Vstupujete na stránky pre osoby staršie ako 18 rokov.
Kliknutím na tlačidlo „Vstúpiť“ prehlasujem, že som starší ako 18 rokov a nepripustím, aby k tu uvedeným dátam pristupoval ktokoľvek nespôsobilý či neplnoletý.
Vstupujete na stránky pre osoby staršie ako 18 rokov.
Kliknutím na tlačidlo „Vstúpiť“ prehlasujem, že som starší ako 18 rokov a nepripustím, aby k tu uvedeným dátam pristupoval ktokoľvek nespôsobilý či neplnoletý.
Sušička potravín G21 Paradiso Big (Recenzia)
V záhradke sa vám urodili tony jahôd, sliviek či marhúľ a džemov už máte plnú pivnicu? Alebo ste si z lesa priniesli rekordnú nálož hríbov? Co s tým... Nasušiť! Vybrať sušičku ale nie je len tak. Preto sme pre vás jednu otestovali. A ako sušička G21 Paradiso Big obstála?
Vlastnosti podľa výrobcu
- Kvalitné materiály pre spoľahlivosť a pohodlie používania sušičky G21 Paradiso Big.
- Rovnomerné a rýchle sušenie vďaka umiestneniu ventilátora, dobre riešenými plátmi a možnosti ich výškového nastavenia.
- Ventilátor s technológiou Silent Thing zaistí tiché sušenie.
- 6 plátov s možnosťou nastavenia výšky podľa veľkosti surovín.
- Príkon 550 W.
- Regulácia teploty sušenia na 40-70 °C.
- Nastaviteľná dĺžka sušenia na 1-48 hodín.
- Digitálny displej zobrazuje teplotu a dĺžku sušenia.
- Funkcia automatického vypnutia.
- Biele a čierne prevedenie.
- Je možné dokúpiť ďalšie pláty a jemné sito na drobné potraviny.
Prvé dojmy zo sušičky G21 Paradiso Big
Sušička sa predáva už zložená v štandardnej krabici. Odpadá teda nutnosť nejakého zostavovania. Len ju vyberiete, odstránite bočné polystyrénové výplne aj plastový obal a môžete začať čarovať.
Na krabici však nie je žiadne madlo ani otvory, takže sa nepohodlne prenáša. Odporúčam so sebou vziať modrú tašku nemenovaného predajcu nábytku a mäsových guľôčok.
Okrem samotnej sušičky a obalových materiálov nájdete v balení aj návod na obsluhu. Tu sa skrýva popis sušenia jednotlivých potravín vrátane odporúčaného spôsobu predprípravy, teploty a dĺžky sušenia. Nájdete v ňom aj bezpečnostné pokyny, tipy na skladovanie a rehydratáciu (doplnenie stratených tekutín) usušených potravín. V návode je aj recept na domáce sušené mäso.
Pred prvým použitím
Ako píšem vyššie, sušičku netreba nejako montovať dohromady. Výrobca ju však, vcelku logicky, odporúča pred prvým použitím utrieť vlhkou handričkou a osušiť. Potom je potrebné sušičku na 5-6 hodín zapnúť na maximálnu teplotu 70 °C a nechať ju „vypáliť“. Počas tejto procedúry bola sušička ľahko cítiť zahrievaným plastom napr. ako fén na vlasy.
Uskladnenie sušičky potravín
Keďže sušičku nijako nezostavujete, nemožno ju ani nijako zvlášť rozložiť. Uskladniť ju teda musíte tak, ako je. Ovplyvniť je možné iba jej výšku, a to prenastavením výšky plátov (viď popis nižšie), kde sa dostanete na 21 cm. Vzhľadom na rozmery sušičky je potrebné počítať s tým, že na uskladnenie zaberie dosť miesta.
Kvalitná konštrukcia a jednoduché ovládanie
Sušička je plastová a predáva sa v čiernom a bielom variante. Má tvar kvádra s rozmermi 43,5 × 29,5 × max. 21-27 cm. Výška sušičky sa líši podľa toho, na akú výšku nastavíte pláty a koľko ich použijete (viď bod o plátoch nižšie). Uprostred spodnej misky sa nachádza ventilátor, ktorý rozháňa teplý vzduch do celej sušičky.
Celková dĺžka kábla zodpovedá 120 cm, avšak cca 10 cm prehltne časť pod konštrukciou a ďalších 7 cm má vidlička na zapojenie do siete. Úžitková dĺžka kábla tak je nejakých 103 cm, čo pohodlne vystačí vo chvíli, keď sušičku máte na kuchynskej linke, kde sú šikovne rozmiestnené zásuvky. V opačnom prípade budete musieť byť kreatívni, pretože použitie predlžovačky sám výrobca v návode neodporúča.
Na prednej strane je digitálny displej a tri tlačidlá pre nastavenie teploty, času sušenia a vypnutia/zapnutia. Teplota je po zapnutí automaticky nastavená na max. 70 °C. Stláčaním alebo držaním tlačidla ju však za súhlasného pípania môžete po jednom stupni upraviť na 40-70 °C.
Dĺžka sušenia je po spustení sušičky nastavená na 12 h. Rovnako ako pri teplote ju však stláčaním alebo držaním príslušného tlačidla upravíte na 1-48 hodín. Po ukončení nastaveného limitu niekoľkokrát zapípa a vypne sa.
Teplotu aj dĺžku sušenia je možné počas procesu meniť.
V návode nájdete odporúčanie, že sa samotný prístroj nesmie umývať v dreze či v umývačke ani ponárať. Logická záležitosť, ale upozornení nie je nikdy dosť.
6 plat ponúkne dostatok priestoru na sušenie potravín
K sušičke predajcu pridáva 6 rovnakých plátov a jedno viečko. Všetko je z priehľadného plastu, takže je pekne vidieť dovnútra. Pláty nepôsobia pochybne ani nekvalitne, hádzanie s nimi ale neodporúčam. V najširších bodoch majú rozmery 43,5 × 29,5 × 3,5 cm. Vrstvia sa čiastočne do seba a držia obstojne. Nemalo by sa tak stať, že by ste si pláty zo sušičky omylom zhodili. Ich počet si určujete podľa seba a podľa toho, koľko toho chcete sušiť. Tým sa aj znižuje/zvyšuje výška sušičky.
Pláty je možné nastaviť na vyššie a nižšie suroviny, a to otočením plátu o 180° okolo ich osi - nie hore nohami, ale po/proti smeru hod. ručičiek. To sa hodí v prípade, že na jednom pláte sušíte tenké plátky jabĺk a na ďalšom pláte máte napr. polovice marhúľ. Výšky plátov môžete kombinovať.
Pri sušení rozličných potravín sa pláty nezafarbili a dali sa dobre vyčistiť. Všetko som pre istotu umývala ručne, pretože o možnosti umývania v umývačke sa v návode nič nedočítate. Podľa infa na webe výrobcu, ktoré je ale uvedené až pri dokúpiteľných plátoch, je však v umývačke umývať možné. Citujem: „Nie, ani umývačka im neublíži, nemusíte sa báť.“.
Pláty majú pre dobrú ventiláciu dostatočne široké otvory, čo znamená aj to, že nie všetko sa na nich udrží. Napríklad hroznové víno a cherry paradajky na nich ležia bez problémov, avšak čučoriedky by nimi prepadávali. Na drobnejšie bylinky môžete u dodávaných sít úplne zabudnúť.
Náhradné pláty si môžete prikúpiť v balení po 5 kusoch. Hodiť by sa vám mohlo aj dokúpiteľné jemné sito, ktoré umožní sušenie drobných plodov (brusnice, čučoriedky, hrášok) a teoreticky aj byliniek.
Suší G21 Paradiso Big? Suší!
Samotné nastavenie sušičky je jasné ako nebo nad Rhodosom. S tromi jednoznačne popísanými tlačidlami sa v podstate nemožno trafiť vedľa - pokiaľ teda viete anglicky aspoň „Temp“ (teplota) a „Time“ (čas).
Prístroj položíte na rovný nehorľavý povrch (odporúčanie výrobcu), vyrovnáte pláty s čímkoľvek, kábel zapojíte do siete, sušičku zapnete, nastavíte teplotu a čas sušenia a čakáte. A ako dlho? Veľmi dlho! Skrátka niekoľko hodín to zaberie. Odporúčam veľmi od sušičky neodchádzať, priebežne kontrolovať stav sušenia a prehadzovať pláty, aby sa na každý diel dostalo rovnaké množstvo tepla.
Počas sušenia nie je sušička nijako zvlášť hlučná, prirovnala by som to k digestoru na najnižšom stupni. Pokiaľ ale máte malú kuchyňu, poprípade je spojená s obývačkou, zvážte umiestnenie sušičky do inej miestnosti, aby vám niekoľko hodín sušenia nevyhučalo do hlavy dieru. Alebo ju pustite cez noc a choďte ju kontrolovať.
Jediným zádrhelom bolo, že menšie kusy ovocia, zeleniny i mäsa utekali otvormi v plátoch. Ono sa ale nič moc nestane, jednoducho ich na dne zoberiete a dáte späť na miesto. Alebo zjete.
Čo som sušila a s akými výsledkami?
Jablká a pomaranč som nakrájala na plátky a sušila cca 5 hodín na teplote 56 °C. Mango a nektarinky som pripravila a sušila rovnako, ale nechala ich v sušičke o 1-2 h dlhšie, pretože ide o hutnejšie a sladšie ovocie.
Skúšala som aj banány, ale tie by bolo potrebné sušiť odhadom aspoň 12 hodín. Tie sa navyše k plátu dosť prilepili. Pri hroznovom víne výrobca odporúča dokonca až 38 hodín v sušičke - za 7 hodín víno v podstate nezmenilo podobu. Z toho dôvodu som to u banánov i hrozna vzdala a zvolila radšej cestu prijateľného účtu za elektrinu.
Ďalej som sa pustila do mrkvy a zeleru, ktoré sa na plátky sušili pri 52 °C cca 6 hodín. Mrkvu výrobca odporúča pred sušením povariť domäkka, sušila som ju ale bez predvarenia a dopadlo to dobre.
U cherry paradajok som narazila rovnako ako pri hrozne - za celé sušenie príliš nezmenila podobu, a tak som pokus ukončila.
Úplne ma ale nadchlo domáce sušené mäso. Hovädzie mäso sa musí vopred nakrájať a naložiť (ideálne cez noc), ale potom už ho iba na 52 °C zhruba 7 hodín sušíte. A máte super zdravú desiatu na výlety a na chvíle, keď vás len prepadne maškrtná. U nás ide s prehľadom o najväčší hit tohto testovania.
Recept z návodu k sušičke potravín
- Kvalitné hovädzie mäso bez tuku a šliach
- ½ hrnčeka sójovej omáčky
- 2 polievkové lyžice hnedého cukru
- ½ hrnčeka worcesterovej omáčky
- ½ čajovej lyžičky cibuľového prášku
- roztlačený strúčik cesnaku
- 2 polievkové lyžice kečupu
- 1¾ čajovej lyžičky soli
- ½ čajovej lyžičky korenia
Z mäsa odstráňte všetok prebývajúci tuk a tkanivá, vložte ho na 30 minút do mrazničky, potom ho otočte a ponechajte v mrazničke ešte 15 minút - bude sa lepšie krájať. Mäso krájajte po vlákne na slabé plátky.
Mäso si pred sušením naložte, a to aspoň na 3 hodiny alebo ideálne cez noc. Môžete ho osoliť, okoreniť čiernym korením, okoreniť alebo posypať sušeným cesnakom a cibuľou či naložiť do pripravenej marinády zo surovín vyššie.
Marinované plátky dôkladne osušte papierovou utierkou a umiestnite ich na pláty. Sušte 6-16 hodín, kým jeho štruktúra nie je ľahko ohybná. Sušené hovädzie mäso by sa malo dať ľahko žuvať, nie krehké.
Recept, ktorý som skúšala ja
- 1 kg chudého hovädzieho mäsa
- 1 lyžica ružového korenia
- 1 lyžica hrubej morskej soli
- 1 lyžica sušeného oregana
- 1 lyžica sušeného cesnaku
- 1 lyžička kurkumy
- 1 lyžička sladkej alebo údenej papriky
- 4 lyžice sójovej omáčky
- 6 lyžíc worcesterovej omáčky
- podľa chuti pár kvapiek tabasca
Mäso dajte max. na hodinu do mrazničky, nakrájajte na tenké cca 3-4 mm plátky.
Do mažiara dajte čierne korenie, soľ, oregano, cesnak, kurkumu a papriku a všetko zmiešajte.
Plátky mäsa vyskladajte na plech, posypte ich trochou suchej zmesi, zalejte časťou sójovej omáčky a worcesteru a pokvapkajte tabascom. Pridajte ďalšie plátky mäsa, suchú zmes, omáčky a pokračujte do spotrebovania všetkých surovín. Starostlivo premiešajte, zakryte potravinárskou fóliou alebo zavrite do dózy a nechajte v chladničke marinovať aspoň 12 hodín alebo cez noc.
Do sušičky vyskladajte utreté plátky mäsa a sušte cca 7-8 hodín podľa hrúbky mäsa. Priebežne kontrolujte a odovzdávajte usušené mäso, nech nie je presušené.
Hotové jerky hneď zjedzte, alebo ho uchovávajte v suchu a tme pri izbovej teplote a zjedzte ich do 4 dní. V papierovom sáčku, v suchu a tme vydrží max. 14 dní.
Môj tip: Všetky suroviny na marinádu som zmiešala v miske a jednotlivé plátky mäsa som vrstvila do dózy a priebežne potierala mašlovačkou – značne to uľahčilo proces. Mäso sa marinovalo cez 12 hodín, potom som ho otrela a sušila cca 7 hodín za občasného prehadzovania plátov a odoberania usušených kúskov. Z necelého kila mäsa vzniklo zhruba 350 g jerkov.
Nasušíte si zásoby, alebo vám len vysuší peňaženku?
Sušenie väčšiny surovín zvládla sušička skvele a rýchlejšie, než som očakávala. S bežným ovocím, zeleninou a mäsom si poradila dobre. Pri hutnejších, tuhších či vodnatejších kúskoch je však potrebné značne pridať na dĺžke sušenia.
Vďaka dostatočne veľkej ploche plátov, z ktorých kus ukrojil iba prieduch pre ventilátor a ďalším dokúpiteľným dielom v nej usušíte aj väčšie množstvo potravín. Ovládanie je jednoduché a intuitívne, možnosti nastavenia časovača a teploty sú viac než postačujúce.
Zaskočilo ma, že v návode nie je informácia na umývanie plátov v umývačke. Človek by to tak musel testovať štýlom pokus-omyl a prípadne počítať s možnou deštrukciou plátov. Pri dokúpiteľných plátoch však už na webe výrobca umývanie v umývačke schvaľuje. Tak si vyberte.
Ocenila by som tiež jemnejšie pláty či sito v základnom balení, pretože na štandardne dodávaných kusoch drobnejšie kúsky neusušíte.
Osobne som s dĺžkou kábla nemala problém, pretože sušička bola celý čas na linke. Ak by ale bolo potrebné dať sušičku mimo pracovnej plochy s dostatočnou podporou zásuviek, bola by som „na suchu“. Zvlášť, keď sa máte zaobísť bez predlžovačky.
Zhrnutie kladov a záporov
Klady
+ 6 plátov v balení, je možné ich ľubovoľne odoberať a pridávať
+ Jednoduchá manipulácia
+ Jednoduché ovládanie časovača aj teploty
+ Nastaviteľná výška plátov na vyššie/nižšie suroviny
+ Ďalšie pláty na dokúpenie
+ Vďaka priehľadnému plastu je zo všetkých strán vidieť dovnútra
Zápory
- V návode nie je jasne uvedené, či je možné pláty umývať v umývačke a ako
- Široké otvory v plátoch - drobné kúsky prepadávajú
- Jemné sito sa musí dokúpiť
- Kratší kábel bez možnosti použitia predlžovačky
-
- 54,41 € – 87,99 €
- Sušičky potravín v 30 obchodoch
Testovacia výzva s Testuj.to
Sušička potravín G21 Paradiso Big tiež prešla testovacou výzvou na Testuj.to. Testeri sa zhodli na jednoduchosti ovládania, praktickom obdĺžnikovom tvare a skvelom počte a ploche plátov. Protichodné názory sa potom objavili pri hlučnosti sušičky.
Čo testeri najčastejšie spomínali?
Klady
+ Jednoduché ovládanie
+ Veľkosť a počet plátov, možnosť zmeny ich výšky
+ Obdĺžnikový tvar sušičky
+ Tichá pri sušení
+ Výkon
+ Automatické vypnutie
+ Časovač a nastavenie teploty
Zápory
- Krátky kábel
- Chýba jemnejší plát, širšími plátmi drobné suroviny prepadávajú
- Hlučnosť
- Zvukový signál ovládania
- Krehké pláty