Vstupujete na stránky pre osoby staršie ako 18 rokov.
Kliknutím na tlačidlo „Vstúpiť“ prehlasujem, že som starší ako 18 rokov a nepripustím, aby k tu uvedeným dátam pristupoval ktokoľvek nespôsobilý či neplnoletý.
Vstupujete na stránky pre osoby staršie ako 18 rokov.
Kliknutím na tlačidlo „Vstúpiť“ prehlasujem, že som starší ako 18 rokov a nepripustím, aby k tu uvedeným dátam pristupoval ktokoľvek nespôsobilý či neplnoletý.
Slow fashion: Prečo pustiť udržateľnú módu do svojho šatníka?
Udržateľná móda je populárna vďaka narastajúcemu záujmu ľudí o ochranu prírody. Udržateľné oblečenie vydrží vo vašom šatníku veľa rokov vďaka svojej nadčasovosti a kvalitnému materiálu. Na zaistenie udržateľnej výroby existujú medzinárodne uznávané certifikáty (GOTS, Fairtrade, Oeko-Tex® Standard 100). Slow fashion sa zaoberá aj etickými podmienkami výroby a predĺžením životnosti oblečenia prostredníctvom jeho upcyklácie.
Obsah článku
- Slow fashion: Čo je pomalá alebo udržateľná móda?
- Rozdiely medzi slow fashion a fast fashion
- Oeko-Tex® Standard 100, Fairtrade a GOTS certifikát
- Aké udržateľné textilné materiály zvoliť?
- Prečo výrobcovia prevádzkujú greenwashing?
- Kde sa dá kúpiť udržateľné oblečenie?
- Upcyklácia oblečenia predĺži život obľúbeným kúskom
- Zásady udržateľného šatníka
Slow fashion: Čo je pomalá alebo udržateľná móda?
Udržateľná (pomalá) móda je vyrábaná s ohľadom na ochranu životného prostredia aj zamestnancov, ktorí sa na jej výrobe podieľajú. Udržateľný šatník by sa mal skladať z odevov, ktoré sú vyrobené z recyklovaných materiálov alebo textílií s jednozložkovým zložením (100% organická bavlna, lyocell, ľan, konope atď.), čo ich predurčuje k dobrej recyklovateľnosti. Pomalá móda sa zameriava na výrobu kvalitného oblečenia a doplnkov s dlhšou životnosťou, pri ktorých sa očakáva, že sa o ne bude vďaka vyššej kúpnej cene a nadčasovému dizajnu jeho majiteľ s láskou starať. Často ide ruka v ruke s minimalizáciou šatníka a spomalením osobnej spotreby.
Udržateľné oblečenie je také, ktoré reálne nosíte. Aj preto je prvým krôčikom k udržateľnejšiemu šatníku nekupovať nové kúsky, ale naučiť sa kombinovať medzi sebou to oblečenie a doplnky, ktoré máte doma. Skvelou alternatívou oživenia šatníka je upcyklácia, vďaka ktorej možno ešte vynosíte svoje obľúbené, no staré či poškodené kúsky. U detí pouvažujte nad kúpou rastúceho oblečenia, ktorému predĺžite životný cyklus vďaka posunovacej gumičke v páse, vyhrňovacím nohaviciam alebo patentkám na bábätkových bodýčkach.
Ako na udržateľnosť? Skúste zero waste, prírodnú kozmetiku a recykláciu
Rozdiely medzi slow fashion a fast fashion
Rýchla móda je všade okolo vás – vo výkladoch drvivej väčšiny obchodov s oblečením a pravdepodobne aj vo vašej skrini. Toto oblečenie je často vyrábané z geneticky modifikovanej bavlny, ktorá je pestovaná na umelo vytvorených plantážach v lokalitách s prirodzeným nedostatkom dažďových zrážok. Pretože bavlna vyžaduje pre svoj rast ohromné množstvo vody, dochádza k odkloňovaniu prírodných vodných zdrojov k plantážam, kvôli čomu vysychajú vodné plochy životne dôležité pre tamojšie obyvateľstvo i faunu. Pri farbení džínsoviny navyše dochádza k znečisťovaniu riek a spodných vôd.
Oblečenie je často napustené chemickým kokteilom, aby dokázalo odolať škodcom a napadnutiu plesňou pri prevoze z druhého konca sveta až k vám. Tento druh módnej výroby väčšinou nedbá na ochranu zdravia a životov robotníkov – s nebezpečnými chemikáliami často pracujú bez ochranných pracovných pomôcok a nízka finančná odmena za odvedenú prácu ťažko pokryje ich životné náklady. Výnimkou nie je ani detská alebo nútená práca. Výstupom rýchlej módy sú veľmi rýchlo sa striedajúce kolekcie lacného oblečenia z módnych reťazcov. Kvalita tovaru je nezriedka taká nízka, že model prežije iba pár vypraní, alebo ho kvôli nekvalitnému materiálu, krivým švom či iným deformáciám po čase aj tak vyhodíte. Ako reakcia na výrobu rýchloobrátkového oblečenia a módnych doplnkov vznikla opačná odnož textilného priemyslu – pomalá, teda udržateľná móda.
Oeko-Tex® Standard 100, Fairtrade a GOTS certifikát
Certifikáty sú jednoduchým vodidlom k informácii, čo o danom kuse oblečenia výrobca pozná a deklaruje. Zatiaľ čo niektoré certifikáty oblečenia garantujú iba bezpečnosť finálneho výrobku pre používateľov, iné sa zaoberajú aj ekologickým pestovaním už od sadenia semienok alebo pri farbení tkanín. Ktoré z certifikátov patria medzi svetovo najuznávanejšie?
Oeko-Tex® Standart 100: Každý výrobok označený týmto certifikátom prešiel testovaním nezávislou testovacou asociáciou na základe rozsiahleho katalógu kritérií, pričom medzné hodnoty pre Oeko-Tex® Standard 100 mnohokrát presahujú národné i medzinárodné požiadavky. Certifikát vypovedá o vysokej a efektívnej bezpečnosti označeného výrobku. Jednoducho povedané, finálny produkt je bezpečný pre ľudské zdravie.
Fairtrade: Tento certifikát zaručuje plnenie takých sociálnych, ekonomických a ekologických štandardov, ktoré umožňujú pestovateľom a zamestnancom z Afriky, Ázie a Latinskej Ameriky uživiť sa vlastnou prácou za dôstojných podmienok. Certifikácia sa týka aj dodržiavania ľudských i pracovných práv (vrátane zákazu nútenej a detskej práce), a šetrnému prístupu k využívaniu prírodných zdrojov.
GOTS: Ide o najprísnejší biotextilný certifikát na trhu, ktorý zaručuje bio pôvod a etickú výrobu.
- Splnenie najvyšších etických požiadaviek (Fairtrade).
- Pestovanie bez použitia GMO (geneticky modifikovaného) osiva.
- Od pestovania, zberu, tkania vlákien a farbenia až po konečný produkt sa nepoužívajú žiadne chemikálie.
- Produkty sú bez obsahu pesticídov, ťažkých kovov a iných nebezpečných toxických látok vyskytujúcich sa v konvenčnej bavlne.
Aké udržateľné textilné materiály zvoliť?
S látkami používanými v módnom priemysle to nie je tak jednoduché, ako by sa mohlo zdať. Mnoho z nich má syntetické zloženie (vlákna pochádzajú z ropy), obsahujú chemický koktail plný toxínov a pri ich výrobe sú využívané fosílne palivá. Všeobecne by sme odporučili strážiť si nielen typ tkaniny (bavlna, konope, ľan a pod.), certifikáciu (GOTS, Fairtrade a pod.), ale aj zloženie. Práve u neho môžete často naraziť na kombináciu rôznych typov tkaniny ako napr. 80% bavlna + 20% polyester. Takéto oblečenie nemožno po jeho donosení zrecyklovať, čo je tiež dôvod, prečo väčšinou končí na skládke alebo v spaľovni. Pri výbere nového oblečenia dbajte na 100% zloženie z jedného materiálu.
Medzi udržateľné materiály zaraďujeme najmä textílie prírodného pôvodu, pretože pri výrobe syntetických vlákien sa do atmosféry uvoľňujú nebezpečné toxíny. Prírodné materiály sú na rozdiel od syntetických biologicky rozložiteľné. Dôležitý je však aj proces výroby a množstvo chemických látok potrebných na vypestovanie plodín a následné spracovanie tkaniny. Aké materiály teda voliť? V základe je možné voliť z prírodných rastlinných vlákien (bavlna, ľan, konope) a vlákien živočíšneho pôvodu (vlna, hodváb). Skvelou alternatívou je aj lyocell.
- Bio bavlna: Na rozdiel od konvenčnej bavlny nie sú počas výrobného procesu používané pesticídy ani umelé hnojivá. Pestuje sa vo svojom prirodzenom prostredí s použitím prírodných hnojív, esenciálnych olejov a farbív. Jej čistý pôvod zabezpečuje bezpečnosť pre pestovateľov aj nositeľov.
- Konope: Ide o prírodnú tkaninu získavanú z vlákien rastliny konope, ktorá je odolná a nenáročná na pestovanie. Konope je známe svojou trvanlivosťou, odolnosťou,priedušnosťou a dobrými termoregulačnými vlastnosťami.
- Lyocell: Tento polosyntetický materiál je vyrábaný z drevného celulózového vlákna. Je považovaný za ekologickejšiu alternatívu k tradičným syntetickým vláknam, pretože výrobný proces využíva prírodné rozpúšťadlá. Lyocell je mäkký, priedušný a dobre absorbuje vlhkosť. Má vynikajúce termoregulačné vlastnosti a je považovaný za materiál vhodný na citlivú pokožku.
- Ľan: Táto plodina je odolná a relatívne nenáročná na pestovanie, a v porovnaní s inými plodinami vyžaduje menej hnojenia. V niektorých oblastiach môže byť ľan pestovaný bez použitia hnojív. Ľanová látka má dobré termoregulačné vlastnosti a je nenáročná na údržbu.
- Vlna alpaky: Ide o ekologickejšiu náhradu kašmírovej vlny. Alpaky spásajú, na rozdiel od kašmírových kôz, trávu bez korienkov. Z vlny jedného zvieraťa je možné vyrobiť 4–5 svetrov ročne, zatiaľ čo na jeden kašmírový sveter je potrebná vlna zo štyroch kašmírskych kôz.
- Merino vlna: Pochádza z ovčieho plemena Merino chovaného najmä v Austrálii a na Novom Zélande. Merino má samočistiace a antibakteriálne vlastnosti, vďaka čomu nie je nutné ho prať tak často ako syntetické materiály. Je biologicky odbúrateľné, dobre pohlcuje pachy a odparuje vlhkosť. Táto vlna je obľúbená najmä u športovcov, cestovateľov, dobrodruhov, ale aj u detí ako termoregulačná bielizeň.
- Hedváb: Výroba hodvábneho vlákna často naráža na etický problém spojený so zahubením zakuklenej larvy priadky morušovej horúcou vodou. Možno ho vyrobiť aj bez uvarenia živých húseníc, a to na špeciálnych farmách, kde sa kokony spracovávajú až po bezpečnom opustení kukly motýľom.
Konvenčná bavlna sa získava z geneticky modifikovaného semena, ktoré rastline zaručuje vyššiu odolnosť. Na jej pestovanie sa používa obrovské množstvo vysoko toxických a zdravie ohrozujúcich pesticídov, a umelých dusíkatých hnojív.
Používanie nebezpečných chemických látok spôsobuje mozgové nádory a poškodenie vývoja plodov v telách matiek žijúcich v oblastiach blízko bavlníkových plantáží. Okrem uvedených zdravotných problémov tieto prípravky proti škodcom znečisťujú vodu a pôdu.
Prečo výrobcovia prevádzkujú greenwashing?
Hovoríte si, čo má „potieranie nazeleno“ spoločné s módou? Mnoho prevádzkovateľov rýchlej módy používa pre svoje výrobky označenie „bio“ alebo „eco“, ktoré môžu evokovať u zákazníkov modernú udržateľnosť a ekologickú nezávadnosť výrobku.
V ponuke nadnárodných módnych reťazcov dnes už bežne nájdeme špeciálne označenie pre udržateľné kolekcie danej značky. Väčšina výrobcov rýchloobrátkového oblečenia však v skutočnosti neusiluje o udržateľnosť svojich výrobkov, o čom často vypovedá aj zloženie tkaniny. To môžete vidieť na použitie kombinácie materiálov - na výrobu oblečenia je použitý sčasti drahší materiál (bio bavlna, ľan, lyocell), a zvyšok tkaniny je doplnený konvenčnou bavlnou alebo umelými vláknami (polyester, polyamid). Kombinácia materiálov v tkanine je po doslúžení daného výrobku problémom, pretože sa nedá recyklovať a oblečenie tak putuje rovno na skládku alebo do spaľovne. O skutočnom záujme o udržateľnosť nemôže byť v tomto prípade byť reč.
Pre snahu presvedčiť zákazníkov o ekologickom zmýšľaní je zaužívaný pojem greenwashing. Trend udržateľnosti sa dostáva čím ďalej viac nielen do povedomia, ale aj do hľadáčika zákazníkov, čo je dôvod, prečo sa tieto spoločnosti snažia pôsobiť navonok viac ekologicky.
Kde sa dá kúpiť udržateľné oblečenie?
Hoci sa ceny na visačkách udržateľných módnych kúskov pohybujú na vyšších sumách, ako je tomu v klasickom obchodnom reťazci, existujú rôzne spôsoby, ako si udržateľné oblečenie zaistiť aj bez bankovkami preplnenej peňaženky. Kde si môžete pomalú módu zaobstarať?
- Second hand a online bazáre: Oblečenie a doplnky z druhej ruky majú svoje čaro, ktoré však nemusí každému vyhovovať. Ceny za použitý tovar sú v súčasnosti už o niečo vyššie, než tomu bolo pred rokmi a z mnohých „sekáčov“ sa stali miesta s nádychom originality a kvality. Môžete tu nájsť aj kúsky prominentných značiek a kúpiť si ich za zlomok originálnej ceny. Nevýhodou second handov je vyššia uhlíková stopa ponúkaného oblečenia, pretože je väčšinou do predajne prevážané zo zahraničia. Na druhú stranu mu používaním predlžujete životný cyklus.
- Obchody s etickým oblečením: Udržateľné módne značky sa snažia minimalizovať svoj dopad na životné prostredie a zaisťujú spravodlivú prácu v celom dodávateľskom reťazci. Na svoju výrobu používajú kvalitné a certifikované materiály, vďaka ktorým by vám malo oblečenie pri správnej starostlivosti vydržať aj niekoľko rokov. A pretože počas výroby tovaru dostane každý robotník riadne zaplatené, a zároveň sa berie ohľad na prírodu, prevetráte si v nich svoju kreditnú kartu o niečo viac.
- Lokálni výrobcovia a drobní podnikatelia: Navštívte miestne trhy s oblečením, kde si môžete vybrať z radu miestnych značiek a dizajnérov, ktorých tvorba je udržateľná. Možno objavíte jedinečné kúsky s mimoriadnym dizajnom – napríklad z papierovej celulózy alebo alternatívnych rastlinných vlákien (ananás, kokos, eukalyptus). V ponuke pravdepodobne nájdete aj zaujímavé šperky z dreva, recyklovaného plastu a napríklad objavíte aj krásny dizajnový kúsok do vybavenia svojho bytu.
- Swapy (výmenné akcie): V mnohých slovenských mestách sa pravidelne uskutočňujú výmenné akcie, kam možno priniesť oblečenie, ktoré už nenosíte, ale niekoho iného môže ešte potešiť. Naopak vy napríklad objavíte kúsok, ktorý vám padne ako uliaty a urobíte v ňom ešte veľa parády.
- Upcyklujte: Posuňte svoje staršie alebo aj poškodené oblečenie na vyšší level a premeňte ho na mimoriadny módny kúsok!
- Vyrobte si: Háčkovanie, pletenie, šitie i plstenie sa ráta! Pri vlastnoručnej výrobe nového módneho kúsku myslite na udržateľnosť materiálu – mal by byť certifikovaný a bezpečný pre vaše zdravie.
Upcyklácia oblečenia predĺži život obľúbeným kúskom
Chcete predĺžiť životnosť oblečenia, ktoré vám už doslúžilo alebo vám jednoducho prestalo sedieť? Pustite sa do upcyklácie textilu! Medzi jeho hlavné výhody patrí znižovanie množstva odpadu, predĺženie životného cyklu daného kusu oblečenia a, samozrejme, aj kreatívne vybitie pri výrobe jedinečných modelov.
- Pretvorenie trička na látkovú tašku,
- zafarbenie oblečenia pomocou textilnej farby alebo batikovania,
- skrátenie džínsov na kraťasy alebo dlhej sukne na kratšiu,
- pridanie aplikácie na jednofarebné tričko, šaty alebo sveter (flitre, výšivka, cvočky, nášivky),
- prešitie väčšej pánskej košele na dámsku sukňu,
- pomaľovanie džínsovej bundy farbami na textil,
- prešitie starej koženej bundy na kabelku alebo jednoduchú listovú kabelku,
- prešitie legín na tričko,
- zošitie kúskov látok do patchworkovej deky,
- pre deti: prešitie dospeláckej mikiny na detskú mikinu alebo mikinové šaty pre dievčatko, prípadne košeľu na detské šaty.
V rámci upcyklácie textilu je možné vyrobiť nielen oblečenie, ale aj rôzne dekorácie do interiéru, šperky, látkové bábiky či dokonca látkové plienky na opakované použitie (zo starých uterákov). Na pretváranie sa vám zíde šijací stroj, ihly na ručné šitie, vyšívacie priadze a všemožné aplikácie na textil. Spracovaním staršieho oblečenia môžete získať aj materiál na ďalšiu tvorbu – napríklad rozstrihnutím bavlneného trička získate priadzu na háčkovanie košíkov, podsedákov a koberčekov.
Zásady udržateľného šatníka
- Základné kúsky oblečenia voľte v jednoduchom „basic“ dizajne. Na skvelú kombinovateľnosť voľte najmä jednofarebný dizajn. Obľúbené sú napr. džínsy, biele tričko, kardigan, košeľa a pod.
- Vyberajte si oblečenie z kvalitných materiálov, ktoré vám vďaka svojej odolnosti vydrží dlhé roky.
- Uprednostňujte recyklované a certifikované textilné materiály.
- Vyberajte nadčasové a vynositeľné kúsky, ktoré budú vo vašom šatníku žiariť bez ohľadu na aktuálne módne trendy.
- Vyhnite sa impulzívnym nákupom a naučte sa odolávať výpredajovému tlaku.
- Preferujte medzinárodne uznávané certifikáty.
- Minimalizujte nákupy v obchodných reťazcoch s fast fashion módou. Ak tu už aj nakúpite, oblečenie skutočne noste!
- Dajte šancu bazárovému oblečeniu. V second handoch môžete nájsť aj dizajnérske kúsky za prijateľnú cenu.
- O svoje oblečenie sa poctivo starajte, perte ho v šetrných pracích prostriedkoch a v prípade potreby ho opravte. Látku zbavujte nevzhľadných žmolkov pomocou odžmolkovača a majte doma kazetu na šitie, ktorá vám pomôže so základnými opravami vášho oblečenia.
Objavte svet dámskych doplnkov Ako vybrať odstraňovač žmolkov?