Vstupujete na stránky pre osoby staršie ako 18 rokov.
Kliknutím na tlačidlo „Vstúpiť“ prehlasujem, že som starší ako 18 rokov a nepripustím, aby k tu uvedeným dátam pristupoval ktokoľvek nespôsobilý či neplnoletý.
Vstupujete na stránky pre osoby staršie ako 18 rokov.
Kliknutím na tlačidlo „Vstúpiť“ prehlasujem, že som starší ako 18 rokov a nepripustím, aby k tu uvedeným dátam pristupoval ktokoľvek nespôsobilý či neplnoletý.
Klimatizácie, ventilátory a zvlhčovače vzduchu pre čistý a svieži vzduch aj v meste
Poslednú dobu sa zdá, že sa každý rok hranica medzi zimou a letom postupne čoraz viac prelína. Nástup tropických teplôt je spravidla veľmi rýchly. A keď udrú, je dobré byť pripravený nielen na ochladenie, ale aj skvalitnenie vzduchu, ktorý vo svojej domácnosti dýchame.
Poriadne sa nadýchnite
Keď z ničoho nič udrú vysoké teploty, mnohí z nás sú zaskočení skladovou nedostupnosťou ventilátorov a iných chladiacich zariadení v obchodoch. Hoci na spontánne ochladenie vám môže poslúžiť hárok papiera alebo ručný vejár, doba ide dopredu a s ňou aj trendy v oblasti ochladzovania a očisťovania vzduchu.
Keďže na ochladenie vzduchu stačí do svojho obydlia zaobstarať si s určitým časovým predstihom ventilátor, ochladzovač alebo klimatizáciu, ktorá dokáže spoľahlivo fungovať mnoho rokov, na zvlhčenie a prečistenie vzduchu v miestnostiach je vhodné myslieť celoročne. Na tento účel skvele poslúži zvlhčovač a čistička vzduchu.
Klimatizácia vzduch ochladí a odvlhčí
Primárnym účelom klimatizácie je ochladiť, prípadne odvlhčiť vzduch v miestnosti. Niektoré modely klimatizácií disponujú okrem iného aj funkciou kúrenia. Správnym vykurovaním miestností a elimináciou nadbytočnej vlhkosti je možné predísť vzniku plesní.
Pri výbere klimatizácie do svojho domova by ste mali zohľadniť niekoľko parametrov – hlučnosť, výkon, spotrebu a design. Najsmerodatnejším parametrom je zrejme náročnosť zabudovania prístroja do interiéru. Je dôležité vziať do úvahy, či má ísť o klimatizáciu do bytu alebo domu a zároveň zohľadniť priestorové podmienky na jej prevádzku.
Klimatizácia slúži na reguláciu teploty vzduchu v miestnosti. Funguje na princípe presunu energií z jedného miesta na iné. Základom systému je kompresorový chladiaci okruh umiestnený vo vonkajšej jednotke, ktorý stláča plynné chladivo s vysokou teplotou a ženie ho cez kondenzátor.
Chladivo odovzdáva svoju teplotu do vonkajšieho priestoru a dôjde k jeho skvapalneniu. Kondenzovaná voda prechádza do nádržky výparníka, ktorú je nutné z času na čas vyprázdniť.
Druhy klimatizácií
Najobľúbenejším typom je mobilná klimatizácia, ktorá je vďaka svojej prenosnosti využívaná najmä v bytoch. Prenosné klimatizácie znižujú vlhkosť vzduchu, sú energeticky úsporné a dostupné za rozumnú cenu. Ich nevýhodou môže byť nižší výkon a vyššia hlučnosť.
Okenné klimatizácie sú síce hlučnejšie a ich výkon je skôr priemerný, ich inštalácia je však nenákladná a jednoduchá. Do podkrovia so šikmými stenami sú mimoriadne vhodné parapetné klimatizácie.
Favoritom na použitie v domoch sú nástenné klimatizácie. Vyžadujú stavebné zabudovanie, ktoré nie je spravidla nijako náročné. Jednoducho sa ovládajú, nie sú tak hlučné ako mobilná klimatizácia a výkon niektorých z nich je dostatočný na ochladenie vzduchu vo viacerých miestnostiach.
Do veľkých domov (a kancelárií) sa používajú multisplitové klimatizácie, ktoré sú úsporné a tiché. Medzistropné klimatizácie zase dizajnovo dokonale splývajú s interiérom a sú také tiché, že o nich nebudete ani vedieť.
Najlepšie neprenosné klimatizácie Najlepšie mobilné klimatizácie Ako vybrať klimatizáciu?
Ochladzovač vzduchu prečistí a zvlhčí ovzdušie
Lámete si hlavu nad rozdielom medzi mobilnou klimatizáciou a ochladzovačom vzduchu? Hoci môžu na prvý pohľad vyzerať podobne, rozdiel medzi nimi je úplne zásadný.
Zatiaľ čo pri klimatizácii je proces ochladzovania miestnosti zložitejší, ochladzovač vzduchu funguje na podstatne jednoduchšom princípe. V ochladzovači sa vďaka integrovanému ventilátoru vytvára prudký prúd vzduchu, ktorý sa rozbíja o lamely ochladzovača. Pretože je vzdušný prúd rozptyľovaný do viacerých smerov, je šetrnejší ako pri ventilátoroch a klimatizáciách, ktoré koncentrujú vzdušný prúd jedným smerom.
Prúd chladného vzduchu je navyše obohatený o mikročastice vody alebo vodnej pary, ktorú ventilátor jemne rozprašuje.
Zatiaľ čo klimatizácie majú tendenciu vzduch skôr odvlhčovať, ochladzovače ho naopak zvlhčujú a prečisťujú. V porovnaní s klimatizáciou dokážu znížiť teplotu vzduchu v miestnosti v priemere iba o niekoľko stupňov.
Najväčší rozdiel medzi nimi tkvie v odvode horúceho vzduchu. Pri každej mobilnej klimatizácii musí horúci vzduch niekam odchádzať cez hadicu. Pokiaľ by vzduch nebol odvedený do exteriéru, vzduch by v miestnosti neustále iba cirkuloval a efekt ochladenia vzduchu by sa nedostavil.
Ochladzovač vzduchu je preto skvelou možnosťou, ako si dopriať chladivé osvieženie počas tropických dní v domove, v ktorom chýba možnosť odvodu horúceho vzduchu oknom alebo dverami. Ochladzovače vzduchu sú ľahšie a bez kompresora. Dokážu ochladiť priestor iba tam, kam dofúknu.
Ventilátor na okamžité ochladenie
Domáci ventilátor
Každá domácnosť sa počas leta stretáva s vysokými teplotami. Hoci tento sezónny prístroj používame len niekoľko mesiacov za rok a v čase, keď vonku udrú horúce tridsiatky, je skvelým a spoľahlivým spoločníkom na okamžité ochladenie. Ak si nechcete zaobstarať, alebo z dispozičných dôvodov nemôžete domov nainštalovať klimatizáciu, ventilátor je väčšinou prvou možnosťou, po ktorej siahnete.
Stojanový ventilátor
Na rýchle osvieženie v tropických dňoch môžete využiť stojanový ventilátor, ktorý je vďaka vyššiemu výkonu obľúbený na použitie do väčšieho a otvoreného priestoru. Zabezpečuje správny obeh vzduchu a je možné na ňom nastaviť viacero rýchlostí i polôh stojana. Jeho použitie môže byť diskutabilné v prípade, že máte doma deti, pretože stavba stojana nie je vždy úplne najstabilnejšia.
Stĺpový ventilátor
Zaujímavou alternatívou k stojanovému modelu je ventilátor v stĺpovom prevedení. Stĺpový ventilátor je oproti stojanovému podstatne stabilnejší a dizajnovo podarenejší. Vďaka modernému vzhľadu zapadne do väčšiny interiérov a nebude rušivým elementom.
Stropný ventilátor
Pokiaľ sa vám páči priama cirkulácia vzduchu skôr z priestoru nad hlavou, ponúka sa tu možnosť využitia stropného ventilátora. Ten sa zaraďuje k najvýkonnejším typom vetrákov vôbec. Môžete si podľa svojho vkusu vybrať klasický retro design alebo modernejší model v minimalistickom prevedení. Mnohé z modelov stropných ventilátorov sú vybavené svetlom. Možno teda povedať, že ide o osvetlenie a ventilátor 2 v 1.
Stolový ventilátor
Krok vedľa rozhodne neurobíte ani klasickou stolnou verziou. Stolný ventilátor zaraďujeme medzi lacnejšie prístroje s nižším výkonom. Svoje využitie nájde v malých miestnostiach alebo napríklad na pracovnom stole doma aj v kancelárii. Na použitie na prácu pri počítači alebo laptope disponujú niektoré modely stolných ventilátorov USB portom pre napájanie priamo z počítača.
Podlahový ventilátor
Podlahový ventilátor je vďaka schopnosti zaistiť takmer okamžitý pocit ochladenia vhodný nielen do väčšej domácnosti, ale aj fotoateliéru, skladu alebo dielne. Tento model je znateľne väčší aj výkonnejší ako stolná verzia, avšak na úkor bezpečnosti a tichého chodu – je pomerne hlučný a hrozí pri ňom nebezpečenstvo zranenia sa o rotujúce lopatky, najmä ak na ňom chýba bezpečnostná mriežka.
Axiálny ventilátor
Súčasťou takmer každej kúpeľne bez okien je dnes už aj ventilácia. Na účely efektívneho a kvalitného odvetrávania vlhkosti z kúpeľňového priestoru alebo WC je určený ventilátor do kúpeľne, ktorý z miestnosti účinne odstraňuje prebytočnú vlhkosť a prípadný zápach.
Čistička vzduchu zatočí s prachom a vírusmi
Ovzdušie je plné prachu, baktérií a vírusov. Nielen alergici si zaslúžia dýchať čistý vzduch zbavený nečistôt. Otázka prečistenia vzduchu je aktuálna predovšetkým v domácnostiach s vyšším podielom poletujúcich častí, teda u fajčiarov a majiteľov domácich maznáčikov. Čistička vzduchu dokáže zachytiť väčšinu nečistôt v ovzduší. Zatočí s prachom, roztočmi, plesňami a peľmi, ktoré sa podieľajú na poklese kvality vzduchu.
Čističky s ionizátorom urýchľujú proces zhlukovania a usadzovania prachových častíc, ktoré zároveň odpudzujú. Ionizátory obohacujú ovzdušie o záporné ióny. Vzduch s vyššou koncentráciou týchto častíc je čistejší a oveľa dýchateľnejší aj pre astmatikov.
Kombinácia čistiacej a zvlhčujúcej funkcie pri čističkách vzduchu s integrovaným vodným filtrom dokáže príjemne zvýšiť vlhkosť vzduchu v miestnosti.
- Odstránenie nečistôt: Čistička vzduchu dokáže zachytiť takmer 100 % nečistôt poletujúcich v ovzduší.
- Prevencia chorôb: Čistička vzduchu odfiltruje baktérie a vírusy zo vzduchu, vďaka čomu sa značne znižuje pravdepodobnosť ochorenia.
- Zvlhčenie vzduchu: V suchom prostredí stráca pokožka svoju vláčnosť, môže byť podráždená a praskať. Ideálna hladina vlhkosti vzduchu, ktorá sa pohybuje okolo 50 %, by mala pomôcť zamedziť škriabaniu v krku a nutkaniu ku kašľu, páleniu očí, únave či chronickej nádche. Vysušené dýchacie cesty sú náchylnejšie na infekčné ochorenia.
- Eliminácia zápachu: Najmä u fajčiarov a majiteľov domácich miláčikov sa čistička vzduchu postará o svieži vzduch bez zápachu.
- Jednoduchá a tichá prevádzka: Čistička vzduchu je prístrojom vhodným na celoročné využitie. Jej prevádzka na nižšom programe je tichá, takže vás nebude rušiť pri práci ani počas spánku.
Zvlhčovač vzduchu pre zdravie aj krásu
Udržanie správnej vlhkosti vzduchu v dome či v byte je niekedy pekne tvrdý oriešok. Zatiaľ čo suchý vzduch spôsobuje vysušovanie pokožky a časom môže zapríčiniť problémy s dýchaním, vysoká vlhkosť má na svedomí pre zmenu tvorbu plesne v domácnosti. Zatiaľ čo v lete znižujú vzdušnú vlhkosť klimatizácie a ventilátory, v zime sa stretávame so suchým vzduchom najmä kvôli ústrednému kúreniu.
Zvlhčením vzduchu vo svojom domove je možné účinne bojovať s chrípkou a inými vírusovými ochoreniami. Vlhký vzduch zaisťuje postupné uvoľňovanie hlienov, čím sa dýchacie cesty prečisťujú.
Zvlhčovač vzduchu je vďaka svojim kompaktným rozmerom vhodný do akéhokoľvek priestoru. Vyššia vzdušná vlhkosť zabezpečuje pocit teplejšieho vzduchu v miestnosti a ocenia ju aj vaše izbové rastliny. Rozumne nastavená vlhkosť ovzdušia zamedzuje praskaniu dreva nábytku aj tapiet a hromadeniu statickej elektriny.
Zvlhčovač vzduchu premieňa vodu na paru, ktorú dýchame. V prípade zanedbania starostlivosti a čistoty nádržky na vodu v prístroji sa do ovzdušia dostávajú aj nebezpečné mikroorganizmy.
Pri vlhkosti vyššej ako 60 % môžu začať múry a nábytok obrastať plesňou. Nadmerná vzdušná vlhkosť môže sťažiť dýchanie a treba spomenúť, že sa v príliš vlhkom prostredí skvele darí rôznym alergénom, a to vrátane roztočov.
Dôležitými parametrami zvlhčovača vzduchu sú zvlhčovací výkon, veľkosť prístroja, váha, hlučnosť, spotreba energie a objem nádoby.
Príjemnými možnosťami pre rozšírenie funkcií je regulácia vlhkosti a doby prevádzky, merač vlhkosti, teplomer, časovač, indikátor prázdnej nádoby na vodu, aróma difuzér, nočný režim, displej, diaľkové ovládanie a najmä ionizátor, ktorý vďaka tvorbe malých záporných iónov spríjemňuje a uľahčuje dýchanie. Ionizátor zároveň napomáha čisteniu vzduchu.
- Na nastavenie vhodnej vlhkosti vzduchu je možné využiť kvalitný merač vlhkosti.
- Do nádržky zvlhčovača vzduchu sa odporúča používať destilovanú vodu, ktorá na rozdiel od bežnej kohútikovej vody neobsahuje minerály. Tieto častice sa môžu v priestore usadzovať ako biely poprašok (prach) a zároveň ich vdychujeme.
Ktorý typ zvlhčovača je pre vás ten pravý? Na výber sa ponúka zvlhčovač tvoriaci sterilnú horúcu paru, ktorá zabíja mikroorganizmy, alebo ultrazvukový zvlhčovač, ktorý produkuje parnú hmlu. Diskový zvlhčovač pracuje najlepšie v suchšom prostredí a zvlhčovač vzduchu s prirodzeným odparom je síce veľmi jednoduchý, ale nie príliš vhodný pre alergikov kvôli potenciálnemu rastu baktérií.
Niektoré modely zvlhčovačov disponujú možnosťou pridania esenciálnych olejov do nádržky s vodou. Zvlhčovače vzduchu s aróma difuzérom sú mimoriadne obľúbené nielen kvôli funkcii zvlhčenia a príjemnému prevoňaniu ovzdušia, ale vďaka krásnemu podsvieteniu môžu nahradiť nočnú lampičku v spálni aj v detskej izbe.
Vodná hmla poteší vás, záhradu a trávnik
Nielen ľudia potrebujú v horúcich dňoch osvieženie. Čo tak to nakombinovať a ochladiť nielen seba, ale aj svoju záhradu, chodníky a trávnik?
Ideálnym pomocníkom je v tomto prípade vodná hmla, ktorej trysky sa postarajú o jemný závoj drobných kvapiek vody. Pokiaľ nebývate v dome, vodnú hmlu môžete použiť aj na svojom balkóne alebo na terase. Niektoré vodné hmly je možné pripevniť k pergole, altánku, streche alebo dokonca na slnečník, takže si s nimi užijete letné osvieženie a zábavu takmer kdekoľvek.
Medzi hlavné výhody vodnej hmly patrí nielen osvieženie vzduchu počas tropických dní, ale aj zníženie teploty a závlaha rastlín. Vodná hmla dokáže znížiť pocit tepla až o 10-15 stupňov.
Potrebujete závlahu pre svoju záhradku alebo trávnik? So zavlažovacím systémom neurobíte krok vedľa. Pre menšiu plochu si vyberte vírivý zavlažovač s rotačnou hlavou. Pre stredné až väčšie plochy obdĺžnikového tvaru je určený oscilujúci závlahový systém, zatiaľ čo pre skutočne veľké záhrady voľte skôr impulzný zavlažovač.
Záhradná sprcha pre celú rodinu
Záhradná sprcha je ideálnym doplnkom na záhradu s bazénom alebo vírivkou. Výborne vám poslúži, aj keď bazén nevlastníte, a to po opaľovaní, športe alebo namáhavej práci na záhrade.
Záhradnú sprchu si môžete vybrať buď prenosnú (flexibilnú), alebo priskrutkovanú k pevnému podkladu. Flexibilnú vonkajšiu sprchu, najčastejšie vyrobenú z plastu, využijete najmä na sezónne práce a k nafukovaciemu bazénu. Pevná konštrukcia pevnej sprchy zabezpečí istotu stability – neprevrhne sa na šantiace deti. A navyše, niektoré z modelov pevných vonkajších spŕch ponúkajú funkciu oplachu nôh, ktorá sa vám hodí, pokiaľ sa pohybujete po záhrade naboso alebo sa hráte (s deťmi) v piesku.
Zásadným kritériom pre výber modelu sprchy je aj objem nádržky na vodu podľa počtu osôb, ktoré budú sprchu používať. Keďže na rýchle opláchnutie pred skokom do bazéna vám vystačí sprcha s kapacitou na 10 l vody, pre rodinu s deťmi je vhodný objem 40 až 60 litrov.
Solárna sprcha
Medzi hlavných favoritov pre vonkajšie opláchnutie je solárna sprcha, ktorá ponúka ekologický ohrev vody pomocou čistej solárnej energie, čím šetrí nielen prírodu, ale aj vašu peňaženku.
Solárna sprcha prijíma slnečnú energiu na ohrev vody, ktorej zásoba sa nachádza v tele samotnej sprchy. Mala by byť umiestnená na mieste, kam dopadá počas dňa najviac slnečných lúčov. Na priamom slniečku sa dokáže teplota vody vyšplhať až na neuveriteľných 60 °C.
U solárnych aj nesolárnych záhradných spŕch sa môžeme stretnúť s najrôznejšími prvkami. Niektoré modely disponujú funkciou oplachu nôh pod nižšie umiestneným kohútikom, miešacou pákovou batériou na zmiešanie ohriatej a studenej vody, ale aj výškovo nastaviteľný rám či hlavicu s otočným kĺbom.