Vstupujete na stránky pre osoby staršie ako 18 rokov.
Kliknutím na tlačidlo „Vstúpiť“ prehlasujem, že som starší ako 18 rokov a nepripustím, aby k tu uvedeným dátam pristupoval ktokoľvek nespôsobilý či neplnoletý.
Vstupujete na stránky pre osoby staršie ako 18 rokov.
Kliknutím na tlačidlo „Vstúpiť“ prehlasujem, že som starší ako 18 rokov a nepripustím, aby k tu uvedeným dátam pristupoval ktokoľvek nespôsobilý či neplnoletý.
Ako vyčistiť počítač a notebook?
Drhnite doma podlahy a vysávajte koberce napríklad každý deň, ale svoj počítač tým pred bordelom neochránite. Prach sa do neho časom dostane aj tak a vám nezostane nič iné, než ho rozobrať a poriadne ho vyčistiť. Čo k tomu budete potrebovať, na čo by ste si mali dať pri takto delikátnom upratovaní pozor a ako si urobiť poriadok aj vo svojich súboroch?
Prečo čistiť počítač?
Prevažná väčšina stolných počítačov a notebookov disponuje nejakým systémom chladenia. Bez jeho prítomnosti by sa jednotlivé komponenty ako sú procesory a grafické karty neustále prehrievali a časom potom prestali fungovať. Do útrob počítača preto prostredníctvom vetráčikov prúdi studený vzduch a ten horúci je odvádzaný von. Čo to všetko má spoločné s čistením počítača?
Čo sa stane, keď počítač čistiť nebudem?
No dovnútra sa so vzduchom nenápadne vkráda aj prach. Prach, ktorý sa pomaly všade usadzuje a kvôli ktorému prestáva byť chladenie efektívne. Počítač nie je (úplne) hlúpy - vyššie teploty si hneď všimne a bude sa ich snažiť kompenzovať vyššími otáčkami vetráčikov (neobvyklá hlučnosť počítača je tak dobrým ukazovateľom času na upratovanie). To však povedie len k tomu, že sa dovnútra dostane ešte viac prachu. Čím viac prachu, tým horšie chladenie. A čím horšie chladenie, tým vyššie teploty a tým vyššia šanca, že sa niečo pokazí.
Typickým dôsledkom zaprášeného vnútrajška počítača je tzv. thermal throttling. To je stav, kedy sa počítač v obave z možného poškodenia rozhodne znížiť výkonnosť svojich komponentov.
V kocke, ak sa nebudete o svojho počítačového pracanta pekne starať, stane sa z neho hlučný a nevýkonný slaboch a v najhoršom aj nefunkčný zombík. Teda počítač na nepoznanie od zariadenia, ktoré ste si pôvodne za svoje ťažko zarobené prostriedky zakúpili. A to by bola škoda, no nie?
Ako často počítač čistiť?
Preto je nutná jeho pravidelná údržba. Skriňa počítača (respektíve šasi notebooku) je dobré utrieť alebo povysávať (s citom) aspoň raz týždenne. Vnútro sa potom oplatí upratať priemerne každý polrok, záleží na prašnosti prostredia a na tom, ako intenzívne svoj počítač používate. Myslite na to, že čím častejšie ho budete upratovať, tým ľahšie to bude. Po dvoch rokoch tam na vás naopak bude čakať dosť nepríjemné prekvapenie, s ktorým budete bojovať pokojne aj celý deň.
Čo si na čistenie pripraviť?
Ako sa na upratovanie počítača vybaviť tak, aby vás pri ňom nič neprekvapilo?
Aby ste sa do svojho počítača alebo notebooku vôbec dostali, budete potrebovať vhodný skrutkovač – skrutkovač správneho tvaru a správnej veľkosti. Ak použijete zlý skrutkovač, skrutku môžete strhnúť a dovnútra sa už nedostanete ani za nič. Pri niektorých notebookoch si okrem skrutiek budete musieť poradiť aj s ich plastovými krytmi. Tu by sme vám odporučili napríklad plastové brnkátko (ktoré využijete napríklad aj pri výmene teplovodivej pasty) alebo plastové páčidlo. V núdzi poslúži aj LEGO® Creator oddeľovač kociek, ten máva doma zašantročený každý z nás.
A teraz k samotnému upratovaniu. Počítačovú skriňu môžete najskôr (s citom) povysávať vysávačom a potom sa na ňu vrhnúť s navlhčenou handričkou. Handričku z mikrovlákien využijete spolu s nejakým bezalkoholovým čistiacim prostriedkom aj pri čistení monitora.
Najpraktickejším nástrojom na boj s prachom usadeným vo vnútri počítača je sprej so stlačeným vzduchom. Dobre vám poslúži aj mäkký štetec, prípadne mäkká kefka. Na tvrdohlavejšie usadeniny, ktoré sa nedajú odfúknuť, si pripravte lieh, prípadne izopropylalkohol, a nejaké vatové tyčinky.
Praktické sú tiež čistiace hmoty pripomínajúce plastelínu, zvlášť na čistenie klávesníc. A neuškodí vám mať po ruke aj pinzetu.
Hodiť sa vám bude aj rúško alebo respirátor na zakrytie nosa a úst. Nechcete predsa všetok ten odporný prach hneď vdýchnuť do seba. A verte nám, je ho tam oveľa viac, než si myslíte, oplatí sa to preto robiť vonku alebo napríklad v garáži. Na upratovanie si pripravte približne hodinku až dve voľného času. Záleží na tom, ako dôkladní chcete byť a aké s tým už máte skúsenosti.
Ako vyčistiť PC od prachu?
Predtým, než sa do toho natoľko odkladaného a obávaného upratovania naplno pustíte, počítač vypnite a vytiahnite ho zo zásuvky. Šanca na akékoľvek zranenie sa tým zníži o nejakých 50 % (nie, nepočítali sme to, ale určite to tak nejako bude).
Ako zmerať výkon počítača?
Zvedavcom odporúčame si pred upratovaním zmerať teplotu a výkon počítača (napríklad pomocou programu HWMonitor) a následne si to isté zmerať aj po ňom. Ideálne by sa tam mal objaviť aspoň malý rozdiel k lepšiemu.
Čistenie počítača krok za krokom
Kde začať s čistením? Každý počítač je iný a neexistuje tak žiadny všeobjímajúci návod. Môžete sa pokúsiť vyhľadať inštrukcie na rozobratie svojho konkrétneho modelu počítača (či už na stránke výrobcu alebo na YouTube), prípadne inštrukcie na rozobratie svojej počítačovej skrine. Minimálne totiž potrebujete vedieť, ako sa dostať dovnútra a ako pri tom nič nepoškodiť.
Viete, ako na to? Skvelé. Potom, čo očistíte vonkajšiu časť skrine, odnímte všetky jej kryty a vrhnite sa na vnútornosti. A keď hovoríme „vrhnite“, myslíme tým zachovajte pokoj a robte len tie úkony, na ktoré si veríte. Pokiaľ vidíte vnútro počítača prvýkrát v živote, nemá zmysel ho rozoberať na tie najdrobnejšie súčiastky a drhnúť každú jeho skrutku. Dosť pravdepodobne tým narobíte viac škody ako úžitku.
Čistenie počítača začiatočníkom
Počítač môžete obstojne vyčistiť aj bez toho, aby ste ho celý zložito demontovali. Stačí, keď sa dostanete dovnútra skrine a očistíte aspoň ten neporiadok, ktorý vidíte, a to kombináciou spreja so stlačeným vzduchom a štetcom (alebo kefkou). Odvážlivci si vezmú k ruke aj vysávač, ale vnútro počítača je plné citlivých a drahých kúskov výbavy a my vám to tak radšej neodporúčame.
Osobitnú pozornosť venujte ventilátorom a prachovým filtrom. Prachové filtre sa spravidla nachádzajú z prednej a zo zadnej časti skrine a bývajú ľahko dostupné - stačí ich vysunúť. Väčšinou sú z plastu a tak ich stačí dať pod vodu. Predtým, než ich vrátite na ich miesto, sa uistite, že sú suché. Vlhkosť v počítači dokáže napáchať peknú neplechu.
Ventilátorov je v počítači hneď niekoľko a práve v nich sa prachu usadzuje zďaleka najviac (hneď po už spomínaných filtroch). Môžete ich buď odskrutkovať zo skrine, alebo ich riadne prefúknuť sprejom na mieste. Pritom ich ale pridržujte rukou, aby sa neotáčali! Pri prekročení maximálnych otáčok by sa totiž mohli trvalo poškodiť. A sprej držte od komponentov aspoň pár centimetrov ďaleko.
Až počítač dáte zase dohromady, umiestnite ho aspoň meter od steny a od iných predmetov, ktoré by mohli zhoršovať prívod vzduchu. Počítač potrebuje dýchať.
Čistenie počítača pokročilým
Toto bola teda jedna možnosť, tá jednoduchšia. Druhou možnosťou je vybrať každý komponent zvlášť, rozobrať ho a vyčistiť, a to skutočne do hĺbky. Použiť na to môžete vatové tyčinky napustené liehom alebo izopropylalkoholom a ďalšie už spomínané pomôcky. Súčasťou tohto procesu je aj výmena teplovodivej pasty, ktorá s postupom času stráca svoje teplovodivé schopnosti.
Tento spôsob ale môžeme odporučiť len technicky zdatným jedincom a napríklad tým z vás, ktorí si počítač sami zostavili. Vyhnite sa pritom dotýkaniu sa kontaktných plôch, či už pri procesore alebo pri grafickej karte a snažte sa nesiahať na nič na základnej doske. Nesnažte sa nič trhať a šklbať silou a buďte trpezliví. Na starú teplovodivú pastu použite plastové trsátko a jej zvyškov sa zbavte už spomínanou vatovou tyčinkou s liehom. Nové pasty potom stačí naniesť len minimum – bez problémov si vystačíte s kopčekom o veľkosti hrášku.
Ako vyčistiť notebook?
Na čistenie notebooku platí v mnohých ohľadoch to isté ako pre stolný počítač. Pred upratovaním ho vypnite, vypojte zo zásuvky a ideálne z neho vyberte batériu (ak je to možné).
Začnite zvonku. Chopte sa handričky z mikrovlákien, navlhčite ju (vodou alebo na to určeným čističom) a notebook zvonku utrite. Obzvlášť opatrní buďte pri klávesnici a pri portoch, aby sa voda nedostala dovnútra a samozrejme aj pri displeji.
Každý notebook je iný
Demontáž notebooku sa líši model od modelu. U niektorých kúskov je možné ľahko odskrutkovať spodnú časť a dostať sa tak k vetráčikom a všetkým jeho komponentom. U iných modelov kvôli tomu budete musieť rozobrať celú základnú dosku. Aj tu preto platí, že ak sa chcete pustiť do čistenia notebooku, nájdite si najskôr inštrukcie, ako ho rozobrať, a to či už na YouTube, alebo na stránkach výrobcu. Veľa notebookov sa „pýši“ šasi, ktorej demontáž je pre normálneho človeka takmer nemožná, a to aj keď viete ako na to. Čo potom, keď to len odhadujete.
Než notebook otvoríte, uistite sa, že sa tým nepripravíte o záruku. Pokiaľ áno, potom nemá zmysel riskovať a oplatí sa svoj notebook radšej odovzdať autorizovanému servisu.
Postup čistenia notebooku
Záruka je v bezpečí a viete, ako notebook roztvoriť? Pusťte sa do toho. Aj teraz sa sústreďte hlavne na vetráčiky a na rebrovanie chladiča, kde sa usadzuje najväčšie množstvo prachu. Pokiaľ si veríte, chladič môžete kompletne odskrutkovať, rozobrať, vyčistiť a nakoniec zase nahradiť starú teplovodivú pastu novou a všetko vrátiť na svoje miesto. Pokiaľ si toľko neveríte, nezúfajte a prach aspoň vyfúkajte pomocou spreja so stlačeným vzduchom. Aj tu si vetráčiky pri ich prefuku pridržujte, aby sa nepretáčali a nepoškodili.
Notebooky trpia na prehrievanie oveľa viac ako stolné počítače, pretože sú jednoducho menšie a nemajú tak silné chladiace systémy. A o to dôležitejšia je ich údržba, aby fungovali čo najefektívnejšie.
Ako vyčistiť monitor, myš a klávesnicu?
Monitor
Čistenie monitora je pri čistení počítača úplná hračka. Použite k nemu utierku z mikrovlákien a čistič bez alkoholu - ideálne taký, ktorý je na čistenie monitorov priamo určený. Ak použijete obyčajný silný čistič, môžete tým nenávratne poškodiť jednu z mnohých citlivých vrstiev displeja.
Klávesnica
A keď už ste sa pustili do drhnutia počítača a monitora, nezanevrite ani na klávesnicu a na myš. Práve tieto dve periférie s vami koniec koncov prichádzajú do kontaktu najčastejšie. Nehovoriac o tom, ako trpia na omrvinky a rozliate nápoje v ich okolí.
Klávesnicu odpojte (alebo z nej vyberte batérie), obráťte ju a potľapkajte ju po „chrbte“. Pomôcť si môžete sprejom so stlačeným vzduchom. Potom ju vráťte do jej pôvodnej pozície, do ruky si vezmite navhlčenú handričku (alebo napríklad detské vlhčené obrúsky) a klávesnicu poriadne vyleštite. Ak používate klávesnicu už nejaký ten rok, môžete z nej tiež vybrať všetky klávesy a ísť do hĺbky, prípadne môžete použiť čistiacu hmotu.
Myš
Tiež myš najskôr odpojte (alebo z nej vyberte batérie) a sústreďte sa hlavne na senzor. Práve on naberá najviac prachu, čo môže mať znateľný vplyv pri používaní. Na čistenie použite vatovú tyčinku napustenú liehom.
Keď už sme pri tej myši, vyčistite rovno aj jej podložku. S plastovou podložkou si poradí obyčajná namočená handra a s látkovou potom krátky mydlový kúpeľ.
Ako zrýchliť počítač čistkou nepotrebných súborov?
Počítač musíte pravidelne čistiť nielen od prachu a od ďalších fyzických nečistôt, ale aj od nepoužívaných programov, od prebytočných súborov a od vírusov.
Pred akoukoľvek touto očistou si ale najskôr zazálohujte všetky svoje dáta. Môžete tak urobiť po starom - hodiť ich na externý pevný disk alebo na USB flash disk, alebo moderne - nahrať ich na cloud. Nakoniec ale nezáleží na tom, ktorú z týchto alternatív si zvolíte, hlavné je, že ste sa vôbec rozhodli svoje veci zálohovať a nie naďalej žiť na tenkom ľade.
Čo je toto za error?
Keď bežne narazíte na akékoľvek softvérové problémy so svojím počítačom, prvou vecou, ktorú musíte urobiť (namiesto panikárenia a obvolávania priateľov) je jednoduchý reštart. Reštart opraví veľkú väčšinu problémov a nezaberie vám absolútne žiadny čas. Neporadí si samozrejme s dlhodobejšími problémami, ale tie nové často hneď eliminuje.
Ako uvoľniť miesto na disku?
Častým problémom, s ktorým sa stretáva veľa z nás, je nedostatok miesta na disku. A jeho najjednoduchším riešením je (rovnako ako doma) vyniesť plný kôš. Vždy sa snažte si na počítači udržiavať minimálne pár GB voľného priestoru.
Ďalším východiskom je zbaviť sa nepoužívaných aplikácií. Prejdite si všetky programy, ktoré vám zaberajú miesto na disku a pri každom si povedzte: „Používal som tento program v poslednom roku?“ Nie? Šup, odinštalovať. Každý máme v počítači kopu programov, ktoré sme použili maximálne raz a odvtedy nám len prekážajú na disku.
Pár GB sa zbavíte odstránením dočasných súborov. Do vyhľadávacieho poľa Windows zadajte „Vyčistenie disku“, zvoľte, ktoré súbory chcete odstrániť a máte hotovo. macOS je v premazávaní dočasných súborov relatívne efektívnejší a je lepšie mu do toho radšej nezasahovať.
Poslednou možnosťou je použitie na to určeným programov. K tým je ale nutné pristupovať so štipkou opatrnosti, pretože im dávate prístup k svojim dátam a nikdy si nemôžete byť úplne istí, ako s nimi budú zaobchádzať.
Najnovšia aktualizácia
Veľa ďalších vízií vyriešia updaty. Updaty operačného systému a antivírusového programu, nové drivery grafickej karty a procesora a nakoniec aktualizácia vami najpoužívanejších programov.
Čo sa deje po spustení?
Trvá vášmu počítaču až podozrivo dlho jeho boot up, teda zapnutie? Tak to si určite budete chcieť prejsť zoznam programov zapínajúcich sa po jeho štarte a zľahka ho okresať. Vo Windows stačí na vyhľadanie týchto programov napísať do panelu vyhľadanie „Aplikácie po spustení“. Na počítačoch od Apple tieto programy nájdete pod Predvoľby systému - Užívatelia a skupiny - Prihlásenie.
Vírusy a antivírusy
Váš počítač je pod nepretržitým náporom agresívnych vírusov. Je možné, že sa nejaký ten malý tvor preplazil vašou antivírusovou ochranou a teraz si pochrukáva na vašich dátach a napríklad spomaľuje váš počítač. Antivírus ste si už aktualizovali (pretože samozrejme sledujete naše kroky jeden po druhom) a teraz je teda čas vykonať kompletnú kontrolu a daného vírusu sa zbaviť. Ako Windows, tak macOS disponujú predinštalovanými antivírusmi, ale ak to myslíte s ochranou svojho počítača vážne, poobzerajte sa radšej po platených antivírusoch.