Vstupujete na stránky pre osoby staršie ako 18 rokov.
Kliknutím na tlačidlo „Vstúpiť“ prehlasujem, že som starší ako 18 rokov a nepripustím, aby k tu uvedeným dátam pristupoval ktokoľvek nespôsobilý či neplnoletý.
Vstupujete na stránky pre osoby staršie ako 18 rokov.
Kliknutím na tlačidlo „Vstúpiť“ prehlasujem, že som starší ako 18 rokov a nepripustím, aby k tu uvedeným dátam pristupoval ktokoľvek nespôsobilý či neplnoletý.
Najlepšie RPG hry súčasnosti (PC, PlayStation, Xbox, Nintendo Switch)
Sila hier na hrdinov alebo RPG (od angl. role-playing games) pramení z ich bezhraničných možností – z ich nesmierneho potenciálu. „RPGčka“ vám totiž dovoľujú stať sa úplne kýmkoľvek. Dovoľujú vám vytvoriť si svoju postavu úplne od nuly a s ňou potom obývať a objavovať fantastické svety, z ktorých už sa nikdy nebudete chcieť vrátiť do reality. A my vám preto v tomto článku predstavíme tie najlepšie RPG hry všetkých čias. Spomenieme samozrejme absolútne klasiky ako je fantasy séria The Elder Scrolls alebo akčné RPG Diablo, ale zároveň vás snáď aj prekvapíme niekoľkými menej známymi kúskami.
Najlepšie RPG hry na PC
Diablo IV (2023): Akčné RPG ako sa pristane a patrí
Náš rebríček najlepších RPG hier pojme bez pochýb aj množstvo starších titulov. Napriek tomu ho ale najskôr odštartujeme hrou dosť možno vôbec najčerstvejšie, a to pokračovaním jednej z najpopulárnejších sérií akčných RPG - Diablom IV od Blizzard Entertainment.
V jadre je to stále to isté staré dobré Diablo, ktoré všetci dobre poznáte. Jeho hrateľnosť je založená na kosení monštier, zbieraní vzácnejšieho a vzácnejšieho lootu a na vylepšovaní svojej postavy pomocou bohato rozvrstveného stromu zručností. Aj naďalej je to jednoducho taká klasická „klikačka“. V určitých veciach sa ale hra predsa len od svojich predchodcov a od ďalších predstaviteľov žánru líši. Najväčšími lákadlami nového Diabla sú napríklad jeho ohromný otvorený svet vymodelovaný v pekelne temnej grafike a obohatený o doteraz najvyspelejšiu dejovú linku celej série.
Poznámka na záver: možno vás od hry odrádza nutnosť byť neustále pripojený k internetu. To by ale nemala. Diablo je stále hlavne single-playerovým zážitkom a MMO prvky, ktoré sa v ňom objavujú, sú jedine k dobru a ničomu neškodia. Je snáď niečo zlé na poriadnom PvP a na bombastických eventoch zakončených brutálnym bossfightom?
Undertale (2015): Ide to aj inak
Ak nám nejaké hry dokážu zaručene zdvihnúť náladu, potom sú to nikým neočakávané drobné indie tituly od vo svojej dobe úplne neznámych tvorcov. A jednou takou hrou je aj RPG Undertale. Hra, za ktorú nestojí žiadne veľké štúdio. Ani malé štúdio. Stojí za ňou výhradne jeden autor, Toby Fox. A ten sa v Undertale vtipne pohráva s hráčskym očakávaním.
Undertale totiž na prvý pohľad pripomína RPG tradičného razenia. Jednoduchý pixel art, retro soundtrack, vojna monštier proti ľuďom, hlavná postava stratená v temnej jame a hneď na to prvý ťahový súboj ako vystrihnutý z nejakého JRPG. Lenže ouha! Pár sekúnd na to sa celá táto fasáda začína mrviť a za ňou kúsok po kúsku vykukuje srandovná satira plná originálnych postáv a nápaditých „súbojov“. Súbojov, ktoré môžu končiť nielen smrťou, ale napríklad aj tým, že sa s monštrom, ktoré proti vám stoja, spriatelíte a tým ovplyvníte celý zvyšok príbehu.
The Witcher 3: Wild Hunt (2015): Ultimátne open-world RPG
Slovanské RPG o Zaklínačovi Geraltovi inšpirované Sapkowským poviedkami je všeobecne považované za jednu z najlepších hier všetkých čias. Ostatne aj my sme ho zahrnuli do nášho rebríčka najlepších PC hier, takže niečo na tom asi bude. A pretože už toho o tejto hre bolo naprieč internetom napovedané a napísané toľko, tak teraz len v rýchlosti a v skratke.
The Witcher 3: Wild Hunt má všetko, čo by malo RPG mať. Detailne napísané postavy a dialógy, pútavé questy (a to nielen tie hlavné, ale aj tie inak zanedbávané vedľajšie), nádherný otvorený svet, v ktorom sa budete s radosťou znova a znova strácať, zábavné súboje, ťažké morálne rozhodnutia… Proste všetko. A hoci už od vydania tretieho Zaklínača ubehlo pekne veľa rokov, tak naďalej zostáva pre ostatné herné tituly latkou nasadenou nedosiahnuteľne vysoko.
Top RPG hry na PlayStation
Nier: Automata (2017)
Za trochu „strelenými“ RPG sa musíme vydať do Japonska, a to konkrétne do ríše vývojárov Yoko Taro. Dizajnéra stojaceho za sériami Drakengard a Nier, ktorý sa na verejnosti ukazuje výhradne vo svojej bizarnej maske. Jeho doteraz najlepšie prijatou hrou je akčná sci-fi RPG Nier: Automata, v ktorom zachvátila našu Zem robotia apokalypsa a zvyšky ľudstva sa v dôsledku toho usadili na Mesiaci. Teraz vysielajú na Zem svojich androidov, aby planétu zamorenú robotmi získali späť.
Znie to síce ako premisa „béčkového“ sci-fi, ale pri hraní spoznáte, že má táto hra točiaca sa výhradne okolo robotích „kúskov plechu“ prekvapivú dávku ľudskosti a čierneho humoru. Pokiaľ sa totiž Yoko Taro vo svojom písaní jednej veci rozhodne nestráni, potom sú to vážne témy a šedé morálne zóny. Čo vlastne robí človeka človekom?
Nier: Automata má ale čo ponúknuť aj ak odhliadneme od jej postáv a príbehu. Hra je síce hlavne akciou s výborným frenetickým súbojovým systémom, ale miestami do nej vývojári primiešavajú aj elementy z iných žánrov a to všetko zabaľujú do príťažlivého audiovizuálneho hávu.
The Outer Worlds (2019)
Štúdio Obsidian Entertainment patrí od svojho založenia v roku 2003 medzi najväčších expertov na žáner RPG a knižnica ich hier číta veľké množstvo vydarených akčných i ťahových RPG. A hoci sa Obsidian väčšinou púšťa do tvorby pokračovania už zavedených herných sérií, nebojí sa experimentovať ani s úplne novými franšízami. Ukážkovým príkladom tohto prístupu je napríklad sci-fi RPG z pohľadu prvej osoby The Outer Worlds.
Svieži herný svet tejto hry je plný nevšedných príbehov. Väčšina úloh, na ktoré narazíte, síce nie je povinná, ale ich plnenie sa vám napriek tomu oplatí. Jeden quest totiž často vedie k ďalšiemu a ten zase objasňuje niečo úplne iné. Takže hru síce môžete dokončiť aj za jeden víkend, ale rovnako tak v nej môžete tých víkendov stráviť aj niekoľko. Baviť sa budete nielen prepracovanými dialógmi s viacerými rôznymi vyústeniami, ale aj súbojmi, ktoré sa v mnohom inšpirujú Falloutom, ale prinášajú do toho aj svoj vlastný šmrnc.
Bloodborne (2015)
Akčné RPG z dielní japonského štúdia FromSoftware sa v posledných 15 rokoch stali úplne bezkonkurenčným fenoménom a boli to jedny z mála hier, ktoré žáner RPG hrateľnostne posunuli niekam ďalej. Od vydania prvého Dark Souls sa množstvo štúdií na tento úspech snaží nadviazať, ale experti sú stále iba jedni.
Akou evolúciou a revolúciou si hry štúdia FromSoftware získali svoju popularitu? Ono je to vlastne celkom jednoduché - bolo to svojim prístupom k súbojom a k náročnosti (a pre úplnosť aj neuveriteľne prepracovaným lorom). V čase, keď sa každý autor pokúšal hry zjednodušovať a zľahčovať a prepchávať ich tým do mainstreamu, štúdio FromSoftware sa vydalo opačným smerom a rozhodlo sa, že vo svojich hrách nikoho za ručičku držať nebude. A hľa, ono sa to vyplatilo a okolo „soulsoviek“ vznikla ohromná komunita oddaných hráčov.
Prečo sme sa rozhodli spomedzi všetkých tých ich hier nakoniec vybrať práve Bloodborne? Úprimne, neoľutujete so žiadnym RPG štúdia FromSoftware, všetky sú excelentné. Ale Bloodborne si nás svojim gotickým lovecraftovským prostredím jednoducho získalo najviac.
Najlepšie RPG na Xbox
Mass Effect Legendary Edition (2021)
Mass Effect Legendary Edition je moderným remasterom trilógie akčných RPG od legendárneho štúdia BioWare. Pre tých z vás, ktorých snáď doteraz žáner hier na hrdinov úplne míňal a so slovným spojením „Mass Effect“ ste sa stretli len z počutia, vedzte, že Mass Effect je príbehové veľdielo. Jedná sa o epické sci-fi odohrávajúce sa v jednom z najväčších a najživších herných vesmírov v čase, keď medzihviezdne lety nie sú len snom, ale realitou. Mass Effect sa jednoducho v priebehu rokov stal synonymom pre kvalitné herné story a ak patríte medzi tých pár „šťastlivcov“, ktorí trilógiu zatiaľ nehrali, potom máte teraz jedinečnú šancu si ju prejsť v celkom pekne oprášenom vizuálnom háve v 4K, a to pekne jeden diel za druhým.
Mass Effect ale nie je jediným RPG trhákom štúdia BioWare. Už jedna z ich prvých hier, Baldur's Gate, sa viac-menej okamžite stala kultovým hitom. A odvtedy sa tamojší vývojári podpísali napríklad aj pod parádnym RPG zo sveta Hviezdnych vojen Star Wars: Knights of the Old Republic (a o niekoľko rokov neskôr aj MMORPG Star Wars: The Old Republic) a napríklad aj pod výbornou sériou fantasy RPG s názvom Dragon Age.
The Elder Scrolls V: Skyrim (2011)
Veď vy viete, že raz to prísť muselo. Nielen preto, že sme The Elder Scrolls spomínali už v úvode tohto článku, ale jednoducho preto, že toto je prvá hra, ktorú si každý predstaví ako hlavného predstaviteľa žánru RPG.
The Elder Scrolls V: Skyrim je fantasy RPG, ktorá vám umožní sa voľne túlať po tej najsevernejšej a najmrazivejšej časti kontinentu Tamriel. Tá časť sa volá Skyrim. Obývajú ju draci, je plná mestečiek, dedín a dungeonov a milióny hráčov v nej strávili dohromady toľko hodín herného času, že takéto číslo snáď ani nedokážeme vysloviť, nieto ho napísať. Táto hra sa stala natoľko populárnou, že jej vydavateľskému štúdiu Bethesda Softworks, sa oplatí aj teraz – viac ako 10 rokov od prvého vydania – vydávať nové a nové verzie. Asi už preto neexistuje jediná platforma, na ktorej by ste sa so Skyrim nestretli. Hru si teraz zahráte aj vo VR a dokonca aj na Nintende Switch.
Ak už ste Skyrim dohrali (niektorí pravdepodobne aj viackrát), odporučili by sme vám sa pozrieť na The Elder Scrolls Online alebo ESO - MMORPG odohrávajúce sa v tom vami natoľko milovanom prostredí Tamrielu.
Monster Hunter: World (2018)
Názov tejto hry, Monster Hunter: World, hovorí tak nejako za všetko - jedná sa o RPG, v ktorom budete loviť monštrá, a to v pestrom otvorenom svete.
Príbeh hry funguje len ako spojivo medzi jednotlivými misiami a hlavnú rolu tu hrajú súboje. Na začiatku každej väčšej misie sa vydáte na stopu toho ktorého loveného živočícha, zistíte, kam až siaha jeho teritórium a kde by ste ho v ktorú dennú dobu mohli asi nájsť. Pripravíte sa naň a idete loviť. Každá taká väčšia „bitka“ pritom z veľkej časti pripomína klasické bossfighty z iných hier. Musíte sa naučiť vyhýbať sa útokom každej potvory a musíte vyskúmať, v čom spočíva jej slabina.
A takto sa to opakuje pomaly až donekonečna – jedno monštrum za druhým. Na papieri možno taký opakujúci sa „kolotoč“ znie vcelku nudne, ale každý súboj a každý živočích je jedinečný a uloviť ich nie je žiadna hračka. Naopak, už po prvom úspešnom úlovku sa hra rýchlo stáva návykovou a odohrané hodiny vám budú naskakovať, ani nebudete vedieť ako.
Najlepšie stratégie všetkých čias Najlepšie gaučové hry pre dvoch
Najlepšie RPG na Nintendo Switch
The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom (2023)
The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom nie je „len“ akčnou adventúrou a open-world RPG. Posledná Zelda sa vzpiera klasickým žánrovým škatuľkám a je v prvom rade pieskoviskom. Kreatívnym sandboxom. Detská izbička plná hračiek a možností. Je to hra, ktorá dokáže prebudiť radostnú tvorivosť snáď v úplne každom – problémy vás totiž nechá riešiť, ako sa vám zachce, a namiesto mantinelov pred vás stavajú pomôcky a nástroje.
Nechce sa nám ani veriť, že sa Nintendu podarilo zmestiť takto obsahom nabúchanú hru na malé a hardvérovo už ľahko chradnúce Nintendo Switch, ale naozaj tomu tak je. A aj keby ste si mali túto staršiu konzolu zaobstarať len kvôli Zelde, stavíme sa, že nebudete ľutovať. Táto hra v sebe totiž skrýva toľko (desiatok) hodín zábavy, že vydá hneď za niekoľko a na rozdiel od všetkých tých moderných strieľačiek na ňu ešte dlhé roky budete spomínať. Až tak kúzelná totiž dokáže byť.
Pokémon Legends: Arceus (2022)
Najskôr sa vám k niečomu musíme priznať. Máme slabosť pre Pokémonov - pre tú ich unikátnu bezstarostnú atmosféru, pohodovosť a tak trochu aj absurditu. Myslíme si preto, že aj ostatní fanúšikovia týchto malých (a veľkých) príšeriek budú RPG Pokémon Legends: Arceus milovať, a to ako pre jeho otvorený svet aj cestu Pokémonskej histórie.
Tí z vás, ktorí sú však Pokémonmi doposiaľ „nepobozkaní“, budú ale nad touto voľbou najskôr len neveriacky krútiť hlavou. A my sa vám úprimne nečudujeme. Jedna z najnovších hier štúdia Game Freak je totiž mechanicky zastaraným RPG v technicky biednom stave. Grafika hry pôsobí aj na pomery Nintenda Switch zastaralo a príbeh a herné dialógy sú len akousi mdlou omáčkou. Naskočiť na rozbehnutý vlak Pokémonov je v dobe vymakaných hier typu Diablo IV alebo The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom poriadne zložité. Napriek tomu ale veríme, že Pokémoni stále majú svoje kúzlo (a zároveň aj svoje miesto v rebríčku najlepších RPG).
Persona 5 (2016)
Personu 5 je ťažké definovať. Táto hra má totiž dve tváre. Na jednej strane ide o sociálny simulátor života japonského stredoškoláka, ktorý si chodí do školy, na brigádu a vo voľnom čase trávi čas koníčkami a románikmi. Na druhej strane je ale hra zároveň akčným RPG odohrávajúcim sa v psychologických dungeonoch, v ktorých sa náš študentík bude v ťahových súbojoch stretávať s „tieňmi“ – s fyzickými manifestáciami utláčaných duší. Stručne povedané - Persona 5 v sebe poskytuje viac ako sto hodín japonského bláznovstva, od ktorého nebudete môcť odtrhnúť zrak.
Najlepšie MMORPG hry
World of Warcraft (2004): Najlepšie MMORPG na PC
Žáner MMORPG síce v poslednom čase stagnuje a na špičke popularity ho vystriedala lavína MOBA a battle royale hier, napriek tomu ale má stále svojich priaznivcov a nie je ich málo. A najhranejším predstaviteľom tohto žánru je stále – bez prekvapenia – World of Warcraft, teraz už skoro 20 rokov starý hit!
World of Warcraft (či WoW) sa odohráva vo fantasy svete Azeroth a rovnako ako v mnohých iných (MMO) RPG si aj tu najskôr vytvoríte svoju postavu a s tou potom budete objavovať tunajšie široké pláne, plniť úlohy, brodiť sa dungeonmi, levelovať čo to pôjde a hlavne sa pri tom všetkom budete zoznamovať s ďalšími hráčmi.
Aktuálne sa hra pýši celkom deviatimi rozšíreniami a v porovnaní so svojou pôvodnou vizážou v roku 2004 je takmer na nepoznanie. Blizzard preto pred pár rokmi napadlo: „Čo keby sme hráčom dovolili sa vrátiť do tej pôvodnej verzie hry, kde všetko bude tak, ako si to pamätajú?“ Táto myšlienka ich potom viedla k vydaniu World of Warcraft Classic – nostalgickej rekonštrukcie toho, ako WoW vyzeral niekedy okolo roku 2006 (následne došlo aj k vydaniu verzií simulujúcich stav hry po prvých dvoch datadiskoch). Zatiaľ čo súčasná „retail“ verzia hry vyzdvihuje tzv. „endgame“, World of Warcraft Classic je oveľa pomalším zážitkom viac sústredeným na časť levelovania.
Final Fantasy XIV (2010): Najlepšie MMORPG na konzolách
MMORPG Final Fantasy XIV si prešlo poriadne strastiplným vývojom. Hra bola po svojom vydaní v roku 2010 prijatá tak zle, že štúdio Square Enix najskôr zrušilo hráčske poplatky a následne hru v roku 2012 kompletne odstavilo (respektíve zničilo virtuálnym meteoritom). Ako zázrakom ale už rok na to uzrelo svetlo sveta Final Fantasy XIV: A Realm Reborn, značne upravená (a opravená) verzia pôvodnej hry. Na tú už hráči nedali dopustiť a to fakticky platí aj teraz. Na hru, ktorá bola pôvodne len akýmsi „ospravedlnením“ za pôvodný prešľap celkom slušný výkon, čo myslíte?
Hra sa inak veľmi nelíši od iných MMORPG. Začína v editore hráčskej postavy a postupne vás prevedie svojim stále veľmi dobre vyzerajúcim fantastickým svetom plným NPC a questov. Nad ostatnými titulmi tohto žánru ale vyčnieva svojim príbehom a hlavne zasadením do povedomého prostredia série Final Fantasy – na jej fanúšikov tu doslova na každom rohu čaká nejaká menšia (alebo väčšia, viď napríklad Chocobo) narážka a pripomienka hier minulých.
Top Offline RPG
Fallout (1997): Najlepšie ťahové RPG
Vyrastali sme na mnohých hrách, ale jedna z nich nám v pamäti utkvela už asi navždy. A stavíme sa, že v tom nie sme sami. Tou hrou je post-apokalyptické ťahové RPG Fallout.
V dnešnej dobe séria Fallout nad ostatnými hrami toľko nevyčnieva, pretože „post-apo“ sa radí spolu s fantasy a sci-fi medzi tie najviac „trendy“ herné prostredie a vídame ho možno až veľmi často. Na konci deväťdesiatok bol ale Fallout nečakaným zjavením. Nešlo len o jeho (neprevarené) rádioaktívne prostredie, ale aj o to, ako ho jeho autori elegantne kombinovali s estetikou 50. rokov minulého storočia a ako všetkej tej vážnosti kontrastovali celkom bizarným čiernym humorom. A najlepšie je, že ono to všetko spolu skutočne fungovalo! Respektíve my si myslíme, že aj stále ešte funguje a Fallout nijako zásadne nezostarol.
Divinity: Original Sin II (2017): Nejlepší co-op RPG
Hry na hrdinov doslova nabáda k tomu, aby ste sa do nich pustili spolu so svojimi kamarátmi. Ak opomenieme ale MMORPG, potom vám len skutočne malý zlomok všetkých RPG dáva možnosť si ich zahrať vo viacerých ľuďoch – napríklad aj len vo dvoch. Túto medzeru našťastie v roku 2017 vyplnilo štúdio Larian Studios svojim titulom Divinity: Original Sin II (fakticky to bolo už dielom predchádzajúcim, ale načo sa pozastavovať nad detailmi). Nielenže sa jedná o parádne single-playerové RPG, ale navyše si ho môžete zahrať aj v online co-ope až o štyroch hráčoch a pri jednom monitore celkom o dvoch hráčoch!
Najlepšie na tom je, že Divinity nie je v „co-ope“ o nič ochudobnené. Je to to isté výpravné fantasy s tonou dialógov a s prepracovanými ťahovými súbojmi, ako keby ste ho hrali sami. Jediným rozdielom je to, že vedľa seba máte parťákov a celé to dobrodružstvo s nimi zdieľate.