Vstupujete na stránky pre osoby staršie ako 18 rokov.
Kliknutím na tlačidlo „Vstúpiť“ prehlasujem, že som starší ako 18 rokov a nepripustím, aby k tu uvedeným dátam pristupoval ktokoľvek nespôsobilý či neplnoletý.
Vstupujete na stránky pre osoby staršie ako 18 rokov.
Kliknutím na tlačidlo „Vstúpiť“ prehlasujem, že som starší ako 18 rokov a nepripustím, aby k tu uvedeným dátam pristupoval ktokoľvek nespôsobilý či neplnoletý.
Skin care pre krásnu pleť
Pleť je zrkadlom vášho zdravia. S pribúdajúcimi rokmi sa na pleti prejaví, či ste sa doteraz o svoju pleť starali správnym spôsobom. Čím skôr so svedomitou starostlivosťou o pleť začnete, tým neskôr sa na nej objavia prvé príznaky starnutia.
Obsah článku
- Bez pravidelného čistenia pleti to nepôjde
- Najlepšie pomôcky na čistenie pleti
- Peeling rozjasní a vyhladí pleť
- Pleťový krém dokáže hotové zázraky
- Starostlivosť o zrelú pleť začína poklesom kolagénu
- Masáž tváre na pružnú pleť
- Pleťová maska: hĺbková hydratácia a výživa
- Prístroje na ošetrenie pleti pomocou svetla
Skin care pre stále krásnu a sviežu pleť
Ženská pleť starne skôr. Zatiaľ čo mužská pokožka je doslova napumpovaná elastínom i kolagénom, a skrýva vyšší počet mazových žliaz, vďaka čomu je mastnejšia a odolnejšia pred tvorbou vrások, ženská pokožka je zhruba o 20 % tenšia a náchylnejšia na poškodenie aj tvorbu jemných vrások. To je tiež dôvod, prečo by ste sa mali o svoju pokožku poctivo a šetrne starať. Ženám neubúda kolagén z pleti postupne, ako je tomu u mužov. Najvyšší úbytok nastáva v období výrazných hormonálnych zmien, ktoré môže vyvolať najmä menopauza. Pleť v tomto čase povadá a vy môžete zaznamenať výskyt hlbších vrások.
Bez pravidelného čistenia pleti to nepôjde
Čistením pleti a jej následnou hydratáciou by mal každý váš deň spravidla začínať aj končiť. Na čistenie pleti sa ponúka niekoľko druhov kozmetických prípravkov.
- Micelárna voda je kombináciou pleťovej vody a drobných olejových čiastočiek. Je vhodná na celkové odlíčenie aj odolný make-up, a to bez potreby ju z pleti oplachovať.
- Podobnou alternatívou k micelárnej vode môže byť dvojzložková odličovacia emulzia, ktorú je nutné pred použitím pretriasť, aby sa v nej spojili obe účinné látky – jedna na vodnej báze a druhá na báze oleja. Emulzie sú si niekedy nápadne podobné s odličovacími gélmi alebo dokonca s mliekom.
- Pleťové, odličovacie alebo čistiace mlieko je vhodné pre akýkoľvek typ pleti, pretože ju nevysušuje. Na čistenie pleti mliekom budete potrebovať odličovacie tampóny.
Čistenie pleti s pomocou vody
- Ak chcete pleť odlíčiť a vyčistiť pomocou vody, siahnite po čistiacom géli, ktorý si stačí naniesť na navlhčenú tvár a krúživými pohybmi jemne z pleti vymývať nazhromaždené nečistoty.
- Na podobnom princípe funguje nielen populárna čistiaca pena, ale aj tuhé mydlo, ktoré musí byť určené priamo na pleť.
- Pleťové mydlá sú často poňaté ako ekologické riešenie odličovania a svoju obľubu si získali nielen u fanúšikov životného štýlu zero-waste. Zatiaľ čo niektoré druhy mydiel pokožku hydratujú, iné ju môžu naopak veľmi vysušovať. V tomto prípade ich neodporúčame používať každý deň.
Prípravky na dočistenie pleti:
- Pleťová voda vám pomôže s dočistením pleti. Pokiaľ nejde o výrobok z kategórie prírodnej kozmetiky, môže kvôli potenciálnemu obsahu alkoholu dráždiť suchú a citlivú pleť.
- Pleťové tonikum vám poskytne podobnú službu ako pleťová voda, avšak je vhodné najmä na ranné použitie, kedy sa na pleti nenachádzajú žiadne odolné nečistoty, ako je make-up. Tonikum slúži nielen na samotné vyčistenie pleti, ale aj k jej zatiahnutiu sa pred absorpciou nečistôt. Zároveň je výborným pomocníkom na zbavenie pleti zvyškov pleťového oleja, ktorý si jednoducho poradí aj s veľmi odolným make-upom. Navyše vďaka svojej mastnej konzistencii po pokožke krásne kĺže, čím sa znižuje riziko jej poškodenia.
Najlepšie pomôcky na čistenie pleti
Odličovacie tampóny
Na odstránenie make-upu z pleti a jej dočistenia vám poslúži rad báječných pomocníkov. Najzákladnejšou pomôckou, ktorá by vám doma nemala rozhodne chýbať, sú odličovacie tampóny. Využijete ich nielen na dočistenie pleti pomocou odličovacieho mlieka, pleťovej alebo micelárnej vody, ale aj na opravy make-upu, ak vám ujde ruka s množstvom kozmetického prípravku. Zároveň nimi nanesiete na svoju pleť tonikum, odlíčite si odolný make-up pleťovým olejom alebo dvojfázovým odličovačom, ale aj odstránite zvyšky peelingu alebo pleťovej masky. Odličovacie tampóny môžu byť vyrobené z mikrovlákna alebo zo 100% bavlny. Ak ste ekologicky zmýšľajúci a záleží vám nielen na sebe, ale aj na životnom prostredí, môžete siahnuť po opakovane použiteľných, prateľných tampónoch. Najčastejšie sú vyrobené z bavlneného froté a bambusu.
Konjaková hubka
Konjaková hubka pochádza z Japonska, je 100 % prírodná a vyzerá ako kúsoček jemnejšej pemzy s jemnými pórmi. Nenechajte sa však zmiasť – po nacucaní vody nádherne zmäkne. Vašej pleti pomôže s vyčistením pleti a jemným peelingom.
Konjaková hubka sa vyrába z múky získanej z rastliny diablov jazyk. Múka sa zmieša s vodou, vzniknutá kaša sa naleje do formičiek, kde sa nechá na niekoľko hodín odpočinúť. Potom sa hmota zahreje, vďaka čomu stuhne a následne sa zmrazí, čo vedie k odstráneniu vody z hubky. Práve to je dôvod, prečo je hubka tvrdá a pred použitím je nutné ju namočiť do teplej vody.
- Má antibakteriálne, protiplesňové a čistiace účinky.
- Svojou schopnosťou masírovať pleť podporuje mikrocirkuláciu krvi.
- Vďaka svojej neuveriteľnej jemnosti je vhodná aj na tú najcitlivejšiu pleť, vrátane detskej.
- Vyrovnáva pH pleti.
- Možno ju použiť s čistiacim gélom, penou alebo mydlom, ale aj samostatne bez použitia akéhokoľvek čistiaceho prípravku.
- Mala by vydržať 2–3 mesiace, a to v závislosti od frekvencie a spôsobu jej používania. Niektorým užívateľkám vydrží aj pol roka.
- Vyrába sa z čistého organického konjaku, ale je možné ju zakúpiť aj v rôznych farebných prevedeniach a pridaných látok – s aktívnym čiernym uhlím (ideálne na problematickú pleť), s ružovým ílom (na citlivú pleť), s enzýmami z čučoriedok (spomaľuje starnutie pokožky), bambusom, kurkumou, zeleným čajom alebo červeným ílom.
Elektrické prístroje na starostlivosť o pleť
Pri použití čistiaceho gélu, peny alebo mydla by ste mali ideálne siahnuť po čistiacej kefke na pleť. Väčšina elektronických kefiek disponuje rôznymi čistiacimi módmi – je možné na nich nastaviť intenzitu vibrácií, rýchlosť rotujúcej hlavice alebo nastavenie podľa typu pleti. Niektoré modely sú navyše vybavené inteligentným časovačom, ktorý vás upozorní na potrebu zmeny módu, alebo sa automaticky vypne.
- Mechanická kefka so štetinami – K čisteniu pleti dochádza vďaka rotačným pohybom výmennej hlavice. Nie sú vhodné pre pleť s akné, pretože by štetiny mohli roznášať infekciu po celej tvári. Veľmi dôležité je u nich meniť pravidelne čistiace hlavice, pretože zanesené hlavice sú zdrojom baktérií a vírusov, ktoré môžu narušiť kvalitu pleti.
- Sonická kefka – Jej telo je vyrobené z hladkého a na dotyk veľmi príjemného silikónu. Prístroj disponuje krátkymi štetinkami, ktoré pleť pomocou čistiaceho prípravku nielen čistia, ale aj masírujú a prekrvujú. Je poháňaná zabudovaným akumulátorom, vďaka ktorému vám pri čistení pleti neprekáža nabíjací kábel a kefku je možné tak po vybití jednoducho dobiť pomocou USB kábla.
- Galvanická žehlička - K čisteniu pleti dochádza vďaka jednosmernému prúdu, ktorý sa zároveň postará o preniknutie účinných látok z kozmetických prípravkov do hlbších vrstiev pleti. Galvanickou žehličkou si zjemníte pokožku, vrásky aj linky. Vďaka nej bude vaša pokožka starnúť pomalšie, pleť bude hĺbkovo vyčistená, rozžiarená, detoxikovaná a hydratovaná. Pred jej kúpou si však dôkladne prečítajte kontraindikácie (tehotenstvo a dojčenie, kardiostimulátor, rakovina, srdcová arytmia). Mala by sa používať v kombinácii so špeciálnymi pleťovými gélmi.
- Ultrazvuková špachtľa – Pomocou vysokej zvukovej frekvencie vibrácií dokáže z pleti odstrániť hlboko usadené nečistoty a maz z pórov. Pomôže vám s redukciou čiernych bodiek, zjemnením jemných liniek a vrások, aj so zmenšením vzhľadu pórov. Zároveň podporí mikrocirkuláciu pleti, vďaka čomu bude vyzerať zdravšie, pružnejšie a pevnejšie.
- Vákuový čistič – Pri použití vzniká v mieste priloženia prístroja podtlak, ktorý vďaka vákuu z pleti odstraňuje účinne nečistoty. Efektívne čistí a regeneruje pleť, a to bez podráždenia a začervenania. Tento skvelý pomocník je vhodný na všetky typy pleti.
Peeling rozjasní a vyhladí pleť
O skutočne dôkladnú a hĺbkovú očistu pokožky sa postará pleťový peeling.
- Odstraňuje z pleti zrohovatenú kožu tvoriacu sa na povrchu pokožky.
- Pomáha pleti lepšie absorbovať vyživujúce a hydratačné produkty, ako sú napríklad pleťové krémy a séra.
- Omladzuje, vyhladzuje a rozjasňuje pleť.
- Znižuje riziko tvorby vrások.
- Prekrvuje pleť a stimuluje tvorbu kolagénu.
- Bráni upchávaniu pórov a zbavuje pokožku nadmerného kožného mazu.
Druhy pleťového peelingu:
- Mechanický peeling – Na pleť je vhodný iba peeling s drobnými kúskami soli, cukru, semienok alebo syntetických perličiek, pretože väčšie a hrubšie kúsky by ju mohli poškodiť. Tento pleťový scrub perfektne vyhladí a vyčistí nielen pleť, ale aj krk, dekolt a pokožku celého tela.
- Chemický peeling – Spočíva v nanášaní ovocných kyselín na pleť. Je vhodný najmä na normálnu a mastnú pleť so sklonmi k akné. Chemický peeling redukuje jemné vrásky aj pigmentové škvrny, sťahuje rozšírené póry a účinne pomáha bojovať s čiernymi bodkami. S chemickým peelingom začnite najlepšie na jeseň alebo v zime, a po jeho aplikácii chráňte svoju pleť krémom s vysokým faktorom po dobu minimálne troch týždňov.
- Enzymatický peeling – Vďaka obsahu ovocných enzýmov nedochádza k odstráneniu vrchnej vrstvy kože. Keďže enzýmy prispievajú k stimulácii prírodného exfoliačného procesu, je enzymatický peeling vhodný najmä pre ženy s veľmi citlivou kožou, akné alebo problematickou pleťou. Tento peeling vyhladzuje jemné vrásky, zlepšuje tón pleti a zmierňuje príznaky suchej pokožky.
- Dôkladne očistite svoju pleť.
- Na tvár priložte žinku namočenú v teplej vode, čím sa otvoria na pleti póry.
- Jemnými krúživými pohybmi vpracovávajte peeling do pokožky.
- Vyhýbajte sa očnému okoliu, pretože je veľmi citlivé.
- Peeling odstráňte namočenou žinkou alebo morskou hubkou.
- Zvyšky peelingu umyte teplou vodou a na pleť naneste hydratačný krém.
Pleťový krém dokáže hotové zázraky
Prečo hydratovať pleť?
V rámci ľudského tela sa stretávame s najtenšou kožou na tvári, pričom za najjemnejšie je považované očné okolie. Pokožka tváre nedisponuje tukovými zásobami, kvôli čomu sa často vysušuje. Už po zhruba 25. roku života sa z pleti začína vytrácať kolagén, vďaka ktorému je pleť dovtedy pružná a pevná. Práve hydratácia patrí medzi to najlepšie, čo pre svoju pleť môžeme urobiť.
- Na pleti pociťujete nepríjemné napínanie.
- Tvoria sa jemné vrásky.
- Prípadné svrbenie pleti sprevádza šupinatenie kože.
- Pleť postráda sviežu, zdravú farbu. Namiesto toho je mdlá a sivastá.
- Lesknutie pleti neznamená jej hydratáciu. Aj mastná pleť môže byť dehydrovaná.
Aký pleťový krém vybrať podľa typu svojej pleti?
- Mastná pleť: Pokiaľ vás trápia rozšírené póry, akné a vaša pleť je všeobecne problematická, voľte krémy s ľahkou textúrou, ktoré zabránia upchávaniu pórov. Vyskúšať môžete aj gélové krémy alebo ľahké gély.
- Citlivá pleť: Používajte hypoalergénne prípravky na pleť, vďaka ktorým sa vyhnete jej podráždeniu.
- Suchá pleť: Váš pleťový krém by mal obsahovať glycerín alebo kyselinu hyalurónovú. Obe tieto látky pomáhajú posilniť kožnú bariéru.
- Zmiešaná pleť: Ak vás trápi tzv. T-zóna (mastnejšie čelo, nos a brada), zatiaľ čo ostatné miesta pleti sú suché, predovšetkým by ste mali svojej pleti navrátiť stratenú rovnováhu vhodne vybraným prípravkom. Vhodné budú skôr ľahšie krémy bez obsahu oleja, pleťové esencie alebo rozjasňujúce séra.
Kyselina hyalurónová sa vyskytuje prirodzene v ľudskej koži aj kĺboch, avšak s vekom jej množstvo v tele klesá. Svoj objem dokáže zväčšiť až 1 000× vďaka tomu, že na seba viaže vodu. Možno ju preto považovať za hydratačný zázrak v starostlivosti o pleť.
Cieľom denného pleťového krému je pokožku hydratovať, rozjasniť a chrániť ju nielen pred znečistením, ale ideálne aj pred slnečným žiarením. Denný pleťový krém používajte v súlade s ročným obdobím – na teplé dni je vhodný ľahký krém, zatiaľ čo na chladné zimné a jesenné dni oceníte krém hutnejšej konzistencie.
Hoci nočný pleťový krém pokožku taktiež hydratuje, jeho hlavnou úlohou je výživa pleti a obnova jej rovnováhy. Nemal by sa používať namiesto denného krému, pretože niektoré nočné krémy obsahujú látky citlivé na svetlo a môžu byť mastnejšie, čo vám môže skomplikovať nanášanie dekoratívnej kozmetiky.
Starostlivosť o zrelú pleť začína poklesom kolagénu
Prvé vrásky sa začínajú na pleti rysovať už okolo 30. roku života, kedy v pleti dochádza k poklesu kolagénu a spomaľuje sa jej schopnosť regenerácie. Môžete spozorovať mimické vrásky – najmä na čele od mračenia, alebo okolo úst a očí od smiechu. Aby ste sa nemusela stretávať s predčasnými vráskami už o niekoľko rokov skôr, chráňte svoju pleť pred UV žiarením. Kvôli nemu vznikajú v pleti zápaly vedúce k poškodeniu pleti, z ktorého sa postupne vyvinie vráska. Majiteľky mastnej pleti a tzv. T-zóny môžu jasať od radosti, pretože hoci ich možno trápilo dlho akné, vrásky sa im začnú pravdepodobne objavovať až v neskoršom veku, zhruba okolo štyridsiatky. Avšak suchá a veľmi suchá pokožka sa obnovuje pomalšie a aj preto vznikajú vrásky spravidla skôr. Bez ohľadu na typ pleti je dôležitá dobrá hydratácia, jemná starostlivosť o pleť a výber kvalitného krému.
Ak sa s vráskami začínate pomaly, ale iste zápasiť, kúpte si krém na prvé vrásky. Alebo sú vrásky už dlhoročným spoločníkom vašej pleti? V tom prípade voľte špeciálne krémy na zrelú pleť, ktoré svojím zložením doprajú pleti hydratáciu aj vypnutie. Na miesta okolo očí voľte prípravok na starostlivosť o očné okolie. Zatiaľ čo očný krém vašu pokožku vyživí, očný gél sa postará o redukciu opuchov a osvieženie okolia očí.
Zaobstarajte si na svoju kúpeľňovú poličku prípravky napumpované vitamínmi. Skvelý bude vitamín C a koenzým Q10, ktorý pleti pomáha s regeneráciou a zároveň zamedzuje tvorbe vrások. Samozrejmosťou by mal byť aj pleťový krém proti slnečnému žiareniu, pretože UV žiarenie pleti neprospieva (predčasné starnutie, tvorba pigmentových škvŕn aj vrások).
Ako vybrať prípravok na vrásky? Ako vybrať prípravok na starostlivosť o očné okolie?
Masáž tváre na pružnú pleť
Hoci kvalitná kozmetika zohráva v starostlivosti o pleť veľmi dôležitú úlohu, nemožno sa spoliehať iba na jej účinky. Súčasťou rituálu v starostlivosti o vašu pleť by mala byť pravidelná masáž. Pomôže pleti s lepšou cirkuláciou krvi a uvoľňovaním toxických látok. Zároveň dokáže zmierniť opuchy a pomôže lepšie vsiaknuť použitým kozmetickým prípravkom do pleti. Na masáž môžete použiť masážny valček, kameň Gua Sha, mikroihličkový valček alebo masážne banky. Popularitu si čoraz viac získava aj tvárová joga, ktorou si spevníte tvár, krk aj oblasť dekoltu. Nepotrebujete k nej žiadne špeciálne pomôcky, okrem pleťového oleja.
Tip: Pred masážou pleť dôkladne vyčistite. Nikdy masáž nevykonávajte nasucho, pretože by mohlo dôjsť k podráždeniu či poškodeniu pokožky. Z tohto dôvodu dbajte na dostatočné premazanie pokožky - pleťovým krémom, sérom alebo olejčekom.
- Vďaka stimulácii krvného obehu vyzerá pleť zdravšie.
- Masáž pomáha bojovať s vráskami.
- Pri dlhodobom používaní spevňuje tvárové svaly.
- Redukuje opuchy tváre a rozjasňuje pleť.
- Podporuje uvoľňovanie toxínov z pokožky.
Druhy masážnych pomôcok:
- Masážny valček: Tento pomocník je vyrobený z polodrahokamu, pričom medzi najpoužívanejšie patrí ruženín, zelený jadeit, nefrit, krištáľ, jaspis a kremeň. Slúži najmä na jemnú masáž pleti, uvoľnenie tvárových svalov, redukciu opuchov a tmavých kruhov pod očami a pomôže aj s detoxikáciou pleti. Masáž s valčekom vykonávajte vždy smerom nahor alebo do strán. Väčšina modelov má na jednom konci väčší valček na krk, líca a dekolt, zatiaľ čo druhá strana s menším valčekom sa používa na masáž očného okolia a pery. Pred masážou ho môžete vložiť na pár minút do mrazničky (lepšie prekrvenie pleti) alebo nahriať v teplej vode (upokojujúca hrejivá masáž pred spaním).
- Masážny kameň Gua Sha: Pravidelnou masážou doštičkou vyrobenou z prírodného kameňa sa zbavíte prebytočných tekutín z tkanív, prekrvíte pokožku, zredukujete vrásky, podporíte činnosť lymfatického systémov a obnovíte kontúry tváre. Masáž vám pomôže aj pri bolestiach hlavy alebo krčnej chrbtice. Pri masáži dbajte na použitie kameňa naplocho, aby ste pleti neublížili jeho hranou. Kameňom kĺžte po pleti smerom od nosa k okrajom tváre, a od obočia smerom nahor k vlasovej línii a do strán. Možno ho použiť aj na masáž krku a čeľuste.
- Mikroihličkový valček – Masáž týmto typom valčeka spočíva v jemnom vpichovaní jeho drobných ihličiek do pokožky, vďaka čomu sa kozmetické prípravky dostávajú hlboko do pokožky. Špeciálnym „pootvorením“ pleti navyše dochádza k aktivácii tvorby kolagénu. Prístroj nie je vhodný na citlivú pleť so sklonmi k popraskaným žilkám, začervenaniu alebo ružovke.
- Masážna banka – Pri bankovaní tváre dochádza k masáži jemným podtlakom medzi kožou a bankou. Banku stlačte, priložte na olejom ošetrenú pleť a vytvorte podtlak. Banku presúvajte od stredu tváre k jej stranám. Použitie tejto metódy je najvhodnejšie ráno (na prekrvenie tváre) alebo večer (na upokojenie po celom dni).
Pleťová maska: hĺbková hydratácia a výživa
Pleťová maska by mala byť pravidelnou súčasťou vašej starostlivosti o pleť, pretože jej dodáva cenné vitamíny a minerály. Pleť vďaka nim vyzerá sviežo, zdravo a vyživene. Hydratačnú pleťovú masku by si mala dopriať každá žena, a to bez ohľadu na vek a typ pleti. Najlepšie je jej pravidelné používanie (ideálne raz týždenne) na cca 10 minút alebo podľa odporúčania výrobcu masky.
Problematická pleť ocení ílové a kaolínové masky, ktoré do seba vťahujú maz a všetky nečistoty z pleti. Pomocou liftingovej masky budete vyzerať mladšie. Na rozjasnenie pleti použite peelingovú pleťovú masku, ktorú necháte najskôr na pleti niekoľko minút pôsobiť, a potom vmasírujete do pleti a opláchnete.
Druhy pleťových masiek:
- Zlupovacia maska - Ide o masku gélovej konzistencie, ktorá na tvári vyschne do takmer priehľadnej vrstvy. Tú zlúpnete z tváre ako vrchnú tenkú kožtičku. Keďže dôkladne čistí póry, môže sa naniesť hoci aj iba na mastnejšiu T-zónu. Suchá pokožka nemusí tento typ znášať dobre.
- Plátenková maska – Je to tzv. látková maska namočená do hydrogélu, ktorý pleť dokonale hydratuje. Jej použitie je veľmi jednoduché a nevyžaduje opláchnutie tváre po jej aplikácii. Plátienková maska je vhodná na všetky typy pleti v závislosti od jej zloženia.
- Ílová maska – Spevňuje a čistí pokožku, ktorú zároveň obohacuje o potrebné minerály. Maska by nemala na tvári úplne vyschnúť, pretože by mohla pleť veľmi dehydrovať. Biely a červený íl je vhodný na citlivú pokožku, zelený íl na zmiešanú pleť s akné a mastnú pokožku, zatiaľ čo žltý a ružový íl ocení každý typ pleti.
- Bublinková maska – Vďaka špeciálnemu zloženiu reaguje so vzduchom. Krátko po aplikácii sa začne maska premieňať na bohatú bublinkovú vrstvu. Kvôli peneniu ju aplikujte ďalej od očného okolia. Maska pleť nielen vyčistí, ale prispeje aj k cirkulácii krvi v podkožnej vrstve a detoxikácii pokožky. Je vhodná na mladú a problematickú pleť s akné, pomôže aj mastnej pleti.
- Regeneruje bunky.
- Čistí, vyživuje a prekrvuje pokožku.
- Pleť je po aplikácii hydratovaná, svieža, upokojená a rozjasnená.
- Vyhladzuje jemné vrásky a vypína pokožku.
- Mastná pleť po jej použití lepšie dýcha a je zbavená mastnoty, zatiaľ čo suchá pleť sa stáva vláčnou a príjemnou na dotyk.
- Okrem masky z aktívneho uhlia, plátienkovej, krémovej, peelingovej alebo ílovej masky si môžete vyrobiť vlastnú domácu pleťovú masku z bieleho jogurtu, tvarohu, ílu, kakaa, kávy, vajíčok, droždia, avokáda, banánov a ďalších ingrediencií, ktoré nájdete bežne u seba doma.
- Normálna pleť – Vhodné sú pleťové masky na hydratáciu, regeneráciu a tonizáciu.
- Mastná a zmiešaná pleť – Vyberajte čistiace masky, ktoré vyčistia póry a znormalizujú vylučovanie kožného mazu. Tieto masky obsahujú íly, baktericídne oleje alebo ovocné kyseliny s exfoliačným účinkom.
- Zrelá pleť – Zlupovacia maska vašu pleť vyživí, vypne a vyhladí.
- Citlivá pleť – Najvhodnejšie sú pleťové masky z bieleho a červeného ílu.
- Pigmentovaná pleť - Vhodné sú masky so zosvetľujúcim účinkom.
Domáca pleťová maska: ako ju vyrobiť?
Domáca vypínacia pleťová maska s kávou
Čo budete potrebovať?
- 1 lyžička mletej kávy alebo kávovej sadliny,
- 1 lyžička bieleho jogurtu,
- 1 lyžička medu.
Extrakt z kávových zŕn pôsobí na pleť protizápalovo a redukuje začervenanie aj vrásky. Kofeín vyhladzuje pleť, zatiaľ čo antioxidanty obsiahnuté v mede a jogurte ju spevňujú a bojujú proti príznakom jej starnutia. Masku naneste na vyčistenú pleť a nechajte pôsobiť asi 15 minút. Vďaka obsahu kávy ju môžete použiť aj ako peeling.
Domáca pleťová maska na akné s matchou
Čo budete potrebovať?
- 1 lyžička zeleného čaju matcha,
- 1 lyžička medu,
- 1 lyžica uvarených ovsených vločiek.
Med dokáže vďaka svojim antibakteriálnym a liečivým vlastnostiam prispieť k prevencii a liečbe akné. Navyše zbavuje pleť nečistôt a prirodzene ju upokojuje. Ovsené vločky zmierňujú začervenanie pleti a zelený čaj matcha sa postará o vyčistenie pórov a ochranu pred UVA a UVB žiarením. Zmiešaním uvedených ingrediencií vám vznikne zelená pasta, ktorú by ste mali po 15 minútovom pôsobení z pleti dôkladne umyť.
Prístroje na ošetrenie pleti pomocou svetla
Chcete svojej pleti dopriať naozaj extra starostlivosť? Ak by ste radi svoju tvár omladili, potlačili hyperpigmentáciu pleti aj zápaly na nej, môžete vyskúšať ošetrujúcu LED masku. Tento kozmetický prístroj vyhladzuje okrem iného aj vrásky, vypína pokožku a najlepšie na ňom je, že všetku svoju prácu na vás odvedie v pohodlí vášho domova.
Elektronické kozmetické prístroje disponujú rôznymi typmi žiarenia, ktoré rozpoznáme podľa farby. Aké to sú?
- Červená – stimuluje produkciu kolagénu a je vhodná na opravu tkanív.
- Zelená – vyrovnáva farbu pigmentu, urýchľuje regeneráciu pokožky a znižuje maz.
- Modrá – upokojuje pokožku a potláča zápaly.
- Žltá – pomáha redukovať vrásky a zlepšuje jemnosť pleti.
- Biela – zlepšuje pevnosť pokožky.
- Fialová – pomáha proti akné.
Ďalším pomocníkom na starostlivosť nielen o vašu pleť, ale aj celé telo, je infralampa, ktorá prenáša vďaka infračervenému svetlu na človeka teplo. Navyše prekrvuje ožiarenú kožu a podporuje ozdravné procesy v tele počas liečby.
Opaľovanie v zime? Žiadny problém!
Hoci väčšina žien uprednostňuje prírodné opaľovanie na záhrade, pri bazéne alebo na morskom pobreží, veľa z nich túži po opálenej pokožke aj v zime. Zatiaľ čo počas opaľovania na slniečku budete potrebovať prípravok na opaľovanie a na upokojenie pokožky aj prípravok po opaľovaní, do solária sa vám zíde špeciálny kozmetický prípravok, ktorý predĺži bronzový tón pokožky a urýchli proces opálenia. Siahnuť možno aj po samoopaľovacích prípravkoch, z ktorých si môžete vybrať penu, mlieko, gél či krém na tvár. K opálenému tónu pleti vám dopomôže horské slniečko – disponuje UVA a UVB žiarením, ktoré je ku koži priaznivejšie ako slnečné lúče. Navyše opaľuje pokožku rýchlejšie a pomáha zlepšovať imunitu.
- Fototyp 1: svetlá pleť + ryšavé vlasy.
Pleti chýba mnoho ochranných pigmentov, kvôli čomu obvykle nezhnedne, ale veľmi rýchlo sčervenie. Siahajte po vysokom stupni ochrany. Pri mori voľte SPF 50, na Slovensku vám stačí SPF 20 až 30.
- Fototyp 2: svetlá pleť + blond až hnedé vlasy + zelené, šedé alebo modré oči.
Kvôli citlivosti pleti uprednostňujte opaľovacie prípravky s minerálnym slnečným filtrom. Zatiaľ čo k moru voľte SPF 30 až 50, u nás si vystačíte so SPF 20 až 25.
- Fototyp 3: svetlo hnedá pleť bez pieh + tmavo blond až gaštanové vlasy + hnedé alebo šedé oči.
Pleť sa opaľuje do atraktívneho bronzového odtieňa a málokedy sa spáli. Ide o najčastejší fototyp, ktorý má nadmerná väčšina populácie. Pri pobyte v prímorskej oblasti si do kufra zbaľte opaľovací prípravok so SPF 20, zatiaľ čo v srdci Európy môžete voliť SPF 10 až 15.
- Fototyp 4: hnedá až olivová pleť bez pieh + tmavé vlasy aj oči.
Pleť je veľmi odolná proti slnečnému žiareniu a je prirodzene tmavšia. Ani tomuto typu pleti neodporúčame podceňovať riziko vzniku rakoviny kože, a preto by mala byť na Slovensku chránená opaľovacím prípravkom so SPF 4 až 10. Na morskom pobreží ju chráňte SPF 15 až 20.