Vstupujete na stránky pre osoby staršie ako 18 rokov.
Kliknutím na tlačidlo „Vstúpiť“ prehlasujem, že som starší ako 18 rokov a nepripustím, aby k tu uvedeným dátam pristupoval ktokoľvek nespôsobilý či neplnoletý.
Vstupujete na stránky pre osoby staršie ako 18 rokov.
Kliknutím na tlačidlo „Vstúpiť“ prehlasujem, že som starší ako 18 rokov a nepripustím, aby k tu uvedeným dátam pristupoval ktokoľvek nespôsobilý či neplnoletý.
Menej plytvania? Kľúč hľadajte v nastavení ideálnej teploty v chladničke
Nastavenie ideálnej teploty v chladničke je veľmi dôležité na zachovanie čo najvyššej kvality a najdlhšej trvanlivosti uskladnených potravín. Viete, aká je optimálna prevádzková teplota chladničky? Zistite, čo sa deje s potravinami pri ich umiestnení do spotrebiča s vyššou alebo naopak nižšou prevádzkovou teplotou.
Ako a na koľko stupňov nastaviť ideálnu teplotu v chladničke
Koľko stupňov má byť v chladničke
Na aký stupeň nastaviť chladničku? Ideálna teplota by sa tu mala pohybovať okolo 4 až 5 °C. Čo sa deje s potravinami a samotným spotrebičom v prípade nastavenia vyššej alebo naopak nižšej teploty?
Vyššia teplota (nad 5 °C)
Pri prekročení hranice 5 °C dochádza k premnožovaniu baktérií a rastu ďalších mikroorganizmov, ktoré môžu spôsobiť skazenie potravín a nepríjemnú otravu jedlom. Na vyššie teploty sú citlivé najmä potraviny typu mäso, ryby, vajcia a mliečne výrobky. Vyššia teplota môže okrem iného zapríčiniť aj rýchlejšiu oxidáciu potravín a rozklad tukov a bielkovín v hotových pokrmoch, čo vedie k zhoršeniu ich kvality a chuti.
Zbytočne vysoká teplota škodí aj samotnému spotrebiču – môžu sa kvôli nej vyskytnúť problémy s vyššou vlhkosťou a kondenzáciou, v dôsledku čoho možno očakávať vyššiu pravdepodobnosť vzniku plesní a hniloby na potravinách.
Nižšia teplota (pod 4 °C)
Hoci nižšia teplota v chladničke pomáha uchovávať potraviny v relatívne bezpečnom prostredí bez rizika šírenia baktérií, ani tak by sa nemala dostať pod 4 °C. S vysokou pravdepodobnosťou by došlo k namrazeniu uskladnených potravín, čo by malo negatívny dopad nielen na ich chuť. Zatiaľ čo ovocie a zelenina by mohli zmäknúť a stratiť svoju prirodzenú vlhkosť, u mäsa a rýb by došlo k zmene ich textúry .
Ak sú potraviny vystavené po dlhší čas veľmi nízkej teplote, vysušujú sa a tvrdnú. Vzniknuté ľadové kryštály by dokázali poškodiť bunkové steny potraviny, čím by došlo k degradácii ich štruktúry. Dlhodobé nastavenie nižšej teploty by neocenil spotrebič ani vaša peňaženka – kvôli častejšiemu spínaniu kompresora by mala chladnička vyššiu spotrebu elektrickej energie.
Ako nastaviť ideálnu teplotu
Na nastavenie teploty postupujte nasledovne:
- Nastavte termostat na požadovanú teplotu (4 až 5 °C) alebo teplotu odporúčanú výrobcom.
- Teplotu overte pomocou teplomeru do chladničky. Umiestnite ho na prostrednú policu alebo do zadnej časti spotrebiča a počkajte približne 30 minút, kým sa teplomer stabilizuje. Ak sa teplota pohybuje mimo ideálnu hodnoty, upravte termostat a po ďalšej polhodine teplotu opäť skontrolujte.
- Aktuálnu teplotu odporúčame zmerať vo viacerých sekciách spotrebiča, aby ste vedeli, či je správne nastavená a aké potraviny je možné do ktorých častí uskladniť.
- Ak je chladnička prázdna, nastavte na nej nižšiu úroveň chladenia, aby sa rýchlejšie ochladila. Naopak, spotrebič naplnený potravinami nastavte najskôr na vyššiu teplotu, aby ste zamedzili ich zamrazeniu.
Teplotu ovplyvňuje aj spôsob uloženia potravín
Spôsob uskladnenia potravín môže výrazne ovplyvniť teplotu v chladničke, a tým aj ich kvalitu a trvanlivosť. Potraviny by mali byť uložené tak, aby medzi nimi mohol voľne prúdiť chladný vzduch, čo umožňuje ich rovnomerné chladenie.
Aké ďalšie zásady vám odporúčame dodržiavať?
- Potraviny by mali byť chránené pred vzájomnou kontamináciou baktériami. Surové mäso preto uložte do dózy na potraviny a uskladnite ho do spodnej časti spotrebiča, aby prípadné šťavy z neho nestekali na ostatné suroviny. Hotové pokrmy umiestnite nahor, aby výpary z nich neovplyvňovali arómu a chuť potravín uložených nad nimi.
- Do chladničky neukladajte teplé ani horúce pokrmy.
- Dvere spotrebiča neotvárajte často a na dlhý čas.
- Dbajte na správne umiestnenie chladničky. Nepatrí vedľa radiátora ani do blízkosti okna, ktorým by mohlo na spotrebič v lete pražiť slnko.
- Vnútro spotrebiča nepreplňujte – optimálne zaplnenie je 70 %.
Ako usporiadať potraviny v chladničke? 7 tipov na umiestnenie chladničky
Viete, kde je v chladničke najchladnejšie?
Teplota sa v jednotlivých častiach chladničky líši. Zatiaľ čo na nižšie položených miestach je najchladnejšie, smerom k vrchným poličkám sa teplota zvyšuje. Potraviny uložené na dvierkach chladničky sú vystavované častým teplotným výkyvom kvôli otváraniu spotrebiča. Hoci väčšina potravín potrebuje na predĺženie svojej trvanlivosti chlad (okrem paradajok, tropického ovocia atď.), vyhovujú im zároveň rôzne teploty.
Ako skladovať ovocie a zeleninu v chladničke?
Na najchladnejšie miesto v kombinovanej chladničke, teda úplne dole, patrí ovocie, zelenina, mliečne výrobky a mäso. Ak však potraviny neukladáte správne a na horných poschodiach chladničky vyžadujete nižšiu teplotu, pripravte sa na vyššiu spotrebu elektrickej energie kvôli častejšiemu spínaniu termostatu.
Ako súvisí správna teplota s hygienou
Teplota vo vnútri spotrebiča má obrovský vplyv na zachovanie hygieny uskladnených potravín. Ak je nastavená správne, dokáže zabrániť šíreniu baktérií a rastu ďalších mikróbov na potravinách, vďaka čomu sa znižuje riziko otravy jedlom po jeho konzumácii. Zatiaľ čo vyššie teploty by spôsobili rýchlejšie kazenie jedla, nižšie by mali na svedomí ich zmrazenie. V dôsledku námrazy na potravinách by sa znížila ich kvalita – k horšiemu by sa zmenila ich chuť, vôňa aj textúra.
Umiestnenie potravín na správne miesto je spoločne so správnym spôsobom uskladnenia kľúčovým faktorom pre zachovanie dobrých hygienických podmienok v spotrebiči. V nepreplnenej chladničke budete mať skvelý prehľad o svojich potravinách. Spotrebujete ich včas a zbytočne sa nebudú rozširovať baktérie a plesne, pretože sa vám potraviny nestihnú tak rýchlo pokaziť. Zo zeleniny a ovocia nebudú vytekať v nadmernom množstve rôzne šťavy a chladnička bude čistejšia. To isté platí aj pre mäso a ryby. Ak ich uchováte v chladnejšej časti, vydržia vám dlhšie a nebudú zapáchať. Na dosiahnutie hygienicky čistého vnútra chladničky sa nezabudnite vyzbrojiť dózami na potraviny, ktoré sa postarajú o dlhšie uchovanie sviežosti i vône uskladneného jedla.
V rámci hygieny svojej americkej chladničky myslite aj na pravidelnú výmenu vodných filtrov do chladničky, ktoré by ste mali správne meniť zhruba každých 6 mesiacov. Ak sa stretávate so zápachom v chladničke, umiestnite do nej pohlcovač pachov, sódu bikarbónu, čerstvo namletú kávu alebo rozkrojený citrón.
Ako na správne skladovanie potravín v chladničke? Zápach v chladničke? A ako ju vyčistiť?