Vstupujete na stránky pre osoby staršie ako 18 rokov.
Kliknutím na tlačidlo „Vstúpiť“ prehlasujem, že som starší ako 18 rokov a nepripustím, aby k tu uvedeným dátam pristupoval ktokoľvek nespôsobilý či neplnoletý.
Vstupujete na stránky pre osoby staršie ako 18 rokov.
Kliknutím na tlačidlo „Vstúpiť“ prehlasujem, že som starší ako 18 rokov a nepripustím, aby k tu uvedeným dátam pristupoval ktokoľvek nespôsobilý či neplnoletý.
Ako zrýchliť notebook a zvýšiť jeho výkon?
Keď ste si pred časom kúpili notebook, nič ho nedokázalo zastaviť. Všetky úlohy zvládal bez akýchkoľvek zásekov. Teraz mu však zrazu všetko trvá neznesiteľne dlho a pomaly sa zapotí aj pri surfovaní na internete. Zdá sa vám to povedomé? Čím to je a ako môžete svoj notebook zrýchliť a vrátiť mu jeho niekdajšiu zašlú slávu?
Pár univerzálnych rád ako zrýchliť a vyčistiť notebook
Začnime niekoľkými odporúčaniami, ktoré je možné aplikovať na viac-menej ktorýkoľvek notebook, bez ohľadu na to, či ho poháňa Windows, Linux alebo macOS.
Zbavte sa prachu
Skôr ako sa pustíme do čistenia softvéru, musíme spomenúť čistenie hardvéru. Notebooky sú v tomto ohľade často zanedbávané, hoci sú neuveriteľne náchylné na usadzovanie prachu. Ich tenké konštrukcie majú priestor len pre malé a slabé ventilátory a s veľkými nánosmi prachu si jednoducho neporadia. Časom nevyhnutne prestanú účinne chladiť, teplota komponentov sa zvýši a ich výkon klesne.
- Riešenie je jednoduché - musíte notebook pravidelne rozoberať a vyčistiť. Ako to urobiť a čo k tomu budete potrebovať, sa dočítate v článku Ako vyčistiť notebook?
Rozumné správanie používateľa
Teraz sa pozrime na to, čo všetko môžete urobiť, aby bol váš počítač rýchlejší v samotnom systéme.
- Najprv sa zamyslite nad svojím používateľským správaním. Nezdá sa to, ale notebook je citlivé zariadenie. Nie z emocionálneho, ale z technického hľadiska. A ako k takému sa k nemu musíte aj správať. Čoho sa to konkrétne týka? Napríklad nemôžete mať neustále otvorené desiatky aplikácií a stovky okien prehliadača. Ak ich nepoužívate, zatvorte ich.
- Z času na čas počítač vypnite alebo reštartujte. Sú používatelia, ktorých notebook bol naposledy vypnutý, keď ho ako nový vytiahli zo škatule.
- Každý notebook disponuje rôznymi režimami. Typicky existuje aspoň režim úspory energie a režim vysokého výkonu. A môže sa stať, že sa režim prepne automaticky (typicky po odpojení zo zásuvky) a váš notebook sa v dôsledku toho spomalí. V systéme Windows môžete režim zmeniť späť do pôvodnej podoby (a nastaviť všetko u neho všetko potrebné) kliknutím na ikonu batérie v pravom dolnom rohu obrazovky.
Aktualizácia
- Pravidelne aktualizujte operačný systém (OS). Neignorujte všetky tie notifikácie, ktoré vás na aktualizácie upozorňujú a urobte to čo najskôr. Je to dôležité nielen kvôli výkonu, ale hlavne kvôli bezpečnostnej ochrane!
- Vykonajte dôkladnú antivírusovú kontrolu. Použiť môžete ako zabudovanú ochranu operačného systému (toho aktualizovaného), tak aj akýkoľvek spoľahlivý antivírusový program (tiež aktualizovaný).
- Okrem OS aktualizujte aj drivery, a to ako pri grafickej karte, tak napríklad aj pri procesore.
Dostatok miesta na disku
- Uvoľnite miesto na disku. Vyprázdnite kôš a odinštalujte všetky zbytočné a nepoužívané programy. To sa mimochodom týka nielen starších, ale aj úplne nových notebookov. Výrobcovia ich často zahlcujú bloatwarom.
- Nakoniec sa pustite do svojich fotografií, videí a ďalších súborov - buď ich úplne odstráňte, alebo ich presuňte do cloudu. Odporúčame napríklad Disk Google alebo Microsoft OneDrive. Jednak si tým vyčistíte disk, ale zároveň budete mať prístup k svojim dátam odkiaľkoľvek a nebude vám hroziť ich strata. Každý pevný disk raz odíde, je len otázkou času, kedy. Preto si radšej zálohujte všetko, čo sa dá.
Surfovanie po internete
- Ak je váš notebook pomalý len pri surfovaní po internete, zvážte zmenu prehliadača.
- Oplatí sa tiež z času na čas vyčistiť vyrovnávaciu pamäť a súbory cookie prehliadača, pretože sa rýchlo hromadia a dokážu zahltiť váš disk. Napríklad v prehliadači Google Chrome stačí otvoriť „Nastavenia“, do vyhľadávacieho riadku v hornej časti napísať „údaje o prehliadaní“ a kliknúť na "Vymazať údaje o prehliadaní“.
- A keď už hovoríme o internete, čo ak je vinníkom spomalenia vášho počítača práve on - internet? Mnoho programov je dnes totiž úplne závislých od internetu, a ak je vaše pripojenie pomalé, ovplyvní to ich funkčnosť. Otestujte si preto jeho rýchlosť tak, že do vyhľadávača Google zadáte spojenie „internet speed“ (rýchlosť internetu). Úplne prvým výsledkom bude samotný test. Vďaka nemu zistíte, či vaša rýchlosť zodpovedá tomu, čo vám sľubuje váš poskytovateľ internetu.
Komplikovanejšie a hlbšie zásahy
- Niektoré staršie zariadenia sa stále spoliehajú na pevný disk typu HDD. Ak je to aj váš prípad, máte jasného adepta na upgrade. Výmena HDD za výrazne rýchlejší SSD disk vám - a teraz nepreháňame (až tak veľmi) - zmení život!
- Okrem pevného disku je jedinou vecou, ktorú je spravidla u notebooku možné upgradovať už len pamäť RAM. Aj to určite stojí za pokus. U väčšiny modelov totiž nejde o nič zložité.
- Pred kúpou nových komponentov vám odporúčame nahliadnuť do Správcu úloh (resp. do Monitora aktivity v systéme macOS) a zistiť, ktoré komponenty tak celkom „nestíhajú” - aké je napríklad vyťaženie pamäte RAM, CPU a GPU. Ak totiž zistíte, že v skutočnosti vôbec nič nestíha, možno je načase porozmýšľať o kúpe nového notebooku. V systéme Windows otvorte Správcu úloh pomocou klávesovej skratky „Ctrl + Shift + Esc“ a v systéme macOS stačí do vyhľadávacieho poľa Spotlight zadať „Monitor aktivity“. Okrem toho, že získate obraz o vyťažení komponentov, sa dozviete aj to, ktoré aplikácie sú najnáročnejšie, a ktoré by ste preto mohli nahradiť niektorými lepšie optimalizovanými alternatívami.
- Hlbším (ba priam najhlbším) zásahom softvérového charakteru je kompletná preinštalácia operačného systému. Často je však práve toto riešenie tým najžiadanejším najlepším riešením. Len si pred tým nezabudnite zálohovať všetko potrebné.
Starostlivosť o batériu v notebooku: Kapacita, kondícia a výmena
Ako zrýchliť Windows 10 a 11?
Zatiaľ čo rady vyššie je možné aplikovať na akýkoľvek notebook, tieto je možné použiť len na zariadenia poháňané operačným systémom Windows, a to primárne verziách 10 a 11 (u verzií starších sa postup môže líšiť).
Čo najaktuálnejší operačný systém
Ešte raz sa musíme vrátiť k aktualizáciám OS, pretože si myslíme, že sú naozaj dôležité, ako kvôli výkonu, tak kvôli bezpečnosti a aj kvôli uľahčeniu mnohých procesov.
- Kliknite na „Štart“, choďte do „Nastavenia“, ďalej do „Windows Update“ a tu zadajte „Vyhľadať aktualizácie“.
Aplikácie po spustení
Veľa programov sa automaticky spúšťa bez vášho vedomia potom, čo zapnete počítač. Nie všetky z nich ale k potrebujete. Oplatí sa preto, im túto funkciu odobrať.
- Pomocou skratky „Ctrl + Shift + Esc“ otvorte Správcu úloh.
- V hornom paneli vyberte „Po spustení“ a tým získate prehľad o všetkých programoch, ktoré sa spúšťajú spolu s operačným systémom.
- Zvoľte tie programy, ktoré nepotrebujete mať po spustení zapnuté, kliknite na ne pravým tlačidlom myši a dajte „Zakázať“.
Vyčistenie disku
- Do políčka pre vyhľadávanie v ľavom dolnom rohu napíšte „Vyčistenie disku“ a otvorte aplikáciu rovnakého mena, ktorú vám to našlo.
- Táto aplikácia vás na vami vybranom disku zbaví množstva zbytočných dočasných a inštalačných súborov, ktoré nepoužívate.
Defragmentácia
Väčšina počítačov má defragmentáciu a optimalizáciu jednotiek zapnutú automaticky, ale pokiaľ to tak vo vašom prípade nie je, môžete ju vykonať aj manuálne.
- Do políčka pre vyhľadávanie v ľavom dolnom rohu napíšte „Optimalizácia“ a otvorte aplikáciu Defragmentácia a optimalizácia jednotiek.
- Zvoľte jednotku a kliknite na „Optimalizovať“.
Animácie a zvláštne efekty
Moderný systém Windows skrášľujú pri práci rôzne animácie a efekty. V ideálnom prípade všetko vyzerá skvele, ale ak máte starší počítač, môžu naopak prispievať k jeho spomaľovaniu
- Do políčka pre vyhľadávanie v ľavom dolnom rohu napíšte „Vzhľad“ a otvorte ponúknutú aplikáciu Upraviť vzhľad a výkon systému Windows.
- V otvorenom okne môžete prepínať efekty jeden po druhom alebo môžete v hornej časti vybrať a kliknúť na položku „Optimalizovať pre výkon“.
- Ďalšou možnosťou je zadať do vyhľadávacieho políčka v prvom bode „Animácia“, otvoriť okno „Zobrazovať animácie vo Windows“ a napríklad úplne vypnúť animácie a priehľadnosť.
Tipy a notifikácie
Nie každý je užitočný. Aspoň nie v prostredí Windows, ak máte pomalý notebook. Tipy a notifikácie totiž môžu mať negatívny vplyv na výkon vášho zariadenia.
- Do políčka na vyhľadávanie v ľavom dolnom rohu zadajte „Oznámenia“ a kliknite na „Nastavenia oznámení a akcií“.
- Potom v okne vypnite nielen „tipy, triky a návrhy pri používaní Windows“, ale aj notifikácie pre väčšinu (alebo rovno všetkých) aplikácií.
Pripojenie jedného, dvoch a viacerých monitorov k notebooku
Ako zrýchliť MacBook (macOS)?
macOS, systém, ktorý poháňa MacBooky, je vo všeobecnosti lepšie optimalizovaný ako napríklad Windows (najmä v spojení s modernými čipmi Apple M). To však neznamená, že ho nemôžete rovnako - ako Windows - niekoľkými málo krokmi ešte o niečo zrýchliť. Okrem všeobecných rád uvedených vyššie vyskúšajte napríklad tieto kroky...
Aktualizácia macOS
A do tretice všetko dobré - aktualizácia OS. Ani pri macOS ich totiž nemôžete zanedbať.
- Kliknite na logo Apple v ľavom hornom rohu, vyberte položku „Nastavenie systému“, prejdite na „Všeobecné“ a tu nájdete „Aktualizácia softwaru“.
Aplikácia po spustení
- Opäť otvorte „Nastavenie systému“, prejdite na „Všeobecné“ a kliknite na „Prihlásenie“.
- Tu môžete odobrať ( resp. pridať) aplikácie, ktoré sa automaticky spustia spolu so spustením systému.
Animácie
- Otvorte „Nastavenie systému", prejdite na „Sprístupnenie“, potom do časti „Monitor“ a tu zaškrtnite možnosti „Obmedziť pohyb“ a „Znížiť priehľadnosť“.