Vstupujete na stránky pre osoby staršie ako 18 rokov.
Kliknutím na tlačidlo „Vstúpiť“ prehlasujem, že som starší ako 18 rokov a nepripustím, aby k tu uvedeným dátam pristupoval ktokoľvek nespôsobilý či neplnoletý.
Vstupujete na stránky pre osoby staršie ako 18 rokov.
Kliknutím na tlačidlo „Vstúpiť“ prehlasujem, že som starší ako 18 rokov a nepripustím, aby k tu uvedeným dátam pristupoval ktokoľvek nespôsobilý či neplnoletý.
Farbenie vlasov - možnosti, postup a na čo si dať pozor
Pripomína vaša farba vlasov myšaciu šedivú, chcete osviežiť prirodzený medený odtieň alebo už vás začali trápiť šediny? Odpoveďou je farba na vlasy! Farbenie vlasov ale nie je len tak a v možnostiach aj postupoch sa hocikto ľahko stratí. Ako na to, aby ste si vlasy hrôzou nevytrhali?
Farba na vlasy - aké sú druhy a možnosti?
Permanentné farby na vlasy
Trvalé čiže permanentné farby na vlasy prenikajú hlboko do vlasu, pomaly sa vymývajú a majú dlhodobý efekt. Pri správnej starostlivosti vydržia bez zmeny aj 2 mesiace. Dobre kryjú šediny a skvele poslúžia aj v prípade, keď chcete úplne zmeniť farbu svojich vlasov.
Vyberať môžete z bežných farieb na domáce farbenie a z profesionálnych farieb na vlasy určených kaderníkom. Pri týchto profesionálnych variantoch nájdete veľké množstvo odtieňov farieb na vlasy, je však potrebné k nim dokúpiť oxidačné činidlo a práca s nimi tak môže byť zložitejšia.
Semipermanentné farby na vlasy
Semipermanentné farby prenikajú do strednej časti vlasu a ich výdrž a účinok sú tak oproti permanentným farbám slabšie. Vydržia cca 20 umytí a vďaka tomu tak môžete vyskúšať aj bláznivejšie odtiene ružovej, modrej či zelenej farby. Vyrábajú sa tiež vo forme farebnej masky na vlasy, ktorá vlasy zafarbí, ale zároveň im dodá výživu, lesk a hydratáciu.
Tip: Naraziť môžete aj na demi-permanentné farby na vlasy, ktoré dlhšie vydržia, je v nich málo peroxidu a neobsahujú amoniak. Ide o kompromis medzi permanentnými a semipermanentnými farbami.
Prelivy, farebné šampóny a vymývacie farby na vlasy
Prelivy na vlasy vydržia ešte kratšiu dobu a vymyjú sa zhruba po 15 umytiach. Môžete tak farby častejšie meniť, ale hodiť sa to tiež bude v prípade, keď s výsledným odtieňom nie ste spokojné. Prelivy a farebné šampóny sú skvelé na oživenie existujúceho odtieňa vlasov, na zjednotenie farby a dodanie lesku. Často tak môžu vlasy osviežiť a ochrániť ich pred okolitými vplyvmi. Nevýhodou môže byť to, že kvôli nízkemu obsahu chémie s nimi vlasy výrazne nezosvetlíte.
Vymývacie či zmývateľné farby využijete napríklad na špeciálnu príležitosť, kedy chcete na krátku dobu výrazne zmeniť farbu vlasov.
Prírodné farby na vlasy
Prírodné farby na vlasy sa pýšia prírodným zložením bez nežiaducej chémie. Sú ekologické, neničia vlasy a vyhnúť by ste sa s nimi mali aj alergickým reakciám. Vlasy vyživia a dodajú im lesk, pretože do vlasov neprenikajú, ale obaľujú ich povrch. Medzi najznámejšie typy patrí henna na vlasy, ktorá sa vyrába z listov henovníka obsahujúcich veľké množstvo červených farbív.
Vzhľadom na prírodné zloženie sú aj odtiene prírodné a výsledná farba je vždy závislá od pôvodného sfarbenia vlasov. S prírodnou farbou tmavé vlasy nezosvetlíte a pozor si dajte aj v prípade, keď prechádzate z chemického farbenia na prírodné. V takom prípade sa odporúča urobiť niekoľkotýždňovú pauzu a novú farbu vopred vyskúšať na jednom schovanom pramienku.
Alternatívy k farbám na vlasy
Chystáte sa na párty, čaká vás karneval alebo vás láka vyskúšať si iný odtieň vlasov? Potom sú pre vás ideálne dočasné farby na vlasy, ktoré s ďalším umytím z vlasov zmiznú. Farebný sprej na vlasy, farebné tužidlo na vlasy, gél, vosk či púder dodajú žiadanú farbu, zakryjú odrasty alebo napríklad oživia existujúcu farbu bez obáv dlhotrvajúcich účinkov. Rovnako fungujú aj vymývacie farby na vlasy spomínané vyššie.
Postup farbenia vlasov a potrebné pomôcky
Najprv si kúpte či pripravte všetko, čo by ste pri farbení vlasov mohli potrebovať:
- Farbu na vlasy,
- hrebeň,
- uterák alebo staré tričko, ktorými zakryjete telo a ramená,
- jednorazové rukavice,
- misku na zmiešanie farby a štetec či kefku na farbenie,
- hodinky, minútku, stopky alebo budík na odmeranie doby pôsobenia.
Základný postup farbenia je spravidla zhodný. Od posledného umývania počkajte 1-2 dni, aby sa vlasová pokožka obalila mazom, čím sa ochráni pred popálením farbou. Cca 1 deň vopred tiež vykonajte test reakcie pokožky a vlasov. Trochu farby naneste na predlaktie a prameň v spodnej časti hlavy, aby ste videli, ako vlasy farbu prijmú a či vaša pokožka nie je na farbu alergická.
Vlasy si poriadne rozčešte a od čela k tylu rozdeľte cestičkou napoly. Tieto časti rozdeľte ešte napoly cestičkou kolmou k tej prvej tzn. od ucha k uchu cez najvyšší bod hlavy. Ak máte veľmi husté vlasy, rozdeľte ich na viac menších sekcií. Pokiaľ to výrobca neodporúča inak, farbu vždy nanášajte na suché vlasy.
Podľa návodu si rozmiešajte farbu a ihneď začnite s jej aplikáciou. Najľahšie je farbu nanášať po sekciách odspodu nahor, najprv na končeky a dĺžky až potom ku korienkom. Treba však prihliadnuť na to, či farbíte tzv. panenské nefarbené vlasy, dofarbujete odrasty, farbíte šedivé vlasy alebo odfarbujete a zosvetľujete. Po nanesení farby vlasy prečešte, aby sa farba rovnomerne rozprestrela. Zamotajte ich, môžete nasadiť napr. kúpaciu čiapku a na hodinkách nastavte odporúčaný čas pôsobenia.
Po zafarbení vlasy opláchnite a naneste masku na vlasy či kondicionér. S prvým šampónovým umývaním sa všeobecne odporúča počkať aspoň 2 dni, aby sa farba pekne prichytila.
Ako farbiť nefarbené vlasy, odrasty alebo sivé vlasy a ako odfarbovať?
- Farbenie prírodných panenských vlasov: Vlasy pripravte podľa popisu vyššie, avšak farbu nanášajte od korienkov ku končekom.
- Dofarbovanie odrastov: Na pripravené vlasy farbu naneste najprv v oblasti odrastov, nechajte ju pôsobiť podľa odporúčania výrobcu. V prípade potreby oživenia odtieňa ju ku koncu pôsobenia môžete ľahko stiahnuť aj do dĺžok. Pozor však na vrstvenie farby, ktoré spôsobuje nepekné stmavovanie dĺžok a končekov.
- Farbenie šedivých vlasov: Šedivé vlasy sú voči prijímaniu pigmentov odolnejšie, a preto je potrebné voliť vysoko krycie farby – ideálne špeciálne určené na farbenie šedivých vlasov. Pokiaľ máte šedivé len niektoré partie, začnite s nanášaním farby pri nich a potom pokračujte k ostatným častiam hlavy.
- Odfarbovanie a zosvetľovanie vlasov: Pripravte si dostatočné množstvo odfarbovača či zosvetľovača tak, aby boli vlasy silne pokryté - prípravok nepení, nerozotrite ho ako farbu na vlasy a musí vydržať po celú dobu pôsobenia vlhký. Pri odfarbovaní dosiaľ nezosvetlených vlasov naneste farbu najskôr do dĺžok a na končeky, cca 2 cm od pokožky hlavy. Nechajte pôsobiť väčšinu odporúčanej doby a až ku koncu naneste zosvetľovač aj na korienky. Teplo hlavy totiž spôsobuje rýchlejšie vyvíjanie farby.
Pokiaľ zosvetľujete iba odrasty, aplikujte farbu len na ne a dajte si pozor, aby ste nezasahovali do už odfarbených častí. To by mohlo spôsobiť spálenie a lámanie vlasov.
Počas pôsobenia by zosvetľovač nemal vyschnúť, inak prestane fungovať. Preto je vhodné vlasy zakryť kúpacou čiapkou alebo aspoň vreckom, ktoré ste predtým zvnútra zvlhčili vodou. Ďalšou možnosťou je baliť sekcie vlasov do alobalu.
Vyššia teplota, ktorá sa počas odfarbovania pri chemickej reakcii tvorí, zvyšuje účinnosť procesu zosvetľovania, a pokiaľ teda vlasy zakrývate, častejšie ich kontrolujte. Rozhodne ich neskúšajte počas odfarbovania napr. fénovať.
Tip: Ak si nie ste istí, nemáte s farbením skúsenosti a nechcete o vlasy prísť, navštívte kaderníka.
Starostlivosť o farbené vlasy
Vlasy sa samozrejme dajú umývať a hydratovať ľubovoľnou kozmetikou, to sa však môže podpísať na ich kvalite aj výdrži farby. Ideálne tak voľte šampóny na farbené vlasy, kondicionéry a masky na farbené vlasy, ktoré sú šetrnejšie a pekne udržia aj osviežia zvolenú farbu. Podľa zvolenej farby zoženiete aj kozmetiku určenú pre ten daný odtieň (pre červené vlasy, šedé, hnedé...). To sa odporúča najmä u blond vlasov, keď šampóny, kondicionéry a masky často obsahujú fialové alebo modré pigmenty na potlačenie nežiaducich žltých a oranžových odleskov.
Ďalšiu výživu vlasom dodáte pomocou sér na farbené vlasy, krémov, sprejov, olejov a kúr na zafarbené vlasy.
Ako farbené vlasy umývať a čoho sa vyvarovať
Farbené vlasy by ste mali umývať čo najmenej, čo najkratšiu dobu a čo najchladnejšou vodou. Farba sa z vlasov postupne vymýva a bledne, časté umývanie a horúca voda to tak len urýchlia. Zvlášť pri červených odtieňoch sa pripravte na viditeľné vymývanie a nedeste sa farby vody z umývaných vlasov. Znamená to aj to, že sa v prípade dažďa nejaká tá kvapka môže podpísať aj na vašom svetlom oblečení.
Farbeným vlasom škodí chlórovaná a morská voda, pred ktorou ich treba chrániť kúpacou čiapkou alebo aspoň kozmetikou. Inak môžete skončiť s vysušenou slamou.
Aj slnko vlasy vysušuje a zosvetľuje, je tak potrebné ich chrániť špeciálnou kozmetikou s UV ochranou alebo nosiť pokrývku hlavy. Alternatívne môžete vlasy prestriekať opaľovacím sprejom.
Tip: Chystáte sa na dovolenku a zvažujete rýchle oživenie farby? Pokiaľ to nie je nevyhnutné, farbenie odložte. Morská voda, bazén aj prudké slnko môžu z vlasov farbu povysávať a zbytočne ich vysušiť.
Ako vybrať šampón na vlasy? Ako vybrať prípravok na regeneráciu vlasov?
Farbenie vlasov v tehotenstve a pri dojčení
Či vlasy v tehotenstve farbiť, alebo nie, je často prepieraná téma. Nepopierateľným faktom je, že väčšina dostupných farieb na vlasy obsahuje chemické látky. Tie by však škodlivé ani toxické byť nemali, a to ani pre tehotné ženy. Vplyv na vývoj plodu je však neznámy a názory sa líšia.
Ďalším faktorom je zmena množstva hormónov v ženskom tele, ktoré ovplyvňujú nielen celkovú kvalitu vlasov, ale vplyv môžu mať aj na reakciu hrivy na vybranú farbu na vlasy.
Pár základných odporúčaní znie:
- Farbeniu vlasov sa vyhnite aspoň v prvom trimestri, kedy sa vyvíjajú orgány bábätka.
- Voľte radšej prírodné farby na vlasy s minimálnym alebo nulovým obsahom chemických látok. Ideálne tak skúste napr. hennu.
- Pozrite sa na obsah amoniaku, ktorému by ste sa mali vyhnúť. Zvlášť sa vyskytuje u zosvetľovačov.
- Pri aplikácii sa snažte farbu na vlasy nenanášať hneď k pokožke hlavy.
- Pred každým farbením si urobte test reakcie vlasov aj pokožky na zvolenú farbu na vlasy. A to aj pri obľúbenej a dlho používanej farbe.
- Bezpečnou alternatívou k farbám na vlasy sú farebné tužidlá, farebné púdre a farebné spreje. S tými môžete zaexperimentovať a dočasne vyskúšať úplne nový odtieň, ale aj zakryť odrasty.
Info: Rovnaké pravidlá a odporúčania platia aj pri farbení vlasov pri dojčení.