Vstupujete na stránky pre osoby staršie ako 18 rokov.
Kliknutím na tlačidlo „Vstúpiť“ prehlasujem, že som starší ako 18 rokov a nepripustím, aby k tu uvedeným dátam pristupoval ktokoľvek nespôsobilý či neplnoletý.
Vstupujete na stránky pre osoby staršie ako 18 rokov.
Kliknutím na tlačidlo „Vstúpiť“ prehlasujem, že som starší ako 18 rokov a nepripustím, aby k tu uvedeným dátam pristupoval ktokoľvek nespôsobilý či neplnoletý.
Ako funguje bezdrôtové nabíjanie telefónu?
Vášmu telefónu dochádza šťava a čo je teraz pre vás lepšie? Sliediť po kábli a po adaptéri, beznádejne ho hodinu rozmotávať, hľadať voľnú zásuvku a nakoniec na tretí pokus pichnúť kábel do mobilu, alebo jednoducho položiť svoj telefón na podložku na stole? Odpoveď sa ponúka tak nejako sama. Bezdrôtové nabíjanie je však nielen pohodlné, ale v dnešnej dobe už aj celkom rýchle a cenovo dostupné.
Obsah článku
- Princíp fungovania bezdrôtového nabíjania
- Výhody a nevýhody bezdrôtového nabíjania mobilu
- Mýtmi zahalená nová technológia
- Reverzné nabíjanie alebo nabíjanie telefónu telefónom
- Ako na výber bezdrôtovej nabíjačky a čo je to Qi?
- Bezdrôtové nabíjanie iPhone pomocou MagSafe
- Najlepšie bezdrôtové nabíjačky
Princíp fungovania bezdrôtového nabíjania
Čo stojí za fungovaním bezdrôtového nabíjania? Je to magický presun energie? Nie. Len jednoduchá elektromagnetická indukcia medzi dvoma cievkami - raz v nabíjačke a raz v nabíjanom zariadení.
Cievka v bezdrôtovej nabíjačke pripojenej k elektrickej sieti (ona tá nabíjačka teda nie je tak úplne „bezdrôtová“) vytvára magnetické pole, z ktorého druhá cievka indukuje striedavý prúd a nabíja baterku. Nejde o nič svetoborné. Obdobnou technológiou rozsvecoval Tesla v dávnych dobách žiarovky a na podobnom princípe fungujú aj indukčné variče, ktoré majú mnohí z nás doma. Jednoduchosť celého procesu má svoje výhody – výroba nabíjačiek je relatívne lacná a nestojí nás, konečných užívateľov, toľko peňazí.
Výhody a nevýhody bezdrôtového nabíjania mobilu
Hlavným ťahákom bezdrôtových nabíjačiek je komfort. Komfort celého procesu. A aj ich všestranná univerzálnosť. Môžete na nich napájať ako svoje inteligentné telefóny, tak ale napríklad aj inteligentné hodinky alebo bezdrôtové slúchadlá.
V čom skvie ich slabé miesto? V porovnaní s káblovým nabíjaním hlavne v rýchlosti, respektíve v pomalosti. To sa ale rýchlo mení a o pár rokov už to s najväčšou pravdepodobnosťou vôbec riešiť nebudeme. Koniec koncov pár rokov späť sa bezdrôtové nabíjačky pýšili len slabým výkonom 5 W. A teraz už je štandardom slušných 15 W!
Ďalším negatívom bezdrôtového nabíjania je fakt, že mobilný telefón (alebo iné dobíjané zariadenie) nemôžete v priebehu nabíjania normálne používať. Nemôžete ho mať v ruke, nemôžete s ním fotiť, niekomu volať a mávať s ním okolo seba. S (dlhým) káblom do určitej miery áno. Do určitej miery. S bezdrôtovým nabíjaním nie.
Poslednou väčšou slabinou bezdrôtového nabíjania je umiestnenie, lokácia. Na to, aby sa mobil nabíjal, musí byť fyzicky blízko nabíjačky - spravidla do vzdialenosti jedného centimetra. Niektoré silnejšie puzdrá a kryty tak môžu nabíjaniu odolne brániť. Dôležité je tiež, aby bol mobil umiestnený na konkrétnom mieste na podložke. Cievka na cievku. Inak by sa tiež nemusel nabíjať. Drahšie nabíjačky teda vsádzajú na väčší počet cievok. Potom je oveľa ťažšie, skoro až nemožné ich minúť.
Do budúcnosti sa dokonca počíta s takým vývojom, že bezdrôtové nabíjanie bude fungovať obdobne ako napríklad Wi-Fi. Postačí, keď s telefónom budete v rovnakej miestnosti ako nabíjačka a on si z nej začne automaticky brať energiu. Otázkou je, ako dlho si ešte na niečo také počkáme.
+ Pohodlie a komfort
+ Univerzálnosť
+ Cenová dostupnosť
- Nižšia rýchlosť
- Zariadenie nie je možné pri nabíjaní používať naplno
- Dôležité je presné umiestnenie na nabíjačke
Mýtmi zahalená nová technológia
Bezdrôtové nabíjanie sa stále radí medzi relatívne nové technológie a tak ho samozrejme je zahaľujú všelijaké mýty a dohady. Niektoré sú pravdivé, niektoré len sčasti a niektoré vôbec. Ktoré sú ktoré?
1. Časť energie sa pri nabíjaní stráca.
To je pravda. Časť energie sa pri bezdrôtovom nabíjaní naozaj stráca, a to niekoľko desiatok percent v závislosti na kvalite nabíjačky.
2. Telefón a jeho akumulátor je možné prebiť a prehriať, čo potom vedie k ich poškodeniu.
To je mýtus. Nabíjanie sa pri dosiahnutí 100 % kapacity batérie automaticky vypne. Telefón sa nedá prebiť a nemusíte ho tak z nabíjačky zložiť čo najskôr.
3. Bezdrôtová nabíjačka „nabíja“, aj keď sa na nej práve nenachádza žiadne zariadenie.
To je mýtus. Nabíjačka rozozná, keď sa na nej nenachádza žiadne zariadenie. Svoj výkon dokáže korigovať a šetriť tak energiu.
4. Nabíjanie na bezdrôtovej nabíjačke rýchlejšie opotrebuje batériu mobilného telefónu.
To je diskutabilné. Všeobecne nie je bezdrôtové nabíjanie telefónu pre baterku o nič horšie ako to klasické. Oba varianty postupne malými dúškami opotrebovávajú baterku. To je nevyhnutné. Vyššie sme si však povedali, že časť energie sa pri bezdrôtovom nabíjaní stráca, a to tak, že sa mení na teplo. A teplo má na akumulátor negatívny vplyv. Lenže toho tepla je fakticky tak málo, že baviť sa tu o nejakom extrémnom opotrebení nie je vôbec na mieste.
V jednej veci má naopak bezdrôtové nabíjanie na baterku pozitívny vplyv. Batéria totiž vydrží najdlhšie, pokiaľ ju budete deň čo deň udržiavať medzi hodnotami 20 % a 80 %. Pokiaľ ju teda nebudete nechávať sa kompletne vybiť a nebudete ju ani pravidelne nabíjať na maximum. A s bezdrôtovým nabíjaním tohto cieľa dosiahnete skôr než s tým káblovým, pretože je to jednoducho jednoduchšie a pohodlnejšie.
Reverzné nabíjanie alebo nabíjanie telefónu telefónom
Reverzné nabíjanie je jedným z typov bezdrôtového nabíjania (hoci stretnete sa aj s reverzným nabíjaním káblovým). V skratke vám táto funkcia umožní používať svoj telefón na dobíjanie iného zariadenia - napríklad slúchadiel, inteligentných hodiniek alebo kamarátovho telefónu, a to tak, že nabíjané zariadenie položíte na chrbát telefónu-nabíjačky.
Je to taký záchranca do krízových situácií, keď niektorému z vašich zariadení dochádza šťava a váš telefón jej má ešte stále dosť. Len si dajte pozor, aby vám v mobile nejakých tých pár percent tiež zostalo. A majte na pamäti, že nabíjané zariadenie musí samozrejme podporovať bezdrôtové nabíjanie (hoci ako sme spomenuli vyššie, existuje tiež káblová alternatíva).
Najlepšie cenovo dostupné mobily Ako vybrať mobilný telefón?
Ako na výber bezdrôtovej nabíjačky a čo je to Qi?
Kompatibilita
Pri výbere bezdrôtovej nabíjačky by vás mala zaujímať hlavne jedna vec – kompatibilita. Nabíjané a nabíjacie zariadenie musí podporovať rovnaký štandard bezdrôtového nabíjania. Dobrou správou je, že týmto štandardom, akýmsi certifikátom funkčnosti, je spravidla široko rozšírené Qi (ktoré čítame ako „či“), čo vám celý proces dosť uľahčí.
Rýchlosť alebo výkon
Ďalším dôležitým faktorom pri výbere je rýchlosť napájania, teda maximálny výkon nabíjačky. V súčasnosti je štandardom 15 W, stretnete sa ale aj s oveľa výkonnejšími kúskami. Len si dajte pozor na to, aby váš telefón takéto rýchle nabíjanie tiež podporoval. Najlepšie vám väčšinou poslúži nabíjačka rovnakého výrobcu, ktorý skonštruoval váš telefón (ak takýto variant existuje). A to platí aj naopak – bezdrôtové nabíjačky od Samsungu budú zase najlepšie fungovať s telefónmi Samsung.
Súčasť dekorácie
Voľba nabíjačky nemusí byť taká nuda, ako by sa mohlo zo začiatku zdať. Nabíjačka sa totiž môže stať súčasťou vášho domáceho dekoru. Zvlášť ak plánujete kúpu nejakej väčšej - nejakej, ktorou je možné v jednej chvíli nabíjať viac zariadení naraz. Vedľa seba tak budete môcť položiť svoj mobilný telefón, inteligentné hodinky a aj slúchadlá. Alebo napríklad mobily každého člena rodiny.
Zatiaľ čo niektoré nabíjačky sa snažia vám poskytnúť čo najviac priestoru, iné zase vsádzajú na absolútny minimalizmus a na perfektný dizajn. A úplne iné modely potom zase dokážu sekundovať napríklad ako reproduktory. Volieb je naozaj veľa a je dobré si premyslieť, čo od tej svojej vlastne očakávate (vedľa nabíjania telefónu, to je akosi samozrejmé).
Nezabudnite na kábel a adaptér
Na záver malá rada. Uistite sa, že vami vybraný model má v balení aj kábel a adaptér. A ak nie, nezabudnite si ich prikúpiť. Bez nich vám nebude veľmi platný.
Na cestách
A keď už sme pri tých bezdrôtových nabíjačkách, nedá nám to nespomenúť tiež bezdrôtové powerbanky. Pretože na cestách vám dôjde šťava skôr ako doma a čo potom? Pátrať po zásuvke? Alebo si telefón položiť na svoju pripravenú a plne nabitú powerbanku a ísť ďalej? My máme jasno.
Bezdrôtové nabíjanie iPhone pomocou MagSafe
MagSafe je univerzálne označenie pre nabíjacie zariadenie od Applu. Zahŕňa nielen magnetické konektory káblov, ktoré poháňajú MacBooky, ale tiež magnetické nabíjacie puky pre bezdrôtové dobíjanie iPhonov.
Cievky vo vnútri iPhonov obklopujú magnety. Takže ak priložíte k iPhonu bezdrôtovú nabíjačku podporujúcu MagSafe, tá sa k nemu pomocou magnetov prisaje a bude na ňom pevne držať. To vedie k rýchlejšiemu nabíjaniu a umožní vám to aj telefón používať, aj keď sa práve nabíja.
A otvára to dvere ďalším spôsobom využitia. K magnetom na chrbte iPhonu možno okrem nabíjačky rovnako ľahko pripojiť napríklad drobnú powerbanku, ktorá sa vám zmestí s telefónom do vrecka, alebo napríklad peňaženku.