Vstupujete na stránky pre osoby staršie ako 18 rokov.
Kliknutím na tlačidlo „Vstúpiť“ prehlasujem, že som starší ako 18 rokov a nepripustím, aby k tu uvedeným dátam pristupoval ktokoľvek nespôsobilý či neplnoletý.
Vstupujete na stránky pre osoby staršie ako 18 rokov.
Kliknutím na tlačidlo „Vstúpiť“ prehlasujem, že som starší ako 18 rokov a nepripustím, aby k tu uvedeným dátam pristupoval ktokoľvek nespôsobilý či neplnoletý.
Ako efektívne upratovať kuchyňu?
Nech robíte čo robíte, vaša kuchyňa nikdy nie je úplne čistá. Jeden večer všetko starostlivo poupratujete a na druhý deň to robíte znova. Na pracovnej doske sú stále omrvinky, v koši je čosi vyliate a niektoré miesta sú pokryté mastnotou, ale to k vareniu jednoducho patrí. Čo s tým? Vyskúšajte naše tipy na jednoduché a rýchle upratanie kuchyne od linky až po spotrebiče, ktoré zároveň vydržia.
8 krokov k čistej kuchyni
Kľúčom je pravidelná údržba. Po každom použití vráťte náčinie, riad a potraviny na miesto, kam patria. Všetko rozliate a rozsypané upratujte ihneď a nenechávajte nič zaschnúť. Ako postupovať pri väčšom upratovaní?
- Čo nemusí byť v kuchyni alebo stáť na kuchynskej linke, upracte. Odložte bokom aj voľne stojace malé spotrebiče, ako sú rýchlovarná kanvica, kávovar, sendvičovač a ďalšie.
- Pripravte si vrecia na odpad na všetko, čo je po dobe spotreby, dlho otvorené, poškodené alebo napadnuté škodcami a plesňami. Zabudnite na citové väzby ku koreninám z dovolenky.
- Vyprázdnite a umyte kuchynskú linku. Pretrieďte obsah a vyhoďte všetko nepotrebné.
- Umyte umývačku riadu, digestor, varnú dosku a rúru na pečenie alebo sporák, mikrovlnku, rýchlovarnú kanvicu, toastovač, kávovar a ostatné.
- Vydrhnite drez a vypláchnite aj jeho odpad.
- Vyprázdnite chladničku a mrazničku, skontrolujte a roztrieďte ich obsah. Spotrebič rozmrazte a vytrite.
- Vyneste odpad, umyte odpadkový kôš a priestor okolo neho.
- Pomyselnú bodku na záver urobte umytím podlahy a utretím dlaždíc. Pozornosť venujte vypínačom a zásuvkám, kde sa rada usadzuje špina.
Tip: Nezabudnite ani na generálne jarné upratovanie ostatných miestností a umytie okien.
Upratovanie kuchynskej linky
Z kuchynskej linky vyberte všetky hrnce, taniere, príbory, potraviny a ďalšie veci. Každú poličku povysávajte a utrite mokrou handrou s univerzálnym prípravkom alebo prostriedkom na riad. Na rohy a záhyby si vezmite upratovaciu kefu alebo starú kefku na zuby. Odolné nečistoty nastriekajte odmasťovačom a nechajte pôsobiť, potom zotrite. Nezabudnite ani na hornú časť horných skriniek, kde býva množstvo mastnoty.
Zásuvky a priehradky povysávajte a vyumývajte vlhkou handričkou, prípadne na ich vyčistenie použite čistiaci prostriedok. Nechajte ich vyschnúť na vzduchu alebo ich utrite dosucha.
Tip: Ďalšiemu usadzovaniu nečistôt na hornej časti linky môžete zabrániť rozložením starých novín. Tie raz za čas vymeňte.
Z pracovnej dosky odstráňte dosky na krájanie, malé spotrebiče a všetko, čo by mohlo prekážať pri upratovaní. Vyberte si výrobok vhodný na materiál vašej pracovnej dosky. Na väčšinu povrchov vám postačí teplá voda s jemným čistiacim prostriedkom alebo univerzálny čistiaci prostriedok na umývanie kuchýň. V prípade chúlostivých materiálov, ako je žula, mramor, drevo alebo nehrdzavejúca oceľ, použite špeciálny čistiaci prostriedok určený na daný materiál.
Naneste čistič a nechajte ho niekoľko minút pôsobiť. Pomocou špongie alebo mäkkej handričky umyte povrch krúživými pohybmi, pričom sa sústreďte na zaschnuté škvrny a iné nečistoty. Potom pracovnú dosku opláchnite handričkou a čistou vodou a osušte utierkou alebo suchou handričkou.
Na záver vráťte všetok riad a ďalšie pomôcky späť do upratanú linky. V prípade potravín zároveň kontrolujte ich stav a dátum spotreby a prípadne ich vyhadzujte. Podobne sa tak zamyslite nad tým, či naozaj potrebujete všetky taniere, poháre a dózy na potraviny a či si mnohé z nich nenechávate len „tak pre istotu“.
Tipy na čistenie spotrebičov
Umývačku riadu aspoň raz mesačne spustite s prípravkom na čistenie alebo DIY prostriedkom. Utrite vnútro spotrebiča a odstráňte všetky nečistoty z filtra.
Vnútro chladničky aj mrazničky umývajte každých pár týždňov alebo aspoň raz ročne. Utrite police, zásuvky a steny a nezabudnite sa pozrieť aj na tesnenie dvierok.
Tipy na čistenie umývačky Ako odstrániť zápach v chladničke a čím ju umyť?
Z mikrovlnnej rúry pravidelne odstraňujte zvyšky jedla a raz za čas ju na plný výkon spustite s miskou vody a kúskom citróna, čo odparí odolnú špinu. Tiež rúru na pečenie často udržujte bežným utieraním a raz za pár týždňov (alebo podľa potreby) pridajte špeciálny čistiaci prostriedok alebo zmes jedlej sódy, octu a vody.
Ako vyčistiť mikrovlnnú rúru? Rady na čistenie rúry na pečenie
Malé spotrebiče, ako je rýchlovarná kanvica, kávovar, toustovač a sendvičovač, utierajte z vonkajšej strany vlhkou handričkou a údržbu ďalších častí prispôsobte druhu prístroja a pokynom výrobcu.
Ako udržiavať kávovar? Čistenie rýchlovarnej kanvice
Varnú dosku denne utierajte vlhkou handričkou s trochou prípravku, aby ste odstránili prípadné škvrny a mastnotu skôr, ako zaschnú a pripália sa. Raz za čas prejdite po sklokeramickej varnej doske škrabkou určenou na tieto účely, aby ste odstránili všetky pripáleniny. Rošty plynovej varnej dosky namočte do teplej vody so saponátom a vydrhnite ich. Pri silnejšom znečistení použite prostriedok podľa typu a materiálu varnej dosky, nechajte pôsobiť podľa odporúčania výrobcu a potom čistenie dokončite.
Dobrá organizácia kuchyne upratovanie uľahčí
Kuchyňa sa leskne a vy ste pretriedili všetok obsah? Rozdeľte zvyšné položky do kategórií, ako sú taniere, šálky a poháre, kuchynský riad, malé spotrebiče, kuchynské náradie a potraviny, a pustite sa do organizovania.
Často používané predmety umiestnite do ľahko prístupných skriniek a zásuviek. Uľahčíte si tak prístup k tomu, čo používate najčastejšie, a nebudete musieť nič opakovane hľadať. Ideálne je dať súvisiace predmety spolu - napr. čaj a kávu blízko kanvice a kávovaru, hrnce a náčinie blízko varnej dosky a pod.
Riady, spotrebiče, potraviny a náčinie, ktoré používate menej často, môžete uložiť na vyššie police alebo do zadných a horšie dostupných skriniek.
Na voľné plochy ako sú zadné steny dvierok, obklady a prázdne steny nainštalujte police, háčiky a magnetické prúžky. Tak využijete aj vertikálny priestor kuchyne a získate tým ďalšiu úložnú plochu navyše. Toto sa obzvlášť hodí pre kuchynské nože a náčinie, potravinárske fólie či korenie.
Na organizáciu potravín a čistiacich prostriedkov si kúpte úložné boxy, dózy alebo koše a tie si označte etiketou, aby ste vždy vedeli, čo kam patrí. Podobné položky potom ukladajte na rovnaké miesta, nech ich nehľadáte. Dokonalé využitie celého priestoru skriniek vrátane zadných častí umožnia organizéry v podobe schodíkov, vkladacie poličky a otočné taniere.