Vstupujete na stránky pre osoby staršie ako 18 rokov.
Kliknutím na tlačidlo „Vstúpiť“ prehlasujem, že som starší ako 18 rokov a nepripustím, aby k tu uvedeným dátam pristupoval ktokoľvek nespôsobilý či neplnoletý.
Vstupujete na stránky pre osoby staršie ako 18 rokov.
Kliknutím na tlačidlo „Vstúpiť“ prehlasujem, že som starší ako 18 rokov a nepripustím, aby k tu uvedeným dátam pristupoval ktokoľvek nespôsobilý či neplnoletý.
Ako upratať kúpeľňu a udržať ju čistú?
Upratovanie kúpeľne je neustálou výzvou, najmä ak ju používa viacero ľudí. Správnym prístupom však udržíte umývadlo, vaňu alebo sprchu, toaletu a obkladačky v najlepšej kondícii a bez choroboplodných zárodkov. Máme pre vás základné kroky a účinné techniky čistenia každej z týchto častí, ako aj tipy, ako sa častému niekoľkohodinovému drhnutiu (takmer) vyhnúť. Upratujte inteligentne!
Čistá kúpeľňa v 7 krokoch - ako postupovať?
Môže sa to zdať ako skľučujúca a nikdy nekončiaca úloha, ale ak si upratovanie rozdelíte na menšie celky, bude to oveľa jednoduchšie. Zapojte rodinu, urobte z toho súťaž, pustite si hudbu a po dokončení sa odmeňte. Čím začať?
- Začnite zhora. Vlhkou handričkou alebo vysávačom prejdite okolo políc, kúpeľňových skriniek (aj vo vnútri), svietidiel, zaprášených radiátorov a ventilátora. Na zrkadlá a sklo si zavolajte špeciálne čistiace prostriedky.
- Vyčistite sprchovací kút, vaňu a umývadlo vrátane batérií a toaletu.
- Prepláchnite sifóny čistiacim prostriedkom na odtoky. Zbavíte sa tak usadenín a nepríjemného zápachu.
- Vyčistite aj obkladačky a pomocou kefky rozjasnite zašlé špáry.
- Dávajte pozor na práčku a sušičku. Skontrolujte a umyte ako zásobníky, tak aj filtre a tesnenia.
- Vyneste a umyte odpadkový kôš.
- Na záver sa postarajte o podlahy. Najprv pozametajte alebo povysávajte, potom dôkladne povytierajte.
Tip: Nepreháňajte to s čistiacimi prostriedkami a vždy ich riadne opláchnite. Mnohé z nich môžu v kombinácii vytvárať nebezpečné výpary alebo poškodiť povrchy.
Čistenie sprchy, vane a umývadla
Z priestoru odstráňte všetky predmety, ako sú poličky, sprchové gély a mydlá, šampóny, holiace strojčeky a lufy alebo hubky na umývanie. Postriekajte povrch čistiacim roztokom určeným na kúpeľne. Vždy však záleží na tom, z akého materiálu je sanita vyrobená. Upozornenie: Na akrylátové vane a sprchové vaničky, kamenné a drevené umývadlá alebo batérie nepoužívajte abrazívne prostriedky, piesok ani drôtenky. Môžete tým nenávratne poškodiť ich povrch.
Roztok nechajte niekoľko minút pôsobiť, aby sa rozložili všetky zvyšky mydla a ďalšie nečistoty. Pomocou kefy alebo špongie všetko vydrhnite, pričom venujte osobitnú pozornosť miestam, kde sa môžu vyskytovať plesne. Patria sem rohy, ktoré ťažko vysychajú, tesnenia, priestor za sprchovou zástenou a okolo vodovodných batérií. Na odolné škvrny a usadeniny použite parný čistič, elektrickú rotačnú kefu alebo špeciálny čistiaci prostriedok (napr. na odstránenie odolného vodného kameňa). Opláchnite horúcou vodou, utrite do sucha a potom povrch vane a sprchy postriekajte dezinfekčným prostriedkom vhodným na styk s pokožkou.
Vodovodné batérie nastriekajte vhodným prípravkom, opláchnite a utrite špongiou alebo handričkou. Nevyhýbajte sa ani sitku, perlátoru a sprchovej hlavici, kde sa rád hromadí vodný kameň. Vydrhnite sprchový záves a ak to výrobca umožňuje, vyperte ho. Pevnú zástenu vyčistite čistiacim prostriedkom na sklo, opláchnite, stierkou zotrite zvyšky vody a utrite do sucha.
Tip: Proti škvrnám od vodného kameňa utrite povrch armatúr handričkou s trochou rastlinného oleja. Po každom použití ich utrite do sucha, aby na nich nepriľnula voda. Skvelým riešením je aj použitie prípravku s nanotechnológiou.
Ekologické čistenie odpadu vane a umývadla Ako na odpad v sprche?
Umývanie záchodovej misy
Spláchnite toaletu, aby ste odstránili všetky uvoľnené nečistoty. Naneste čistiaci prostriedok na WC a uistite sa, že pokrýva celý povrch misy aj pod okrajom. Vydrhnite štetkou a nechajte 10-15 minút pôsobiť, aby sa škvrny a zvyšky rozložili. Počas pôsobenia nechajte kefu vo vnútri, aby sa aj dezinfikovala.
Osobitnú pozornosť venujte všetkým oblastiam so škvrnami, na ktorých necháte prípravok pôsobiť dlhšie. Ak sú v toalete naozaj odolné škvrny, môžete použiť handru a vedro a odsať z misy všetku vodu. To vám umožní dostať sa aj na samé dno, kde bude neriedený prípravok lepšie pôsobiť, a tiež uľahčí drhnutie miesta kefou alebo pemzou.
Umyte záchodové sedadlo z hornej aj dolnej časti, poklop a splachovacie tlačidlá špongiou alebo handričkou s dezinfekčným prostriedkom. Pre efektívnejšie čistenie sa odporúča odskrutkovať sedadlo z toalety. Utrite vonkajší povrch toalety a nezabudnite ani na všetky záhyby, skrutky a základňu pri samostatne stojacej toalete.
Na záver celý povrch postriekajte dezinfekčným prostriedkom vhodným na kontakt s pokožkou a pred ďalším použitím nechajte toaletu úplne vyschnúť na vzduchu alebo ju utrite suchou handričkou. Pre dlhotrvajúcu vôňu a čistotu používajte WC bloky, gélové disky alebo tablety do nádržky na vodu.
Údržba obkladu
Pri bežných nečistotách spôsobených mydlom a vodným kameňom stačí naniesť prípravok na kúpeľne na celý povrch, rozotrieť a nechať krátko pôsobiť. V prípade nových obkladačiek alebo doteraz nevyskúšaného prostriedku odporúčame najprv ho naniesť na malú, menej viditeľnú plochu, aby ste predišli prípadnému poškodeniu. Špecificky pristupujte aj k obkladačkám obsahujúcim drevo, kov alebo prírodný kameň a pri ich čistení vždy používajte výrobky odporúčané výrobcom. Zabudnite na kyseliny, abrazíva a ďalšie silné chemikálie.
Na ekologické čistenie si pripravte roztok vody a octu v pomere 1:1, nalejte ho do fľaše s rozprašovačom a naneste na obkladačky. Nepoužívajte ho na gumové a plastové časti, ktoré by mohol poškodiť. Nezabudnite, že ocot je kyselina a nie je vhodný na každý povrch, preto je jeho použitie diskutabilné.
Menšie plochy vydrhnite špongiou alebo kefou, na väčšie obloženia použite plochý mop. Sústreďte sa na miesta so škvrnami alebo plesňami, ktoré sa môžu vyskytovať najmä v okolí sanity. Potom opláchnite teplou vodou alebo mokrou handričkou, aby ste odstránili všetky stopy prípravku. Pomocou stierky a následne čistej a suchej utierky zotrite zvyšky vody.
Na čistenie špárovacej hmoty použite kefku s čistiacim prostriedkom na kúpeľne, a ak to nestačí, zaobstarajte si výrobok špeciálne určený na tento účel alebo bieliaci prostriedok na škárovaciu hmotu. Môžete tiež zmiešať pastu z jedlej sódy a vody a naniesť ju na špáry. Nechajte pôsobiť 10 až 15 minút, potom vydrhnite menšou (napr. starou zubnou kefkou) a opláchnite teplou vodou.
Na odstránenie hrubých usadenín nečistôt (montážna pena, lepidlo a pod.) môžete použiť napríklad škrabku na varné dosky, ale riskujete nenávratné poškodenie a poškriabanie povrchu. Je vhodnejšie používať prípravky, ktoré sú špeciálne určené na tento účel, a v ideálnom prípade sa poraďte s výrobcom dlaždíc. Na čistenie väčších plôch, napríklad po rekonštrukcii, sa môže hodiť aj vysokotlakový čistič.
Tip: Na údržbu dlaždíc na podlahe najprv pozametajte alebo povysávajte.
Ako na pravidelnú starostlivosť a čo ešte môžete urobiť?
- Sprchu a vaňu umyte po každom použití alebo aspoň obkladačky a zásteny prejdite stierkou a stiahnite z nich kvapky vody. To, že sa v nich umývate, ešte neznamená, že sú čisté. Vlhkosť a usadeniny milujú plesne a baktérie (napr. ružová Serratia marcescens).
- Pri kúpaní vetrajte, majte otvorené okno alebo zapnutý ventilátor. Počas dňa nechávajte dvere otvorené dokorán, aby vlhkosť mohla unikať.
- Pravidelne vymieňajte uteráky. Perte ich pri najvyššej možnej teplote a do prania pridávajte dezinfekciu bielizne. Taktiež nezabúdajte na pranie kúpeľových podložiek.
- Zaobstarajte si kúpeľňové skrinky alebo háčiky, košíky a poličky. Vaša kúpeľňa tak bude vyzerať opticky čistejšia, ale zároveň sa v nej nebude natoľko usádzať prach.
- Drobné spotrebiče, krémy atď. odložte na svoje miesto vždy, keď ich použijete.
- Vyčistite aj dávkovače mydla, misky na mydlo, poháre na zubné kefky, držadlá, sprchové koše a ďalšie drobnosti, na ktorých sa usadzuje špina.
- Dezinfikujte kovania, kľučky, vypínače, zásuvky a podobné miesta, ktorých sa často dotýkate.
- Vzniknuté nečistoty a škvrny (make-up, lak na nechty, olej, chemikálie atď.) okamžite odstráňte a nenechajte ich zaschnúť a usadiť sa do materiálu.