Vstupujete na stránky pre osoby staršie ako 18 rokov.
Kliknutím na tlačidlo „Vstúpiť“ prehlasujem, že som starší ako 18 rokov a nepripustím, aby k tu uvedeným dátam pristupoval ktokoľvek nespôsobilý či neplnoletý.
Vstupujete na stránky pre osoby staršie ako 18 rokov.
Kliknutím na tlačidlo „Vstúpiť“ prehlasujem, že som starší ako 18 rokov a nepripustím, aby k tu uvedeným dátam pristupoval ktokoľvek nespôsobilý či neplnoletý.
Záhrada na balkóne: Ako na balkónové kvety, uhorky alebo jahody a čo ďalšie pestovať?
Život v meste s dostupnosťou práce aj zábavy je voľbou mnohých z nás. Ako ale mať prírodu na dosah a môcť si užiť vôňu kvetov či vlastnoručne vypestovaných plodín? Záhrada na balkóne či terase je tým najlepším riešením! Na balkón umiestnite ako kvety okrasné listom či kvetom, tak aj zeleninu, ovocie, bylinky alebo izbové kvety v kvetináčoch. Stačí vedieť, ako na to.
9 tipov, čím sa pri plánovaní záhrady na balkóne riadiť
- Najdôležitejšia je orientácia balkóna. Sever, juh, východ aj západ ponúknu iné množstvo slnečného svitu.
- Rastliny, plodiny i bylinky vyberajte podľa ich vhodnosti na balkón - balkónové kvety, previsnuté či zakrpatené druhy plodín.
- Strážte počasie tak, aby vám rastliny na dlhom a prudkom slnku neuschli, nepolámali ich krúpy alebo napríklad nestrhol vietor.
- Kvetináče a hrantíky môžu byť z plastu, terakoty alebo dreva. Plast je odolný a univerzálny, ale dizajnovo vám nemusí vyhovovať. Terakota je pekná, odolná a prírodná, ťahá však zo zeminy vlhkosť a je ťažká.
- Skvelou voľbou sú samozavlažovacie kvetináče a hrantíky, vďaka ktorým nebudete mať toľko starostí s optimálnou zálievkou.
- Dávajte si pozor na škodcov, ako sú napr. vošky či iný hmyz a choroby. Zaobstarajte si prostriedky proti škodcom.
- Kombinujte plodiace a okrasné rastliny. Tak budete mať krásny aj užitočný balkón, mnohé rastliny navyše svojimi vlastnosťami ochránia iné napríklad pred spomínanými škodcami a váš byt pred muchami a komármi (napr. aksamietnica (afrikán), nechtík, mäta, levanduľa, bazalka).
- S rastlinami nešetrite. Väčšie množstvo kvetov poteší vaše oko a zároveň vás ochráni pred zvedavými pohľadmi susedov. Kvety tiež vytvoria mikroklímu, vďaka ktorej budete mať na balkóne čistejší a sviežejší vzduch.
- Ani na rastlinách nešetrite. Vydajte sa pre ne do lepšieho kvetinárstva či záhradníctva a kúpte len zdravé a pekne rozrastené kusy.
Tipy na zariadenie balkóna Ako vybrať záhradný substrát? Ako vybrať hnojivo?
Pestovanie podľa svetových strán
Ešte než začnete balkón zazeleňovať, zistite si, na ktorú svetovú stranu je orientovaný. Každá strana totiž zaistí inú mieru slnečného svitu, čo výrazne ovplyvní výber rastlín. Nechcete predsa bojovať o každý sladký plod či naopak svoje rastliny usmažiť...
Balkón orientovaný na sever
Severný balkón neoplýva veľkým množstvom slnečného svitu, a preto sa zamerajte na rastliny a kvety, ktorým nevadí tieň. Z okrasných rastlín sa tu bude páčiť napríklad hortenzii, fuchsii, balzamínu, brečtanu, papradiu, pakostu a begónii. Ostatní síce zrejme nezahynú, ale ich rast nebude taký bohatý.
U byliniek sa zamerajte na pažítku, petržlenovú vňať, koriander, medvedí cesnak, nechtík, kapucínku a ligurček. Dariť by sa mohlo aj bazalke a mäte, ktoré znesú polotieň.
Plodiacim rastlinám sa na severnom balkóne príliš páčiť nebude, pretože plodiny na dozretie potrebujú slnko. S niektorými druhmi šalátu by ste však uspieť mali bez problémov – skúste špenát, mangold alebo valeriánku.
Severný balkón je naopak skvelý na tzv. letnenie izbových rastlín. Tie svojim pobytom v byte nie sú zvyknuté na priame slnko, ktoré by ich napríklad na južnom balkóne spálilo.
Balkón orientovaný na východ
Východný balkón je skvelým kompromisom medzi severnou a južnou orientáciou – ráno tu máte dostatok svetla a slnka, popoludní tieň. Táto orientácia by tak mala vyhovovať väčšine rastlín. U vyslovene slnečnomilných kvetov však môže byť ich rast obmedzený, preto ich treba otestovať priamo na svojom balkóne.
Páčiť by sa tu malo fuchsii, muškátu, petúnii, netýkavke či hortenzii. Z byliniek voľte mätu, pažítku, žeruchu či petržlenovú vňať, ale vzhľadom k rannému slnku by sa tu mohlo dariť aj iným bylinkám. Pozor len na tie, ktoré priame slnko vyžadujú.
Z plodiacich rastlín budete mať úspech so šalátmi, hráškom či fazuľkami. Východ by mohli zvládnuť aj niektoré paradajky, papriky alebo obľúbené jahody.
Balkón orientovaný na juh
Južný balkón sa vyznačuje prudkým slnkom, ktoré nie každá rastlina zvládne. Skvelou voľbou budú muškáty, petúnie, gazánia, surfínia, nechtík, aksamietnice aj napríklad ruže.
Na pestovanie byliniek vyberajte stredomorské druhy vyžadujúce množstvo slnečného svitu a zvyknuté na miernejšiu zálievku. Na južnom balkóne sa bude páčiť tymiánu, rozmarínu, oreganu, majoránke, šalvii a levandule.
Silné slnko milujú aj paradajky, papriky, hrozno a jahody, ktoré budú vďaka nemu krásne zrelé a chutné. Pokiaľ máte na balkóne alebo terase dosť miesta, pestovať tu môžete aj olivovník a citrusové stromčeky.
Balkón orientovaný na západ
Západný balkón sa vďaka popoludňajšiemu a večernému slnku podmienkami blíži balkónu orientovanému na juh. Ani rastlinky, ktorým vyhovuje východný balkón so svojim ranným slnkom a popoludňajším tieňom, by tu však nemali výrazne trpieť. Berte však do úvahy, že popoludňajšie slnko je silné, a pokiaľ balkón netieni dom či stromy, rastliny by mohlo spáliť.
Z okrasných rastlín voľte muškát, nechtík, lobelku, gazániu a železník čiže verbenu. Páčiť by sa tu malo aj bylinkám, a to rozmarínu, šalvii, tymiánu, bobkovému listu, medovke či bazalke.
Plodiace rastliny západným balkónom tiež nepohrdnú - paradajky, jahody, ríbezle, egreše tu budú pekne rásť.
Aké kvety na zábradlie, parapet aj steny?
Balkónové zábradlie vysadené kvetmi môžete vidieť takmer na každom dome. Ide o najjednoduchšiu možnosť, kedy stačí zaobstarať hrantíky na balkón a kvetináče so závesmi či s vykrojením, ktorým ich posadíte priamo na zábradlie. Do nich potom už len vyberte balkónové kvety, ktoré zasaďte do substrátu podľa druhu rastlín alebo voľte ten s označením pre balkónové kvety.
Klasické kvetináče a hrantíky umiestnite aj na vonkajší parapet okna smerujúceho na balkón - stačí aby mal parapet dostatočnú hĺbku.
Najvhodnejšie letničky na balkón
- Muškáty alebo pelargónie
- Afrikány alias aksamitníky
- Petúnie a surfínie
- Verbena alebo železník
- Kapucínky
- Gazánie
- Lobelky
- Libory
- Begónie
- Fuksie
Keď už vám dôjde miesto na zábradlí, poobzerajte sa po stenách balkóna. Aj tie sa totiž dajú ľahko vysadiť kvetmi a vytvoria tak čím ďalej populárnejšiu vertikálnu záhradu. Pokiaľ si z hotových závesných systémov a balkónových stien nevyberiete, vyrobte si vlastný z drevenej palety.
Spôsob 1: Závesná paleta
Zožeňte si peknú a čistú drevenú paletu. Tú ošmirgľujte, aby ste sa o ňu v budúcnosti nezranili. Tiež ju môžete nalakovať alebo pretrieť farbou vhodnou na drevo v exteriéri.
Teraz paletu pripevnite k stene balkóna a jej dosky využite ako závesné plochy pre rastliny v kvetináčoch a hrantíkoch so závesnými hákmi. Berte do úvahy nosnosť steny - samotná paleta niečo váži, k čomu musíte pripočítať váhu plných nádob so zeminou a kvetmi.
Spôsob 2: Paleta „plnená“ rastlinami
Ďalšou možnosťou je využitie samotnej palety ako nádoby na rastliny. To kladie väčšie nároky na kvalitu palety a jej povrchové ošetrenie – mala by byť úplne čistá, hladká a ideálne aj naimpregnovaná. Vyberte takú, ktorá má medzi doskami väčšie medzery.
Pripravenú paletu zo zadnej strany a z bokov obaľte pevnou netkanou textíliou vhodnou pod rastliny. Fóliu na všetkých miestach, kde sa dotýka dreva palety, každých pár centimetrov pritlčte alebo prisponkujte. Tak by mala byť celá zadná strana palety vrátane bočných otvorov prekrytá fóliou a v miestach medzi doskami na prednej strane sa vytvoria vrecká na vsypanie zeminy a umiestnenie kvetov. Medzi klincami či sponkami by nemali byť veľké medzery, aby sa vám zemina nesypala von.
Paletu oprite o stenu alebo ju na ňu privŕtajte - pozor na nosnosť steny. Teraz môžete do vzniknutých vreciek vsypať substrát pre balkónové rastliny a doň vsádzať vybrané rastliny.
Zasaďte bylinky a dochutenie pokrmov bude vždy po ruke
Na balkóne aj za oknom sa bylinkám vďaka ich menšej veľkosti bude skvele dariť. Kľúčové je vybrať správny druh podľa orientácie balkóna čiže podľa nárokov byliniek na slnko, teplo a zálievku. S trochou trpezlivosti si ich môžete vypestovať zo semienok alebo si kúpte predpestované sadenice.
Pestovať môžete oregano, majorán, rozmarín, tymian, šalviu, levanduľu, pažítku, petržlenovú vňať, ligurček, trebuľku, žeruchu, koriander, citrónovú trávu, vavrín alebo bobkový list, mätu, medovku, yzop, saturejku aj bazalku.
Pestovanie zeleniny a ovocia - šalát, hrášok, jahody aj zemiaky
Pre zeleninu ani ovocie už nemusíte na trh alebo do obchodu, mnohé druhy si vypestujete priamo za oknom na svojom balkóne. Aj tu opäť berte do úvahy jeho orientáciu, aby na ňom bolo dosť svetla a tepla tak, ako to vybrané plodiny vyžadujú.
Zelenina na balkóne - akú zvoliť?
- Listovú zeleninu: rôzne druhy šalátov, špenát, mangold;
- koreňovú zeleninu: mrkva, zeler, reďkovky;
- plodovú zeleninu: papriky a chilli papričky, paradajky, uhorky, baklažán;
- zemiaky a batáty;
- cibuľu a cesnak;
- fazuľky a hrášok.
Zeleninu môžete pestovať v kvetináčoch, hrantíkoch aj vo vreciach na pestovanie, ktoré sú obzvlášť vhodné na zemiaky. Navyše sa ľahko premiestňujú. Skvelou voľbou bude vyvýšený záhon, pokiaľ naň máte dostatok priestoru.
Pri pestovaní zeleniny na balkóne si vopred premyslite požiadavky jednotlivých druhov. Koreňová zelenina rastie do hĺbky zeminy, potrebuje teda hlbokú nádobu a kvetináč tak nemusí vyhovovať.
Fazuľky, uhorky či paradajky naopak rastú do výšky a potrebujú sa o niečo oprieť. Budete tak musieť zaistiť sieť, opornú tyč alebo vhodný záves, aby sa rastlinka mala čoho chytiť.
Nezabudnite na správne zvolenú zeminu, zodpovedajúcu výživu a hnojivo, dobré umiestnenie rastliny a vyváženú zálievku.
Tip: Podmienky pestovania prispôsobte druhu zeleniny, ale aj konkrétnemu kultivaru. Jednotlivé druhy paradajok budú mať iné požiadavky na veľkosť nádoby aj spôsob pestovania. (Áno - paradajky sú botanicky ovocie, ale tieto debaty necháme iným.)
Ako na pestovanie paradajok Ako vyrobiť, založiť a osadiť vyvýšený záhon
Pestovanie uhoriek na balkóne
- Správna odroda: Hľadajte druhy uhoriek, ktoré sú vhodné na sadenie do nádob, nevyžadujú veľa miesta, plody sú menšie a odolnejšie. Vďaka tomu, že rastliny rastú do výšky (okrem poľných), nemusíte ich náročnosť na priestor zvlášť riešiť. Na balkóne či terase tak môžete pestovať takmer všetky odrody, nezabudnite ale na to, že potrebujú oporu.
- Kedy a ako: Semienka môžete vysievať do sadbovača alebo inej vhodnej nádoby od druhej polovice apríla. Nádobu umiestnite na svetlé miesto a udržiavajte pôdu vlhkú. Predpestované rastliny alebo zakúpené sadenice možno vysádzať von po posledných mrazoch, t. j. v druhej polovici mája.
- Príprava pôdy: Uhorky potrebujú dobre priepustnú pôdu bohatú na živiny. Použite vysoko kvalitnú zeminu a pridajte trochu vyzretého kompostu alebo organického hnojiva. Na dno nádoby však najskôr vsypte drenážnu vrstvu z hlinených črepov, štrku a pod.
- Vhodná nádoba: jedna rastlina zvyčajne potrebuje 15-20 litrov pôdy v závislosti od odrody. Môžete ich zasadiť do vedra s vyvŕtanými otvormi na dno pre odtok vody, do väčšieho kvetináča, samozavlažovacieho kvetináča, vyvýšeného záhonu alebo dokonca do pevného igelitového vreca.
- Umiestnenie: Uhorky potrebujú dostatok slnečného svetla, ale môžu byť náchylné na popálenie slnečnými lúčmi. Ideálny je balkón na východ. Tiež si dajte pozor na dážď, ktorý by mohol spôsobiť napadnutie plesní – preto je dobré uhorky postaviť napríklad pod striešku.
- Podpora: Rastliny uhoriek je potrebné od presadenia do exteriéru pripevniť k opore, aby sa udržali vo vzpriamenej polohe. Môžete použiť tyče a hranoly pridané do nádoby pri výsadbe rastlín alebo zviazané povrazy aj šnúru na pranie. Stačí občas vyviazať a rastlina sa sama prichytí.
- Zalievanie: Uhorky vyžadujú stálu vlhkosť, preto ich zalievajte, keď je pôda na dotyk suchá. Odporúča sa ranné zalievanie odstátou alebo dažďovou vodou. Zvážte možnosť zaobstarať si zavlažovací systém alebo ich zasadiť do samozavlažovacej nádoby.
- Hnojenie: Podľa potreby pridávajte ďalšie živiny približne 1× týždenne. Ideálne organické hnojivo, tekuté slepičince či inú alternatívu vhodnú na zeleninu alebo špeciálne na uhorky podľa návodu na použitie aplikujte podľa návodu konkrétneho produktu.
- Škodcovia a choroby: Uhorky najčastejšie napáda pleseň uhorková spôsobená vyššou vlhkosťou, spoznáte ju vďaka žltým hranatým škvrnám na listoch. Objaviť sa môžu aj múčnatky a uhorková mozaika, roztočce a bzdôšky. Zabránite im odstránením príčiny a ochranným prostriedkom proti chorobe či škodcom.
Aké ovocie je vhodné na balkón?
- Drobné ovocie: jahody záhradné aj lesné, čučoriedky, maliny, černice, ríbezle, egreše, josta, moruše;
- zakrpatené kôstkoviny: marhule, slivky, broskyne, čerešne;
- zakrpatené jadroviny: hruška, jabloň, muchovník;
- zakrpatené citrusy: citróny, mandarínky, pomaranče, budhova ruka a cedrát;
- hroznové víno;
- figy a kivi;
- pepino gold (previslé melóniky);
- rakytník a kustovnica čínska (goji).
Malé kríky bobuľovitého ovocia sú stávkou na istotu. Stačí vám na ne relatívne malá plocha a nejaký ten slnečný lúč. Pri každom druhu sa pozrite na jeho požiadavky týkajúce sa zálievky a slnka a podľa toho nádobu s rastlinkou umiestnite. Je možné, že vám bude rásť aj napríklad na severnom balkóne, plodov však nebude toľko a tiež nebudú také sladké.
Na balkóne ale môžete pestovať aj ovocné kríky a stromčeky, je však samozrejme potrebné mať na ne dostatok miesta. Napríklad u jabloní, citrusov či marhúľ vyberajte zakrpatené stĺpovité druhy, pri ktorých nehrozí, že vám z nich vyrastie strom vhodný na záhradu. Vždy si tak vopred overte, že je drevina vhodná na balkón. Berte do úvahy aj požiadavky na nádobu - jej veľkosť a hĺbku podľa veľkosti koreňového systému. Hruškám stačí menší priestor, ale napríklad broskyne musia mať nádobu väčšiu.
Pri hroznovom víne a iných popínavých alebo previsnutých druhoch premyslite umiestnenie rastlín tak, aby sa mali o čo oprieť (stena, oporná tyč, sieť) alebo aby naopak neviseli až k susedom pod vami.
Substrát, zálievku, hnojenie a ošetrenie proti chorobám či škodcom voľte podľa druhu rastliny a jej požiadaviek.
Tip: Pokiaľ chcete mať ovocie a nie len okrasnú drevinu, vopred si vyhľadajte, ako sa daná rastlina opeľuje. Napr. pre pestovanie rakytníka musíte mať samčiu aj samičiu rastlinu, pretože nie je tzv. samosprašný a jedna rastlina sa teda sama neopeľuje.
Pestovanie jahôd na balkóne
- Nádoba: Jahody potrebujú aspoň 20-30 cm miesta do hĺbky aj medzi jednotlivými rastlinami a dobrú drenáž. Skvele poslúži závesný kôš, kvetináč na zábradlie alebo kvetináč s viacerými otvormi.
- Odroda: Na menšie balkónové plochy sú vhodné stále plodiace, kompaktné odrody, ktoré môžu byť klasické "vzpriamené" alebo previsnuté. Vyberajte preto podľa toho, či budete nádobu zavesovať alebo umiestňovať na zem. Bežne sa tu pestujú veľkoplodé odrody, ale môžete si vybrať aj z odrôd s menšími plodmi.
- Pôda: Jahody preferujú mierne kyslú, humóznu pôdu bohatú na živiny. Použite kvalitný substrát a pridajte trochu kompostu a piesku. Na dno nádoby vsypte vrstvu drenáže zo štrku, keramzitu alebo hlinených črepov.
- Výsadba podľa typu sadeníc: môžete si kúpiť jahody v kontajneroch a tzv. frigo sadenice. Tie z kontajnera zasaďte tak hlboko, ako boli v predchádzajúcej nádobe. Sadenice frigo namočte na hodinu, skráťte korienky o tretinu a zasaďte kolmo do pôdy až po okraj zeleného stredu sadenice. Po posledných mrazoch, približne od druhej polovice mája, ich vysádzajte von. Možno ich tiež predpestovať aj zo semien sypaných na povrch substrátu, pričom treba zabezpečiť pravidelné rosenie a s dostatkom svetla.
- Mulč: Na povrch zeminy dajte vrstvu mulča, ktorý v zemine udrží viac vlhkosti a tiež zabráni plesniveniu plodov v prípade, že by ležali na substráte. Použiť možno slamu alebo štiepku.
- Umiestnenie: Na dosiahnutie najlepších výnosov potrebujú aspoň 6 až 8 hodín slnka. Dajte ich teda na miesto, kde je ho dostatok a pokiaľ sa taká plocha na vašom balkóne nenachádza, zvážte pestovanie inej plodiny.
- Zálievka: Rastliny zalievajte pravidelne v ranných hodinách odstátou vodou alebo dažďovou - skôr častejšie menším množstvom vody. Pozor, aby ste vodu neliali na listy. Zvlášť tesne po zasadení treba na zálievku dbať, kým jahody dostatočne prekorenia.
- Hnojenie: Ideálne už pri sadení pridajte do zeminy hnojivo s postupným uvoľňovaním. Inak kúpte organické hnojivo vhodné na jahody a aplikujte ho podľa potreby. Spravidla sa hnojí pred kvetom a po zbere, riaďte sa však návodom konkrétneho produktu.
- Škodcovia a choroby: Rastliny jahôd sú obľúbené u vošiek, roztočcov, kvetoviek a slimákov, napadnúť ich môže tiež pleseň sivá. Pravidelne svoje rastliny kontrolujte, či sú listy a plody v poriadku. Prípadne kúpte zodpovedajúce prostriedky na ochranu rastlín.