Vstupujete na stránky pre osoby staršie ako 18 rokov.
Kliknutím na tlačidlo „Vstúpiť“ prehlasujem, že som starší ako 18 rokov a nepripustím, aby k tu uvedeným dátam pristupoval ktokoľvek nespôsobilý či neplnoletý.
Vstupujete na stránky pre osoby staršie ako 18 rokov.
Kliknutím na tlačidlo „Vstúpiť“ prehlasujem, že som starší ako 18 rokov a nepripustím, aby k tu uvedeným dátam pristupoval ktokoľvek nespôsobilý či neplnoletý.
Povinná výbava auta pre rok 2024
Nikdy vopred neviete, čo vás na ceste stretne. Či už sa na ceste stretnete so srnkou, bezohľadným vodičom alebo vám bicykel vypovie službu, povinná a odporúčaná výbava vozidla vám príde vždy vhod. Myslite na to, že neznalosť zákona neospravedlňuje a preto si starostlivo skontrolujte, či máte všetko, čo by ste mali mať. Aj maličkosť vás totiž môže prísť draho.
Povinná výbava auta v Slovenskej republike
Pre slovenskú zvedavú povahu vyvstáva otázka, či a ako veľmi je povinná výbava do auta vlastne povinná a kto túto povinnosť predpisuje? Podľa § 44 ods. 14 zákona č. 106/2018 Z. z. o prevádzke vozidiel v cestnej premávke, musí mať každé vozidlo súhrn vecí, doplnkov a dielov vo vozidle, ktoré tvoria tzv. povinnú výbavu. Je dôležité si uvedomiť, že cieľom povinnej výbavy nie je buzerácia slovenských vodičov ani snaha prilepšiť ekonomiku motorového priemyslu, ale predovšetkým snaha chrániť ľudské životy, zdravie a majetok. V prípade, že vaša povinná výbava nebude kompletná alebo podľa predpísanej normy, hrozí vám pokuta pri cestnej kontrole vo výške niekoľkých desiatok eur. Povinná výbava musí byť vo vozidle prítomná kedykoľvek, keď idete autom na ceste.
Čo do základnej výbavy patrí?
- Autolekárnička,
- homologizovaný prenosný výstražný trojuholník,
- bezpečnostný reflexný odev (reflexná vesta) pre vodiča (platí tu však odporúčanie, že počet reflexných viest by mal korešpondovať s počtom prepravujúcich sa pasažierov),
- náhradné koleso - disk s pneumatikou (pre vozidlá kategórie M a N),
- povinné dokumenty: vodičský preukaz a dokumenty k vozidlu (technický preukaz a biela karta).
- snehové reťaze (od 15. novembra do 31. marca – platí len pre nákladné vozidlá nad 12 ton).
V prípade nehody, defektu vozidla či inej podobnej udalosti umiestnite výstražný trojuholník minimálne 50 metrov za vozidlo, respektíve od prekážky. Na diaľnici je povinnosť umiestniť výstražný trojuholník aspoň vo vzdialenosti 100 metrov za auto.
Odporúčanie: Súčasťou povinnej výbavy automobilu už nie je formulár na záznam o dopravnej nehode. Aj napriek tomu je vhodné mať pre prípad tento dokument vo svojom vozidle hneď po ruke.
Odporúčaná výbava auta v Slovenskej republike
Bolo by chybou myslieť si, že čo je odporúčané, je zbytočné. Vo chvíli, keď vám na ceste „zdochne“ auto, budete potrebovať zoškriabať zamrznutý sneh alebo vyjsť zľadovatený a preklzávajúci kopec, budete radi, že ste pripravení na všetko. Vybavenie spadajúce do odporúčanej výbavy vám zaistí plynulejšiu a bezpečnejšiu jazdu bez nutnosti volať kvôli každej hlúposti asistenčnú službu alebo priateľa na telefóne. Do tzv. odporúčanej výbavy auta patria:
- Reflexné vesty pre spolujazdcov,
- hasiaci prístroj,
- štartovacie káble,
- ťažné lano,
- bandaska či iná vhodná nádoba s pohotovostnou naftou/benzínom,
- snehové reťaze pri cestovaní v zimných mesiacoch,
- škrabka a metlička,
- alkohol tester,
- výkonná baterka alebo LED svietidlo,
- náhradné žiarovky a poistky,
- kanister s pohotovostnou naftou alebo benzínom,
- nôž na prerezanie pásov,
- formulár Záznam o dopravnej nehode,
- pravidelne užívané lieky, lieky proti bolesti či alergii.
Ako vybrať štartovacie káble? Ako vybrať snehové reťaze? Viete, koľko máte promile?
Čo musí obsahovať každá správna autolekárnička?
Pre osobné vozidlá a dodávky platí povinnosť voziť so sebou autolekárničku. V praxi to potom znamená, že ako vodiči osobného automobilu musíte mať v autolekárničke nasledujúce vybavenie:
Obsah lekárničiek je rozdelený do štyroch samostatných modulov, ktorých obaly sú označené podľa svojho názvu ako:
Modul č. 1 – Pomôcky, dezinfekcia a ochrana záchrancu
Modul č. 2 – Malé rany, odreniny
Modul č. 3 – Veľké rany, krvácanie, popáleniny
Modul č. 4 – Zlomeniny, poranenia kĺbov
Povinnou súčasťou autolekárničky už nie sú: trojcípa šatka, rúška a náplasť s vankúšikom. Pri obstaraní novej autolekárničky máte postarané na štyri roky, čo je bežná expiračná doba uvedená výrobcami. Podľa novej legislatívy už vodič nie je povinný lekárničku po uplynutí expiračnej doby vymeniť, a to iba v tom prípade, že jej obsah nie je porušený či inak znehodnotený.
Čo si ale budeme hovoriť. Tou najlepšou lekárničkou v prípade zranenia ste vy. Vaše ruky, oči a predovšetkým vedomosti. Viete, ako sa správať a čo robiť pri krvácaní z tepny? Ako poskytnúť správne prvú pomoc? Čo robiť v prípade náhlej straty vedomia? Buďte pripravení pomôcť, pretože nikdy neviete, kedy vy sami budete potrebovať pomoc toho druhého.
Hasiči | 150 |
Polícia | 158 |
Zdravotnícka záchranná služba | 155 |
Tiesňová linka | 112 |
Aká je povinná výbava v zahraničí?
O tom, ako má správne vyzerať povinná výbava auta v Slovenskej republike, má väčšina ľudí aspoň minimálne povedomie. Ako je to ale s povinnou výbavou u zahraničných susedov? Cestovanie k moru, za vysokohorskou turistikou alebo služobné cesty autom sú veľmi obľúbené a celoročne vyhľadávané. Na svojich cestách buďte pripravení na všetko a nenechajte si svoju cestu do zahraničia znepríjemniť absenciou niektorého prvku povinnej výbavy. Vždy si vopred zistite, ako a čím sa líši povinná výbava auta danej krajiny od tej slovenskej.
Ako vyzerá povinná výbava v Nemecku
Nemecká legislatíva sa sústredí primárne na vlastných obyvateľov a autá registrované v Nemecku. Vy ako cudzinec a turista, pokiaľ nemáte automobil registrovaný v Nemecku či neriadite služobné či úžitkové vozidlo, strácate povinnosti mať nemeckú povinnú výbavu. V Nemecku totiž platí pravidlo, že pre všetky vozidlá platia pravidlá krajiny, v ktorej bolo auto registrované. Pozor si dajte na absenciu lekárničky, ktorá je v Nemecku vyžadovaná. V prípade, že nebude súčasťou výbavy vášho auta, hrozí vám pokuta.
Ako vyzerá povinná výbava v Rakúsku
Rakúske zákony vzťahujúce sa na cestnú bezpečnosť patria k tým najprísnejším a sú striktne nekompromisné. Samozrejmou nutnosťou je mať v aute: výstražný trojuholník, reflexnú vestu a autolekárničku. Ostatní členovia posádky majú povinnosť vziať si reflexnú vestu iba v prípade, ak pri defekte či nehode vystúpia z auta. Ideálne teda pri cestovaní do Rakúska majte počet reflexných viest korešpondujúcich s obsadenosťou auta.
Ako vyzerá povinná výbava v Poľsku
Ak sa vydáte k našim severným poľským susedom, nevyrazte bez výstražného trojuholníka. Pre vozidlá registrované v Poľsku je hasiaci prístroj súčasťou povinnej výbavy, kým napríklad autolekárnička sa radí iba do výbavy odporúčanej.
Ako vyzerá povinná výbava v Českej republike
Pri ceste do Českej republiky je nevyhnutnou súčasťou povinnej výbavy výstražný trojuholník, reflexná vesta (platí tu však odporúčanie, že počet reflexných viest by mal korešpondovať s počtom prepravujúcich sa pasažierov), autolekárnička, rezervné koleso či prostriedky na opravu defektu pneumatiky vrátane kľúča na kolesá a zdviháka (tzv. hever). Táto povinnosť sa nevzťahuje na vodičov, ktorí majú dojednané tzv. asistenčné služby pre výmenu pneumatiky na území Českej republiky alebo vozidlo s pneumatikami umožňujúcimi dojazd v núdzovom režime, povinné dokumenty: vodičský preukaz a dokumenty k vozidlu (technický preukaz a biela karta).
Ako vyzerá povinná výbava v Taliansku
Taliani sú v porovnaní s Českom či Slovenskom menej nároční. V Taliansku platí povinnosť voziť so sebou iba výstražný trojuholník a reflexnú vestu pre všetkých účastníkov, pokiaľ sú nútení vystúpiť z vozidla napríklad v prípade jeho defektu.