Vstupujete na stránky pre osoby staršie ako 18 rokov.
Kliknutím na tlačidlo „Vstúpiť“ prehlasujem, že som starší ako 18 rokov a nepripustím, aby k tu uvedeným dátam pristupoval ktokoľvek nespôsobilý či neplnoletý.
Vstupujete na stránky pre osoby staršie ako 18 rokov.
Kliknutím na tlačidlo „Vstúpiť“ prehlasujem, že som starší ako 18 rokov a nepripustím, aby k tu uvedeným dátam pristupoval ktokoľvek nespôsobilý či neplnoletý.
Preprava detí v aute: Odkedy môžu sedieť bez podsedáku alebo vpredu? A ako ich zabaviť?
Žiadna cesta nie je tak dlhá ako tá s malými deťmi. A práve preto je dobré vedieť, ako ich na dlhší čas zabaviť bez ohľadu na to, či cestujete do zahraničia alebo po Slovensku. Ktoré slovné hry do auta zaručene pobavia celú rodinu? A viete, ako riešiť nevoľnosť malých cestovateľov (kinetózu) a ako na ich bezpečný prevoz? Dokedy má dieťa sedieť vo vajíčku a odkedy na podsedáku či vpredu?
Bezpečná preprava detí v aute
Preprava dieťaťa v aute bez autosedačky
Cestovanie s malými deťmi bez pripútania do autosedačky je nebezpečné, a navyše aj nezákonné. Prepravu dieťaťa v aute rieši nariadenie vlády č. 554/2006 Z.z. o povinnom používaní bezpečnostných pásov a detských zadržiavacích zariadení. Dieťa do 36 kg, alebo s výškou pod 150 cm musí byť pripútané na dlhšiu cestu aj pri jazde na kratšiu vzdialenosť, kedy by ste si mohli povedať, že sa nemôže nič stať. Opak je pravdou – dieťa by sa tak mohlo voľne pohybovať po zadných sedadlách a nebolo nijako chránené v prípade kolízie.
Ďalšou podceňovanou situáciou je, keď je bezpečnostný pás od vozidla vedený v blízkosti krku alebo ramenného kĺbu malého pasažiera, pretože by ho pri náraze mohol ohroziť na zdraví aj živote. Pás by mal správne viesť cez rameno a kľúčnu kosť. Nevhodné je aj sedenie ratolesti na kolenách dospelého cestujúceho, pretože nie je v silách žiadneho človeka pri autonehode dieťa udržať. Nemluvňa by mohol dospelý človek navyše roztlačiť vlastnou váhou o pás.
Kedy môže dieťa cestovať bez autosedačky?
- Ak má dieťa viac ako 36 kg a/alebo 150 cm.
- Ak prepravu v autosedačke neumožňuje zdravotný stav dieťaťa.
- Pri prevoze vo vozidlách bezpečnostných zložiek (polícia, armáda, hasiči, záchranári atď.).
Podčiarknuté spočítané, používajte autosedačku. Pre každú vekovú kategóriu existujú rôzne typy. V našom sprievodcovi sa dozviete, ako si vybrať tú správnu.
Dokedy používať autosedačku typu vajíčko
Vo vajíčku by dieťa malo cestovať čo najdlhšiu možnú dobu – nie však na úkor pohodlia. Dieťaťu v ňom začína byť tesne väčšinou medzi 12. až 15. mesiacom veku. A kedy ho teda dať z vajíčka do autosedačky? K výmene za autosedačku klasického typu obvykle dochádza po dosiahnutí telesnej hmotnosti 9 kg.
Odkedy môže mať podsedák
Nariadenie vlády neuvádza presný vek, od kedy je možné autosedačku vymeniť za podsedák. Odrastenejší pasažier pod 36 kg a 150 cm sa už môže v autosedačke cítiť nepohodlne a fyzicky stiesnene. Podsedák zvýši jeho posed tak, aby mu bezpečnostný pás dobre obopínal telo. V klasickej autosedačke môže sedieť len dieťa vážiace menej ako 36 kg, čo je maximálna váhová kategória, ktorá je pri autosedačkách zo zákona dovolená. Dieťa musí teda sedieť na podsedáku, ak má menej ako 150 cm a váži viac ako 36 kg.
Odborníci sa zhodujú, že podsedák je možné začať používať vzhľadom na vývoj detskej kostry už okolo 5 rokov veku dieťaťa a po dosiahnutí váhy nad 15 kg. Hoci je sedák praktickejší a pre dieťa pohodlnejší, v prípade nárazu nechráni dieťa zozadu ani z bokov. Preto je vhodné použitie autosedačky na dlhé cesty dôkladne zvážiť.
Odkedy môže sedieť v aute bez podsedáku
Dieťa smie cestovať v aute bez detskej autosedačky aj podsedáku, ak váži najmenej 36 kg, alebo jeho výška dosahuje 150 cm. Stačí, aby bola splnená jedna z týchto podmienok.
Odkedy môže sedieť vpredu v aute
Cestovanie na sedadle pre spolujazdcov už nie je vekovo nijako obmedzené. Všeobecne platí, že dieťa môže byť prevážané v autosedačke aj na prednom sedadle, pričom môže byť otočená dopredu aj dozadu. Na prednom sedadle dieťa môže cestovať prakticky od narodenia, avšak samozrejme v autosedačke konštrukčne prispôsobenej jeho veku, váhe a výške. Detičky do cca 1 roku cestujú v tzv. „vajíčku“. To musí byť na predné sedadlo vozidla nainštalované proti smeru jazdy a zároveň je u neho z bezpečnostných dôvodov nutné deaktivovať airbag.
Dlhšia výdrž vďaka väčšiemu pohodliu
Okrem spoľahlivej a kvalitnej autosedačky alebo podsedáku je dobré myslieť aj na cestovný vankúšik, ktorý zabezpečí hlavu pasažiera počas spánku. Povrch autosedačky možno zmäkčiť špeciálnou vložkou, ktorá chráni poťah sedačky pred znečistením a zároveň obmedzuje potenie počas jazdy. Samozrejmosťou by mali byť aj slnečné clony, a to aj na tmavých zadných oknách. Slnko cez ne môže rušivo svietiť do očí a zbytočne zohrievať interiér vozidla.
Na kontrolu najmenších drobčekov v autosedačke umiestnenej proti smeru jazdy odporúčame zaobstarať si spätné zrkadlo, ktoré vám poskytne dokonalý prehľad o jeho stave. Zrkadlo je možné zakúpiť v jednoduchom aj veselom dizajne.
Na dlhšiu cestu si so sebou vezmite:
- Fľašu s vodou alebo nesladeným čajom,
- desiatu (nakrájané ovocie alebo zeleninu, sušienky bez čokolády, ovocné kapsičky, chrumky),
- cumlík, jednorazové plienky, podbradník, hryzátko (pre bábätká),
- obľúbené hračky,
- vlhčené obrúsky,
- náhradné oblečenie,
- cestovnú lekárničku,
- zábavu (knihy, hry, kreslenie, tabliet),
- slnečné okuliare alebo pokrývku hlavy (klobúčik, šiltovka).
Ako zabaviť ročné, dvojročné aj staršie deti v aute
Ako zvládnuť cestovanie s ročným dieťaťom
Hračky, knižky aj bežné predmety
Najobľúbenejšie plyšiaky sú pre malých cestovateľov jednoducho must-have. Ak ich však počas dlhej cesty omrzia, prekvapte ich hračkami, ktoré boli pred nimi dlhší čas ukryté. Zaujmú ich najmä závesné interaktívne hračky, ktoré šuštia, hrkajú, cengajú a vibrujú. Vďaka klipu ich možno pripevniť na oblečenie, čím sa vyhnete neustálemu vyťahovaniu hračiek spod sedadiel. Mnohé batoľatá ocenia aj menšie elektronické hračky v tvare telefónu alebo svetielkujúcich kľúčov.
Na cesty s ročným dieťaťom sa vyzbrojte aj náučnými knižkami - klasickým otvoreným alebo rozkladacím leporelom, elektronickou knihou s imitáciou zvukov zvierat alebo gumovou knihou odolnou voči vode (a žuvaniu). Pre malých cestovateľov si pripravte krabičku alebo vrecúško s rôznymi vecami. Môže to byť puzdro na okuliare, kľúče, papierové vreckovky, ale aj vareška omotaná stužkami alebo metlička na šľahanie naplnená brmbolcami.
- Pesničky,
- riekanky,
- veci z mamičkinej kabelky,
- detské spätné zrkadlo (najmä ak cestuje iba jeden rodič),
- mazacia magnetická tabuľka s tlačidlami a ceruzkou na povrázku,
- samolepková knižka.
Aktivity pre deti od 2 rokov
Kreslenie a lepenie
Prvou možnosťou, ako zabaviť dvojročné dieťa v aute, je zaobstarať si voskovky alebo pastelky bez ostrých koncov a skicár. Veľmi obľúbené sú aj vodové omaľovánky, ktoré sa vyfarbujú pri nanášaní vody z vodného štetca - vďaka absencii farieb nehrozí v aute neporiadok a niektoré z týchto omaľovánok sa dajú po zaschnutí opakovane použiť. Skvelou alternatívou je magnetická tabuľka na kreslenie, z ktorej môže vaše dieťa po stlačení jedného tlačidla vymazať obrázok a potom začať znova.
Malé deti sa na chvíľu zabavia aj s opakovane použiteľnými samolepkami. Môžete si zaobstarať hrubšie papierové pre menších dobrodruhov alebo tenučké z fólie pre 4-ročných veľkáčov. Môžu tak meniť oblečenie postavičkám, ale napríklad aj znovu prelepovať zvieracích pretekárov v autíčkach.
Relaxačné praskanie bubliniek
Počuli ste už o chytľavej zmyslovej hre Pop It? Ak ste v detstve milovali praskanie bubliniek, táto antistresová pomôcka sa vám bude určite páčiť. Deti si môžu posielať mäkké silikónové pláty medzi sebou a hrať hru o to, kto stlačí poslednú bublinu. Niektoré do jamiek umiestnia chrumky alebo iné drobné predmety. Táto hračka sa ľahko umýva a je vhodná aj pre autistické deti.
Vyzrajte na kocky
Vedľa dieťaťa umiestnite krabici so stavebnicou LEGO® a k autosedačke pripevnite mobilný hrací stolík s pripevnenou základnou doskou. Vďaka pevnej základni sa kocky nebudú tak veľmi rozsypávať po aute. Neisté detské prstíky sa zabavia aj s magnetickou tabuľou, na ktorú môžu ukladať zvieratká z farmy alebo zábavné tváre.
Staršie deti
Väčších cestujúcich poteší zaujímavá detská kniha, časopis alebo komiks. Môžu si kresliť do skicára, na stieraciu tabuľu alebo zaznamenať svoje spomienky z dovolenky na starší fotoaparát. Niektorí budú radi za hudbu alebo audio rozprávku - či už nahlas, alebo v slúchadlách, aby nerušili ostatných.
Jedným z najvďačnejších pomocníkov na skrátenie nekonečnej cesty v autosedačke je tablet. Nahrajte naň dostatok obľúbených seriálov alebo rozprávok a o zábavu máte postarané. Dobrým tipom je nainštalovať do neho jednoduchú hru (ideálne bez reklám), ktorá upúta pozornosť dieťaťa na dlhšiu dobu. Samozrejme, nič sa nemá preháňať, takže dieťa nevystavujte modrému žiareniu zbytočne dlho.
Ako vybrať tablet? Ako vybrať slúchadlá?
Kam so všetkými vecami?
Pokiaľ si neviete rady, kam všetky hračky (a jedlo, pitie, elektroniku) uložiť, ponúka sa jednoduché riešenie – do vreckára. Ten spoľahlivo ochráni zadnú časť vášho sedadla pred ušpinenými podrážkami topánok vašich ratolestí, a zároveň im umožní mať po ruke predmety potrebné na rozptýlenie.
Slovné hry pre deti do auta
Pýtate sa, ako zabaviť svoje deti počas dlhých hodín v aute, keď ich už zo všetkých strán nahlodáva nuda? Kreslenie alebo pozeranie do tabletu je skvelé, ale po chvíli sa malí cestovatelia môžu začať dožadovať zmeny. Stavte na slovné hry do auta, ktoré im pomôžu naučiť sa niečo nové a rozšíriť si slovnú zásobu. Ktoré hry patria medzi najobľúbenejšie?
- Hádaj, na čo myslím: Vyberte si ľubovoľný predmet, zviera alebo osobu a nechajte ostatných hráčov hádať, čo máte na mysli. Na ich otázky môžete odpovedať iba „áno/nie“. Víťazom je ten, kto uhádne hádanku ako prvý.
- Farby áut: Každý hráč si zvolí „svoju“ farbu auta a počas cesty alebo jej úseku počíta, koľko z okoloidúcich vozidiel malo „jeho“ farbu. Vyhráva ten, kto ich má napočítaných najviac.
- Slovný futbal: Na začiatku určí jeden z hráčov ľubovoľné slovo. Ďalší hráč na neho musí nadviazať výrazom, ktorý bude začínať na posledné písmeno predchádzajúceho slova (napr. auto – uhorka – ananás atď.). Prehráva ten, kto nedokáže vymyslieť žiadne slovo.
- Rýmovanie: Vyberte si ľubovoľný výraz a hľadajte slová, ktoré sa s ním rýmujú. Prehráva hráč, ktorý nedokáže vymyslieť ďalší rým.
- Abeceda: Hráči sa snažia nájsť veci vo svojej blízkosti, ktoré začínajú na dané písmeno. Začínajú teda s písmenom A, pokračujú B atď. Vyhráva ten, ktorý má najviac slov v rámci celej abecedy.
- Bingo: Napíšte si 3 miesta, ktoré pravdepodobne uvidíte počas cesty. Môže to byť most, les, vlakový prejazd, benzínová pumpa, pole, požičovňa áut atď. Pokiaľ na niečo z toho narazíte, odškrtnite si to na svojom zozname. Vyhráva ten, kto ako prvý odškrtne všetky miesta.
- Farby: Každý hráč si vyberie jednu farbu a vo svojom okolí hľadá čo najviac predmetov tejto farby. Vyhráva ten, ktorý ich napočíta najviac.
- Spoločné počítanie: Cieľom tejto hry je spoločne napočítať do určitého čísla tak, aby bolo každé z čísel povedané iba jedným hráčom (hrá sa bez určeného poradia). Akonáhle ho povie viacero hráčov naraz, alebo ticho trvá dlhšie ako 5 sekúnd, hra sa ukončuje a počíta sa od začiatku.
- Zakázaná slová: Vyberte niekoľko málo slov, ktoré nesmiete počas celej cesty používať. Keď hráč niektoré z týchto slovíčok použije, získa mínusový bod. Vyhráva ten, kto má najmenej mínusových bodov.
- Bobrík mlčania: Nestarnúca klasika, ktorá na chvíľu uľaví ušiam všetkých cestujúcich. Kto vydrží nehovoriť najdlhšie, vyhráva.
Nevoľnosť v aute u detí
Cestovná nevoľnosť (kinetóza) sa najčastejšie vyskytuje u detí vo veku 4-10 rokov. Je charakterizovaná nepríjemnými pocitmi na zvracanie počas cestovania v dopravných prostriedkoch, ako sú auto, autobus, loď, vlak a lietadlo. Nevoľnosť u detí možno rozpoznať podľa náhlej bledosti, zrýchleného dýchania, závratov, studeného potu, bolesti brucha a zvýšenej produkcie slín. U dojčiat sa vyskytuje vo forme nápadného nepokoja a plaču. Kinetóza sa vyskytuje u detí (ale aj u dospelých), keď je narušená rovnováha medzi zmyslovým vnímaním zrakových a sluchových orgánov oko-zrak a ucho-sluch - teda pri sledovaní rýchlych pohybov okolo seba, keď je ich telo v pokoji, alebo naopak.
- Pasažier by nemal počas jazdy pozerať z okna na ubiehajúcu krajinu.
- Pred jazdou je vhodná konzumácia ľahkého pokrmu. Vyhnite sa čokoláde, údeninám, syru a sýteným nápojom.
- Vopred zistite, či sa dieťaťu necestuje lepšie na prednom sedadle.
- Cestujte v noci, keď je systém rovnováhy menej aktívny.
- Počas cesty by malo mať dieťa čo najčastejšie zatvorené oči.
- Hrajte zábavné hry, spievajte pesničky.
- Dbajte na dobré prúdenie vzduchu vo vozidle a udržujte nižšiu teplotu.
- Robte krátke prestávky, častejšie sa prechádzajte.
- Minimalizujte fixáciu zraku na jeden bod - nevhodné je čítanie, sledovanie telefónu či tabletu.
Pokiaľ žiadny z vyššie uvedených bodov vášmu dieťaťu počas cesty autom nepomôže, je možné použiť preventívne lieky na cestovnú nevoľnosť – vždy je však lepšie ich použitie konzultovať s lekárom. Tieto lieky sa dajú kúpiť aj bez predpisu vo forme žuvacích tabliet. Skúsiť môžete aj zázvorové cukríky či lízanky.
- Ihneď zastavte vozidlo.
- Nechajte dieťa nadýchať sa čerstvého vzduchu.
- Osviežte ho navlhčeným uterákom.
- Urobte si krátku prechádzku.
- Podajte dieťaťu (podľa veku) zázvorový cukrík alebo žuvačku.
A pre každý prípad majte pri sebe pevné nepriehľadné vrecko na zvracanie.