, čo boli vo svojej dobe tie najlepšie fotoaparáty vôbec. Primárny snímač má 12,2 Mpx a optickú stabilizáciu obrazu a širokouhlý snímač disponuje 12 Mpx. Selfie kamera má megapixelov 8. Telefón dokáže točiť video v rozlíšení 4K, a to až so 60 snímkami za sekundu.
Google tiež podľa všetkého ďalej zapracoval na umelej inteligencii na úpravu fotiek a telefón by mal podávať lepšie výsledky za horších svetelných podmienok. Aktualizovaný bol aj obľúbený Magic Eraser, vďaka ktorému môžete ľahkým kliknutím zmazať zo svojich fotiek akékoľvek nežiaduce prvky – napríklad stĺp uprostred krajiny.
Dostupnosť Google Pixel 6A
K dispozícii bude ku koncu júla v troch farbách (čierna, biela a zelená) a oficiálna cena činí $449. Ešte si ale musíme počkať na jej ekvivalent v eurách - Pixely sú u nás spravidla o niečo drahšie, pretože sa sem oficiálne nedovážajú. Očakávame niečo okolo 500 eur.
Google Pixel Buds Pro
Došlo aj k oznámeniu profesionálnej verzie bezdrôtových slúchadiel Google Pixel Buds Pro. Čo sú v skratke vlastne AirPods Pro od Googlu. Slúchadlá sa pýšia ANC, čiže aktívnym potlačením hluku a tiež transparency módom, čiže režimom priepustnosti.
A to nie je všetko - samé automaticky spoznajú, keď prestanete počúvať na mobile a presuniete sa napríklad k tabletu a budú tiež podporovať Google Assistant.
Vydržať by mali až 11 hodín počúvania, respektíve 7 hodín so zapnutým ANC. Vodeodolnosť majú na úrovni IPX4 a dostupné by mali byť ku koncu júla v štyroch farbách, a to za cenu $199. Fungovať by mali aj s produktmi od Apple, hoci niektoré funkcie nemusia byť dostupné.
Google Tablet
Najväčším prekvapením I/O 2022 bolo oznámenie Google tabletu. Veľmi vám toho o ňom síce nepovieme, pretože ho Google len ľahko načrtol, ale aspoň vieme, že je na ceste a že by mal doraziť v budúcom roku. Vieme tiež, že pobeží na Google Tensor a že vizuálne to nie je žiadny krásavec. V ukážkach nám dosť pripomínal staré tablety od Samsungu.
Android 13 a Google Wallet
Čo nové môžeme očakávať od Androidu 13? Veľkou témou bola hlavne kustomizácia, teda prispôsobenie prostredia svojim predstavám, čo bol vždy najväčší ťahák Androidu. V Androide 13 si budete môcť napríklad nastaviť vlastnú farbu ikoniek a celého prostredia.
Všetko nie je ale iba o vizuáloch, Google sa poriadne oprel aj do zabezpečenia a dôjde tak napríklad k lepšiemu šifrovaniu textových správ v štandarde RCS, a to aj pre skupinové chaty. Android 13 vám tiež ponúkne rovno celé menu sústrediace sa na súkromie a zabezpečenie, takže budete mať konečne perfektný prehľad o tom, k čomu má ktorá aplikácia prístup a kde väzia aké bezpečnostné medzery.
Vítaným oznámením je návrat virtuálnej peňaženky Google Wallet. Do tej si budete môcť nahrať nielen svoje platobné karty, ale aj napríklad letenky, darčekové poukazy, študentské kartičky, preukazy o očkovaní a do budúcnosti dokonca vraj aj občianske a vodičské preukazy. Uvidíme, ako dlho to potrvá, ale znie to skvele. Že by sme konečne mohli nechať naše natlačené kožené peňaženky doma a po meste lietať iba s telefónom?
Celú prezentáciu Google Keynote (I/O 2022) si v angličtine môžete pozrieť tu: