Vstupujete na stránky pre osoby staršie ako 18 rokov.
Kliknutím na tlačidlo „Vstúpiť“ prehlasujem, že som starší ako 18 rokov a nepripustím, aby k tu uvedeným dátam pristupoval ktokoľvek nespôsobilý či neplnoletý.
Vstupujete na stránky pre osoby staršie ako 18 rokov.
Kliknutím na tlačidlo „Vstúpiť“ prehlasujem, že som starší ako 18 rokov a nepripustím, aby k tu uvedeným dátam pristupoval ktokoľvek nespôsobilý či neplnoletý.
Ako sa dostať do BIOSu (a do UEFI), čo tam a ako ho aktualizovať?
Dávate dohromady nový počítač, alebo potrebujete zmeniť či opraviť niečo zásadné na počítači existujúcom? Potom by ste mali byť oboznámení so skratkou BIOS. Čo je to BIOS, ako sa do neho dostať, ako zistiť jeho verziu, čo všetko v ňom môžete nastaviť a ako ho prípadne aktualizovať? To všetko sa dozviete v tomto článku. Než sa ale do čohokoľvek z toho vôbec pustíte, opiera sa váš PC alebo notebook naozaj o BIOS, alebo vsádza skôr na novšie UEFI? Poďme to zistiť.
Čo je to BIOS?
Čo je BIOS?
Asi ste si vedomí toho, že pri spustení počítača dochádza pred načítaním Windows (alebo iného operačného systému) ešte k niečomu ďalšiemu a že to „niečo“ má čosi spoločné so skratkou BIOS. O čo sa ale v skutočnosti jedná?
BIOS je skratkou pre Basic Input/Output System, teda pre základný vstupno-výstupný systém a jeho účelom je umožniť vám – používateľom, komunikovať na tej najzákladnejšej úrovni s vašim hardvérom. Ide o rozhranie základnej dosky, ktoré sa stará o konfiguráciu jednotlivých komponentov počítača (napríklad grafickej karty) a potom aj o spustenie „hlavného“ operačného systému.
Na čo slúži?
Prečo by ste sa do BIOSu chceli aktívne dostať? Z mnohých dôvodov: na riešenie porúch, na upgradovanie počítača, na jeho optimalizáciu alebo napríklad na zmenu niektorého z hlavných nastavení. Pokročilejší používatelia potom môžu prostredníctvom BIOSu napríklad upraviť (pretaktovať) výkon procesora alebo usmerniť otáčky vetráčika.
Vždy ale pamätajte na to, že všetky zmeny robíte na vlastné riziko a pokiaľ neviete, akú funkciu má to ktoré nastavenie, je lepšie naň nesiahať, alebo si ho predtým poriadne naštudovať.
BIOS vs. UEFI
Ak ale hovorí niekto v dnešnej dobe o BIOSe, spravidla nemá na mysli priamo BIOS, ale UEFI (Unified Extensible Firmware Interface). BIOS je totiž - pre niekoho možno prekvapivo - vcelku zastaranou záležitosťou a stretnete sa s ním už len v starších zariadeniach. Pred viac ako desiatimi rokmi ho vo výpočtovej technike začalo nahrádzať nové rozhranie, a to práve spomínané UEFI. Dôvodov na to bolo hneď niekoľko, ale tým najzásadnejším je pravdepodobne bezpečnostný štandard Secure Boot.
Ako spustiť, resp. ako sa dostať do BIOSu?
Spustenie BIOSu síce nie je samo o sebe nijako zvlášť náročné, ale problémom môže byť fakt, že na každom počítači a notebooku prebieha trošičku inak.
Vstup do BIOSu pomocou klávesov (Acer, Asus, Lenovo, HP, MSI atď.)
Prístup k BIOSu získate spravidla hneď po zapnutí počítača – predtým ako sa stihne načítať jeho „hlavný“ operačný systém (typicky Windows), a to rýchlym stlačením jednej alebo kombináciou viacerých klávesov. Ktoré klávesy (či kláves)? Záleží na výrobcovi a niekedy aj priamo na konkrétnom modeli zariadenia.
- Najčastejšie to budú klávesy F1, F2 (Acer, Asus, Dell, Lenovo), alebo prípadne klávesy F10, F12, Del (Gigabyte, MSI), alebo Esc.
To, ktorý kláves to bude vo vašom prípade, zistíte buď z pomocníka po zapnutí počítača, alebo z manuálu k počítaču alebo k základnej doske. A nakoniec sa v najhoršom môžete vždy obrátiť na Google a zadať heslo v štýle „how to enter BIOS“ svojho konkrétneho modelu.
Ako sa dostať do BIOSu bez klávesnice (Windows 7, 8, 10, 11)?
Stlačenie klávesy po zapnutí počítača ale nie je jediným možným spôsobom, ako sa dostať do BIOSu. Dostanete sa tam aj cez Nastavenie vo Windows 8, 10 a 11.
- Nastavenia - Aktualizácia a zabezpečenie - Obnovenie - Spustenie s upresneným nastavením - Reštartovať hneď - Odstrániť problémy - Upresniť možnosti - Nastavenie firmvéru UEFI - Reštartovať
Nastavenie v BIOSe
Interface BIOSu
Rovnako ako sa od seba líšia spôsoby spustenia BIOSu pri hardvéri jednotlivých výrobcov, tak sa od seba líšia aj samotné BIOSy, a to vizuálnym dizajnom, štruktúrou, ovládaním, užívateľskou prívetivosťou a pod.
Novšie verzie pomaly nerozoznáte od klasických počítačových programov, na ktoré ste zvyknutí – môžete ich ovládať ako klávesnicou, tak aj myšou, vyzerajú moderne a jednotlivé nastavenia sú rozumne usporiadané v jasne označených kategóriách. Mnohé staršie verzie ale pripomínajú skôr legendárne MS-DOS a ich ovládanie je o niečo zložitejšie.
Najčastejšie hľadané nastavenia
Množstvo nastavenia v BIOSe je skoro bezhraničné a zároveň nie je vždy rovnaké. Namiesto toho, aby sme tu vymenovávali úplne všetko, odporúčame vám, si BIOS zapnúť, preskúmať ho a ideálne si prečítať aj často dostupnú nápovedu k jednotlivým políčkam.
Nastavenie bootovania v BIOSe
Čo používatelia hľadajú a menia v BIOSe najčastejšie? V prvom rade to bootovanie, a to napríklad výber zariadenia, z ktorého má počítač bootovať operačný systém (bežne to bude HDD alebo SSD, ale v určitých prípadoch pôjde o disk externý alebo napríklad o flash drive).
Prepnutie grafickej karty
Ďalším často hľadaným nastavením je prepínanie grafickej karty v takom prípade, keď má váš počítač viac ako jednu. Normálne by ste mali byť schopní tieto nastavenia riešiť v programoch od výrobcu tej-ktorej karty, ale ak s tým máte problém, túto možnosť nájdete aj v BIOSe, a to napríklad pod spojením „Boot Graphic Adapter Priority“.
Zvolenú možnosť (ako aj všetky ostatné) nezabudnite pred vypnutím BIOSu uložiť.
Pretaktovanie CPU
Chcete zvýšiť rýchlosť svojho procesora? Aj to môžete vykonať pomocou BIOSu, len predtým zvážte všetky možné riziká a všetky faktory.
Pokiaľ by ste pre pretaktovanie použili klasický program vo Windows, boli by ste úplne závislí na jeho funkčnosti. Nastavenie v BIOSe sa o nič také opierať nemusí. V každom prostredí sa táto možnosť nazýva inak, ale väčšinou nešliapnete vedľa s pojmami ako „Overclocking“ a „CPU Power Management“. Asus túto možnosť schováva pod nastavením „AI Tweaker“.
Ako aktualizovať BIOS?
Ako zistiť verziu BIOSu?
Ako vo Windows zistíte svoju verziu BIOSu? Jednoducho, do vyhľadávacieho okienka v ľavej dolnej časti obrazovky zadajte spojenie „Systémové informácie“ a otvorte nájdenú aplikáciu rovnakého mena. V nej potom hneď na prvej stránke napravo od hesla „Režim systému BIOS“ zistíte, či sa váš PC opiera o BIOS, alebo o UEFI a napravo od „Verzia systému BIOS“ sa dozviete, na ktorú konkrétnu verziu váš PC vsádza.
Ako na update BIOSu?
Na internete - na webových stránkach výrobcu vášho notebooku, alebo vašej základnej dosky potom môžete vypátrať tú úplne najaktuálnejšiu verziu BIOSu pre váš hardvér. Prišli ste na to, že BIOS vo vašom PC je zastaraný? Potom je najskôr načase ho aktualizovať! Nové verzie firmware totiž podporujú nový hardvér a budú s najväčšou pravdepodobnosťou zbavené tých najznámejších bugov. Pokiaľ ste ale zatiaľ na žiadne problémy nenarazili, do updatovania sa vôbec púšťať nemusíte.
Teraz už konečne k samotnému updatu. Najprv sa uistite, že máte všetky svoje dôležité dáta riadne zazálohované. Zvyšok bude zas a znova záležať na type daného BIOSu (resp. UEFI). Novšie typy majú prepracované kontrolné panely a je možné ich updatovať priamo v nich – o všetko sa postarajú za vás.
Pokiaľ ale váš BIOS túto možnosť neponúka, budete to mať zložitejšie. Snáď vám preto pomôže náš radca krok za krokom:
- Vyhľadajte najnovší update BIOSu na stránkach výrobcu svojej základnej dosky (príp. notebooku) a stiahnite ho.
- Preneste stiahnuté súbory na USB flash disk.
- Reštartujte počítač a vstúpte do BIOSu.
- Pokiaľ to váš BIOS umožňuje, zazálohujte jeho súčasnú verziu, a to napríklad na už používaný flash disk.
- V určitých verziách BIOSu nájdete funkciu, ktorá si aktualizačné súbory vyhľadá na flash disku sama. V ostatných prípadoch budete ale musieť BIOSu priamo označiť daný súbor, a to zadaním celého jeho názvu. Pre presné informácie sa obráťte buď na manuál k zákl. doske (či k notebooku) alebo na webové stránky výrobcu.
- Počítajte s tým, že aktualizácia potrvá minimálne 5 minút a že počas tejto doby by ste samozrejme nemali počítač vypínať, reštartovať alebo odpájať od siete.
Reset BIOSu do továrenského nastavenia
Zvolili ste v BIOSe nejaké nerozumné nastavenia, alebo vám po aktualizácii nefunguje tak, ako by mal? Reštartujte ho do pôvodného nastavenia – hľadajte pojmy ako „Default“, „Reset“ a „Factory“. Prostredie BIOSu by vás následne malo celým procesom previesť.