Vstupujete na stránky pre osoby staršie ako 18 rokov.
Kliknutím na tlačidlo „Vstúpiť“ prehlasujem, že som starší ako 18 rokov a nepripustím, aby k tu uvedeným dátam pristupoval ktokoľvek nespôsobilý či neplnoletý.
Vstupujete na stránky pre osoby staršie ako 18 rokov.
Kliknutím na tlačidlo „Vstúpiť“ prehlasujem, že som starší ako 18 rokov a nepripustím, aby k tu uvedeným dátam pristupoval ktokoľvek nespôsobilý či neplnoletý.
Sprievodca svetom skialpinizmu
Zabudnite na komerčnú zimnú turistiku a nechajte sa radšej naplniť skialpinistickou slobodou. Nikde nikto, okolo vás len prašan, rozprávkové lesy so spiacimi obrami a pásiky so snehovými vankúšmi. Nemusíte sa obmedzovať prevádzkou lanovky ani denným svetlom. Vydrite si svoju cestu na vrchol a užívajte si tú najsladšiu odmenu pri zjazde dole.
Ski čo? Predsa skialpinizmus
Skialpinizmus (zvaný aj ako skitouring, ski mountaineering či skialp) má mnoho podôb, ale jeho podstatou je pohybovať sa v horách na lyžiach iba vlastnými silami. Žiadne vleky alebo lanovky. Je úplne na vás, aký náročný výstup si zvolíte a kadiaľ povedie vaša stopa. Najčastejším cieľom všetkých skialpinistov je vyjsť pomocou lyží na zvolený vrch a potom si užiť zjazd dole ideálne čerstvo napadaným prašanom.
Pripravte sa na to, že tento šport je kombináciou klasického lyžovania a bežiek. Mali by ste teda vedieť zdolávať jazdu hlbším a často aj neupraveným snehom a ani dlhšie trasy by pre vás nemali byť prekážkou vďaka bežeckým skúsenostiam. Dobrou prípravou pre vás môžu byť aj potulky na snežniciach. Máte pravdu, je to výzva, ale povestnému skialpinistickému zážitku sa len tak niečo nevyrovná.
- Freeride skialpinizmus je charakteristický náročnejším terénom so strmými zjazdmi mimo upravenej zjazdovky. Je vhodný pre pokročilých dobrodruhov s poriadnou fyzičkou.
- Pri fitness skialpinizme budete najčastejšie stúpať upravenými cestičkami alebo po zjazdovkách a pri zjazde nie je hanba využiť aj lanovky.
- Skitouring je voľba pre rodiny s deťmi, kedy prepojíte lyže so zimnou turistikou predovšetkým v miernom teréne. Výhodou napríklad oproti bežkám je, že sa nemusíte stresovať hľadaním prejazdených a upravených stôp.
V ústrety zjazdovému lyžovaniu Vybehnite na bežkách V stopách snežníc
(Ne)špeciálne vybavenie pre skialpinizmus
Vyraziť môžete priamo na skialpinistických lyžiach či lyžiach s namontovaným skialpinistickým viazaním majúcim pri výstupe voľnú pätku s nastaviteľnými opierkami, ktoré si naopak pri zjazde ľahko prepnete do režimu bezpečnostného viazania.
Pre ľahší a komfortný výstup si na sklznice nalepte stúpacie pásy, ktoré pred zjazdom ľahko odlepíte. Hodiť sa vám budú skialpinistické topánky, ktoré vynikajú svojou ľahkosťou a ohybnosťou a navyše vám poslúžia rovnako dobre pri výstupe ako pri zjazde.
- Skialpinistické topánky - pohodlnejšia chôdza, menšia tuhosť s väčšou pohyblivosťou v členkoch, možnosť prepínania režimu chôdze-zjazd, menej praciek.
- Skialpinistické lyže - mäkšie, širšie, ľahšie, špičky a pätky upravené na uchytenie pásov.
- Skialpinistické palice - preferencie nastaviteľnej dĺžky, nutnosť väčšieho snehového taniera, minimálne používanie pútok.
- Skialpinistické viazanie - umožňuje chôdzu s voľnou pätou, nižšiu hmotnosť, polohovateľná opierka päty pri stúpaní.
Tip: Nepodceňujte výhody používania teleskopických palíc. Dlhšie sa vám budú hodiť pri výstupe a kratšie ako pomoc pri zjazde.
Skialpinizmus je občas výzva, na čo si dať pozor?
Tak ako každý šport, predstavuje aj skialpinizmus výzvu. Nehrajte sa na hrdinov, terén vyberajte vždy s ohľadom na svoje schopnosti a neprepáľte začiatok, pretože hory vás dokážu veľmi ľahko a rýchlo zdolať. Najväčšie nebezpečenstvo pre vás môže na trase predstavovať: lavína, strata orientácie, zlé alebo nedostatočné vybavenie a horšia fyzická kondícia či zdravotný stav. Zvlášť pokiaľ vyhľadávate pohyb vo voľnom teréne v hlbokom snehu, investujte do vybavenia, na ktoré sa budete môcť spoľahnúť na 110 %. Nie, nie je to zbytočné – je to nutné!
Dbajte na overené zásady: na túru vždy s batohom. V špeciálnom skialpinistickom batohu, ktorý je označovaný často ako lavínový s airbagmi, máte okrem náhradného oblečenia a desiaty hlavne núdzové vybavenie (snehová lopata, lavínová sonda, lavínový vyhľadávač a i.) pre všetky prípady. V skialpinistickom svete platí jednoduchá rovnica: lavínový vyhľadávač (tzv. pípač) + lopata + sonda = najrýchlejšia a najefektívnejšia záchrana. Tak na to myslite!
1. Núdzové vybavenie majte so sebou nekompromisne na každej túre. Nesmie vám chýbať:
- lavínový vyhľadávač zvaný pípač fungujúci na jednoduchom princípe prijímača a vysielača na celosvetovo zjednotenej frekvencii 457 kHz;
- lavínová sonda je kľúčom pri hľadaní v lavinisku, pretože dokáže presne lokalizovať nielen vašu presnú polohu, ale aj hĺbku zasypania;
- snehová lopata by mala byť hlavne odolná, ľahká a vždy po ruke;
- bivakovacie vaky či vrecia vám poslúžia v prípade núdzového nocovania a ochránia vás pred chladom;
- lekárnička na udržanie základných životných funkcií.
2. Dokonale poznajte obsah svojho núdzového vybavenia, s ktorým viete aj správne a rýchlo zaobchádzať.
3. Kľúčová pri záchrane je rýchlosť. Podľa odborníkov o úspešnosti záchrany rozhoduje prvých 18 minút.
4. Majte v malíčku pravidlá poskytnutia prvej pomoci.
Odporúčanie: Na ľadovcoch si na lyže pripnite radšej navyše stúpacie hrebene (tzv. haršajzne), ktoré sú niečo ako mačky na lyže. A keď to už naozaj nepôjde, pripnite si lyže na chrbát a stúpajte so stúpacími železami (tzv. mačkami) pripevnenými na lyžiarkach.
Ako si dopriať trochu skialpinistického pohodlia?
Skialpinizmus by pre vás nemal byť len fyzicky náročnou disciplínou, pri ktorej budete zdolávať osemtisícovky a lámať rekordy. Doprajte si nadštandard, ktorý si nielen zaslúžite, ale ktorý vašu túru povznesie. Funkčné a teplé oblečenie je samozrejmosť. Nohy majte ako v bavlnke a kúpte si vložky do topánok, ktoré vás nielen zahrejú, ale aj podporia v pohodlnom došliapnutí. Do batohu si zbaľte termosku s teplým čajom, energetickú tyčinku pre rýchly prísun energie a báť sa nemusíte ani technologických vychytávok. Top fitness náramky, inteligentné hodinky či športtestery vám budú merať nielen čas či kalórie.
Ste kovaným dobrodruhom a túra vás zaviedla na ľadovec? Doplňte si svoju štandardnú výbavu o cepín, mačky, lano, sedací úväzok, karabíny, pomocné šnúry, skrutky do ľadu, blokanty či kladky.
Viac o oblečení na skialpinizmus Zmerajte zdolané kilometre aj kalórie
Kam vyraziť na skialpy?
Nemusíte nutne jazdiť do Álp, aby ste si mohli vychutnať skialpinistickú atmosféru naplno. V Čechách naplno objavte:
- Najobľúbenejšie Skialpy Krkonoše (okolie Špindlerovho mlyna, Pece pod Sněžkou, Rokytnice nad Jizerou),
- Skialpy Jeseníky,
- Skialpy Beskydy.
A ak sa náhodou ocitnete na svojich túrach v zahraničí, buďte v obraze. Skialpinizmus sa povie:
- nemecky: skitouring, skialpinizmus, skibergsteigen;
- anglicky: skialpinizmus, ski mountaineering, skimo, ski touring, mountain skiing, alpine touring;
- slovinsky: turno smučanje;
- fínsky: hiihto vuorikiipeilyä;
- španielsky: esquí de montaña, esquí de travesía.