Vstupujete na stránky pre osoby staršie ako 18 rokov.
Kliknutím na tlačidlo „Vstúpiť“ prehlasujem, že som starší ako 18 rokov a nepripustím, aby k tu uvedeným dátam pristupoval ktokoľvek nespôsobilý či neplnoletý.
Vstupujete na stránky pre osoby staršie ako 18 rokov.
Kliknutím na tlačidlo „Vstúpiť“ prehlasujem, že som starší ako 18 rokov a nepripustím, aby k tu uvedeným dátam pristupoval ktokoľvek nespôsobilý či neplnoletý.
Ako sa rýchlo a zároveň zdravo opáliť?
Blíži sa sezóna opaľovania a vy chcete rýchlo a jednoducho dosiahnuť krásny bronzový odtieň pokožky. Nie však za cenu červenej pokožky, pupienkov a pľuzgierov. Ako na to? Odhaľte tajomstvo zdravého opaľovania na slnku a v soláriu, a to bez spálenia a predčasného starnutia pokožky. Vďaka našim tipom sa naučíte, ako sa opaľovať rozumne a zodpovedne a zároveň si naplno užívať leto!
Základy zdravého opaľovania a ako ho podporiť
Ako dlho sa opaľovať?
Ideálne len niekoľko minút, maximálne však približne 3 hodiny denne (na slnku). Len tak sa zabezpečí správna tvorba melanínu alebo zhnednutie pokožky a zároveň sa minimalizuje jej poškodenie.
Ako sa opáliť dohneda a pritom sa nespáliť?
Závisí to najmä od vášho fototypu - ako vaša pokožka znáša slnko. Odporúčame vám, aby ste sa na začiatku vystavovali lúčom len niekoľko minút a postupne predlžovali dĺžku pobytu na slnku, aby si vaša pokožka zvykla.
Je to systém, ktorý opisuje základné charakteristiky a farbu pleti človeka v závislosti od reakcie jeho pokožky na žiarenie. Fototyp je ovplyvnený ako genetickou dispozíciou, tak aj vlastnou reakciou pokožky a vplyv má aj frekvencia vystavovania sa slnečnému žiareniu.
Základné delenie v našich podmienkach
- Fototyp 1: Pleť je ľahko ružová, ľahko sa spália uši, nos a dekolt. U nás najrozšírenejšie.
- Fototyp 2: Obvykle má modré alebo zelené oči a svetlé vlasy. Riziko spálenia je nižšie ako pri type 1.
- Fototyp 3: Typické sú hnedé vlasy a snedá pokožka. Riziko spálenia je nízke.
- Fototyp 4: Vyznačujú sa tmavými vlasmi aj očami a olivovou pleťou. Risk spálenia je veľmi nízky, ale nie nulový.
Fitzpatrickova škála
- Typ I (keltský typ): Veľmi svetlá pokožka, vždy sa spáli, nikdy sa neopáli.
- Typ II (európsky typ): Svetlá pokožka, obvykle sa spáli, opáli sa minimálne.
- Typ III (európsky typ s tmavšou kožou): Stredný odtieň kože, niekedy spáleniny, opaľuje sa postupne.
- Typ IV (olivový typ): Olivová koža, zriedka sa spáli, ľahko sa opáli.
- Typ V (hnedý typ): Tmavo hnedá koža, veľmi zriedka sa spáli, ľahko sa opáli.
- Typ VI (čierny typ): Veľmi tmavohnedá alebo čierna pokožka, nikdy sa nespáli, veľmi ľahko sa opáli.
Nikdy nezabúdajte na SPF, vyberajte si kozmetiku so zodpovedajúcim faktorom. Na prípravku nešetrite a naneste ho aspoň 15 minút vopred. Môžete si vybrať krémy so zložkami podporujúcimi zhnednutie, ktoré majú navyše aj dostatočne vysoký ochranný faktor. Môžete tiež vyskúšať doplnky stravy a vitamíny podporujúce sfarbenie.
Pokožku ošetrite aj po opaľovaní, a to prípravkami s panthenolom alebo aloe vera a ďalšími chladivými a upokojujúcimi zložkami.
Čím ju môžem podporiť?
Dostatočne pite a udržujte pokožku hydratovanú pomocou dlhotrvajúcich hydratačných prípravkov. Raz týždenne si urobte jemný píling celého tela, aby ste odstránili odumreté kožné bunky a prekrvili ju.
Skvelým partnerom je betakarotén. Ten je zodpovedný za dobrý stav pokožky a vlasov a podporuje rovnomerné opálenie, ktoré vydrží. Môžete si kúpiť opaľovacie prípravky s jeho obsahom aj výživové doplnky, ktoré by ste mali užívať aspoň mesiac pred začiatkom letnej sezóny. Prirodzene sa vyskytuje v mrkve, sladkých zemiakoch alias batátoch, tekvici, marhuliach, mangu či červených paprikách.
A čo opaľovanie bez krému?
To sa dôrazne neodporúča, pretože zvyšuje riziko spálenia, poškodenia kože a rakoviny. Opaľovací krém s ochranným faktorom SPF aspoň 30 je nevyhnutný na ochranu pred škodlivým UV žiarením a zároveň vám umožní postupné a bezpečné opálenie.
Opaľovanie cez sklo a okno
Väčšina skiel a okien blokuje UVB lúče, ale UVA lúče môžu do určitej miery prechádzať - sklo teda môže fungovať ako určitý druh filtra. Najmä ak je na ňom alebo v ňom špeciálny povlak s UV filtrom. Rozhodne sa však na to nespoliehajte. Ak často sedíte za oknom, kde na vás dlhé hodiny svieti slnko (napr. v kancelárii alebo v aute), nezabudnite použiť ochranné prípravky.
Info: Ak máte predispozíciu k rakovine kože alebo inú podobnú kontraindikáciu, zabudnite na cielené opaľovanie. Pohybujte sa v tieni, zakrývajte si telo a hlavu a ani vtedy nevynechávajte opaľovací krém.
Ako sa rýchlo a správne opáliť na slniečku
Pre rovnomerné zhnednutie pravidelne meňte svoju polohu, otáčajte sa smerom k slnku a tiež sa často otáčajte, aby mali jednotlivé časti vášho tela rovnaký odtieň. Vyhýbajte sa pobytu na slnku počas poludnia (11.00 - 15.00 hod.), keď je žiarenie najsilnejšie, a sledujte UV index dňa. Každé 2 hodiny a tiež po každom kúpaní alebo ak sa viac potíte si naneste opaľovací krém, gél alebo olej s ochranným faktorom SPF aspoň 30. Ak sa pohybujete bližšie k rovníku alebo je vaša pokožka menej tolerantná voči slnku, vyberte si výrobky pre citlivú pokožku s ochranným faktorom 50.
Ako dlho sa opaľovať a dokedy sa dá opáliť?
Slnku sa vystavujte maximálne 3 hodiny denne. Berte však do úvahy stav svojej pokožky, fototyp a oblasť, v ktorej sa nachádzate. Ak ste svetlý typ, ťažšie sa opálite a slnko naozaj páli, skráťte to prinajlepšom len na niekoľko minút. Ak ste tmavý typ, lúče zvládate pekne a vaša pokožka je na ne už zvyknutá, môžete čas natiahnuť.
Slnečné lúče opaľujú celý deň, ale intenzita UV žiarenia sa mení v závislosti od dennej doby, miesta a ročného obdobia. Vo všeobecnosti je žiarenie najsilnejšie medzi 11. a 15. hodinou - slnko je najvyššie na oblohe a jeho lúče sú nám cez atmosféru najbližšie, čo má za následok intenzívnejšiu expozíciu UV žiarenia. V týchto hodinách sa preto odporúča ukryť sa vo vnútri alebo sa aspoň presunúť do tieňa.
Mimo túto dobu je žiarenie menej intenzívne a opaľovanie môže trvať dlhšie. Napriek tomu nezabúdajte na krémy s SPF, slnečné okuliare, klobúk a ochranný odev.
Opaľovanie v tieni a pod mrakom
Ide o bezpečnejšiu možnosť, avšak nie nepriestrelnú. Ochranné krémy používajte aj v tieni alebo keď je pod mrakom! Dosiahnutie požadovaného odtieňa však môže trvať dlhšie.
Tieň stromov či slnečníkov poskytuje určitú ochranu, ale neblokuje všetky UV žiarenia. To je totiž rozptýlené atmosférou, mrakmi alebo reflexnými povrchmi (piesok, voda, sneh). Rovnako tomu je počas zamračených dní, aj keď intenzita žiarenia môže byť v porovnaní so slnečným dnom znížená.
Ako sa najlepšie opáliť na dovolenke pri mori?
Pri opaľovaní pri vode sa vyskytujú špecifické faktory, na ktoré je potrebné myslieť.
- More a piesok odrážajú a zosilňujú slnečné lúče, čo vedie k zvýšenej expozícii UV žiarenia. Vďaka tomu môžete rýchlejšie zhnednúť, ale zvyšuje sa aj riziko spálenia a poškodenia pokožky. Opaľovacie prípravky by mali mať vyšší ochranný faktor, ideálne SPF 50.
- Zvyšuje sa potenie a riziko dehydratácie. Pite veľa vody a robte si prestávky v tieni.
- Bežný opaľovací krém sa môže pri plávaní alebo potení zmyť, preto si zaobstarajte vodeodolné výrobky. Tie opätovne nanášajte každé dve hodiny alebo vždy ihneď po plávaní a osušení uterákom.
- Pri mori sa vyhýbajte priamemu slnku, najmä v oblastiach bližšie k rovníku, medzi 10. a 16. hodinou. Ak chcete byť v tomto čase vonku, zdržiavajte sa v tieni a nezabudnite na ochranné prípravky proti slnku, klobúk a slnečné okuliare.
Ako sa opaľovať v soláriu
Aj tento spôsob funguje na báze vystavenia pokožky ultrafialovým (UV) lúčom, ktoré spôsobujú tvorbu melanínu, ktorý je zodpovedný za zhnednutie pokožky. Preto sa aj tu musíte chrániť pred spálením a poškodením pokožky. Solárium však môže byť dobrým krokom na to, aby si vaša pokožka zvykla na UV žiarenie, napríklad pred plánovanou dovolenkou alebo na doplnenie farby počas zimy. Čo by ste však mali vedieť:
- Ako dlho? Prvýkrát sa odporúča približne 5 minút a rozhodne sa nebojte obsluhe povedať, že nemáte žiadne skúsenosti. Ľahko opálená pokožka zvládne približne 10 minút a maximálny čas je okolo 20 minút - v závislosti od vašej pokožky a konkrétneho štúdia.
- Ako často? Najmenej raz za mesiac a maximálne každý druhý deň. Takto budú jednotlivé vrstvy pokožky rovnomerne sfarbené, ale zároveň si pokožka stihne oddýchnuť a zregenerovať sa.
- Vyberte si dobre udržiavané, profesionálne solárium, ktoré sa riadi miestnymi predpismi a udržiava priestory v čistote.
- Vždy používajte ochranné okuliare špeciálne určené pre soláriá. Ochránite tak svoje oči pred poškodením UV žiarením, ktoré vedie k problémom so zrakom a očným ochoreniam.
- Neodporúča sa opaľovanie bez opaľovacieho krému. Vyberajte si špeciálne výrobky určené do solárií, ktoré hydratujú pokožku a podporujú rovnomernejší odtieň. Nepoužívajte bežné krémy na vonkajšie použitie alebo krémy bez SPF.
- Pravidelne si kontrolujte pokožku, či sa na nej neobjavujú známky spálenia, podráždenia, nezvyčajné škvrny alebo lézie. Ak spozorujete akékoľvek zmeny, okamžite sa poraďte so svojím lekárom.
- Solárium počas tehotenstva vynechajte.
Tip: Najbezpečnejším spôsobom, ako dosiahnuť bronzovú pokožku, je používanie samoopaľovacích prípravkov.
Opaľovanie v tehotenstve
Tehotenstvo a opaľovanie ide dohromady, ale je potrebné dbať na zvýšenú opatrnosť a odporúčania. V priebehu tehotenstva určite nenavštevujte solárium, opálenejší odtieň dosiahnete opatrným slnením. Ak máte pochybnosti, poraďte sa najskôr so svojím lekárom.
Počas tehotenstva dochádza k hormonálnym zmenám, pokožka je citlivejšia a môže mať sklon k vyrážkam či vzniku pigmentových škvŕn. Skúste sa vyhnúť cielenému opekaniu na slnku a najprv vyskúšajte svoju reakciu na slnečné lúče kratším a pozvoľným opaľovaním. Vždy používajte prípravky s faktorom SPF 30 a vyšším. Aplikujte ich každé 2 hodiny a tiež po kúpaní aj pri zvýšenom potení. Skúste produkty s prírodným zložením alebo výrobky na citlivú pokožku.
Chráňte si hlavu a oči klobúkom a kvalitnými slnečnými okuliarmi. Vyhnite sa slnku medzi 11. a 15. hodinou. Pred opaľovaním, počas neho a po ňom si telo zvonka aj zvnútra hydratujte. Pite veľa vody a pokožku si natierajte telovým krémom.
Aký faktor SPF zvoliť a čo znamená UV index?
SPF
Je skratkou pre Sun Protection Factor (ochranný faktor proti slnečnému žiareniu) a udáva, ako dobre opaľovací krém chráni vašu pokožku pred ultrafialovým žiarením. Číslo SPF udáva, za ako dlho by vaša pokožka sčervenala v porovnaní s tým, keby ste nemali žiadny ochranný faktor.
Hodnota SPF sa potom vynásobí počtom minút, za ktoré by ste chytili červený odtieň bez akejkoľvek ochrany. Ak by teda vaša pokožka bez faktora sčervenala za 10 minút, SPF 15 by vás mal chrániť pred spálením po dobu 150 minút. Tento čas je však skôr orientačný - prípravky je potrebné aplikovať opakovane. Pri pobyte na slnku bežne používajte faktor 30 a pri mori, v blízkosti rovníka a na horách vždy voľte vyšší faktor. V meste v tieni alebo pri zamračenej oblohe môžete použiť nižší faktor.
Žiadny krém nie je schopný blokovať 100 % UV, a preto je nutné sa slnku vystavovať opatrne a zodpovedne. Dobrou voľbou sú širokospektrálne prípravky chrániace pred UVA aj UVB žiarením. Mnohé disponujú aj ochranou pred IR-A žiarením, infračerveným lúčom postihujúcim bunky.
UV index
Ide o štandardizované meranie sily ultrafialového (UV) žiarenia na určitom mieste a v určitom čase. Stupnica sa pohybuje od 0 do 11+, pričom vyššie hodnoty znamenajú väčšie riziko spálenia a poškodenia kože.
- 0-2: Nízke riziko spálenia alebo poškodenia kože.
- 3-5: Stredné riziko spálenia slnkom alebo poškodenia kože. Odporúča sa ochrana hlavy a nosenie slnečných okuliarov.
- 6-7: Vysoké riziko spálenia slnkom alebo poškodenia kože. Odporúčajú sa ochranné pomôcky a použitie prípravku s vysokým SPF.
- 8-10: Veľmi vysoké riziko spálenia slnkom alebo poškodenia kože. Okrem odporúčania vyššie je vhodné sa cez poludnie držať v tieni.
- 11+: Extrémne riziko spálenia slnkom alebo poškodenia kože. Cez deň sa odporúča zostať v interiéri a nevychádzať von.
UV index je ovplyvnený niekoľkými faktormi, vrátane dennej doby, ročného obdobia, oblačnosti, nadmorskej výšky a prítomnosti reflexných povrchov (sneh, piesok, voda). Najvyššie hodnoty bývajú okolo rovníka, najnižšie na zemských póloch. Vyššie hodnoty sú aj v oblastiach so slabšou ozónovou vrstvou.
Preto pravidelne kontrolujte predpoveď UV indexu pre vašu oblasť a podľa toho upravte ochranu pred slnkom či program.
Kožné problémy - fľaky, pľuzgiere, vyrážky a iné
Biele fľaky či bodky
Môžu byť spôsobené nerovnomerným opaľovaním alebo zničením melanínu spálením pokožky. Ďalším pôvodcom môžu byť kožné ochorenia vitiligo, vyznačujúce sa stratou pigmentu v pokožke či vlasoch, alebo neškodlivá a nenákazlivá infekcia pityriasis zapríčinená premnožením kvasiniek. Ak máte ďalšie ťažkosti, škvrny sa zväčšujú alebo mimo sezóny nemiznú, kontaktujte svojho dermatológa.
Svrbenie kože
Môže sa jednať o príznak slnečnej alergie alebo precitlivenosti na vybraný ochranný prípravok. Na zmiernenie príznakov použite tekutý púder alebo prípravky z obsahujúce antihistaminiká (krémy, gély, tablety). Vymeňte používané prípravky na opaľovanie a poobzerajte sa po tých určených na pokožku so sklonmi k slnečnej alergii.
Pľuzgiere
Poukazujú na hlbšie poškodenie pokožky slnkom alebo na to, že ste sa naozaj poriadne spálili, a zvyčajne sa objavia niekoľko hodín po popálení. Riešením je nevystavovať sa ďalej lúčom, prekryte ich hydrogélovou náplasťou na spáleniny alebo gélom určeným na tieto účely. Rozhodne pľuzgiere neprepichujte ani nevytláčajte.
Pigmentové škvrny a pehy
Hyperpigmentácia je zvýšená produkcia a hromadenie kožného farbiva na jednom mieste, čo vyústi do tvorby pieh alebo pigmentových škvŕn až masiek. Spôsobuje ich slnečné žiarenie, ale vplyv majú aj hormonálne zmeny (počas tehotenstva), gény a vek. Niekedy zmiznú samé počas zimy alebo po pôrode, ale ak pretrvávajú, treba ich riešiť zvonka. Medzi možnosti liečby patria lokálne prípravky obsahujúce okrem iného vitamín C, laserová terapia alebo chemický peeling.
Červená vyrážka
Aj tu môže ísť o príznak slnečnej alergie a teda prehnanú reakciu tela na slnečné žiarenie. Riešením je nevystavovať sa ďalej lúčom a aplikovať antihistaminikum vo forme krému či pri horších prejavoch vo forme tablety na alergiu. Pred slnkom sa ďalej chráňte prípravkom s vysokým SPF určeným na citlivú pokožku so sklonom k slnečnej alergii.