Vstupujete na stránky pre osoby staršie ako 18 rokov.
Kliknutím na tlačidlo „Vstúpiť“ prehlasujem, že som starší ako 18 rokov a nepripustím, aby k tu uvedeným dátam pristupoval ktokoľvek nespôsobilý či neplnoletý.
Vstupujete na stránky pre osoby staršie ako 18 rokov.
Kliknutím na tlačidlo „Vstúpiť“ prehlasujem, že som starší ako 18 rokov a nepripustím, aby k tu uvedeným dátam pristupoval ktokoľvek nespôsobilý či neplnoletý.
Lupiny vo vlasoch: kde sa berú, čo na ne platí a ako sa ich zbaviť?
Čierne tričko je pre vás tabu, prechádzanie vlasov prstami neprichádza do úvahy, každý deň vás sprevádzajú opakované kontroly v zrkadle. Lupiny! Tieto drobné či veľké kúsky odlupujúcej sa kože vám naozaj znepríjemňujú život, zvlášť v sprievode úporného svrbenia pokožky či zápachu. Ako sa zbaviť lupín a kde sa vôbec berú?
Lupiny vo vlasoch a príčiny ich vzniku
Odlupovanie pokožky hlavy je bežné rovnako ako napríklad obmena pokožky na tele. Čo keď však pokožka silne svrbí, lupiny sú viditeľné, zhlukujú sa alebo nimi máte obsypané ramená a oblečenie? Potom už ide o problém. O problém, ktorým trpí až polovica ľudí.
Čo lupiny vo vlasoch spôsobuje?
- Zlá hygiena, nesprávne zvolená kozmetika alebo jej nedostatočné vymývanie.
- Premnoženie kvasinky Malassezia, ktorá sa na ľudskom tele živí tukmi čiže kožným mazom.
- Hormonálne výkyvy napr. počas dospievania.
- Stres a nezdravý životný štýl.
- Časté nosenie pokrývky hlavy, pod ktorou pokožka nemôže dýchať.
- Kožné ochorenia typu seborea a psoriáza.
Info: Bežne sa bunky pokožky obnovujú raz za 4 týždne, v prípade problémov s lupinami sa však môže táto doba skrátiť až na polovicu.
Seborea alebo seboroická dermatitída
Ide o chronické ochorenie kože, ktoré nie je prenosné ani ohrozujúce na živote. Ľudia trpiaci seboreou sa najčastejšie stretávajú s viditeľnými prejavmi na koži, na ktoré môže okolie reagovať negatívne. S touto dermatitídou sa môže stretnúť každý od bábätiek po seniorov, pretože pri vzniku hrá úlohu kvasinka rodu Malassezia. Tá sa zdržiava v miestach s väčším množstvom mazových žliazok, a teda hlavne vo vlasoch, v obočí a na trupe. Medzi ďalšie faktory patrí genetická dispozícia, prebytok testosterónu (častejšie ňou trpia muži), stres a zlý životný štýl alebo problémy s imunitným systémom.
Seborea vo vlasoch, a nielen tam, sa prejavuje najprv zružovením pokožky a neskôr hromadením mastných žltkastých lupín, ktoré môže sprevádzať svrbenie. Riešením je kúpa špeciálnej kozmetiky určenej práve na seboroickú dermatitídu, ktorá pomôže s upokojením lokálnych zápalov. S odlupovaním zhlukov lupín potom môže pomôcť riadne premastenie pokožky či olejový zábal a následné vyčesanie alebo vymytie. Násilím lupiny nikdy nederte ani nestrhávajte.
Lupienka
Psoriáza je autoimunitné ochorenie spôsobujúce chronické zápaly prejavujúce sa nadmerne rýchlou obnovou kože. Ani psoriáza nie je nákazlivá prenosom, teda sa ňou nemôžete nakaziť a ani vy, ak ňou trpíte, tak ňou nikoho neinfikujete. Medzi jej príčiny patrí hlavne dedičná predispozícia – tzn. trpí ňou už niekto v rodine. Ďalej na ňu majú vplyv zvýšený stres, ročné obdobia a klíma, hormonálne výkyvy v období puberty a menopauzy. Prvé príznaky sa preto najčastejšie prejavujú v puberte a medzi 40.-50. rokom veku.
Lupienka vo vlasoch nie je taká častá, najčastejšie sa totiž objavuje na lakťoch a kolenách, prípadne v krížovej oblasti, v slabinách a medzi zadkom. Záleží však na druhu psoriázy a v krajných prípadoch môže postihnúť veľké plochy kože, čo už je veľmi závažný stav. Psoriáza sa prejavuje ružovými až červenými ložiskami so suchými bielymi šupinami. Koža v týchto miestach môže úporne svrbieť a po odlúpnutí šupín pokožka krváca. Lupienka nie je vyliečiteľnou chorobou a hlavným cieľom tak je dostať ju pod kontrolu. Medzi riešenie tak patrí zmena životného štýlu, obmedzenie spúšťačov psoriázy a prípadné nasadenie liečby (nehormonálne lieky a kortikosteroidy, vitamíny, laser, liečebné masti a kúpele).
Ako sa zbaviť lupín
Ako prvé a najľahšie riešenie sa ponúka šampón proti lupinám. Pri aplikácii vždy dbajte na odporúčania výrobcu a zbytočne neexperimentujte (napr. s predĺžením doby pôsobenia). Kvalitné šampóny nájdete v lekárňach, ale obrátiť sa môžete aj na prírodu a zvoliť prírodný šampón proti lupinám.
Pri umývaní hlavy používajte vlažnú vodu, pretože horúca pokožku zbytočne podráždi. Potom použite vlasovú vodu proti lupinám či tonikum a jemne vmasírujte. Hoci reklama možno tvrdí opak, nečakajte po prvom umytí zázraky. S liečbou vydržte niekoľko týždňov až 2 mesiace, tak môžu účinné látky začať pôsobiť a pokožka má šancu sa zregenerovať.
Pokiaľ je pokožka v inak dobrom stave, ale lupiny sa nie a nie odlupovať, skúste peelingový šampón. Jemným vmasírovaním pokožku pekne prekrvíte, odstránite odlúčenú kožu a prípadné zvyšky stylingových prípravkov. To pomôže absorbovaniu ďalších prípravkov proti lupinám.
Poobzerajte sa po doplnkoch stravy obsahujúcich zinok, selén a vitamíny skupiny B. Upravte tiež svoj jedálniček a životný štýl. Snažte sa jesť rozmanitú stravu, piť dosť čistej vody a voľný čas tráviť športom alebo vonku na čerstvom vzduchu.
Čo na lupiny hovorí prírodná medicína
- Odvar z harmančeka je skvelý na lupiny, poradí si však aj s mastnotou vlasov, ľahko ich zosvetlí a dodá lesk;
- pár kvapiek oleja vmasírujte do pokožky hlavy a po niekoľkých minútach uvoľnené lupiny vyčešte;
- preplach z 1:1 jablčného octu a teplej vody zníži tvorbu kožného mazu a množstvo lupín, ale pomôže aj vypadávajúcim vlasom;
- tea tree olej s teplou vodou aplikujte na ložiská lupín - buďte však opatrní, môže dráždiť kožu;
- lopúchová voda je vhodná na lupiny aj vypadávajúce vlasy;
- žihľavová voda alebo brezová voda na vlasy pomôže s lupinami, mastnotou i leskom vlasov;
- medzi ďalšie odporúčania patrí kypriaci prášok, jedlá sóda alebo citrón, avšak ich účinky na odstránenie lupín nemožno zaručiť.
Babské rady na lupiny berte s rezervou a vždy vezmite do úvahy aj aktuálny stav pokožky a vlasov. Výsledky tejto liečby nemožno zaručiť a v mnohých prípadoch je vhodnejšie zakúpiť si špeciálnu kozmetiku určenú na lupiny či na citlivú pokožku.
Mastné lupiny vs. suché lupiny
Mastné lupiny
Veľké lupiny vo vlasoch, zhluky žltkastých kôpok kože, zvýšená svrbivosť, podráždenie kože či zápach - to sú prejavy mastných lupín. Tieto lupiny sa viac držia vlasov aj pokožky hlavy a nemožno ich tak ľahko vyčesať či sfúknuť ako suché lupiny. Je s nimi totiž spojená zvýšená tvorba kožného mazu, čo zapríčiňuje zlepovanie a zachytávanie lupín. Navyše to však môže spôsobiť premnoženie kvasiniek Malassezia vedúcej k seborei. U týchto lupín je dôležité používať na umývanie vlasov kozmetiku určenú na mastné lupiny. V prípade závažnejších či neustupujúcich ťažkostí sa radšej obráťte na lekára, pretože by mohlo ísť o seboroickú dermatitídu.
Suché lupiny
Suché lupiny sa vyznačujú malými bielymi šupinkami, ktoré možno z vlasov ľahko vyčesať alebo sfúknuť. Keďže toľko nedržia na vlasoch, môžete ich nájsť aj na svojom oblečení či posteľnej bielizni. Tento druh lupín býva spôsobený nevhodnou kozmetikou, ktorá dráždi a vysušuje pokožku, či precitlivenosťou kože. Tá tak reaguje olupovaním. Riešením je kozmetika špecializovaná na citlivú pokožku a suché lupiny, ktorá pokožku upokojí a dodá jej hydratáciu.
Lupiny vo vlasoch u detí
Tiež u bábätiek sa môžete stretnúť s lupinami až s väčšími ložiskami žltkastých lupín. Príčinou môže byť seboroická dermatitída, ktorej pôvodcom býva zvýšená produkcia mazových žliazok s následným premnožením kvasiniek v oblasti lupín, ale aj pohlavné hormóny. Presná príčina však ešte nie je známa.
Pokiaľ na pokožke bábätka nájdete lupiny, rozhodne ich neodstraňujte hrubou silou. Spravidla postačí ich vyčesávanie a starostlivé premazávanie olejom, vazelínou či masťou predpísanou lekárom. Šupinky sa postupne samy odlúpu.
Hnidy, alebo lupiny?
Vši vo vlasoch sú nočnou morou snáď všetkých rodičov. Stačí neškodná zámena čiapky v škôlke a prenos „chrobáčikov“ je zaistený. Ako ale spoznať, či máte doma skutočne vši alebo ide len o lupiny?
- Hnidy sú na vlasoch pevne prichytené a odstrániť ich je možné iba stiahnutím nechtom alebo špeciálnym hrebeňom na vši.
- Je možné bielu šupinku z vlasov sfúknuť alebo striasť? Potom ide skôr o lupiny – tie z vlasov ľahko skĺzavajú až napríklad na oblečenie. Hnida by sa vám prilepila aj k prstu po jej vytiahnutí z vlasov.
- Hnidy majú tvar kvapky, svetlú farbu a sú veľké cca 1 mm.
- Našli ste niečo, čo vyzerá ako hnida? Skúste to roztlačiť nechtami, pokiaľ hlasno praskne, mohlo by sa jednať o hnidu.
- Vši a teda aj hnidy sa najčastejšie vyskytujú vo vlasoch za ušami a na zátylku. Prejavujú sa svrbením hlavy a môže sa objaviť začervenanie pokožky.
Ak máte podľa bodov vyššie podozrenie na vši, utekajte do lekárne. Kúpte špeciálny šampón proti všiam s vyčesávacím hrebeňom a pustite sa do boja. Medzi babské rady patrí ostrihanie vlasov či ich zafarbenie, pretože vši by sa na kratších a farbených vlasoch nemali udržať. Skúste tiež vypranie až vyvarenie textilu a starostlivé vyžehlenie posteľnej bielizne, uterákov, čalúnenia a kobercov. Poriadne prezrite hlavy všetkých členov rodiny a kontroly pravidelne opakujte, umývajte vlasy a vyčesávajte.