Vstupujete na stránky pre osoby staršie ako 18 rokov.
Kliknutím na tlačidlo „Vstúpiť“ prehlasujem, že som starší ako 18 rokov a nepripustím, aby k tu uvedeným dátam pristupoval ktokoľvek nespôsobilý či neplnoletý.
Vstupujete na stránky pre osoby staršie ako 18 rokov.
Kliknutím na tlačidlo „Vstúpiť“ prehlasujem, že som starší ako 18 rokov a nepripustím, aby k tu uvedeným dátam pristupoval ktokoľvek nespôsobilý či neplnoletý.
Škola prania
Samo sa to nevyperie a ani práčka to za vás hocikedy nevyperie. Buďte správna pani Máčalová či pán Prášok, vyvarujte sa najčastejších chýb a z práčky vyberajte len kúsky tej najvyššej kvality. Prestaňte robiť kompromisy a dokonale čistá bielizeň bude štandardom vašej domácnosti.
Práčka je najlepší priateľ vášho šatníka
Našťastie už nemusíte chodiť prať bielizeň k rieke alebo dennodenne používať valchu a koryto. Moderné práčky s bohatou ponukou inteligentných funkcií urobia ťažkú prácu za vás. Na pleciach vám zostane len bielizeň pekne naservírovať do bubna práčky a počkať si nejakú tú minútku na výsledok. Práčku nemusíte využívať len ako neforemného pomocníka na pranie špinavej bielizne, ktorej hornú plochu radi využívate na odkladanie uterákov, pyžám či šminiek. Súčasné kúsky nielenže nedajú susedom šancu sťažovať sa na hluk zo žmýkania, ale navyše vašej kúpeľni dodajú šmrnc. Budete hľadať zámienku, aby ste mohli prať každý deň.
Ako správne prať?
Bielizeň, až je radosť pozerať, práčka šliape jedna báseň a kôš na bielizeň po vás pokukuje hladným okom. Tak presne takto to u vás nevyzerá... ale radi by ste?
- Trieďte! Prvým krokom k úspechu správneho prania je triediť bielizeň na svetlé, farebné, čierne a poprípade aj detské. Nebojte sa triediť viac – zvlášť perte posteľnú bielizeň, športové oblečenie, spodnú bielizeň a i.
- Pred praním skontrolujte a vyprázdnite všetky vrecká, zapnite zipsy a ideálne otočte oblečenie naruby.
- Podľa farby a materiálu zvoľte vhodný prací prášok alebo aviváž. Množstvo pracieho prášku a aviváže prispôsobte objemu pranej bielizne.
- Pri voľbe programu sa riaďte informáciami uvedenými na vnútornej strane etikety oblečenia.
- Pre perfektné vypranie práčku neprepĺňajte. Práčka by nemala byť naplnená viac ako na ¾ objemu bubna.
Symboly prania
Viete, ako ktorý materiál správne prať?
Občas sa vám jednoducho „zadarí“ a aj napriek všetkej modernej technike a vypätiu síl vyberiete z práčky farby nepodobné tým pôvodným či pánske tričko veľkosti novorodenca? Vedzte, že každý materiál je špecifický pre svoj prístup k údržbe.
- Bavlna - je odolný držiak, ktorý môžete prať opakovane. Farebnú bavlnu perte kvôli možnému vyblednutiu len do 60 °C v pracom prostriedku pre farebnú bielizeň.
- Vlna - sa perie bezpodmienečne pri nízkej teplote. Práčku pustite na 30 °C ideálne s programom špeciálne pre vlnu.
- Hodváb a čipky - perte vždy s ohľadom na ich potrebu citlivej starostlivosti na nízkych teplotách. V najlepšom prípade voľte program vhodný pre hodváb či čipku.
- Delikátna a jemná bielizeň (spodná bielizeň, spodné košieľky, pančuchy) - perte optimálne vo vreckách na pranie pri teplote 30–40 °C. Používaním sáčkov na pranie predídete zatrhnutiu, zamotaniu či roztrhnutiu.
- Umelé materiály - by sa mali prať maximálne pri teplote 60 °C. Vďaka elektrostatickému nabíjaniu sa oblečenie môže nepríjemne lepiť na kožu, používaním aviváže a pracím programom Syntetika však môžete tomuto problému predísť.
- Športové a funkčné oblečenie - perte pri teplote maximálne 40 °C v špeciálnom pracom prostriedku a ideálne v programe Outdoor či Sport. Nepoužívajte zmäkčovacie prostriedky, ktoré by mohli ovplyvniť funkčné schopnosti materiálu. Vždy dôkladne vypláchajte zvyšky pracieho prášku.
- Páperové oblečenie - perte na špeciálny program (napr. Perie) vyžadujúce vysokú hladinu vody. Pri praní môžete vhodiť do bubna práčky 3 tenisové loptičky, ktoré bielizeň dostatočne našuchoria.
- Topánky - zbavte kameňov a najväčšej viditeľnej špiny z podrážok. Topánky dajte napríklad do starých obliečok a vyperte v práčke na 30 °C.
- Posteľná bielizeň, vankúše, periny, chrániče matracov, prikrývky a deky - nevyžadujú extra starostlivosť. Stačí ich prať v bežnom pracom prostriedku na 40-60 °C vždy s ohľadom na odporúčanie podľa etikety. Pokiaľ sú deky či vankúše objemnejšie, práčku zbytočne neprepĺňajte a hoďte veci radšej do najbližšej čistiarne.
- Záclony a závesy - je najideálnejšie prať ručne. Ak ich ale chcete vyprať v práčke, zvoľte program jemnej bielizne s teplotou 30 °C. Pre dokonalý vzhľad záclon použite škrobenku.
- Uteráky, kúpeľňové predložky, utierky, chňapky, obrusy – sú materiály znášajúce teplotu prania len do 60 °C. Prvýkrát tieto materiály vyperte zvlášť pri teplote práve 60 °C, pri ktorej je bežné ľahké púšťanie farieb.
- Výšivky, flitre, potlače - perte naruby na 30 °C s pracím cyklom nepresahujúcim 60 minút, používajte šetrné programy najčastejšie s označením EKO. Nepúšťajte sa do chemického čistenia ani nebielte.
- Špecifické materiály a textil (obleky, kabáty, spacáky a i.) - ideálne ich zverte do rúk profesionálnych čistiarní. Pokiaľ sa rozhodnete vyprať svojpomocne doma, zvoľte najjemnejší program (napríklad na vlnu) či ručné pranie, nízku teplotu aj nízky počet otáčok.
7 praktických tipov na pranie detského oblečenia
Starostlivosť o citlivú detskú pokožku je každodenným chlebom všetkých mamičiek. Stačí jeden zle vypraný overal a vyrážkové nešťastie je na svete.
- Predtým bolo zvykom vyvárať. Súčasné trendy velia prať dojčenské oblečenie na 60 °C, pre staršie deti postačí aj 40 °C. Silne znečistenú bielizeň môžete prať na maximálnej odporúčanej teplote.
- Zabudnite na známe heslo „čo je nové, to je čisté“. Novo kúpené detské oblečenie je nutné bez pardónu vyprať, pretože sa v ňom môžu ukrývať zvyšky chemikálií z výroby a prach.
- Detské oblečenie perte zvlášť a nepridávajte k nemu ostatné špinavé prádlo.
- Vyberajte prací prášok, ktorý je vhodný a šetrný k citlivej detskej pokožke. Poznáte ho najčastejšie podľa označenia sensitive alebo pre citlivú pokožku.
- Žlčové mydlo je tajnou zbraňou mamičiek po celé generácie. Piesok, tráva, mrkvička urobia svoje a prací prášok na ne niekedy nestačí. Žlčové mydlo votrite do látky, nechajte odmočiť a nakoniec vyperte v práčke s ostatnou detskou bielizňou.
- Plákajte, plákajte a plákajte. Prášok sa počas prania rád usadzuje v oblečení. Preto je vhodné pri praní detskej várky pridať jedno plákanie navyše.
- Pri detskom oblečení buďte skúpi na množstvo aviváže alebo ju úplne vynechajte. Ak chcete bielizeň osviežiť, pridajte ocot. Kyslý zápach pri praní vyprchá a oblečenie bude jemné a hebké na dotyk.
Na pracom prášku záleží!
Pokiaľ vám v kúpeľni drží stráž univerzálny prášok na pranie, na ktorom stojí všetka starostlivosť o vaše oblečenie, možno sa nedočkáte perfektne čistého a voňavého výsledku. Inú starostlivosť potrebuje bielizeň biela a inú farebná, čierna či detská. Hovoríte si, či kúpiť prášok, gél alebo kapsule? Gély sa lepšie rozpúšťajú aj pri nižších teplotách a sú koncentrovanejšie. Naopak klasické prášky sú preborníkmi na silne znečistenú bielizeň, znesú výrazne vyššie teploty a je vhodné ich kombinovať aj s odstraňovačmi škvŕn. Majte doma silnú armádu pracieho arzenálu, aby vás nezaskočila najmenšia špina.
Tip: Kapsule na pranie sú praktickými pomocníkmi, ktoré zvládnu pokojne aj tri kroky naraz. Obsahujú nielen prací prostriedok, ale aj odstraňovač škvŕn a aviváž.
Používať aviváž áno, alebo nie? Aviváž by mala vašu bielizeň zmäkčiť a prevoňať. Paradoxne ale môže byť pre vašu pokožku dráždivá až agresívna. Aviváž nepoužívajte ak:
- sa chystáte prať detské oblečenie,
- ste alergikmi či osobami s citlivou pokožkou, ekzémom, lupienkou a pod.,
- periete špeciálne funkčné textílie či uteráky,
- chcete udržať bielu bielizeň žiarivo bielou. Používaním aviváže pri bielych kúskoch oblečenia totiž urýchlite proces šednutia či zažltnutia.
Pár čerešničiek zo sveta prania
- Nevábne žlté škvrny od potu odstránite citrónovou šťavou. Postačí 1 l vody, 1 citrón, 1 hodinka pôsobenia a 1 následné vypranie.
- Červený rúž dokáže pekne zavariť. Zbavíte sa ho jednoducho vďaka vlhčeným detským obrúskom, jedlej sóde, žlčovému mydlu a báť sa nemusíte ani trochy technického benzínu.
- So škvrnami od make-upu si poradí jedlá sóda či pánska pena na holenie.
- Fľaky od trávy odstránite octovým kúpeľom. Vystačíte si s 3 lyžicami octu na 1 l vody, niekoľkohodinovým pôsobením a následným vypraním.
- Pamiatka na červené víno? Škvrnu vysušte obrúskom, potrite bielym vínom a zasypte soľou. Zaujímavou alternatívou je vyvarenie vínom poškvrneného oblečenia v mlieku.
- Nad krvou na svetlom oblečení vyhráte 3 % roztokom peroxidu vodíka (kvôli jeho bieliacim účinkom). Farebné oblečenie namočte do studenej vody, posoľte a nechajte odmočiť v octovej vode.
Doprajte vašej práčke wellness
Urobili vodný kameň, pleseň, špinavý zásobník či zanesený filter prietrž vášmu praniu? Také 2 hrnčeky octu pridané priamo do bubna zaženú vodný kameň lusknutím prsta. Pokiaľ sa vám z vône octu pretáčajú bábiky, stavte na silu jedlej sódy, kyseliny citrónovej či špeciálnych čistiacich prostriedkov. Pri troche námahy s vhodne zvolenou kefou bude dielo dokonané do úspešného konca.