Vstupujete na stránky pre osoby staršie ako 18 rokov.
Kliknutím na tlačidlo „Vstúpiť“ prehlasujem, že som starší ako 18 rokov a nepripustím, aby k tu uvedeným dátam pristupoval ktokoľvek nespôsobilý či neplnoletý.
Vstupujete na stránky pre osoby staršie ako 18 rokov.
Kliknutím na tlačidlo „Vstúpiť“ prehlasujem, že som starší ako 18 rokov a nepripustím, aby k tu uvedeným dátam pristupoval ktokoľvek nespôsobilý či neplnoletý.
Ako vyčistiť konektor, displej a reproduktor telefónu?
Mobilný telefón v priebehu dňa ťažko opúšťa našu náruč. Iste si tak dokážete predstaviť, čo sa na ňom hromadí za bakteriálnu háveď. A nejde len o to, čo vidíte priamo na vlastné oči, ale aj o nečistoty, ktoré sa skrývajú v jeho konektoroch, v reproduktoroch a v ďalších horšie dostupných škárach. Ako vyčistiť telefón, aby ste ho pritom nepoškodili a aby sa zase chvíľu leskol ako nový?
Dezinfekcia mobilu
Začnime tým najdôležitejším a dá sa povedať aj tým najľahším – dezinfekciou telefónu. Väčšina z nás nosí dotykové telefóny. Dotykové. Doslova. Denne sa ich podľa jedného z mnohých vedeckých výskumov dotkneme v priemere viac ako dvetisíckrát. A medzitým sa dotýkame aj svojej tváre, kľučiek na dverách, jedla, volantu v aute alebo držadiel v autobuse a kto vie čoho všetkého ďalšieho.
Doma si síce umyjeme ruky, ale čo ten mobil? Aj na ňom sa nevyhnutne hromadia baktérie, a to nielen tie „dobré“, ale napríklad aj také, ktoré spôsobujú infekcie. Okrem rúk by preto možno stálo za to pravidelne umývať práve aj ten telefón.
Voda a mydlo
Nie je to nič ťažké. Vystačíte si s vodou, s mydlom a s handričkou z mikrovlákien. Najskôr telefón vypnite, vyberte ho z puzdra a vyberte z neho batériu (ak je to možné). Následne ho navlhčenou handrou utrite z prednej aj zo zadnej strany a vyhýbajte sa pritom konektorom. Na handru naneste malé množstvo mydla, rozmydlite ho a jemnými krúživými pohybmi naneste na telefón. Zase sa pritom vyvarujte konektorov a iných zdierok. Nakoniec mydlo zotrite a telefón usušte.
Isopropylalkohol
Okrem mydla môžete použiť aj čistiace prostriedky so 70 % množstvom izopropylalkoholu. Ideálne tie, ktoré sú priamo určené na čistenie elektroniky. Nikdy ich ale nestriekajte priamo na telefón. Smerujte ich na handričku a až potom aplikujte na mobil. Veľkým oblúkom sa vyhýbajte liehu a iným agresívnym prípravkom, ktoré by mohli displej trvalo poškodiť.
Dezinfikátory
Ak si nechcete špiniť ruky, na trhu narazíte na dezinfikátory (respektíve na dezinfekčné a sterilizačné boxy a skrinky), ktoré sa o všetko postarajú za vás. Len od vás budú vyžadovať trošku väčšiu počiatočnú investíciu.
Čistenie displeja a fotoaparátov telefónu
Čas od času to chce telefón vydrhnúť naozaj kompletne so všetkým. A nie, nemyslíme tým, že by ste ho mali hádzať do umývačky alebo do drezu.
Do ruky si vezmite čistič na elektroniku (na mastnoty a odolnejšie škvrny možno zase použiť ten s izopropylalkoholom) a handričku z mikrovlákien. Displeje telefónu sú síce spravidla odolné, ale aj tak je lepšie sa vyhýbať bežným utierkam a papierovým obrúskom. Na displeji by mohli zanechať miniatúrne vlásočnice. Ideálne je ale samozrejme mať na mobile vždy tvrdené sklo alebo aspoň ochrannú fóliu.
Čistič naneste na handru a pustite sa do utierania. Okrem displeja a zadného krytu telefónu sa pritom sústreďte hlavne na všelijaké škáročky (napríklad na okrajoch displeja), v ktorých sa usadzuje najviac špiny a rozvážne aj na tlačidlá. Konektory a reproduktory nechajte zatiaľ tak - vlhký čistič by im mohol skôr uškodiť, a to aj pri odolných telefónoch. Vodeodolnosť koniec koncov netrvá večne - telefóny ju časom strácajú. Po prejdení čističom stačí telefón usušiť.
Zvláštnu starostlivosť si zaslúži šošovka fotoaparátu. Ak je to možné, používajte na ňu iba suchú jemnú handričku z mikrovlákien, prípadne obrúsky priamo určené na čistenie objektívu fotoaparátu. Nejaká tá škvrna sa tvrdohlavo nechce ani pohnúť? Poobzerajte sa po čistiacich roztokoch na optiku. Šošovky foťákov často pokrývajú citlivé vrstvy a klasické čističe by ich mohli zničiť.
Čistenie konektorov a reproduktorov mobilu
Konektory neregistrujú pripojené káble a z reproduktorov sa ozýva zakalený zvuk? Najväčší problém pri čistení mobilu robia používateľom práve tieto horšie dostupné komponenty. Ako na ne?
Najmenej invazívnym a vcelku bezpečným spôsobom je vziať si do ruky jemnú kefku alebo štetec a prach a ďalšie nečistoty nimi vytlačiť von. Pomôcť vám môže tiež lepiaca páska, na ktorú bordel prilepíte. Zároveň môžete vyskúšať aj špeciálnu čistiacu hmotu na klávesnice. Pripomína síce plastelínu, ale slúži hlavne na upratovanie omrviniek a nie na hranie sa, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať.
Do vzdorovitejších nečistôt sa pustite plastovým špáradlom (drevené by sa mohlo zlomiť) alebo pri najhoršom ihlou s kovovým hrotom (tu už ale riskujete menšie škrabance). S citom sa snažte vnútorný priestor konektorov a reproduktorov vyškriabať a zvyšky vyfúknite von. Použiť môžete aj stlačený vzduch, ale s ním na to choďte jedine opatrne a z dostatočnej vzdialenosti.
Poslednou možnou záchranou je zas ten už toľkokrát spomínaný izopropylalkohol. Trošku ho naneste na vatovú tyčinku a vytrite ním vnútro konektorov a reproduktory. Dajte si pritom pozor, nech sa kvapalina nedostane hlboko dovnútra a telefón pred prvým spustením nechajte dôkladne uschnúť.
Čistenie puzdra alebo krytu na mobil
Baktérie a nečistoty necielia len na zariadenie samotné, ale aj na puzdrá a na kryty telefónu. Ich „očistný kúpeľ“ sa bude odvíjať od materiálu, z ktorého sú vyrobené. Klasické plastové ale môžete vziať bez obáv vodou a mydlom, tam sa nie je čoho báť. A po čase sa rovnako oplatí si jednoducho zaobstarať kryt nový. Práve on predsa reprezentuje váš telefón navonok.
Základné pravidlá čistenia telefónu
Nakoniec si zopakujme základné pravidlá čistenia telefónu alebo ako sa vyhnúť jeho poškodeniu.
- Mobil pred čistením odpojte od nabíjačky, vypnite a pokiaľ je to možné, vyberte z neho batériu.
- Mobil a jeho puzdro pravidelne dezinfikujte.
- Na čistenie používajte výhradne handričky z mikrovlákien a čističe na elektroniku (vyhýbajte sa liehu, bielidlu a podobne agresívnym prostriedkom).
- Čistič striekajte na handričku a nie priamo na mobil.
- Mobil nikdy neponárajte celý pod vodu, a to bez ohľadu na jeho vodeodolnosť.