Vstupujete na stránky pre osoby staršie ako 18 rokov.
Kliknutím na tlačidlo „Vstúpiť“ prehlasujem, že som starší ako 18 rokov a nepripustím, aby k tu uvedeným dátam pristupoval ktokoľvek nespôsobilý či neplnoletý.
Vstupujete na stránky pre osoby staršie ako 18 rokov.
Kliknutím na tlačidlo „Vstúpiť“ prehlasujem, že som starší ako 18 rokov a nepripustím, aby k tu uvedeným dátam pristupoval ktokoľvek nespôsobilý či neplnoletý.
Ako dlho variť vajcia a ďalšie tajné tipy
Sobotné ráno bez vajíčka natvrdo si ani nechcete predstavovať. Vajce je pre vás božskou mannou, na ktorej si pochutíte kedykoľvek, kdekoľvek a zakaždým inak. Niekedy ale začnete snívať a skončíte pri zelenom žĺtku. Čo s tým? Staňte sa kráľom vajec!
Perfektné vajcia na 7 spôsobov
- Vajce natvrdo bude potrebovať 10 minút.
- Vajcia na hniličku budete mať za 5-7 minút.
- Vajce namäkko varte 4-5 minút.
- Stratené vajcia varte na cca 80 °C 3-4 minúty.
- Na volskom oku si pochutnáte opečením vajca na pomastenej panvici. Okoreňte podľa chuti a opekajte minimálne do stuhnutia bielka.
- Miešané vajce si uvaríte vyliatím prešľahaných a ochutených vajec na panvicu s tukom. Rýchlo miešajte a zhruba po 30 sekundách stiahnite z ohňa, aby vajcia ostali krémové.
- Na omeletu premiešajte tri vajcia so soľou a korením. Vlejte ich na pomastenú panvicu, premiešajte a potom nechajte vajcia stuhnúť. Pred podávaním omeletu preložte.
Vyberte si hrnce podľa svojho gusta Akú panvicu na volské oká?
Vajcia natvrdo
Vajcia si s predstihom vyberte z chladničky, aby mali izbovú teplotu. Do menšieho hrnca vlejte toľko vody, aby boli vajíčka potopené, ale zbytočne v nej neplávali. Vodu priveďte do varu a vajcia do nej opatrne vložte.
Varte cca 10 minút – záleží na počte vajec, ktoré varíte naraz, ich veľkosti, na teplote vody aj na výkone vašej platničky. Po uvarení vajíčka prudko schlaďte studenou vodou, aby sa ďalej nevarila a škrupina sa lepšie lúpala.
Varené vajcia využijete napríklad ako rýchlu desiatu na cesty, miesto mäsa ku kôprovej omáčke alebo ich krájačom vajec nakrájajte na chlebíček či pečivo s maslom.
Tip: Varíte pravidelne hneď niekoľko vajec naraz a nemáte čas ich kontrolovať alebo s varením nemáte toľko skúseností? Zaobstarajte si varič vajec.
Čo je to škótske vajce?
Alebo pštrosie vajce k nám skutočne prišlo zo Škótska resp. z Britských ostrovov. Tradične sa vopred uvarené a olúpané vajíčko obaľuje v zmesi z vylisovaných klobások, ktorú ale možno v našich podmienkach nahradiť mixom okoreneného mletého bravčového a hovädzieho mäsa.
Vajíčka si vopred krátko uvarte, potom ich prudko ochlaďte a olúpte. Starostlivo ich obaľte ochuteným mäsom tak, aby vajcia nikde nepozerali, ale mäsa na nich nebolo ani zbytočne veľa - vzniknú vám gule podobné baseballovým loptičkám. Tieto guličky následne obaľte v klasickom trojobale (múka-vajcia-strúhanka) a smažte vo vyššej vrstve oleja. Alternatívne môžete škótska vajcia predsmažiť a dopiecť v rúre dozlatista.
Vajcia na hniličku
Príprava na varenie vajíčka na hniličku prebieha rovnako ako pri vajci natvrdo - hrniec tak akurát veľký, vody nie veľa ani málo, vajcia izbovej teploty.
Vajíčko opatrne vložte do vriacej vody a varte okolo 6-7 minút. Záleží od počtu vajec, ich veľkosti a výkonu varnej dosky. Po uvarení vajcia rýchlo a krátko schlaďte. Získate tak krásne krémový žĺtok, pri ktorom neriskujete vysušenie prevarením. Zároveň sa vyhnete nedovareniu, pokiaľ sa vám konzumácia tečúceho žĺtka nepozdáva.
Vajcia namäkko
Aj u vajíčok namäkko sa postup od vajec natvrdo a vajec na hniličku nelíši. Voľte hrniec zodpovedajúcej veľkosti, vlejte doň dosť vody tak akurát na ponorenie vajec a vodu priveďte do varu.
Do vriacej vody vložte vajíčko a varte ho 5 minút. Po dovarení ho schlaďte. Výsledkom by mal byť stuhnutý bielok a tekutý žĺtok. Také vajíčko je najlepšie na raňajky s pečivom a maslom. Dajte si ho do stojančeka na vajíčka či misky, zľahka odseknite špičku, vajíčko posoľte a obsah vyjedzte lyžicou.
Vajcia do skla
Vajíčko do skla nie je nič iné ako vajcia namäkko vyklepnuté do pohára. Uvarte si ho podľa návodu vyššie, po schladení vajcia opatrne olúpte a vložte do pohára. Vajcia dochuťte či posypte pažítkou, jemne ho rozdeľte (alebo rozmiešajte) lyžičkou a vychutnávajte.
Stratené vajcia
Stratené vajce, alebo tiež pošírované či zastrené vajce, pripravíte vyklepnutím vajíčka do vody so soľou a octom. Voda by mala mať okolo 80 °C, kedy sa na dne hrnca tvoria bublinky, nemala by však vrieť - to by vajíčko rozbilo. Vajcia voľte čo najčerstvejšie, pretože bielok postupom času redne a ľahšie sa vo vode rozpadne.
V takmer vriacej vode vytvorte napríklad lyžicou vír a do jeho stredu vajcia opatrne vlejte. Môžete si pomôcť tým, že si vajcia vopred vyklepnete do hrnčeka, misky či naberačky. Zhruba po 3 minútach vajíčko vyberte a nechajte odkvapkať.
Stratené vajcia podávajte v kulajde alebo len tak na toaste s roztlačeným avokádom alebo šunkou.
Tip: Pokiaľ sa vám nedarí vajcia pri varení udržať pohromade, môžete ho pred varením vyklepnúť a zaviazať do kúska ľahko naolejovanej potravinárskej fólie. Tá vytvorí provizórnu škrupinu a nedovolí bielku utiecť. Olej na fólii zaistí, že k nej bielok z vnútornej strany nepriľne.
Ako pripraviť vajcia benedikt
Na prípravu vajcia benedikt potrebujete správne uvarené stratené vajce, ktoré sa servíruje na opečenom toaste, anglickom muffine či inom kúsku pečiva s plátkom šunky. Všetko sa na záver zaleje holandskou omáčkou.
Na 4 porcie:
- 2 žĺtky
- 150 ml vínneho octu
- Celé, ľahko drvené alebo hrubo mleté korenie
- 150 g masla
- Citrónová šťava
Ocot s korením dajte do rajnice a zvarte na polovicu objemu. Maslo si rozpustite.
Do misky na vodnom kúpeli vlejte žĺtky a pridajte 2 lyžice zvareného octu. Šľahajte, kým nebude zmes hustá a nevytvorí ľahkú penu. Potom po častiach zašľahajte rozpustené maslo.
Podľa svojej chuti dosoľte, okoreníme a ochuťte citrónovou šťavou. Na osvieženie môžete pridať trochu pažítky alebo hladkej petržlenovej vňate.
6 tipov pána Vajíčka
- Aby vám vajíčka pri varení nepraskli, vložte ich už do studenej alebo vlažnej vody. Ďalšou možnosťou je urobiť do spodku vajca malú dierku, kadiaľ sa uvoľní tlak.
- Lyžicou octu alebo poriadnou dávkou soli pridanými do vody zabránite vyliatiu bielka, keby predsa len vajce pri varení prasklo.
- Vajíčka sa budú lúpať ľahšie, keď ich po uvarení prudko schladíte studenou vodou. Lepšie sa lúpu aj staršie vajcia.
- Vajcia skladujte pri stabilnej teplote v suchom a tmavom prostredí. Ideálne teda v chladničke.
- Vajíčka po dobe spotreby a prasknuté surové vajíčka vyhoďte.
- Konzumácia nevarených vajec sa neodporúča, a to kvôli možnej nákaze salmonelou. Radšej si urobte volské oko.
Ako skladovať vajcia
Základným pravidlom skladovania vajec je stabilná nemenná teplota do 18 °C a suché prostredie bez priameho slnečného žiarenia. Je teda jedno, či vajíčka skladujete v chladničke alebo v špajze. Zásadné je, aby sa vajcia pri skladovaní neorosili, pretože potom by mohlo dôjsť k nárastu plesní a tie by sa mohli škrupinou dostať až do vajíčok.
Ak vajcia uchovávate v chladničke, nedávajte ich do dverí, kde sa častým otváraním a zatváraním teplota i vlhkosť rýchlo menia. Radšej ich schovajte v zadnej časti chladničky ďalej od aromatických potravín, ktorých pachy by vajíčka mohli vďaka pórovitej škrupine nasať. Vajcia skladujte špičkou dole, aby mohli širšou stranou dýchať.
Je vhodné vajcia nechať v pôvodnom kartóne? To je na zváženie - pôvodný obal vajcia chráni pred otrasmi, zmenou teplôt a nechcenými pachmi z chladničky. Môže však obsahovať zárodky plesní či chorôb, nasávať vlhkosť a udržiavať nechcené arómy z chladničky.
Pred uskladnením vajcia neumývajte, mohli by ste narušiť ich ochranný obal a nechtiac pomôcť k šíreniu mikróbov. Ak ich chcete očistiť, použite papierovú utierku.
Pri správnom skladovaní nevarené vajcia vydržia v chladničke až päť týždňov, vajcia natvrdo cca týždeň.
Tip: Vek vajca overíte jeho ponorením do vody - ak spadne ku dnu, je čerstvé. Keď hneď vypláva, ide o starší kus a jeho použitie je na vlastné nebezpečenstvo.
Tipy na farbenie vajíčok
Farebné vajíčka sú neodmysliteľne spojené s obdobím Veľkej noci. Preto s predstihom nakupujete rôznofarebné vrecká farieb na vajíčka aj ocot a zháňate krásne biele vajcia. Vajíčka môžete zafarbiť holé tak, ako ich kúpite, čím docielite peknú jednoliatu farbu. Skúste sa ale vyhrať so vzormi záclon či kvetmi a listami prekrytými pančuchou, ktoré na vajíčkach vytvoria krásne vzory. Alebo klasické odtiene vymeňte za mramorové či trblietavé farby na vajíčka, ktoré samy o sebe zaistia efektný vzhľad vajec bez ďalšej práce.
Kreatívnejším a trpezlivejším dušiam sa bude páčiť farbenie vajec voskom, kedy na čisté vajíčka v ľubovoľných vzoroch nanesiete vosk zo sviečky. Vajcia potom ponoríte do farby, ktorá sa pod vosk nedostane a jeho následným zlúpaním tak objavíte vytvorené maľovanie.
Jedným z posledných hitov je farbenie vajíčok penou na holenie. To spočíva v nanesení väčšieho množstva peny napr. na plech na pečenie, do ktorej podľa svojej nálady nakvapkáte gélové farby na vajíčka a jemne ich zmiešate. Do tejto zmesi vkladajte čisté a odmastené vajcia, nechajte 5 minút pôsobiť a podľa potreby otáčajte, aby sa vajcia zafarbili celé. Následne vajcia očistite papierovou utierkou.
Farbenie vajíčok pomocou prírodných farbív
Nie ste priaznivcom farieb z obchodu alebo skrátka chcete experimentovať a byť bližšie k prírode? Vrhnite sa na prírodné farby na vajíčka. Počítajte ale s tým, že sýtosť farieb môže byť slabšia a proces farbenia bude dlhší ako pri klasických farbách na vajíčka. Pri všetkých variantoch si skúste farbiaci roztok pripraviť vopred povarením vody s danou surovinou tak, aby sa uvoľnilo maximálne možné množstvo farbiva. Tiež odporúčame testovať vplyv teplého a studeného farbenia (tzn. teploty farebnej vody pri farbení vajec), pretože to môže pri rôznych farbivách zaistiť iný výsledok.
Tip: Nemáte na farbenie vajec čas? Poslúžia aj návleky a fólie na vajíčka, samolepky alebo potravinárske fixky, s ktorými sa vyšantia aj menšie deti.
Využitie škrupín z vajec
- Môžete ich pridať do kompostu na hnojenie záhrady a tiež s nimi pohnojíte izbové kvety. Pôde tak dodáte chýbajúci vápnik. Pokiaľ ale rastliny vyžadujú kyslejšiu pôdu, škrupiny vynechajte.
- Hoďte ich hydine pre chutnejšie vajcia alebo ich nameľte psovi do krmiva. Ľahko tak doplnia potrebné živiny.
- Prach zo škrupín vsypte do jamky pred vysadením paradajok - ochránite ich pred hnilobou.
- Vytvorte prekážkovú dráhu pre slimákov. Zábrany z ostrých škrupín pri ceste za šalátom len tak neprekročia.
- Veľké kusy škrupín nahradia pestovateľské tégliky na výsev semienok.
- Zo zmesi drvených škrupín a jablčného octu vznikne babský recept na štiepance od hmyzu. Škrupiny zalejte octom, nechajte niekoľko dní v tme odpočívať a potom môžete používať. Roztok zvládne cca mesačné uskladnenie v chladničke.
- Škrupinový prášok vám poslúži ako telový peeling alebo pleťová maska.